Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Végigsöpör a pénzügyi tranzakciós illetékemelés a hazai bankokon. 14 napja nyílt meg a lehetőség, hogy a bankok előre bejelentsék a pénzügyi tranzakciós illetékemelés áthárítását a lakossági ügyfeleikre 2025-től, jelenleg 3 bank már be is jelentette ezt – értesült a BiztosDöntés.hu.

A CIB Bank is áthárítja a másfélszeres illetékemelést

Az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) kormányrendelet alapján a bankok legkorábban 2025. január 1-től háríthatják át a lakossági ügyfelekre a 2024. augusztus 1-től bevezetett pénzügyi tranzakciós illetékemelést. Az illetéket a banknak kell fizetnie, de ez egy olyan jelentős díjtétel, amit biztosan áthárítanak az ügyfelekre, ez ugyanis nincs megtiltva.

Az illetékemelés így minden banknál 0,15 százalékkal, maximum 10 000 forinttal drágítja az átutalási és csoportos beszedéseket és 0,3 százalékkal a készpénzfelvételeket.

Ez az emelés másfélszeres díjnövekedést jelent csak önmagában a pénzügyi tranzakciós illeték kapcsán, a bank saját díjemelése ebben még nincs is benne, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A mai napon a CIB Bank jelentette be, hogy 2025 elejétől áthárítja az illetékemelést. Jelenleg az alábbi bankokról lehet tudni ennek pontos dátumát:

  • OTP Bank: 2025. január 1.
  • K&H Bank: 2025. január 6.
  • CIB Bank: 2025. január 17.

A CIB Bank utolsóként hárította át az illetékemelést a vállalkozókra idén nyáron, akkor 81 nappal később léptek életbe az új kondíciók, mint ahogy azt a bank megtehette volna. A lakossági illetékáthárítás során az első lehetséges dátumhoz képest 17 nappal később teszi meg ugyanezt a hitelintézet.

Gergely Péter szerint nem az a kérdés, hogy a többi bank is áthárítja-e az illetékemelést, hanem az, hogy mikor.

Mit jelent pontosan az illetékemelés?

A 0,15 százalékos lakossági átutalási díjemelés, mely a pénzügyi tranzakciós illeték áthárítása miatt történik a bankoknál januártól, azt jelenti, hogy például 100 000 forint átutalása esetén 150 forinttal többet kell fizetni majd januártól (minden bank más dátumtól hárítja majd át az illetékemelést). Ez a nagyságrend talán nem tűnik soknak, de ez önmagában még csak az emelés mértéke, mely az eddigi kétszer ekkora illetékdíjra rakódik rá, azaz 100 000 forintnál a teljes pénzügyi tranzakciós illeték az emeléssel együtt összesen 450 forint. Havi több átutalásnál ez a díj felhalmozódik, amiből már egy nagyobb bankköltség is összeállhat a hó végére.

A készpénzfelvételnél nagyobb arányú az illeték emelkedése, így az emelés is sokkal érezhetőbb. 100 000 forint készpénzfelvétele a bankszámláról 300 forinttal drágul, és összesen 900 forint lesz csak az illeték. Ez tehát csak az állam által elvont díjrész, amihez hozzájön még a bank saját díja is, mely viszont januártól még nem változik.

Az átutalásoknál és a készpénzfelvételeknél minden díj pontosan az illetékemelés mértékével drágul 2025. január 17-től a CIB Banknál, de nem változik a Magyar Államkincstár állampapír forgalmazási értékpapírszámlájára indított átutalások díja, miután azt nem terheli pénzügyi tranzakciós illeték (így a banknak sem kell megfizetnie).

A CIB Bank ugyanakkor megemeli az eddigi illetékmentes határt – ahol van ilyen –, tranzakciónként 20 000 forintról 50 000 forintra, melyre nem csak illetékmentesség, de teljes banki díjmentesség vonatkozik akciósan 2025. június 30-ig. Ez a megemelt díjmentességi határ az államkincstári értékpapírszámlákra indított átutalásokra is vonatkozik.

A CIB Bank eddig nem tett közzé bankkártyás tranzakciókra vonatkozó illetékemelés áthárítást. Mivel az ATM készpénzfelvételeknél itt fix díjakat alkalmaz a hitelintézet, ezért az illetékemelés beépítése jelentősnek érezhető díjemelésként is hathat, főleg a kisebb összegek felvétele során.

A régi CIB-es számlacsomagok is drágábbak lesznek

Változik ugyanakkor a már nem igényelhető CIB Online Számlacsomag havidíja 1 808 forintról 2 166 forintra (+20 százalékkal) és a CIB Prémium Extra Számla havidíja 6 364 forintról 7 431 forintra (+17 százalékkal). A CIB Online Számlacsomag feltételekkel elérhető kedvezményes havidíja viszont 829 forintról 1 187 forintra drágul, ami 43 százalékos díjemelést jelent.

A Prémium magánszemélyek részére nyitható CIB Prémium Magánszámla csomag havidíja 6 049 forintról 7 689 forintra drágul (+27 százalékkal), a Private Banking ügyfelek részére nyitható CIB Private Banking Magánszámla csomag havidíja pedig 12 990 forintról 14 630 forintra (13 százalékkal)

Maradnak-e az ingyenes átutalások?

Jelenleg több banknál is létezik ingyenes átutalási lehetőség. Ezek között korlátlan számú és összegű átutalási lehetőségek is léteznek a lakossági ügyfélkörben. Ez azt jelenti, hogy az – általában elektronikus – átutalások ezeknél a számlacsomagoknál teljesen ingyenesek, sem banki díj, sem illetéknek megfelelő díj nem terheli.

Gergely Péter szerint kérdéses ezen lehetőségek sorsa. Mivel a banknak az illetéket mindenképpen be kell fizetnie az államkasszába, ezért ha nem hárítja át az ügyfélre, akkor a bank veszít ezeken az ügyleteken.

Ez eddig egy 0,3 százalékos díj volt, de most 0,45 százalékra emelkedve már sokkal nagyobb összeget kell kigazdálkodnia a banknak, ha nem hárítja ezt tovább a lakossági ügyfélre, hanem az átutalást részben vagy teljesen ingyen kívánja nyújtani.

A részletek akkor derülnek ki, amikor a bank bejelenti majd a díjemelést. Eddig a korlátlanul díjmentes átutalási lehetőséget kínáló bankok egyike sem jelentett még be díjváltozást, beleértve a CIB Bankot is, ahol a már nem igényelhető CIB Online Számlacsomag esetében létezik még ilyen lehetőség.

Kedvező változás is akad

Az ingyenes átutalások azonban mégis fennmaradhatnak egy pozitív előjelű változás következtében, sőt, akár még növekedhet is ez a kínálat.

Ennek oka pedig az illetékmentes határ megemelése.

Az átutalások után a banknak nem kell befizetnie az államkasszába az átutalásonkénti első 50 000 forintra eső illetéket, mely határ korábban 20 000 forint volt. Ezt a kedvezményt azonban nem minden bank adja tovább a lakossági ügyfeleinek, lévén, hogy az illeték áthárítása nem kötelező (és nem is tiltott). Ahogy fentebb ismertettük, a CIB Bank a januári változásokkal egyidőben megemeli ezt a kedvezményes értékhatárt 50 000 forintra.

Az ügyfeleknek érdemes tájékozódniuk a bankjuknál az ingyenes átutalási lehetőségek felől és kihasználniuk ezt a kedvezményt.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában