
Árstop a lakásbiztosításoknál
Jó hír az ingatlantulajdonosoknak: a biztosítókat is elérte az árstop. A biztosítótásaságok sorra jelentették be, hogy nem emelnek a lakásbiztosítások díján a következő időszakban.
Pár héttel ezelőtt Gulyás Márton nemzetgazdasági miniszter a lakásbiztosításokra is bejelentette a kormányzati árkorlátozás lehetőségét, amennyiben a biztosítók nem lépnek. Ennek hatására sorra érkeztek a bejelentések, hogy nem emelik díjaikat a következő évben.
Mire és kire vonatkozik az árstop?
Az alábbi biztosítók vállalják az árstopot:
Allianz, Alfa, Colonnade, Generali, Genertel, Gránit, Groupama, K&H, Köbe, Uniqa, Union, Posta, Signal IDuna
Vállalásuk alapján 2025. július 1. és 2026. június 30. között nem emelnek a lakásbiztosítások díjaink.
- Új szerződések esetén: 2025. július 1. és 2026. június 30. közötti kockázatviselési kezdettel kötött új lakásbiztosítási szerződések esetében a szerződések díjszintje nem haladhatja meg a 2024.december 31-én érvényben lévő díjszintet.
- Meglévő szerződések esetén: a 2025. július 1. és 2026. július 30. közé eső díjfordulós szerződések esetén nem emelnek a díjszinten az évfordulótól számított 1 évig.
- Az alulbiztosítottság elkerülése érdekében – a biztosítási összegek a szerződési feltételekben meghatározottak szerint követik az előző időszak inflációját. A fogyasztói árindex 6 százalékot meg nem haladó változása esetén.
A vállalások a magánszemélyekkel kötött szerződésekre szólnak, változatlan fedezet esetén.
A BiztosDöntés.hu szakértői szerint rendkívül fontos, hogy a biztosítók nem csak azt vállalták, hogy a lakásbiztosítási szerződések díjait nem emelik egy éven keresztül, hanem azt is, hogy eközben a szerződéses összeget az inflációhoz igazítják.
A szerződéses összeg infláció szerinti emelésével elkerülhető az ingatlanok alulbiztosítottsága, ami akkor fordul elő, amikor egy vagyontárgy tényleges értéke meghaladja a biztosítási szerződésben szereplő összeget. Az alulbiztosítottság egyébként is előforduló jelenség, ami rendszerint abból adódik, hogy az ügyfelek a biztosítási szerződésükkel nem követik az ingatlanpiaci drágulást, amivel azt kockáztatják, hogy az esetlegesen keletkező kárnak csak egy részét fizeti ki részükre a biztosító – hívta fel a figyelmet a szakértő.
A díjkorlátozás automatikusan megtörténik, azaz nem kell külön kérvényezni az ingatlantulajdonosoknak.
Mikor változhat mégis a díjszabás?
Díjváltozás abban az esetben történhet, ha változnak a fedezetek. Erre nem csak ingatlancsere esetén kerülhet sor, ide tartoznak például:
- beruházások, mint például felújítás, energetikai korszerűsítés;
- új épületrészek, területnövelés (pl. teraszbeépítés, garázs vagy melléképülete);
- további értéknövelő beruházások (pl. értékes bútorok, akár konyhabútor, felszerelések, háztartási cikkek).
Az alulbiztosítottság ezekben az esetekben is fennállhat. Az értékkövetés egy része az inflációs korrekció, másrészt a korábban biztosított ingatlan és ingóságokban történt változások, beruházások értéke. Egy káresemény bekövetkeztekor pedig súlyos – akár milliós – összeg is lehet a különbség, ha a fedezeti összegben nem szerepel például az utólag létesített napelemrendszer. Kiemelten fontos tehát a meglévő szerződés aktualizálása, a biztosítótársaság vagy szakértő felkeresése.
Milyen átlagos összegek lettek most befagyasztva?
Az MNB legutóbbi jelentése alapján tavaly év végén 66,1 ezer forint volt egy átlagos biztosítás éves díja a lakott, teljeskörűen fedezett ingatlanos esetében. Az előző év azonos időszakához (2023. utolsó negyedév) képest 17,1 százalékkal emelkedett a biztosítási díj.
Nagy a különbség a biztosítók ajánlatai és azon belül a biztosítás típusa és az ingatlan elhelyezkedése között is. Utóbbinál a vidéki ingatlanok díja némileg magasabb, ezt az átlagosan nagyobb épületek okozhatják.
A piaci lakásbiztosítások mellett az MNB által szabályozott Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás (MFO) is népszerű választás, díjban pedig átlagosan 22,1 százalékkal nyújtott kedvezőbbet a piaci ajánlatokhoz képest. Jelenleg 13 biztosítótársaságnál elérhető az MFO, ami gyakorlatilag egy minősítést jelent. Feltételeit és fogyasztóbarátságát a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szabta meg és betartását ellenőrzi. Ezek egységes minimum feltételű, egymással könnyen összehasonlítható termékek. Jelenleg 13 biztosítótársaságnál elérhető.
A megfelelő otthonbiztosítás elengedhetetlen része a kedvező díj is, ami nem terheli nagyon a pénztárcát, de teljeskörű védelmet nyújt és biztonságot ad. A mostani szabályozás alapján a díj sem fog emelkedni a következő 1 éves időszakban, és inflációkövető indexálást tartalmaz, azonban fontos ettől függetlenül is a rendszeres felülvizsgálat és értéknövelő beruházások esetén a meglévő szerződés aktualizálása.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.