Cikkek  

Az újabb alapkamat-csökkentéssel végleg eltűnőben vannak a kiemelt betéti kamat-ajánlatok, október elejéig azonban még biztosan elérhetőek az évi 6 százalékot, vagy azon felüli kamatot fizető ajánlatok – figyelmeztet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A Monetáris Tanács keddi döntése értelmében szeptember 25-től az új alapkamat 25 bázisponttal, 6,5 százalékra csökkent. A lépés hatása azonnal érződik azoknál a betéti ajánlatoknál, ahol a termék kamatozása a jegybanki alapkamathoz kötött – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A fentiek miatt a korábbi 5 százalék helyett már csak 4,75 százalékon kamatozik a 12 hónapos lekötést kínáló Gránit Bank KamatMax Plusz betét. A MagNet Bank Aktív Plusz betét normál kamata 3,75 százalékról 3,5 százalékra csökkent szerdán, Mentor és a Szféra Plusz betétre online betétlekötésnél hasonló kamatot fizet a bank. A fiókban nyitott megtakarítás esetén a korábbi 2,75 százalék helyett 2,5 százalék a kamat, és ugyanezt fizeti az Apránként Megtakarítási Program keretében fialtatott pénzekre a MagNet Bank.

Eltűnt a top-kamatos konstrukció

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a legnagyobb érvágást a kamatvadászoknak a K&H Rajt betétjének hét eleji kivezetése jelentheti: a konstrukció 90 napos lekötési időre adott eddig 7,5 százalékos éves kamatot – igénybevételéhez ugyanakkor minimum 1 hónapos számlamúlt és friss pénz kellett. Gergely Péter hozzáteszi: a bank egyszer már nyugdíjazta ezt a konstrukciót, így nem kizárt, hogy újra aktiválja majd speciális betéti termékét – ám a mostaninál egész biztosan alacsonyabb kamat mellett.

Még tartja magát a 6%

Megelőzve a jegybanki lépést a Magyar Cetelem Bank már szeptember 24-től kisebb kamatot kínál a lakossági megtakarításokra. A látra szóló betét éves kamata 5 százalékról 4 százalékra csökkent. A lekötött betéteknél a bank új elemként 6 hónapos lekötést is kínál, itt az éves kamat 6,25 százalék. Aki 8 hónapra helyezi el a bankban a pénzét, az a korábbi 6,5 százalék helyett már csak évi 6 százalékkal számolhat, az éves lekötés esetén az 50 bázispontos csökkenéssel 5,75 százalék a bezsebelhető kamat, míg a 18 hónapos betétre a korábbi 6 helyett 5,5 százalékot, a 2 éves betételhelyezésnél pedig 5,75 százalék helyett évi 5,25 százalékot fizet a bank.

A Cetelemnél elérhető betéti kamatokkal a mostani piacon már csak a Gránit Bank tart lépést: a pénzintézet a október 3-áig tartja az akciós 6 százalékos kamatot a 3 hónapos eBank betétjére, a 6 hónapos futamidőre szóló KamatMax betét pedig évi 5,5 százalékos kamat mellett köthető le.

Gergely Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy a fenti kamatok ugyan a jegybanki alapkamat alatt vannak, de értékük még a kamatadó- és a szocho levonása után is magasabb, mint amekkora – igaz, visszamenőleges – inflációt január óta kimutat a Központi Statisztikai Hivatal. Egy újabb kamatcsökkentés után ez a relatív reálkamat eltűnhet a piacról a BiztosDöntés.hu szakértője szerint.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink lekötött betét témában