Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Kedden a várakozások szerint újabb 100 bázisponttal, 15 százalékra csökkentheti az irányadó kamatot az MNB Monetáris Tanácsa. Ezzel már 300 bázisponttal lehet alacsonyabb a kamatszint, mint amit tavaly októbertől megszokhattunk. A bankok számára az újabb mérséklés okot adhat a lakáshitel-kamatok további óvatos csökkentésére – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Csökkent az irányadó kamatszint

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) májusban elindított kamatcsökkentési ciklusa a lakáshitelpiacon azonnal meglátszott, a jegybank statisztikái szerint a piaci lakáshitelkamatok május végére a januári szintre estek vissza, s azóta is folyamatosan tart a kamatcsökkentés. Ezt a trendet tovább erősítheti a keddi kamatdöntő ülés, amikor a várakozások szerint újabb 100 bázisponttal, 15 százalékra csökkenhet az irányadó kamat szintje.

A bankokat egyrészt a referenciahozamok komoly mértékű csökkentése viszi rá erre – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője emlékeztetett arra, hogy a lakáshiteleknél iránymutató referenciaérték a 10 éves BIRS mutató 3 hónappal ezelőtt 8,18 százalékon állt, míg a múlt hét végén már csak 6,85 százalékos értéket mutatott. Az itt megtapasztalt 133 bázispontos csökkenéstől alig marad el a végig fix hitelek esetében iránymutató 20 éves BIRS mutató csökkenése, ahol 8,05 százalékról 6,72 százalékra mérséklődött a kamatszint.

Be kell indulnia a lakáshiteleknek

A referenciakamatok csökkenése mellett a bankokat az is a kamatcsökkentés felé hajtja a szakértő szerint, hogy életet leheljenek a tetszhalott lakáshitelpiacba: az év első 5 hónapjában mindössze 203,7 milliárd forint lakáshitelt tudtak (piaci kamatozással és támogatott konstrukcióban együttvéve) kihelyezni a bankok, ami kevesebb, mint a harmada a tavaly azonos időszakban a háztartások által felvett lakáshitelnek.

2022 novembere óta még nem volt olyan hónap, amikor az 50 milliárd forintot meghaladta volna a lakáshitel-folyósítás, azt megelőzően utoljára 2017 áprilisában volt példa ehhez hasonlóan alacsony havi hitelfelvételre – emlékeztet Gergely Péter.

A fentiek miatt aligha lepődhetünk meg, hogy a nyári uborkaszezonban is több bank lefelé módosított ajánlatain – s a BiztosDöntés.hu szakértője szerint a keddi döntés után újabb kamatcsökkentések jöhetnek.

Modern társasház belső játszótérrel

Az Erste Banknál a 15 és 20 éves futamidő végéig fixált hitelek kamata csökkent júliustól. A 15 éves konstrukcióban szerény, 4 bázispontos csökkenés után 10,38 százalék a legkedvezőbb ajánlat, a 20 éves futamidő végéig azonos törlesztést ígérő konstrukcióban ugyanakkor 0,12 százalékpontos csökkenéssel 10,3 százalékos kamat alakult ki.

A K&H Banknál a hasonló futamidejű hitelek esetében 5-51 bázispontos kamatcsökkentés volt a kedvezménykategóriáktól függően júliusban, így a kölcsön az Erstéhez lényegében hasonló kamaton 15 évre 10,35-10,38, 20 évre 10,3 százalékos kamat mellett érhető el.

Az MBH Bank a különböző jövedelemkategóriákban 20-40 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre, ám ezzel párhuzamosan alaposan megemelte a kedvezmény igénybevételéhez szükséges jövedelmi szinteket. A legkisebb kamatkedvezményhez a jövőben minimum 350 000 forintos havi jóváírást kell teljesíteni, míg a legmagasabb kedvezménykategória eléréséhez az eddig 600 000 forint helyett legalább 1 millió forint számlára érkezésére van szükség. Ezért cserébe a 10 éves hitelek kamatszintje 24 millió forintot meghaladó összegű hitel esetén 8,14-8,74 százalék lehet 10 évre fixált konstrukcióban.

A Raiffeisen Bank július 17-től 20 bázisponttal csökkentette a 10 éves kamatperiódusú és a végig fix jelzáloghiteleinek kamatát, így 10 éves fixálásra 8,59-9,84, végig fix kamatozás mellett pedig 9,44-10,69 százalékon kaphatunk kölcsönt a banknál.

A MagNet Banknál 5 évre az igényelt hitelösszeg függvényében 9,58-10,58 százalékon kapunk 5 évre fixált hitelt, ami 57 bázispontos kamatcsökkenésnek felel meg. A 10 évre fixált kölcsönök esetében ugyanakkor ennél sokkal komolyabb 1,08 százalékpontos kamatcsökkentés történt, így a nyár közepétől 8,95-9,95 százalékon elérhetőek a pénzintézet standard lakáshitelei.

Érdekes, hogy miközben a kisebb bankok láthatóan komoly versenyt folytatnak az 5 évre fixált konstrukciók árazása tekintetében, újabb pénzintézet, a CIB Bank döntött úgy, hogy júliustól kivezeti az 5 évre fixált jelzáloghiteleit a piacról.

Az OTP Banknál a kamatok mérsékelt változása mellett júliustól az elérhető kamatkedvezmények igénybevételi mértékének szélesítésével lettek versenyképesebbek a kamatok. A korábbi 320 bázispont helyett akár 370 bázispontnyi kamatkedvezmény igénybevételére van lehetősége az ügyfeleknek a banknál.

A referenciakamatokhoz kapcsolt kamatozású otthonteremtési és egyéb jelzáloghitelek kamata természetesen minden ilyen terméket kínáló banknál (Gránit, OTP, UniCredit Bank) változott a kamatcsökkentések hatására.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink lakáshitel témában