Cikkek  

Bizonyára hallottál már a hitelkártyáról. Talán azt is tudod, hogy óvatosan kell bánni vele, mert túlzott használatával könnyű eladósodni, beleesni egy folyamatos hitelkeret-használatba, márpedig az ilyen típusú hitelek kamata igen magas. Azt azonban nem mindenki tudja, hogy okosan használva a hitelkártyát nemcsak, hogy nem adósodsz el, de még spórolni is tudsz. Megmutatjuk hogyan.

A hitelkártya más, mint a normál bankkártyád

Ha van bankszámlád, akkor bizonyára bankkártya is tartozik hozzá. Ez egy úgynevezett betéti vagy debit kártya, amelynek segítségével a bankszámládon lévő pénzhez férhetsz hozzá. Fizethetsz vele, pénzt vehetsz fel róla és interneten is tudsz vásárolni a segítségével, de csak a számládon lévő egyenleget költheted el.

Ha a folyószámládhoz hitelkeret is tartozik, akkor ezt szintén a számládhoz tartozó bankkártya segítségével érheted el. Ebben az esetben egy előre meghatározott összeggel mínuszba húzhatod a számládat, ami után kamatot kell fizetned. Kezdetben tehát a saját pénzedet költöd, és amikor ez elfogy, akkor kezdődik a hitelkeret használata, ahol minden napra, amíg mínuszban vagy, hitelkamatot kell fizetned.

A hitelkártya azonban nem a bankszámlához, hanem egy külön hitelszámlához kötődik, amelyen csak a hitelkeret található, azaz amikor fizetsz vele, azonnal a bank pénzét használod. Az így felvett hitelnek szintén van kamata, de ha ügyesen használod a kártyádat, akkor ezt nem kell kifizetned.

Hitelkártya, hitelkeret - mi a különbség?

A hitelkártya és a hitelkeret egyaránt keret jellegű hiteltípusok. Ezek a legegyszerűbben és legkényelmesebben használható hitelek közé tartoznak, és a felhasználását a bank nem korlátozza, azaz szabadon arra költöd, amire te szeretnéd.

A keret jelleg azt jelenti, hogy nincs havi törlesztőrészlet, amit fizetned kell, hanem mindig a hitelkeretből felhasznált részt kell a bank felé törlesztened, azaz a hitelkeretet vagy a hitelkártyát kell feltöltened.

Bankszámláknál a hitelkeret egy olyan összeg, amellyel minden hónapban mínuszba mehetsz a számládon. Amint ez megtörténik, onnantól kezdve kamatot kell fizetned, amely évi 20 százalék körül van. A hitelkeretet a bank határozza meg a folyószámládra érkező jövedelmed alapján. A keret jellemzően a számládra havi rendszerességgel érkező pénzösszeg két-, háromszorosa lehet.

Amint a fizetésed megérkezik a folyószámládra, az automatikusan feltölti a hitelkeretedet. Ha a hitelből van fennmaradó rész a hónap végén, az továbbvihető a következő hónapra, és a kamatot a bank erre az összegre felszámítja. A hitelnek nincs lejárata, a bank a hitelkeretet általában az ügyfél kérése alapján szünteti meg (vagy ha megszűnik a beérkező jövedelme).

A hitelkártyán elérhető pénzösszeget szintén a jövedelmed alapján állapítja meg a bank. Minél magasabb tehát a béred, annál magasabb összeg állhat rendelkezésedre a hitelszámládon.

Ez a fizetésed három, vagy akár négyszerese is lehet. Alapvető különbség a bankszámlás folyószámla-hitelkerethez képest, hogy általában havonta van egy bizonyos türelmi idő, amelyen belül törlesztve a hiteledet a bank nem számít fel kamatot. Ez általában 30-45 nap. Ez azt is jelenti, hogy ha okosan használod a hitelkeretet, akár még ingyenes is lehet az egyébként igen drága hiteled.

A hitelkártyán elérhető hitel kamata akár évi 35-40 százalék körül is lehet, és a THM-je is a legmagasabbak közé tartozik a fogyasztási hitelek között, általában 35 százalék felett van. Nem érdemes tehát a hitelt hosszasan tologatni magad előtt. A hitelkártyának lehet továbbá egy éves fix kártyadíja, amelyet szintén a hitelszámládról von le a bank.

A hitelkártya hogyan működik a mindennapokban?

A kártyát itt a fizetésed automatikusan nem tölti fel, ezt neked kell minden hónapban átutalással megtenned. A hitel befizethető a bankfiókban, illetve adhatsz a banknak csoportos beszedési megbízást is, ebben az esetben a bank minden hónap adott napján a fennálló hiteltartozásodat automatikusan kiegyenlíti a folyószámládról.

Érdemes figyelni, hogy ez az automatikus beszedés a teljes tartozásra, vagy csak ennek töredékére, az úgynevezett minimum visszafizetendő összegre vonatkozik-e, utóbbi esetben ugyanis kamatozni fog a ki nem fizetett rész, hiszen nem lesz minden tartozásod visszafizetve.

A hitel itt is átvihető a következő hónapra, természetesen hitelkamat ellenében. A hitelkeret-túllépésnek szintén díja van. Ha többet utalsz a hitelszámládra, mint a fennálló tartozásod, azaz túltöltöd a kártyát, az nem probléma, ennyivel magasabb összeg elérhető a következő időszakban.

Fontos tudnod, hogy készpénzt nem érdemes felvenni a hitelkártyáról, mert igen költséges, ráadásul itt nem lehet kamatmentességet kihasználni. Hagyd meg ezért a hitelkártyád inkább a kártyás vásárlásokra.

Banki átutalásra a hitelkártya nem használható, de a számláidat fizetheted róla (kártyás vásárlásként vagy egyes bankokban csoportos beszedésként is).

dombornyomott hitelkártya

A kártyának általában van beállított napi és/vagy vásárlásonkénti limitje, ezt is észben kell tartanod a használatakor. Előfordul, hogy ez a limit mobilbankon keresztül rugalmasan módosítható ugyan, de ez nem használ, ha ott állsz a boltban és szeretnél fizetni. Érdemes tehát előre gondolkodni, főleg, ha sokszor vásárolsz kártyával naponta.

Annak köszönhető, hogy könnyű ezekkel a hiteltípusokkal eladósodni, hogy egyiknek sincs lejárata, nincs egy fix dátum, ameddig a hitelt ki kell egyenlíteni, így azt „bármeddig” görgetheted magad előtt. Ebben az esetben fennáll a folyamatos kerethasználat lehetősége, amikor a fizetésed csak részben, vagy talán éppen nulláig tudja feltölteni a hitelkereted minden hónapban.

Ebben az esetben a kamatfizetés súlyos terhet jelenthet, résen kell tehát lenni ezekkel a hitelekkel.

Hogyan tudom ingyen használni a bank pénzét?

Látható, hogy bár sok a hasonlóság a bankszámla-hitelkeret és a hitelkártya között, van egy pár fontos különbség is.

A legfontosabb talán a kamatmentes időszak a hitelkártya esetében. Ilyenkor nem a saját pénzedet használod, hanem a bankét.

Ha a bank által meghatározott türelmi időn belül feltöltöd a kártyád, nem kell kamatot fizetned a hitelkártyával végzett vásárlások vagy az arra terhelt csoportos beszedések után.

Ez azt jelenti, hogy egy 45 napos időkeret esetében elég a hitelkártyát a havi zárást követő türelmi idő végéig feltöltened. A 45 nap úgy jön össze, hogy leegyszerűsítve minden hónapot 30 nappal számol a bank, és az adott hónap lejárta után kezdődik a türelmi időszak, ez ennél a példánál 15 nap.

Tehát az előző hónapban a hitelkártyáról az előző hónap első napján elköltött pénz visszafizetésére a mostani hónap 15. napjáig van időd, így jön össze a maximális 45 napos időszak, amíg a bank pénzét fizetheted.

Nem érdekes túl sokáig húzni a hitelkártya feltöltését

Ha csak a számlazárás napján lebonyolított vásárlást nézzük, akkor - mivel ez a 30 napos hónap utolsó napján történt - már csak 15 nap kamatmentes. Ezért a reklámokban az „akár” 45 napos megjelölés szerepelhet, ami a maximális időszak.

Valójában a vásárlás hóközi dátumától függően 15-45 nap közötti ez a kamatmentes időszak, nem pedig minden egyes vásárlástól számított 45 nap.

A türelmi határidőig minden egyes, előző 30 napos elszámolási időszakban elszámolt vásárlást teljes mértékben vissza kell fizetned a teljes kamatmentesség érdekében, függetlenül annak pontos napjától. A fizetést pedig nem érdemes kicentizned, mert egynapos csúszásnál is azonnal kamatot kell fizetned.

Nem érdemes a hitelkeretnél többet költeni

Ugyanígy külön díjjal „büntet” a bank minden olyan vásárlást, ahol a hitelkeretet túllépted. Ma már a vásárlás előtt közvetlenül ellenőrizhető a szabad rendelkezésre álló hitelkeret a telefonodon.

Ha nem tudod a teljes hitelt visszatörleszteni egy adott időszakban, a bank lehetőséget ad egy bizonyos minimum összeg befizetésére, ami a teljes tartozásod bizonyos százaléka (ezt a szerződéskor szabják meg, de általában 5 vagy 10 százalék ez az érték). Ha ezt befizeted, a bank csak a fennmaradó tartozásodra számít fel kamatot. Ezért érdemes legalább ezt a minimum összeget minden hónapban visszafizetni.

Illetve ha legalább a minimum összeget nem fizeted vissza, akkor is „büntetnek”, sőt fel is mondhatják a szerződést, és akkor a teljes tartozást egy összegben vissza kell fizetni. Figyelj tehát arra, hogy mindig pontosan, határidőre visszafizesd legalább a minimum összeget és akkor bármeddig használhatod a hitelkártyádat.

Hitelkártya tulajdonos kiszámolja, hogy mennyi a minimum visszafizetendő összeg, amit törleszteni kell

Miért jó a hitelkártya? Hogyan lehet spórolni vele?

Ha a bank által szabott kamatmentes időszakon belül tudsz maradni, a hitelkártya használata kényelmes lehet. A rajta lévő összeg elkülönül a fizetésedtől, amely a folyószámládra érkezik, így a vásárlásaid jól tervezhetők lesznek. Biztonságosabb vele a fizetés, a szolgáltatók, boltok is előnyben részesítik a használatát. Érintéssel is fizethetsz vele, illetve a kártyát a mobilodra digitalizálva is használhatod.

A hitelkártyákkal azonban a kamatmentességen túl még spórolni is lehet, azaz tulajdonképpen némi pénzt is kereshetsz vele, így olcsóbbá teheted a kölcsönödet. A hitelkártya a biztonságos fizetési lehetőségen túl számos előnyt nyújt a birtokosának.

Már a hitelkártya igénylésekor találkozhatsz induló akciókkal, amik kedvezmények, visszatérítések és pontok lehetnek.

Sok hitelkártya vásárlási kedvezményeket nyújt. Ezek lehetnek partnerüzletekben történő vásárlások, ahol azonnali százalékos kedvezményt kaphatsz a vásárlás összegéből, illetve lehetnek bizonyos terméktípusokra adott kedvezmények, például üzemanyagra, éttermi fogyasztásra és hasonlókra. Az ilyen kedvezmények mértéke 15-20 százalék is lehet.

Létezek olyan hitelkártyák, amelyek pontgyűjtő akciókon keresztül nyújtanak kedvezményt. Társulhatnak más cégekkel is, és az ezeknél történő vásárlások után a hitelkártyán pontokat gyűjthetsz, vagy törzsvásárlói programban vehetsz részt. Az ilyen kártyákat hívják co-branded, magyarul társmárka kártyáknak, és a partner neve és logója is szerepelni szokott a kártyán a banké mellett.

Illetve vannak úgynevezett szponzor kártyák is, ahol a vásárlásaiddal támogatsz egy szervezetet vagy célt vagy akár egy focicsapatot.

A hitelkártya nyújthat utazással kapcsolatos kedvezményeket. Így tartozhat hozzá ingyenes utasbiztosítás, vagy a repterek VIP váróinak használata, sőt előfordul, hogy 24 órás asszisztenciát is igénybe vehetünk. Adhat kedvezményt szállásfoglaláshoz, repülőjegy-foglaláshoz, éttermi fogyasztáshoz.

Sokan a pénzvisszatérítés miatt igényelnek hitelkártyát

Kaphatsz továbbá pénzvisszatérítést a vásárlásaid után. Ez jellemzően 1-3 százalék szokott lenni havonta, de néha elérheti az 5 százalékot is. Ebben az esetben előfordulhat, hogy havonta, negyedévente vagy évente visszakapod például az élelmiszerre, vagy üzemanyagra költött összeg bizonyos százalékát.

Arra érdemes figyelni, hogy a visszatérítésnek szokott lenni egy felső határa, aminél többet nem utal vissza neked a bank akkor sem, ha ennél többet költesz az adott terméktípusra.

Ha 0 százalékos THM-mel szeretnél felvenni áruhitelt, előfordulhat, hogy a vásárlást hitelkártya meglétéhez kötik. Ez azt jelenti, hogy csak akkor vehetsz fel ilyen kedvezményes áruhitelt, ha van hitelkártyád vagy igényelsz egy újat attól a banktól, amely az áruhitelt nyújtja. Ebben az esetben két szerződést is kötsz egy időben, egyet az áruhitelre és egyet a hitelkártyára.

A hitelkártya előnyei és hátrányai

  • Könnyen hozzáférhető, egyszerű igénylés
  • Külön hitelszámlán van a kölcsön a bankszámládtól, így elkülönül a jövedelmed és a rendelkezésedre álló hiteled összege
  • A pénzt bármire elköltheted
  • Megfelelően használva kamatmentesen költhetsz a hitelkeretedből
  • Bizonyos vásárlások után pénzvisszatérítés jár
  • Vásárlási és ágazati kedvezmények, akciók, juttatások, törzsvásárlói programok, pontgyűjtő akciók járhatnak hozzá
  • Magas hitelkamat
  • Könnyű vele eladósodni (folyamatos hitelkeret-használat, nincs a hitelnek lejárata)
  • Drága a készpénzfelvétel, mind a hitelkamat, mind a művelet díja magas
  • Magas hiteltúllépési díjat és késedelmi díjat számíthat fel a bank

Mire figyelj a hitelkártya használatánál?

A különböző hitelkártyák révén tehát számos kedvezményhez és előnyhöz juthatsz. Azonban érdemes figyelned a téged terhelő díjakra is, ami nem merül ki a kamatban. Ide tartozik a kártya éves díja, a kártya legyártásának díja, a havi zárlati díj, illetve ha a számláidat innen fizeted, az esetleges tranzakciós díjak is.

Figyelembe kell továbbá venni az olyan eseti díjakat is, mint például a hitelkeret-túllépés vagy a készpénzfelvétel költsége. A havi 150 000 forintos ingyenes készpénzfelvétel csak bankszámlákról való felvételnél érvényes, hitelkártyás készpénzfelvételre nem.

A hitel nagyságát te magad is befolyásolhatod, ha túl nagynak érzed, kérheted annak csökkentését a banktól. Választhatsz továbbá a hitelszámla mellé hitelbiztosítást is, ami arra az esetre nyújt biztosítékot, ha valami miatt nem tudnád törleszteni a hiteledet, például elveszíted a munkádat vagy betegség miatti keresőképtelenség következik be. Ennek a díját figyelembe kell venned a kártya díjai között.

Mielőtt hitelkártyát igényelnél, érdemes utánaszámolnod, hogy tényleg megéri-e neked ez a konstrukció.

Olyan kedvezményeket nyújtó kártyát válassz, amit valóban ki tudsz és ki is szeretnél használni, mert ellenkező esetben a kártya fenntartása többe kerülhet, mint az általa szerezhető előnyök, akkor pedig jobban megérheti hitelkeretben gondolkodnod.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Legfrissebb útmutatóink hírek témában

  • „Minden vállalkozás egy történet”

    „Minden vállalkozás egy történet”

    Az UniCredit Bank – a nemzetközi bankcsoporttal összhangban – kiemelt figyelmet fordít a kis- és középvállalkozásokra – és ezt most az „UniCredit a vállalkozásokért” kezdeményezés és kampány teszi még láthatóbbá.

    frissítve: 2024. augusztus 29.
  • A bankszövetség és a felügyeletek sosem kommunikálnak ügyfelekkel. Ők a bankokat felügyelik.

    A bankfelügyelettől, bankszövetségtől hívnak? Valószínűleg csalással állsz szemben!

    Mint arra a MagNet Bank felhívja a figyelmet, új pénzügyi csalás terjed. Banki belső érintettségre (tehát csalásra), adatszivárgásra hivatkoznak a csalók, miközben érzékeny adatokat kérnek az ügyféltől. Ne dőlj be, a bankfelügyelet, bankszövetség nevében sosem hívnak fel ügyfeleket!

    frissítve: 2024. augusztus 8.
  • A vásárlók többsége szívesebben fizet mobiltelefonnal vagy kártyával.

    Egyre inkább ciki készpénzzel fizetni

    Azok a cégek, amelyek nem veszik figyelembe, hogy az ügyfelek közel fele kártyával fizetne hátrányba kerülhetnek: egyharmadukkal fordult már elő, hogy valaki nem tudott náluk vásárolni, mert nem volt nála elég készpénz. Hasonló arányban vannak azok, akiknél azért hiúsult meg vásárlás, mert nem tudtak nagyobb címletből visszaadni.

    frissítve: 2024. augusztus 8.