Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A bérleti szerződés a bérbeadó és a bérbevevő számára egyaránt fontos dokumentum. Ez rendelkezik a bérbeadás szabályairól, és biztosítja, hogy vitás esetekben a lehető leggyorsabban rendezni lehessen a helyzetet.

Mi a bérleti szerződés, és miért fontos?

A bérleti szerződés olyan megállapodás, amely alapján a bérbeadó használatra átenged egy dolgot a bérlőnek, aki ezért cserébe bérleti díjat fizet. A szerződés célja, hogy világossá tegye a felek számára a jogaikat és kötelességeiket, és így elkerülhetők legyenek a későbbi viták.

A bérleti szerződés tárgya lehet ingatlan (ház, lakás, üzlethelyiség, garázs), ingóság (autó vagy bútor) és jog is (szabadalmi jog), de ebben az útmutatóban az ingatlan bérbeadással foglalkozunk.

A bérleti szerződés célja, hogy a bérlő rendeltetésszerűen használhassa az ingatlant, a bérbeadó ezt biztosítsa a számára, a bérlő pedig cserébe bérleti díjat fizessen a használatért.

A bérleti szerződést a Polgári Törvénykönyv szabályozza, de más jogszabályok is vonatkozhatnak rá, például a Lakásbérleti törvény.

A megállapodás akkor érvényes, ha:

  • a felek megegyeznek a lényeges kérdésekben,
  • mindketten jog- és cselekvőképesek (itt ez azt jelenti, hogy önállóan aláírhatnak szerződéseket), és
  • a szerződés nem ütközik jogszabályba vagy jó erkölcsbe.

Fontos kérdés például az ingatlan pontos meghatározása, a bérleti díj összege, és hogy milyen időtartamra szól a bérlet.

Az érvényes bérleti szerződés nem csak jogi védelem, hanem gyakorlati szempontból is fontos, ebben szerepel ugyanis, hogy mit tehetnek és mit nem tehetnek a felek a bérlet során.

Mikor kötelező az írásos szerződés?

A határozott idejű lakásbérlet esetén kötelező az írásbeli szerződés, de határozatlan idejű bérletnél elegendő lehet a szóbeli megállapodás is. Ennek ellenére itt is erősen ajánlott, hogy írásba foglaljátok a bérlet feltételeit, ez mindkettőtök számára így biztonságos.

Lakás, ház és üzlethelyiség – miben térnek el a szerződési feltételek?

A bérleti szerződés alapjai minden ingatlannál hasonlók, de a részletek függnek attól is, hogy lakásról, házról vagy üzlethelyiségről van szó.

Lakás és ház esetén a bérlet célja a lakhatás, így itt a jog jobban védi a bérlőt, főleg a felmondásnál és a lakás állapotával kapcsolatban.

Üzlethelyiség bérlésénél nagyobb a szabadság, a felek szinte mindent egyedileg alakíthatnak, a hangsúly inkább az üzleti megállapodáson van.

Mit tartalmazzon a bérleti szerződés?

A bérleti szerződés lényege, hogy világosan rögzítse, ki, mit, meddig, mennyiért és milyen feltételekkel ad bérbe.

A bérleti szerződés formai követelményei azt rögzítik, hogy a szerződést milyen módon hozzátok létre ahhoz, hogy jogilag érvényes legyen. Lakás vagy üzlethelyiség bérlése esetén ugyan nem minden esetben kötelező az írásbeliség, de ajánlott, sőt, bizonyos esetekben nélkülözhetetlen.

A határozott időre szóló bérleti szerződés például csak írásban érvényes, de ha ez elmarad, akkor a szerződés automatikusan határozatlan időre szólónak minősül.

Érdemes a szerződés minden oldalát aláírni vagy szignózni, és két példányban elkészíteni, hogy mindkét félnek meglegyen.

