Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A nagyobb hozam eléréséhez a befektetőnek nagyobb kockázatot kell felvállalnia. A hozam és kockázat összefüggéseinek kiértékelése az egyik legfontosabb, ami megelőzi a befektetői döntést. A lényeg, hogy ki mekkora kockázatot hajlandó vállalni az elvárt hozamért. Például ha nyugdíj előtt állsz, érdemes biztonságosabb eszközöket választanod alacsonyabb hozammal, míg ha évtizedekre vagy a nyugdíjtól, kockázatosabb lehetőségekbe is belevághatsz a magasabb hozam reményében.

Mit jelent a hozam és a kockázat?

A hozam a befektetésből származó nyereség százalékban kifejezett értéke, megmutatja, hogy egy adott időszakban mennyivel gyarapodott a tőkéd. A százalékos formában való megjelenítése segíti a különböző befektetések eredményének összehasonlíthatóságát és a befektetési döntések kiértékelését.

A kockázat pedig annak a valószínűsége, hogy a befektetésen elért nyereség eltérhet a várttól. De ide lehet sorolni az árfolyamok ingadozásának kiszámíthatatlanságát. Általánosságban minél magasabb egy befektetés várható hozama, annál nagyobb a kockázat. A kockázat magában foglalja azt is, hogy a befektetőt veszteség éri.

Fontos megismerkedni a likviditás fogalmával is: ez mutatja meg, hogy a befektetésed milyen gyorsan, milyen költségek mellett és mennyire könnyen alakítható készpénzzé, anélkül, hogy (árfolyam)veszteség érne. A bankszámlán lévő pénz nagyon likvid, viszont ha egy ingatlant kell eladnod, hogy hozzájuss a pénzedhez, az sokkal tovább tart, költségesebb is, tehát az a befektetés nem likvid.

A három fontos kritérium ritkán teljesíthető egyszerre, kettő viszont jó eséllyel igen.

A hozam és a kockázat közötti összefüggés

Általános szabály:

  • Minél nagyobb a várható hozam, annál nagyobb a kockázat is.
  • Minél kisebb a kockázat, annál alacsonyabb a várható hozam.

Alacsony kockázat mellett alacsonyabb hozam érhető el bankbetétekkel, vagy állampapírok tartásával. Ezek stabil, előre tervezhető, de alacsony hozamú befektetések. Kockázati profiltól függően eltérően kisebb nagyobb arányban minden befektetési portfólióban lehet helye.

Ha magasabb hozamot szeretnél, nem kerülhető el kockázatosabb eszközök tartása. Ilyenek egyes vállalati kötvények, részvények, tőkeáttételes ügyletek (például határidős indexek), befektetési alapok, kriptoeszközök, devizapárok, nyersanyagpiaci eszközök.

A befektetőnek egyensúlyt kell találnia az elvárt hozam és a vállalható kockázat között. Ezt nevezik kockázatvállalási hajlandóságnak vagy kockázati profilnak.

Milyen befektetések hordoznak magasabb vagy alacsonyabb kockázatot?

A befektetők eltérő kockázati hajlandósággal rendelkeznek, és ennek megfelelően választanak eszközöket.

Állampapír

Általában alacsony kockázatúnak tartják az állampapírokat, hiszen a tőke és a kamatok kifizetése államcsőd kivételével garantált.

Magyarországon a lakossági állampapírok kockázata kisebb, míg az intézményi papíroké nagyobb, hiszen utóbbinál a másodpiaci árazások miatt a befektető árfolyamkockázatot is visel (emelkedő hozamkörnyezetben a portfóliódban lévő fix kamatozású állampapír értéke/árfolyama csökken), de ez a probléma csak lejárat előtti eladás esetén értelmezhető.

Bankbetét

A bankbetét a legalacsonyabb kockázatú eszköz, bankcsőd sem jelent tőkeveszteséget, hiszen Magyarországon bizonyos összegig a bankbetétek biztosítottak.

