Egészségkártya elfogadóhelyek – hol használhatod az egészségpénztári kártyádat
Az egészségpénztár használatát nagyban megkönnyíti, hogy a számládhoz egészségpénztári kártya is tartozik. Ezzel ugyanúgy fizethetsz, mint egy bankkártyával, nem kell számlákat beküldened és várni, hogy a pénztár visszafizesse a vásárlásod értékét. De honnan tudod, hogy hol fizethetsz vele? Mutatjuk.
- Mi az az egészségpénztári kártya vagy egészségkártya?
- Milyen kártyát kapok az egészségpénztári számlámhoz?
- Honnan tudom, hogy hol használhatom az egészségkártyámat?
- Szolgáltatókeresőben kereshetsz kártyaelfogadó-helyet
- Kártyaelfogadó-helyek mobilapplikációkban
- Lehetséges online fizetés egészségkártyával?
- A legmodernebb egészségpénztári kártyák
- Társkártya is igényelhető
- Mennyibe kerül az egészégkártya és meddig érvényes?
- Hogyan használhatom az egészségpénztárat, ha nem fizethetek egészségpénztári kártyával?
- Maradtak kérdéseid?
Mi az az egészségpénztári kártya vagy egészségkártya?
Az egészségpénztári számlához kapsz egy plasztikkártyát, ami olyan, mint egy bankkártya. Ezzel a kártyával fizethetsz a kártyaelfogadó-helyeken a vásárolt termékekért vagy szolgáltatásokért. A kártyás fizetéssel közvetlenül az egészségpénztári egyenlegedből költesz, így nem kell számlát kérned.
Miért jó az egészségpénztár?
De miért is jó neked, ha egészségpénztáron keresztül fizetsz a magánorvosért, gyógyszerekért, és még számos más egészséggel kapcsolatos dologért?
Az egészségpénztár akkor éri meg neked, ha fizetsz személyi jövedelemadót. Az egészségpénztárhoz ugyanis adókedvezmény társul. A pénztárba befizetett összeg 20 százalékát, legfeljebb évi 150 000 forintot visszaigényelhetsz az adódból. Ezzel infláció feletti mértékben spórolhatsz az egészségügyi kiadásaidon.
Az egészségpénztár azonban más, mint a többi megtakarítási forma, hiszen itt nem a felhalmozás a cél, hanem hogy a pénztárba befizetett pénzed az egészségedre költsd úgy, hogy ez az adókedvezmény miatt kevesebbe kerül neked. Ezáltal hozzájuthatsz olyan kezelésekhez is, amelyre egyébként talán már nem lenne lehetőséged, de lehet kedvezményes egészségbiztosításod vagy előfizethetsz szűrővizsgálati csomagra is.
Itt tehát a lényeg az okosabb, kisebb költés.
Milyen kártyát kapok az egészségpénztári számlámhoz?
Az egészségpénztári számlád mellé egy mágnescsíkkal ellátott kártyát kapsz. Ezzel értintéssel ugyan nem tudsz fizetni, de a terminálon lehúzható, tehát egy bankkártyához hasonlóan tudsz vele fizetni.
Az egészségkártyán szerepel a neved és az egészségpénztári tagsági kódod.
Ennek a kódnak egyébként az egészségpénztárban elszámolható számlákon is szerepelnie kell, ezért a kártya akkor is hasznos, ha nálad van, ha csak számlát kérnél a vásárlásról.
Honnan tudom, hogy hol használhatom az egészségkártyámat?
Fontos tudnod ugyanakkor, hogy az egészségkártyáddal nem fizethetsz mindenhol, ahol a pulton terminált látsz. Az egészségpénztári kártyádat csak kártyaelfogadó-helyeken használhatod.
Ezek olyan üzletek, patikák, rendelők vagy más szolgáltatók, amelyeknek a kártyaelfogadásra külön megállapodásuk van a pénztáraddal.
Az egészségpénztárban elszámolható termékeket bárhol megvásárolhatod. Ha például vennél egy fájdalomcsillapítót, azt mindegy melyik patikában teszed, el tudod számolni az egészségpénztár terhére. Az egészségkártyádat viszont csak akkor használhatod, ha az adott gyógyszertár elfogadja a te pénztárad kártyáját.
Szolgáltatókeresőben kereshetsz kártyaelfogadó-helyet
A legtöbb egészségpénztárnak szolgáltatókeresője is van. A találatokat többnyire szűkítheted a kártyaelfogadó-helyekre. Ekkor a kereső csak azokat a szolgáltatókat, boltokat listázza neked, ahol tudsz fizetni az egészségkártyáddal.
Ha bizonytalan vagy, akkor célszerű egyszerűen megkérdezned az adott helyen, hogy fizethetsz-e az egészségkártyáddal.
A keresők általában azt is kilistázzák, ha az adott helyen kedvezményt kapsz. Az IZYS kártyája ebből a szempontból különleges, mert van rajta egy vonalkód, amellyel a Bercode Kedvezményt nyújtó helyeken a kártyát felmutatva százalékos kedvezményt kapsz. Ezeken a helyeken nem a kártyával fizetsz, hanem úgy használod, mint egy klubkártyát, amit ha felmutatsz, akkor kedvezményesen vásárolhatsz.
Kártyaelfogadó-helyek mobilapplikációkban
Van négy olyan egészségpénztár, amelynek mobilapplikációja is van. Ezekben az applikációkban térképes szolgáltatókeresőt is találsz, tehát meg tudod keresni a hozzád legközelebb eső olyan helyet vagy szolgáltatót, ahol az egészségkártyádat is használhatod.
Mobilapplikációja van az OTP Egészségpénztárnak, az MBH Gondoskodás Egészségpénztárnak, a Prémiumnak és a Generali Egészségpénztárnak.
Lehetséges online fizetés egészségkártyával?
Az egészségpénztári kártyával általában nem tudsz webshopokban fizetni, de ez alól van azért kivétel.
A Foglalj Orvost honlapján az OTP Egészségpénztár egészségkártyájával lehet fizetni. Ahokat a helyeket, ahol ezt megteheted, a honlapon külön jelölik is. Ennek előnye, hogy ha a lefoglalt vizsgálatot előre kifizeted az egészségkártyáddal, akkor az ár akkor is változatlan marad, ha közben az adott orvos vagy rendelőintézet árat emelt.
Ezen kívül van egy elszámolható termékeket kínáló oldal, a Pénztárbolt, ahol számos egészségpénztár kínálatából választhatsz, és egészségkártyával is fizethetsz.
A legmodernebb egészségpénztári kártyák
A legmodernebb egészségpénztári kártyák azok, amelyeket összeköthetsz a bankkártyáddal, és automatikusan töltődnek. Ennek két fajtája is van.
Az OTP Egészségpénztár, a Prémium Egészségpénztár és az IZYS egészségkártyáit közvetlenül összekötheted egy bankkártyáddal. Ha pedig úgy fizetnél az egészségkártyáddal, hogy az egészségpénztári számládon nincs a vásárláshoz elegendő pénz, akkor a hiányzó összeget – ami lehet a teljes vásárlás összege vagy annak egy része is – a bankkártyádról átkéri az egészségkártyád.
Az egész folyamat másodperceken belül végbemegy, fizetésnél észre sem veszed. A folyamat biztonságos és zárt. Az ilyen fizetés ugyanúgy egészségpénztári befizetésnek minősül, ami után adóvisszatérítést kaphatsz. Az egészségpénztár a költséggel megemelt összeget vonja a bankkártyádról.
A Patika és Új Pillér Egészségpénztárak kártyái némiképp másként működnek. Itt a bankkártyás összekötéssel azt tudod biztosítani, hogy mindig legyen adott nagyságú egészségpénztári egyenleged. Ha az egyenleg egy adott összeg alá csökken, akkor az egészségkártyád automatikusan feltöltődik egy általad megjelölt összeggel.
