Csoportos beszedési megbízás 2024: minden, amit tudnod kell róla
A csoportos beszedési megbízás (vagy más néven csoportos beszedés) egy olyan szolgáltatás, melyet nagyon sok család használ a rezsiszámlái kifizetésére. Vannak vele problémák is, mint például a váratlan túlszámlázások, vagy amikor a terhelés nem történik meg a számládon, ezért neked kell rohangálni utána. Vagy ha megérkezik a terhelés, csak épp nincs pénz a számládon. De már készülőben van a megoldás, mellyel kivédheted ezeket. Ebben az útmutatóban erről is olvashatsz.
- A csoportos beszedési megbízás lényege
- A csoportos beszedési megbízás beállítása
- A csoportos beszedési megbízás módosítása
- A csoportos beszedési megbízás kikapcsolása
- Az állandó vagy eseti átutalással jobban járok mint a csoportos beszedési megbízással?
- Csoportos beszedés hitelkártyáról
- Mit lehet a csoportos beszedési megbízás túlszámlázás ellen?
- Fizetési kérelem, mint a csoportos beszedés alternatívája
- A csoportos beszedés előnyei és hátrányai
- Maradtak kérdéseid?
A csoportos beszedési megbízás lényege
A csoportos beszedési megbízást arra találták ki, hogy ne kelljen foglalkoznod a háztartási számláid befizetésével. Ha adsz egy megbízást erre, akkor a számlák ellenértékét megkapja a bankod és kifizeti azt a közbenjárásod nélkül. Ezt utólag nyomon tudod követni a számlakivonatodon és a számlatörténetedben.
Ennek lehet valamilyen díja, de általában egy olcsó szolgáltatás. Ha alapszámlád van, akkor a csoportos beszedés díjmentes szolgáltatás. Hitelkártyával szintén díjmentes és kamatmentes a beszedés, ha határidőre visszafizeted a banknak a hitelt.
Ha épp nincs elég pénz a számládon, akkor a bankod többször is megpróbálja levonni a számla összegét, mielőtt visszautasítja a kifizetést. A túlszámlázásokat viszont kiegyenlíti, de védelmet is felkínál ellene.
Válassz egy olyan bankszámlát, amelyhez mobilon is kontrollálható csoportos beszedés kapcsolódik, tartósan alacsony számlavezetési költséggel!
- Számlanyitási akció szerint
- Mobilbanki ügyintézés szerint
- Havi összköltség szerint
-
- Nyisd meg szelfivel az appban akár 0 Ft-os havi számlavezetési díjjal!
-
PROMÓCIÓ
-
- Nyiss számlát mobilappon, szelfis azonosítással!
-
PROMÓCIÓ
A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek.
Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások.
A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!
- a bankszámla havi számlavezetési díja
- a bankkártya éves díja
- a digitális szolgáltatások díja (ha van)
- a tranzakcióid díjai (mint pl. átutalások, készpénzfelvételek).
Minden kedvezményt figyelembe vettünk. További részletek a "Feltételek, díjak" linkre kattintva, adatok módosítása a kalkulátor tetején.
- a bankszámla havi számlavezetési díja
- a bankkártya éves díja
- a digitális szolgáltatások díja (ha van)
- a tranzakcióid díjai (mint pl. átutalások, készpénzfelvételek).
Minden kedvezményt figyelembe vettünk. A ma ismert díjakkal számoltunk, mely az inflációval nőhet évente. További részletek a "Feltételek, díjak" linkre kattintva, adatok módosítása a kalkulátor tetején.
A csoportos beszedési megbízás beállítása
A csoportos beszedést a számlát kibocsátó szolgáltatódnál vagy a bankodnál kell kérned és ezzel meg is szűnik minden további teendőd.
Ha a csoportos beszedésre szóló felhatalmazást a szolgáltatódnál adod meg, akkor arra figyelned kell, hogy a bankszámla tulajdonosának kell megadnia a felhatalmazást, aki nem biztos, hogy azonos a szolgáltatóval szerződött ügyféllel, azaz veled.
A csoportos beszedési megbízás beállítása szolgáltatónként különbözik, de általános közös elem bennük, hogy szükség lesz a szolgáltatótól származó adatokra, így a szolgáltatód azonosítójára (példa formátum: A12345678A000) és a számlán lévő fizető vagy fogyasztó azonosítódra. A szolgáltatód azonosítóját annak neve alapján is kiválaszthatod a listából a netbankban, csak arra figyelj, hogy pontosan azt a szolgáltatót válaszd ki, amelyiket be szeretnéd állítani.
Így rögzítsd a meghatalmazást
Menj tehát be a netbankodba és válaszd az új felhatalmazást csoportos beszedési megbízásra, vagy a csoportos beszedésen belül az új megbízás rögzítését, vagy más, értelemszerű hasonló menüpontot.
Ha ez megvan, akkor eléd kerül egy űrlap, amelyen csak olyan adatok szerepelnek, melyeket ismersz, kivéve a két említett adat, a szolgáltatód azonosítója és a saját azonosítód a szolgáltatónál. A szolgáltatód azonosítóját általában listából is ki tudod választani, így keresd meg itt a szolgáltatód pontos nevét, majd írd be a saját fizetési vagy fogyasztó azonosítódat, mely a legutóbbi számlalevélen is szerepel.
Ezután:
- töltsd ki az űrlapot,
- állítsd be a megbízás lejárati idejét „visszavonásig”-ra
- adj meg limitet a maximális összegre, ha akarsz – és van is ilyen lehetőséged –, majd
- véglegesítsd a megbízásodat!
Ezzel végeztél a megbízással, nincs további teendőd. A megbízás bekerül a felhatalmazásaid közé és a kívánt időben – például havonta vagy negyedévente – automatikusan teljesülnek a csoportos beszedési megbízásaid.
Léteznek olyan netbankok, ahol nem tudsz beállítani csoportos beszedési megbízást saját magad. Itt a bankod telefonos vagy személyes ügyfélszolgálatához fordulhatsz.
Elképzelhető, hogy a bankod díjat számít fel a csoportos beszedési megbízás beállításáért.
A csoportos beszedési megbízás módosítása
A csoportos beszedés módosítására nagyon ritkán lehet szükség. Ilyen lehet például, ha egy lejárati dátumot adsz meg, vagy – ha a bankod nyújt ilyet – limitet állítasz be a kifizethető összegre.
Ezeket a változtatásokat ugyanott találod, ahol a csoportos beszedési megbízásod is rögzítetted, csak a módosítást kell kiválasztanod, nem pedig az új megbízást.
Végezd el a kívánt módosításokat az űrlapon!
Az összes módosítás akkor lép érvénybe, ha azt rögzíted, vagyis be is küldöd a bankba.
A csoportos beszedési megbízás kikapcsolása
Adódhat, hogy megszünteted a csoportos beszedési megbízásodat. Ekkor ugyanúgy kell eljárnod, mint amikor rögzítetted, csak a megbízás törlése vagy visszavonása lehetőséget kell kiválasztanod.
Elképzelhető, hogy meg kell adnod egy lejárati dátumot, ameddig a folyamatban lévő megbízásaidat még teljesíti a bank.
Ne felejtsd el véglegesíteni a kikapcsolásra vonatkozó megbízásodat!
Az állandó vagy eseti átutalással jobban járok mint a csoportos beszedési megbízással?
A csoportos beszedési megbízás alternatívája, ha nem a szolgáltatód nyújtja be a fizetési kötelezettséget a számlád terhére, hanem te adsz egy ilyen megbízást a bankodnak. Ezt állandó, tartós vagy rendszeres átutalás néven találod meg a netbankodban vagy a mobilapplikációdban.
Rendszeres átutalás
Itt adhatsz egy olyan megbízást, hogy a számlalevélen szereplő bankszámlaszámra a megjelölt időszakokban – például havonta – egy megadott összeget utaljon át a bankod azzal a közleménnyel, ami ahhoz kell, hogy a saját ügyfélszámládon jóváírják a befizetést.
A hátránya viszont, hogy csak olyan esetekben használhatod, ha rendszeresen azonos összeget fizetsz, mert különben állandóan módosítani kell az összeget. Az állandó átutalás nem rugalmas a fizetendő összeg tekintetében, továbbá a megbízás díja valószínűleg többe kerül, mint a csoportos beszedés díja. Persze gondolkodhatsz úgy is, hogy egy nagy összegű véletlen túlszámlázással biztosan többet fizetsz, mint ez a pár forintos veszteség.
Eseti átutalás
Végül alternatíva az eseti átutalás is, ahol ráadásul te adod meg az összeget, a szolgáltatódat pedig elmentheted a partnereid közé és akkor nem kell mindig előkeresned az utalási adatokat. Ezzel minden egyes alkalommal foglalkoznod kell, tehát magától nem lesz kiegyenlítve a számlád.
Csoportos beszedés hitelkártyáról
Sok banknál hitelkártyáról is ki lehet egyenlíteni a csoportos beszedéseket.
Ez azzal az előnnyel jár, hogy vásárlásnak számít, így ha visszafizeted a határidőben, mely a számlakivonaton szerepel, akkor a bank nem számít fel érte kamatot.
További előnye, hogy díjmentes lesz a tranzakció, ha pedig jár általános visszatérítés a hitelkártyás költéseidre, akkor erre is kapsz jellemzően 1 százalékos visszatérítést a rezsiszámláid után.
Ha belegondolsz, talált pénz.
Mit lehet a csoportos beszedési megbízás túlszámlázás ellen?
A bankok kínálnak szolgáltatásokat a csoportos beszedés legnagyobb hátránya, a túlszámlázás ellen. Ezek mindegyik közös jellemzője, hogy a közbenjárásodra van szükség.
Az egyik ilyen megoldás, hogy SMS-t kérhetsz a csoportos beszedési megbízásról és amíg azt nem hagyod jóvá, addig nem teljesül a csoportos beszedési megbízás. Ez szólhat minden tranzakcióra és szólhat csak olyanokra, amelyek egy bizonyos összeghatár felett érkeznek. Ennek a megoldásnak a hátránya, hogy minden olyan számla kifizetését jóvá kell hagynod, amiről SMS jött. Tehát elvész a csoportos beszedés egyik előnye, hogy automatikusan teljesül.
Egy másik lehetőség, amikor beállítod, hogy egy bizonyos összeg felett ne fizesse ki a bank a csoportos beszedési megbízást. Ekkor nem kapcsolod ki a szolgáltatást, csak az az egy számla kifizetése nem teljesül, utána már megint kiegyenlíti a bank a következő számládat.
Fizetési kérelem, mint a csoportos beszedés alternatívája
Az azonnali átutalási rendszerhez kapcsolódó fizetési kérelem lényege, hogy nem neked, a fizető félnek kell összeállítania az átutalás adatait (címzett, összeg, közlemény), hanem annak, aki a pénzt várja tőled. Ő megcsinálja az átutalást, elküldi a számodra és neked már csak jóvá kell hagynod.
A fizetési kérelmet elfogadhatod, visszautasíthatod, illetve figyelmen kívül hagyhatod, hogy később foglalkozz vele. Nem muszáj azonnal reagálni rá.
A közüzemi szolgáltatók tömegesen nyújthatnak be fizetési kérelmet ügyfeleiknek, ezzel kínálva alternatívát a csoportos beszedésnek.
A fizetési kérelemnek egyetlen hátránya van: foglalkoznod kell vele, teljesen automatikusan nem fog teljesülni.
A csoportos beszedés előnyei és hátrányai
- teljesen automatikusan, emberi beavatkozás nélkül működik
- határidőre biztosan kifizeti a számlád, nem lesz elmaradásod
- szinte minden olyan szolgáltató cégnél használhatod, mely számlát állít ki neked a háztartásodban
- általában egy olcsó vagy ingyenes szolgáltatás, mely a sima átutalásnál kedvezőbb díjú
- sok hitelkártyával is kifizetheted a csoportos beszedéseket
- túlszámlázásnál a jogtalan fizetnivalót is leemelik a számládról
- nehéz követni, hogy milyen csoportos beszedések vannak érvényben a számládon, mert a számlakivonatodon nem szerepel és sok banki mobilapplikáció sem tudja megjeleníteni
- néha rosszkor jön a terhelés a számládra, amikor nem várod és elviszi a pénzed vagy eleve nincs is rá fedezeted
- előfordul, hogy nem terhelik be a csoportos beszedést a számládra, ilyenkor utánajárásra van szükség
- léteznek megoldások a túlszámlázás ellen, de ezek is macerát jelentenek
Maradtak kérdéseid?
-
Honnan tudhatom, hogy egy csoportos beszedés beállítása sikerült-e?
Az internetbankod és ha erre képes, akkor a bankod mobilappja is megmutatja a számládon lévő aktív csoportos beszedéseket, még akkor is, ha éppen nincs fizetendő díjad rajta.
-
Kell-e félnem attól, hogy csoportos beszedéssel túlszámláznak?
Igen, néha sajnos előfordul. Ez ellen a bankod által felkínált megoldási módokkal védekezhetsz. Azt javasoljuk, hogy egyeztess erről a bankoddal!
-
A csoportos beszedés ingyenes szolgáltatás?
Alapesetben nem, de vannak bankszámlák, ahol ez egy ingyenes szolgáltatás. Javasoljuk, hogy ellenőrizd a csoportos beszedés díját a bankodnál vagy nézd meg azt a bankszámla-kalkulátorunkban!
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.