Az alapvető adatok

  • a bérbeadó és a bérlő adatai (név, cím, személyi igazolvány szám stb.)
  • az ingatlan pontos megnevezése és címe

Bérleti díj és fizetési feltételek

  • a bérleti jogviszony időtartama (határozott vagy határozatlan)
  • a bérleti díj és annak fizetési módja, határideje (átutalás, készpénz)
  • a kaució összege és visszafizetésének feltételei

Jogok és kötelességek

  • az ingatlan használatának célja (pl. lakásként, irodaként)
  • a karbantartás és javítások felatainak és költségeinek megosztása
  • a közüzemi díjak fizetésének módja
  • a felmondás feltételei és határideje (rendes felmondás, rendkívüli felmondás)
  • a birtokbaadás és visszaadás körülményei
  • aláírás, dátum

Közjegyző előtt tett nyilatkozat

Nem kötelező ügyvéd vagy közjegyző, de ha biztosra akarsz menni, érdemes velük átnézetni a dokumentumot, főleg hosszú távú vagy nagy értékű ingatlan esetén.

A közjegyző előtt tett nyilatkozat nagy előnye, hogy ez egy jogilag erősebb eszköz, mint egy sima bérleti szerződés.

Ha a bérlő a szerződés megszűnése után nem akar kiköltözni, akkor egy sima szerződés alapján hosszadalmas bírósági eljárás kellene ahhoz, hogy végrehajtással ki lehessen lakoltatni.

A magyar jogban a tulajdonjog és a birtokjog két különböző dolog. Ha bérbe adod az ingatlanod, akkor a tulajdonjog a tiéd marad, viszont amint a bérlő beköltözik a lakásba, a birtokjog hozzá kerül. Eszerint pedig innentől kezdve nem teheted meg, hogy kiköltözteted vagy kizárod őt a lakásodból, akkor sem, ha nem fizeti a bérleti díjat és nem hajlandó kiköltözni. Ehhez jogi eljárást kell kezdeményezned.

Ezzel szemben, ha a bérlő közjegyző előtt tett egy úgynevezett kiürítési vagy kiköltözési nyilatkozatot, akkor bírósági pereskedés nélkül is végrehajtható a kiköltözés. Ez egy egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot, amelyben a bérlő vállalja, hogy a megadott időpontban elhagyja az ingatlant.

Ez a nyilatkozat tartalmazza, hogy a bérlő tudomásul veszi a szerződés megszűnését követő kötelezettségét, és vállalja, hogy végrehajtás terhe mellett kiüríti az ingatlant. Ilyen esetben, ha a bérlő mégsem költözik ki, a bérbeadó egyből végrehajtási eljárást kezdeményezhet a közjegyzői okirat alapján, ami időt, pénzt és idegeskedést spórol meg.

Ezért érdemes a bérleti szerződés mellé közjegyző előtt tett kiürítési nyilatkozatot kérni a bérlőtől – különösen, ha hosszabb távra adsz bérbe vagy már volt rossz tapasztalatod.

Mire figyelj bérbeadóként?

Bérbeadóként nemcsak az a fontos, hogy kiadod az ingatlant, hanem az is, hogy ezt biztonságosan és átgondoltan tedd. Egy jól előkészített bérleti jogviszony rengeteg kellemetlenséget megelőzhet. Az alábbi pontokra érdemes figyelni, mielőtt aláírod a szerződést.

Ezekre figyelj:

  • Szerződéskötés előtt ellenőrizd a bérlőt. Nézd meg, van-e stabil munkaviszonya, kérhetsz korábbi bérbeadóktól referenciát is.
  • Tudd, hogyan követelheted vissza a bérleti díjat, ha nem fizet. Tájékozódj a jogi lehetőségekről, például fizetési meghagyásról vagy peres eljárásról.
  • Átíratod-e a közműveket? Ez hosszabb távú bérlésnél praktikus lehet, de van bérbeadó, aki a közműszámlákat is a saját nevére kéri, és utólag számol el a bérlővel.
  • Határozd meg pontosan a kaució visszafizetésének feltételeit, például írd le, milyen állapotban kell visszaadni a lakást, és milyen esetekben vonhatsz le belőle.
  • Ne feledd az adózást! A bérbeadás jövedelemnek számít, ezért adózni kell utána. Érdemes előre utánajárni az aktuális szabályoknak.
  • Foglalj bele karbantartási kötelezettségeket. Fontos tisztázni, hogy például egy elromló bojler javítását ki fizeti.
  • Gondold át, megéri-e a közjegyző előtti nyilatkozat, és ha igen, egyeztessétek, hogy közjegyzői díjat hogyan osztjátok meg.

