Így érdemes lakást bérelni
Még sosem laktál albérletben és szeretnéd tudni, hogy mi vár rád? Most megtudhatod, mire érdemes figyelni és hogyan járhatsz jól lakásbérléskor.
Hogyan érdemes albérletet választani?
Ha éppen albérletkeresésben vagy, akkor valószínűleg az interneten tájékozódsz először.
Ha nincs túl sok pénzed a berendezésre, akkor jobb, ha gépesített és beköltözésre kész lakást választasz, vagy megpróbálhatsz használt bútorokat és háztartási gépeket találni.
Mielőtt bármibe is belemennél, fontos, hogy jól megnézd a kiszemelt lakást élőben is, és hogy a környéket is alaposan felderítsd. Vannak iskolák, szórakozási lehetőségek, boltok és könnyen megközelíthető tömegközlekedési eszközök a környéken?
Ne felejts el számolni azzal, hogy mennyi idő lesz bejutni a munkahelyedre, az utazás költségeiről nem is beszélve.
Jó, ha a lakás biztonságos környéken van, és legyen gyanús, ha az elhelyezkedéséhez vagy a méretéhez képest nagyon alacsony a bérleti díj.
Ismerd meg minél jobban a lakás tulajdonságait és tegyél fel minél több kérdést a főbérlőnek.
7 kérdés, amit tegyél fel az albérlettel kapcsolatban
Mielőtt bármit is aláírnál, le kell fektetni az alapokat, úgyhogy készíts egy listát a legfontosabb kérdésekről az albérlettel kapcsolatban.
Elsődleges, hogy megtudd: belefér-e a kiszemelt lakás a havi keretedbe, és hogy egyáltalán neked való-e a kiszemelt albérlet.
1. Mennyi a bérleti díj összesen?
Érdeklődj afelől a lakás albérleti díján kívül, hogy mit tartalmaz pontosan a közös költség, milyen lehetőségeid lesznek a parkolásra és milyen extra költségekre kell számítanod. Nem érdemes kicentizni az anyagiakat.
Ha nincsen tartalékod a vészhelyzetekre, akkor kártyavárként fognak összeomlani a pénzügyeid, ez pedig lakásbérlés esetén különösen veszélyes.
2. Mennyire bútorozott a lakás?
Ez akkor fontos, ha nincsenek saját bútoraid, mosógéped és konyhai eszközeid. Általában a teljesen bebútorozott lakások könnyebben kiadhatóak, ezért drágábbak is.
Nézd meg személyesen a bútorokat és kérdezz rá, hogy mi marad a lakásban, mert hallottunk már olyan történetről, hogy csak a bemutatásra lett berendezve a lakás.
Ha allergiás vagy a kutya- vagy macskaszőrre, akkor nézd meg közelről is a bútorokat, szőnyegeket és kérdezz rá, hogy az előző bérlőnek voltak-e kisállatai.
3. Mennyi kauciót kell letenni beköltözéskor?
A kaució egyfajta letét, amit általában a beköltözéskor kérnek a főbérlők. Ez arra szolgál, hogy ha kiköltözéskor nem olyan állapotban adnád át a lakást, mint ahogy átvetted, akkor legyen miből kifizetni a javításokat.
Ha hamarabb költöznél ki a lakásból, mint ahogy megegyeztetek, akkor általában a kaució a főbérlőnél szokott maradni, mint fájdalomdíj.
Általában 2 havi bérleti díjat szoktak kérni kaucióként, de ha ügyes vagy, akkor ezt egyhavi összegre talán le tudod alkudni.
4. Mennyi a minimális bérleti idő?
Sokszor kikötik az albérletek esetében, hogy mi az a minimum időtartam, amire kibérelhető a lakás.
Általánosságban elmondható, hogy 1 év szokott lenni ez az időszak, de léteznek rövidebb időre kibérelhető lakások is.
