Csökken az alapkamat – bealkonyul a kamatvadászoknak
Az újabb alapkamat-csökkentéssel végleg eltűnőben vannak a kiemelt betéti kamat-ajánlatok, október elejéig azonban még biztosan elérhetőek az évi 6 százalékot, vagy azon felüli kamatot fizető ajánlatok – figyelmeztet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
A Monetáris Tanács keddi döntése értelmében szeptember 25-től az új alapkamat 25 bázisponttal, 6,5 százalékra csökkent. A lépés hatása azonnal érződik azoknál a betéti ajánlatoknál, ahol a termék kamatozása a jegybanki alapkamathoz kötött – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
A fentiek miatt a korábbi 5 százalék helyett már csak 4,75 százalékon kamatozik a 12 hónapos lekötést kínáló Gránit Bank KamatMax Plusz betét. A MagNet Bank Aktív Plusz betét normál kamata 3,75 százalékról 3,5 százalékra csökkent szerdán, Mentor és a Szféra Plusz betétre online betétlekötésnél hasonló kamatot fizet a bank. A fiókban nyitott megtakarítás esetén a korábbi 2,75 százalék helyett 2,5 százalék a kamat, és ugyanezt fizeti az Apránként Megtakarítási Program keretében fialtatott pénzekre a MagNet Bank.
Eltűnt a top-kamatos konstrukció
A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a legnagyobb érvágást a kamatvadászoknak a K&H Rajt betétjének hét eleji kivezetése jelentheti: a konstrukció 90 napos lekötési időre adott eddig 7,5 százalékos éves kamatot – igénybevételéhez ugyanakkor minimum 1 hónapos számlamúlt és friss pénz kellett. Gergely Péter hozzáteszi: a bank egyszer már nyugdíjazta ezt a konstrukciót, így nem kizárt, hogy újra aktiválja majd speciális betéti termékét – ám a mostaninál egész biztosan alacsonyabb kamat mellett.
Még tartja magát a 6%
Megelőzve a jegybanki lépést a Magyar Cetelem Bank már szeptember 24-től kisebb kamatot kínál a lakossági megtakarításokra. A látra szóló betét éves kamata 5 százalékról 4 százalékra csökkent. A lekötött betéteknél a bank új elemként 6 hónapos lekötést is kínál, itt az éves kamat 6,25 százalék. Aki 8 hónapra helyezi el a bankban a pénzét, az a korábbi 6,5 százalék helyett már csak évi 6 százalékkal számolhat, az éves lekötés esetén az 50 bázispontos csökkenéssel 5,75 százalék a bezsebelhető kamat, míg a 18 hónapos betétre a korábbi 6 helyett 5,5 százalékot, a 2 éves betételhelyezésnél pedig 5,75 százalék helyett évi 5,25 százalékot fizet a bank.
A Cetelemnél elérhető betéti kamatokkal a mostani piacon már csak a Gránit Bank tart lépést: a pénzintézet a október 3-áig tartja az akciós 6 százalékos kamatot a 3 hónapos eBank betétjére, a 6 hónapos futamidőre szóló KamatMax betét pedig évi 5,5 százalékos kamat mellett köthető le.
Gergely Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy a fenti kamatok ugyan a jegybanki alapkamat alatt vannak, de értékük még a kamatadó- és a szocho levonása után is magasabb, mint amekkora – igaz, visszamenőleges – inflációt január óta kimutat a Központi Statisztikai Hivatal. Egy újabb kamatcsökkentés után ez a relatív reálkamat eltűnhet a piacról a BiztosDöntés.hu szakértője szerint.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.