Mire figyelj bérlőként?

Bérlőként fontos, hogy ne csak a lakás tetsszen, hanem a szerződés feltételei is átláthatóak és számodra elfogadhatóak legyenek. Egy kis előrelátással sok kellemetlenségtől megkímélheted magad. Az alábbi szempontokat mindenképp érdemes átgondolni, mielőtt aláírsz bármit.

  • Olvasd el alaposan a szerződést. Ne írj alá olyasmit, amit nem értesz teljesen, kérdezz rá vagy kérj segítséget.
  • Legyen írásos megállapodás minden változásról. Ha festeni szeretnél vagy bármilyen átalakítást tervezel, ezt előre egyeztessétek és írásban rögzítsétek.
  • Készíts fotókat az ingatlan állapotáról átvételkor, így később bizonyítani tudod, milyen állapotban vetted át a lakást.
  • Egyeztesd a közüzemi órák állását a beköltözéskor, ezt is érdemes rögzíteni a birtokbaadási jegyzőkönyvben.
  • Tájékozódj az idő előtti kiköltözés feltételeiről. Nézd meg, milyen felmondási határidő vonatkozik rád, és van-e lehetőség előbb elhagyni a lakást.
  • A jól megírt kötelezettségvállaló nyilatkozat téged is véd. Ha világosan le van írva, mikor és milyen feltételekkel kell kiköltöznöd, az egyértelműséget teremt, és elkerülhetőek a félreértések.

Bérleti szerződés házra – miben más, mint egy lakás esetében?

Egy házhoz általában nagyobb terület, udvar, kert vagy melléképület is tartozik, így a felelősségi körök és fenntartási költségek is másként alakulhatnak.

Például a szerződésben célszerű külön rögzíteni, hogy:

  • ki gondozza a kertet (fűnyírás, locsolás, metszés);
  • ki felel a csatorna, a kémény, a kazán vagy a kerti tárolók karbantartásáért;
  • a melléképületek, garázs, kerítés használata benne van-e a bérletben;
  • a kaució mértéke magasabb lehet, mivel nagyobb értékű az ingatlan is;
  • a közművek és hulladékszállítás díját hogyan osztjátok meg, különösen, ha több mérő van.

Egy háznál a felelősségek és költségek gyakran hasonlóak egy tulajdonoséhoz, ezért fontos, hogy a szerződés részletesebb legyen, mint egy lakás esetében.

Üzlethelyiség bérlése – speciális szabályok

Egy üzlethelyiség bérlése általában hosszabb távra szól, jellemzően legalább 3–5 éves szerződésekkel, mivel egy vállalkozás nem akar évente költözni, és a hely kialakítása is költséges lehet. Emiatt a szerződés részletesebb, és nagyobb jogi mozgásteret ad, mint egy lakás esetében.

A felek szinte bármit rögzíthetnek a szerződésben, például a jogszabályban meghatározottól eltérő felmondási feltételeket vagy kötbért. A szerződés tartalmazhatja, hogy milyen tevékenységet folytathat a bérlő az ingatlanban.

Fontos, hogy a bérlő csak akkor működhet jogszerűen, ha rendelkezik a szükséges működési engedélyekkel, és az üzlethelyiség megfelel az adott tevékenységhez kapcsolódó hatósági előírásoknak (pl. tűzvédelem, élelmiszerbiztonság, akadálymentesítés).