Azt azonban mérlegeld, hogy a rövid távon kiadó lakások jóval drágábbak is szoktak lenni, mint a hosszú távú albérletek.
Minden megegyezés kérdése, beszéljetek erről a főbérlővel, hiszen ennek benne kell majd lennie a bérleti szerződésben.
5. Mi történik, ha kések a havi díj kifizetésével?
Nem biztos, hogy ezzel a kérdéssel kellene indítanod, főleg, ha többen is versenyeztek az albérletért és még bizonytalan a megállapodás.
Ha hamarabb nem is, azért a szerződés aláírása előtt mindenképp érdeklődj róla, hogy van-e esetleg késedelmi díj, illetve, hogy hogyan kezeli a főbérlő ezt a helyzetet.
6. Hozható kisállat, illetve gyerekbarát a kiszemelt lakás?
Ez a kérdés sok család számára lényeges, és általában ki is emelik az albérlethirdetésekben, hogy hozható-e a lakásba kisállat.
Néha az is ki van kötve, hogy csak gyermektelen család számára hirdetik az adott bérleményt.
7. Mennyire szabad átalakítani a lakást?
A legtöbb esetben, ha átalakítást szeretnél végezni a bérelt lakáson, akkor arra engedélyt kell kérned a tulajdonostól.
Érdemes tisztáznod, hogy ha például saját bútort hoznál ahelyett, ami a lakásban volt, akkor az eredetit hova tedd.
Azt se felejtsd el, hogy ha a saját költségedre végzel valamilyen felújítást a lakáson, akkor nem várható el, hogy ezt kifizeti neked a főbérlő utólag (kivéve persze, ha ebben írásban megállapodtok).
Milyen előkészületeket tegyek, ha albérletbe szeretnék költözni?
Albérletbe sem költözhetsz megtakarítás nélkül. A legtöbb bérelhető lakás esetében kérnek tőled kauciót, ami néhány hónapnyi bérleti díjnak felel meg.
Ezzel mindkét oldal nyer. Egyrészt a főbérlő is biztonsággal tudja kiadni a lakást, hiszen, ha valami miatt nem tudnál fizetni vagy megrongálódik a lakás, akkor van egy biztonsági tartalék nála.
Ez persze csak akkor érvényes, ha nem a folyamatos bulik és a fizetési késedelmed miatt kell elköltöznöd, illetve, ha ezt is beleírjátok a bérleti szerződésbe.
Érdemes felhalmozni vésztartalékot is, hiszen sosem lehet tudni, hogy mikor lesz rá szükség. Arra is gondolj, hogy a beköltözés is pénzbe kerül, főleg, ha bútorokat is viszel.
Töltsd ki a papírokat
A bérleti szerződés papírmunkával jár, ráadásul ezek nem éppen a legérthetőbb nyelvezettel vannak megfogalmazva.
Nagyon körültekintően olvasd végig a szerződést, és ha valami nem egyértelmű, akkor kérdezz a főbérlőtől.
Az a legjobb, ha ismerős ügyvédnek is átküldöd és kikéred a véleményét, mielőtt bármit aláírnál vagy pénzt adnál a főbérlőnek.
Kérdezz rá a lakásbiztosításra
Az általános gyakorlat szerint a tulajdonos szokott biztosítást kötni a lakásra. Ám előfordulhat, hogy az ő lakásbiztosítása nem terjed ki albérlőkre, vagy a lakásban lévő mozdítható, ellopható dolgokra.
Ha szeretnéd biztonságban tudni a dolgaidat, akkor érdemes rögzíteni a szerződésben és megállapodni róla, hogy ki köti meg és ki fizeti a lakásbiztosítást.
Legyen gyanús az a helyzet, ha nem kötött biztosítást a főbérlő, de ennek ellenére tőled várja el a károk megtérítését. Ha ez a szituáció áll fenn, akkor inkább néz más lakás után, mert sok károd származhat egy-egy beázásból vagy betörésből.
Hogyan rendezzem a pénzügyeimet, ha albérletben lakom?
Nem lenne jó élmény, ha nem tudnál fizetni a hónap végén vagy esetleg nem maradna pénzed alapvető dolgokra vagy szórakozásra.
Ahhoz, hogy megfelelően be tudd osztani a pénzed, nagyon fontos, hogy felmérd, mire és mennyit költesz jelenleg.
Ha ismered a havi kiadásaidat, akkor egyrészt tudsz majd kalkulálni azzal, hogy mekkora bérleti díj az, ami kényelmesen belefér a keretedbe, másrészt abban is segít, hogy spórolni tudj.
A legideálisabb felállás, ha a bevételed legfeljebb:
- 50 százaléka megy el a megélhetésre, tehát a lakásra, az élelmiszerre és a rezsire,
- 20 százaléka a megtakarítási számládon köt ki,
- 30 százalékából pedig az egyéb kiadásaidat fedezed és növeled az életszínvonalad.
Jó ötlet, ha hónapról hónapra nyomon követed a kiadásokat, hiszen így könnyebb elérni a pénzügyi célokat és az is valószínűtlenebb, hogy túl sokat fogsz felesleges dolgokra költeni.
Különösen fontos a takarékoskodás, ha az albérletet csak átmeneti megoldásként kezeled és saját ingatlan önerőre gyűjtesz.
Hogyan osszam meg a költségeket a lakótársakkal?
Ha nem egyedül költözöl be, akkor a rezsi és a lakbér is több részre fog szétoszlani és sokkal gazdaságosabb lesz az albérlet összes havi kiadása. Mindig egyedül élni a legdrágább.
Érdekes kérdés, hogy vajon mi alapján lehet megosztani a költségeket egymás között úgy, hogy az összes lakó igazságosnak érezze azt.
Ha tudjátok valamelyik lakótársatokról, hogy anyagi gondjai vannak és nehezen tudja megengedni magának a lakást, akkor szép gesztus a bevétel alapján megállapítani, hogy ki mennyit fizet. Persze ez csak akkor működőképes megoldás, ha senkiben nem kelt rossz érzéseket az egyenlőtlenség.
Mire érdemes még odafigyelni?
Súrlódásra adhat okot a vízhasználat akár zuhanyozáskor, akár mosógéphasználatkor, ha a lakáshoz egyedi vízóra van és ez alapján kell a fogyasztást fizetni.
Érdemes azonban megállapodni róla, hogy hogyan követitek a költségeket és hogyan egyenlítitek ki a tartozásokat egymásnak.
Arról is beszéljetek, hogy mi van, ha valamilyen közös használatban lévő eszköz romlik el, például a hajszárító, a mikró vagy a porszívó.
Hogyan lehet alacsonyabb a bérleti díj?
Az első gondolatod valószínűleg az, hogy a bérleti díj lealkudása nem reális és felesleges megpróbálni.
Jó hír, hogy a legtöbb tulajdonos számára egy megbízható bérlő sokkal többet ér, mintha kicsivel magasabb áron tudja kiadni a lakást.
Hangsúlyozd a beszélgetés során, hogy miért vagy jó albérlő, sőt a megbízhatóságodat akár a volt főbérlőid ajánlásaival is igazolhatod.
Jó, ha azt is érzékelteted, hogy vannak más opcióid is, de nem szabad túlzásba esni.
Az alacsonyabb bérleti díjért felajánlhatod, hogy karbantartod a lakást, kisebb dolgokat meg tudsz szerelni, ha elromlanak.
Kiegyezhetsz abban is, hogy hosszabb időre fog szólni a szerződés, és az általános 1 év helyett vállalod, hogy legalább 2 évig fogod a lakást bérelni. Ha a főbérlő nem bólint rá elsőre a kérésedre, de nyitottnak tűnik a dologra, akkor érdemes többször is visszatérned a témára.
Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.