Kötvény

Magasabb kockázattal jár a kötvények tartása, mivel itt nem az államnak, hanem egy vállalatnak adsz kölcsönt. Tőkeveszteség érheti a befektetőt, ha a kötvény kibocsátója fizetésképtelenné válik.

A kötvény másodpiacán az árfolyamok nagy ingadozást mutathatnak a futamidő alatt. Növeli a kockázatot, hogy számos vállalati kötvény piaca nem likvid, még akkor sem, ha tőzsdén kereskedhetők ezek a hitelpapírok.

Részvény

A részvény magas kockázati szint, hiszen a befektetés kitett számos piaci folyamatnak, trendnek, makrogazdasági mutatóknak, kamatszintnek, és a vállalat eredményességének.

Ha a részvény közkézhányada alacsony, az illikviddé teheti a papírt, ami szintén kockázat, elemzők is számolnak vele (likviditási diszkont).

Egyéb befektetések

A legmagasabb kockázat a devizapiacokon, a kripto tőzsdéken, a határidős kereskedésben (főként tőkeáttétellel) van, de kockázatos a nyilvános cégbe való befektetés is. Ezeknél egyértelműen kockázat a magas volatilitás, amely extrém szinteket is megüthet. Egyedi cégbe való befektetésnél pedig nem likvid vagyonná válik a pénzed.

A kockázat nem fix, hanem változó. Például, ha magyar állampapírt tartasz, az egyik hitelminősítő pedig váratlanul lerontja a magyar adósbesorolást, akkor a kötvény megtartása plusz kockázat, hiszen számolni kell a piaci kamatok emelkedésével.

Hogyan mérheted és kezelheted a kockázatot?

A befektetési kockázat mérése és kezelése elengedhetetlen része a tudatos pénzügyi döntéshozatalnak. Az egyik módszer ennek kezelésére az, ha előre elhatározod, mekkora veszteséget vagy hajlandó elviselni a befektetés értékén a csúcshoz képest.

Ennél konkrétabb a stop-loss megbízás, amely a pozíción kialakuló veszteséget maximalizálja. Lényegében egy automatikusan életbe lépő pozíció zárási parancs, amely akkor lép életbe, ha az árfolyam elér egy bizonyos szintet, vagy az alá esik. Kockázata is van: ha a piac réssel nyit fölfelé vagy lefelé, a stop-loss megbízásban szereplő eladási ár pedig nem tud teljesülni, mivel a piaci ár azt átugorja.

Az alábbiak segítenek objektíven értékelni, hogy egy adott befektetés mennyire biztonságos vagy kockázatos:

Volatilitás

A volatilitás azt mutatja meg, hogy mekkora mértékben tér el a befektetett eszköz hozama és árfolyama az átlagtól.

Sharpe-mutató

A Sharpe-mutató az egységnyi kockázatra jutó többlethozam. Lényegében az élért hozam és az ezért felvállalt kockázat kapcsolatát mutatja meg. Minél magasabb a mutató, annál inkább megéri felvállalni a kockázatot a kiválasztott befektetés hozam potenciálja miatt.

Kockázati prémium

Ez az a plusz hozamelvárás, amit a befektetők a kockázatmentes eszközökhöz, jellemzően a 10-éves állampapírhoz képest, afelett elvárnak.

Egy magyar példa: mekkora hozamot vár el egy külföldi befektető, aki a magyar részvénypiacon tervez befektetni? Damodaran módszertana szerint a magyar részvénybefektetések prémiuma jelenleg 6,87 százalék, a 10-éves kötvényhozam 6,93 százalék, tehát akkor éri meg a BÉT-en befektetni, ha éves szinten 13,8 százalékot sikerül realizálni (árfolyam emelkedéssel, osztalékkal, vagy a kettő kombinációjával).

A diverzifikáció fontossága

A diverzifikáció lényege, hogy nem egy eszközbe vagy eszközosztályba fekteted a megtakarításodat, hanem több különbözőbe. Az egésznek az értelme a kockázat csökkentése, így tudod minimalizálni annak esélyét, hogy egyetlen, rosszul teljesítő befektetés teljesítménye az egész portfólióét lerontsa.

A kockázatokat kezelheted aktívan: ilyenkor folyamatosan figyelned kell a piacokat, és dönteni a portfólió átalakításáról, egyes eszközök kivonásáról, vagy súlyának módosításáról. Az eszköztár elég széles: segítségedre lehetnek a technikai és fundamentális elemzések, a stop-loss megbízások, illetve a fedezeti ügyletek (opciókkal, vagy short pozíció felvételével).

Létezik passzív kockázatkezelés is: itt a hangsúly inkább a türelmen van, a befektetőt nem zavarják különösebben a nagyobb árfolyam kilengések. Az egyedi részvények kockázatát indexkövető ETF-ek tartásával zárja ki, a portfólióját pedig csak évente súlyozza át. Tipikusan ilyen passzív kockázatkerülő stratégia a buy-and-hold.

Egy példa, amivel optimalizálni lehet egy befektetési portfóliót. Feltételezzük, hogy közepes hozamcélt tűztél ki magad elé, mérsékelt kockázatvállalással, öt évre (így TBSZ-szel az adózás is optimalizálható).

A példa portfólió és az arányok (%):

  • Lakossági állampapír (változó kamatozás): 25%
  • Intézményi állampapír (fix kamatozás): 15%
  • Részvényindex ETF (például BUX): 30%
  • Befektetési alap: 15%
  • Árupiaci ETF (dollár, olaj, arany): 10%
  • Vállalati kötvény (euró, dollár): 5%

Ezzel a portfóliószemlélettel sikerült optimalizálni a kockázatokat. A hozam/kockázat egyensúlyban van, ugyanakkor van növekedési potenciál. Több eszközosztály szerepel a portfólióban, a devizák is különbözőek. Van rendszeres cash-flow, ami újra befektethető. A termékek kellően likvidek.

Maradtak kérdéseid?

  • Milyen szempontokat vegyél figyelembe a befektetési döntések során?

    A kockázat/hozam egyensúlyának kiértékelése a befektetési döntések egyik kulcskérdése. Vagyis az, hogy mekkora kockázatot érdemes felvállalni egy adott hozam elérése érdekében.

    Akkor áll elő nagyjából egyensúlyi helyzet, ha:

    - a várható hozam illeszkedik a befektető által elvárt hozamhoz;

    - a kockázat nem magasabb, mint a befektető tűréshatára;

    a portfólió összhangban van a pénzügyi célokkal és a befektetési időtávval.

    A befektetési időtáv is meghatározza, hogy milyen eszközökbe érdemes befektetni. Minél hosszabb az időtáv, annál inkább van idő kiheverni a volatilis árfolyam-mozgásokat.

    - Rövid táv (1 év alatt): a likviditás és az alacsony kockázat elsődleges, ezért válassz állampapírokat és bankbetéteket.

    - Középtáv (1-5 év): már jól teljesíthetnek a vegyes portfóliók, például a klasszikus 60-40 százalékban összeállított részvény-kötvény portfólió.

    - Hosszú távra, azaz 5 évnél több időre már felvállalható a magasabb kockázat és volatilitás, így a portfólióban még nagyobb szerepet kaphatnak a részvények, indexek, esetleg kriptoeszközök.

    Az infláció és a kamatkörnyezet is befolyásolja, hogy milyen eszközökbe érdemes fektetni:

    - Magas infláció: előtérbe kerülnek a reáleszközök, mint ingatlan, részvény, vagy az infláció felett kamatprémiumot fizető állampapír.

    - Kamatpálya: ha például egy befektető emelkedő kamatkörnyezetre számít érdemes változó kamatozású kötvényekbe fektetnie, csökkenő kamatoknál pedig fix kamatozásúakba.

  • Mik legyenek a pénzügyi célok, miért érdemes befektetni?

    Más portfóliót érdemes összeállítani, választani:

    - ha lakásra gyűjtesz, amit például 3 év múlva vennél meg;

    - önkéntes nyugdíjpénztári portfóliók közül válogatsz;

    - vagy 10 év múlva lesz egy nagyobb beruházásod.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink befektetés témában