Ezt sok esetben a bérlőnek kell beszereznie, de a szerződésben érdemes rögzíteni, hogy bérbeadóként miben vagy köteles közreműködni.

Gyakori, hogy a bérlő saját igényeire szeretné szabni az üzlethelyiséget, például festés, falak bontása, eladótér kialakítása, ezért a bérlemény átalakításáról is külön megállapodást kell kötni.

Ebben célszerű rögzíteni, hogy az átalakítás milyen mértékű lehet, ki fizeti, kell-e hozzá előzetes engedély és a szerződés lejártakor vissza kell-e állítani az eredeti állapotot.

Ezeket a kérdéseket célszerű már az elején tisztázni, hogy hosszú távon is stabil, kiszámítható legyen az együttműködés.

Milyen jogi buktatókra figyelj oda?

Érdemes minél több mindent átgondolnod, hogy elkerüld a kellemetlen meglepetéseket, ha a bérlő nem fizet, nem költözik ki időben, vagy megszegi a megállapodást.

  • Közjegyzői okiratba foglalt szerződés – erősebb jogi védelem, mert ha a bérlő nem költözik ki, azonnal végrehajtást kérhetsz pereskedés nélkül.
  • Határozott vagy határozatlan időtartamú a szerződés – határozott időnél csak külön okkal lehet felmondani, ezért rugalmasabb lehet határozatlan időtartamot választani.
  • Felmondási szabályok – rögzítsétek egyértelműen, mikor és milyen formában lehet felmondani, különben vita esetén bizonytalan a jogi helyzet.
  • Elmaradt bérleti díj behajtása – ha nem fizet a bérlő, fizetési meghagyást indíthatsz, de ennek is csak akkor van értelme, ha van miből behajtani, ezért fontos a bérlő előzetes ellenőrzése.

A bérleti szerződés megszüntetése

A bérleti szerződést kétféleképpen lehet megszüntetni: rendes felmondással, amikor a felek csak meg akarják szüntetni a jogviszonyt, és rendkívüli felmondással, amikor valaki megszegi a szerződést, vagy olyan súlyos körülmény áll elő, ami miatt nem várható el a folytatás.

  1. Rendes felmondás: Csak határozatlan idejű szerződésnél lehetséges (határozott időnél főszabály szerint nem), a szerződésben rögzített vagy a jogszabályban meghatározott felmondási idő betartásával történik (általában 15 vagy 30 nap). Nem kell indokolni, elég jelezni, hogy a felek meg akarják szüntetni a szerződést.
  2. Rendkívüli felmondás: akkor alkalmazható: ha a másik fél súlyosan megszegi a szerződést (pl. nem fizet bérleti díjat, rongálja az ingatlant), ha olyan helyzet áll elő, ami miatt a szerződés teljesítése lehetetlenné vagy indokolatlanul terhessé válik, de a szerződés ekkor sem szüntethető meg azonnali hatállyal. Először fel kell hívnod a bérlő figyelmét a rendeltetésszerű használatra, és ha ezt a bérlő 8 napon belül nem teljesíti, akkor további 8 napon belül rendkívüli felmondással megszüntetheted a szerződést.

Maradtak kérdéseid?

  • Meddig kell visszafizetnie a tulajdonosnak a kauciót?

    Általában 30 napon belül, ha nincs vita az ingatlan állapotáról.

  • Felmondhatja-e a tulajdonos a határozatlan idejű szerződést egyik napról a másikra?

    Nem, a felmondási idő általában 30-60 nap.

  • Felmondható a határozott idejű idő előtt?

    A tulajdonos nem, a bérlő mondhatja fel a szerződést, ha vállalja a szerződésben rögzített büntetést. Közös megegyezéssel bármikor felmondható a szerződés.

  • Mit tehetsz, ha a bérlő nem fizet?

    Hivatalos fizetési felszólítást küldhetsz, majd peres úton követelheted a tartozást.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék