
Hogyan találj jó albérletet?
Albérletet keresni sokszor kihívás, főleg, ha gyorsan kell dönteni. Megmutatjuk, hogyan találhatsz jó ár-érték arányú lakást, mire figyelj a szerződéskötésnél, és hogyan kerülheted el a leggyakoribb hibákat. Kövesd a tippeket, hogy megtaláld az ideális albérletet stressz nélkül!
Hogyan találj jó albérletet?
Ha a lakásbérlés mellett tetted le a voksod, akkor felmerülhet benned, hogyan is találhatod meg azt a lakást, amivel igazán jól fogsz járni.
Bútorozott vagy bútorozatlan?
A megfelelő lakás kiválasztásakor nézd meg, hogy bútorozott, illetve gépesített-e az adott bérlemény, hiszen, ha nem, akkor erről is neked kell gondoskodnod a saját költségeden.
Mennyi a közös költség?
Nagy eltérések mutatkozhatnak ezenkívül a közös költség és a rezsiköltség tekintetében is, ami főleg hosszú távon lehet nagyon lényeges.
Mennyi a kaució?
A legtöbb albérlet esetében kérnek kauciót, ami azt jelenti, hogy előre ki kell fizetned néhány hónap bérleti díjat. Ez számodra is biztonságot nyújt, hiszen nem dobnak ki a lakásból, ha anyagi gondok merülnének fel, de a főbérlő számára is biztosítékként szolgál.
Gyermekbarát/állatbarát?
Általában az is fel van tüntetve a lakáshirdetéseknél, hogy gyermek és/vagy állatbarát-e a kiszemelt albérlet, ami fontos szempont lehet, ha vannak gyerekeid, illetve, ha szeretnéd vinni a kis kedvencedet is.
Milyen a környék?
Ne felejts el a környékről is nagyon alaposan tájékozódni, nézd meg, hogy barátságosnak tűnik-e, jó-e a közlekedése és vannak-e boltok, esetleg kikapcsolódási lehetőségek elérhető közelségben.
Ellenben az sem a legjobb választás, ha a város legzajosabb és legforgalmasabb pontjára költözöl, mert valószínűleg pár hét után a pokolba fogod kívánni az egészet.
Amikor meghatározod, hogy mennyit szeretnél szánni a lakhatásra, akkor vedd figyelembe azt is, hogy ha a munkahelyedtől távol lévő lakást választasz, akkor valószínűleg a közlekedésre jóval többet kell majd havonta költened, mintha gyalog meg tudnád tenni a távolságot.
Vedd fontolóra azt is, hogy milyenek a szomszédok, hogy jó-e a közbiztonság, vagy hogy lesz-e lehetőséged parkolásra (például van-e garázs a lakáshoz). Nagyon hasznos, ha utánanézel a police.hu bűnügyi térképén, hogy milyen bűnügyi esetek és milyen gyakorisággal fordultak elő a választott környéken.
Amikor először felhívod a főbérlőt, érdemes már telefonon ezeket átbeszélni
- A kaució mértékét, és hogy azt milyen feltételekkel és mikor kapod vissza
- Minimálisan milyen távra szeretné aláírni a szerződést
- Kérdezz rá a rezsiköltségekre, és ha profi vagy, akkor kérd meg, hogy hozza el magával az utóbbi 2 év számláit, hogy igazolni tudja, hogy ezek valóban helyes összegek
- Érdemes a közös költség felől is érdeklődni és akár igazolást kérni vagy a közös képviselővel beszélni, hogy ki van-e fizetve. Neked személy szerint nem lesz bajod abból szerintünk, ha nincs befizetve, viszont ez sokat elmond a főbérlőről. Ha még az alap közös költséget sem fizeti (amit ő nyilván kifizettet az albérlőjével), akkor szerinted mennyire fogja a számlákat befizetni és a szükséges javításokat, felújítást elvégeztetni?
Az sem mindegy, hogy mennyire szimpatikus a tulajdonos vagy a főbérlő, és hogy milyen gyakran járkál majd oda a lakáshoz. Ha minden héten megjelenik és egyszerűen képtelen vagy elviselni a vicceit, akkor az nagyon megkeserítheti a mindennapjaidat.
Sablonos, de mégis igaz, hogy az első benyomás nagyon fontos, ez igaz a lakásra és a főbérlőre is.
Ha van valami rossz érzésed bármelyikkel kapcsolatban és nem tudod mi az, csak érzed, hogy valami nem jó, akkor hallgass rá, mert általában ezek a megérzések be szoktak jönni, és magadat kíméled meg egy jövőbeli problémától.
10 szempont amire bérlésnél figyelj oda
Egy jó megállapodás azért fontos, hogy egyrészt biztonságban érezd magad, hogy nem tehetnek ki a lakásból akármikor, illetve, hogy a főbérlőt is megnyugtassa, hogy megbízható bérlő vagy és nem kell amiatt idegeskednie, hogy lelakod a lakást vagy egy év után egyből elköltöznél.
A főbérlőnek mindig az az érdeke, hogy minél tovább a lakásban maradj, pontosan fizess és vigyázz a lakásra.
Egy emelkedő ingatlanpiaci helyzetben talán évente egyre magasabb áron kiadhatná a lakást, de ez mindig macerás, költsége is van vele és bizonytalan az új bérlő, míg a régivel már van tapasztalata.
Amikor megegyeztek, akkor ezekre figyelj oda. Fontos, hogy legyen papír erről és hiába szimpatikus a főbérlő, akkor is írjátok le, mert később a felek nem mindig emlékeznek ugyanarra, és ha nincs róla papírod, akkor elég nehéz lesz utólag bizonyítani az igazadat. Ezeket beszéljétek át és írjátok bele a szerződésbe, amit jó, ha még 2 tanú is aláír:
1. A havi bérleti díj összegét
Illetve azt is, hogy ezt előre vagy utólag fizeted ki. Legtöbbször 2 havi kauciót szoktak kérni a főbérlők és az első havi bérleti díjat.
2. A minimális időt, amíg a lakást bérelned kell
Ez általában egy év, de ha tudod, hogy biztosan maradnál 2 évet is és úgy tűnik, hogy a főbérlővel és a lakással is minden rendben van, akkor érdemes lehet hosszabb távra aláírnod, ha ezért kapsz kedvezményt a bérleti díjból.
Ez akkor is jó ötlet lehet, ha úgy gondolod, hogy emelkedni fognak a lakásárak és ezzel együtt általában a bérleti díjak is. Így előre akár több évre be tudod fixálni a bérleti díjat vagy abban megegyezni, hogy csak a hivatalos infláció mértékével növekedhet a díj évente egyszer.
3. Azt a dátumot, amikortól beköltözhetsz, és hogy milyen állapotok várjanak
Természetesen egy tisztasági takarítást kell előtte a főbérlőnek csinálnia és ha a lakás rossz állapotban van, akkor megegyezhettek abban is, hogy tisztasági festést vagy más felújítást csináljon előtte.
Bármilyen javításról van szó, akkor inkább beköltözés előtt végezze el a főbérlő, mert utána egyrészt te sem akarsz munkásokat a lakásban és ő sem lesz már annyira motivált, hogy ezekre költsön, ha már nála van a kaució és beköltöztél (mert tudja, hogy úgysem fogsz elköltözni, ha a csöpögő csapot nem csinálja meg egy héten belül).
4. Lecseréli-e a zárakat, és hogy hány kulcsot kapsz
Az igényesebb főbérlők minden kiadásnál lecseréltetik a zárakat, hiszen ki tudja, hogy az előző albérlő másoltatott-e belőlük, és hogy milyen viszonnyal váltak el.
Nem lenne jó, ha egyszer váratlanul „beugrana” az előző bérlő, mert a fotelét még nem tudta elvinni, és épp akkor jön, amikor nem vagy otthon és senkinek se szól erről. Hallottunk már ilyenről.