A kapcsolat az egészségkártya és a bankkártya között mindegyik pénztárnál szabadon bontható majd újra összeköthető, és többnyire több bankkártyát is rögzíthetsz a rendszerben.
A bankkártyával való összekötés azért hasznos, mert így nem kell nagyobb összeget az egészségpénztárban tartanod, mégis mindig tudsz innen fizetni, akár közvetlenül is.
Társkártya is igényelhető
Az egészségpénztári számládhoz alapesetben egy egészségkártya jár. Ha szeretnél megjelölni szolgáltatási kedvezményezettet, akkor ezt megteheted, és több társkártyát is igényelhetsz.
A társkártya tulajdonosa az egészségszámládról szabadon költhet éppúgy, mint te.
Arra figyel, hogy a pénztárak általában maximumot határoznak meg a kártyákra, tehát például legfeljebb 4 társkártyát rendelhetsz, de szolgáltatási kedvezményezett több is lehet a számládhoz.
Mennyibe kerül az egészégkártya és meddig érvényes?
Az egészségpénztári kártyák ára pénztáranként eltér, ez szempont lehet, amikor pénztárat keresel és összehasonlítod az egészségpénztárakat. Több olyan egészségpénztár is van, ahol az első egészségkártyáért nem kell fizetned. Ilyen az MBH Gondoskodás Egészségpénztár, a Generali Egészségpénztár és az Allianz Egészségpénztár.
Az OTP Egészségpénztárnál akkor ingyenes az első egészségkártya, ha a BiztosDöntésen keresztül lépsz be a pénztárba.
Az IZYS pedig a 6 000 forintos kártyadíjából 2 000 forintot elenged a BiztosDöntés kedvezményével.
A többi egészségpénztárnál 1 800 és 4 000 forint közötti kártyadíjakat találsz.
A kártyák érvényességi ideje szintén változó, jellemzően 3-4 év szokott lenni. Az is pénztáranként eltér, hogy aktiválni kell a kártyát vagy eleve így érkezik. Amikor lejár, akkor viszont automatikusan cseréli a pénztár.
Hogyan használhatom az egészségpénztárat, ha nem fizethetek egészségpénztári kártyával?
Ha nem tudsz az egészségpénztári kártyával fizetni, akkor a vásárlásodról számlát kérhetsz. Termékekről a saját nevedre, szolgáltatásokról pedig a pénztár nevére és címére kell kérned a számlát, de a tagi kódodnak mindegyiken szerepelnie kell.
A számlákat később beküldheted az egészségpénztárhoz – erre többnyire elektronikusan is van lehetőséged – majd a pénztár utólag visszafizeti neked a számlák ellenértékét az egészségpénztári egyenlegedből.
Maradtak kérdéseid?
-
Bárhol használhatom az egészégpénztári kártyámat, ahol elszámolható terméket veszek?
Nem. Az egészségpénztári kártyádat csak kártyaelfogadó-helyeken használhatod. -
Kell számlát kérnem, ha egészségpénztári kártyával fizetek?
Nem. Ha egészségpénztári kártyával fizetsz, akkor számlát már nem kell kérned a vásárlásról. (Persze jogszabály szerint kapni fogsz, de azt nem kell beküldened a pénztárhoz.) -
Mi az, hogy bankkártyával összeköthető egészségkártya?
A bankkártyával összekötött egészségkártyával akkor is fizethetsz, ha az egészségpénztári számládon nincs elég pénz, hogy egy adott szolgáltatást vagy terméket kifizess. Ilyenkor a hiányzó összeget az egészségkártyád vásárláskor átkéri a bankkártyádról. -
Honnan tudom, hogy hol fogadják el az egészségkártyámat?
Legegyszerűbb, ha a pénztár szolgáltató keresőjében megnézed, de az adott helyszínen is mindig tudnak segíteni.
Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.