5. Mennyivel és mikor emelkedhet a bérleti díj
Általában évente egyszer emelkedhet az éves hivatalos infláció mértékével. Legalábbis ez lenne korrekt.
Olyanba semmiképp se menj bele, hogy a főbérlő kénye-kedve szerint változtathatja a díjat, vagy a „piaci változásoknak” vagy valami más homályos trendekhez igazodva, mert ezek nem követhetőek objektíven.
6. A közös költséget és a közműveket pontosan mikor és kinek kell fizetned
A rezsiköltségek egy részénél (villany, víz) általában szokott lenni a lakásban mérőóra, így pontosan tudod, hogy mennyi volt az állás, amikor beköltöztél, és hogy havonta mennyit fogyasztottál. Beköltözésnél mindenképpen írjátok le a mérőóra-állásokat.
Mivel a közműszolgáltatók havi átalánydíjas számlákat szoktak küldeni, ami jó eséllyel évekkel azelőtt lett beállítva, vagy az előző bérlő fogyasztása alapján, azzal jársz a legjobban ha nem ezek alapján fizetsz.
Ezeket fizesse ki a főbérlő, te pedig minden hónapban küldd el neki (akár fényképpel e-mailben) a mérőóraállásokat.
Szerintünk az a legjobb módszer, ha vezetitek egy táblázatban, hogy mennyi volt a te fogyasztásod, és azt fizeted ki forintra pontosan, függetlenül az átalánydíjaktól.
Az áram- és a vízszámlákon láthatod az alapdíjat és változó díjat is, így azt könnyen ki tudjátok számolni, és az elköltözésnél sem lesz ebből vita.
7. Előfizetések
Érdemes előre megegyeznetek, hogy milyen egyéb szolgáltatások vannak a lakásban, amikre aláírt szerződés van – például kábeltévé, internet-előfizetés –, és hogy ezek mit tudnak. Könnyen lehet, hogy te ezeket nem akarod fizetni vagy más csomagra váltanál, vagy akár másik szolgáltatóra.
8. Hogyan fogod fizetni az albérleti díjat és milyen formában
Az utalás lehet neked a legkényelmesebb, mert csak a havi kis táblázatod összeállítod a rezsifogyasztásokkal, albérleti díjjal, közös költséggel és már mehet is az utalás.
De az is lehet, hogy készpénzben szeretné ezt átvenni a főbérlő. Ez macerás lehet, mert ki kell venned pénzt, aminek költsége is lehet, elő kell készíteni és otthon kell lenned, amikor a főbérlő átjön. Jó eséllyel beszélgetni is akar és rabolni az idődet.
Ha az első pár hónapban ehhez ragaszkodik, az normális, mert ebben az is benne van, hogy ellenőrizni akarja a lakás állapotát, hogy mennyire költöztetek be, mennyire tartotok tisztaságot.
9. Bejöhet-e a főbérlő az előzetes tájékoztatásotok nélkül
Mindenképpen beleírnánk a szerződésbe, hogy nem léphet be a lakásba, ha nem vagy ott, vagy ha nem adsz erre engedélyt. Hiába az övé a lakás, a te dolgaid vannak benne, és ne ellenőrizgessen ott semmit se a tudtod nélkül.
10. Ad-e számlát
Lehet, hogy semmit se tudsz ezzel csinálni, de ha nem ad, akkor talán jobban tudsz alkudni a feltételekből, albérleti összegből, hiszen ő nem adózik, amiből extra haszna van.
Persze ha szerződés van a kezedben, utalással fizetsz neki minden hónapban (ráadásul a megjegyzésbe „lakbér” van írva), és esetleg inkorrekt lenne a jövőben, akkor tudod őt emlékeztetni, hogy nem kaptál számlát és mivel hivatalos az ügy, így a hatóságoknak, NAV-nak is tudod jelezni, hogy biztosan befizesse az adót.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.