Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Egyre nehezebb helyzetben van az, aki lakást venne, ugyanis 2024-ben országosan 15,1 százalékkal lettek drágábbak a lakóingatanok. Legnagyobb mértékben a községek drágultak, itt 18,4 százalék volt az éves áremelkedés. Mindez úgy, hogy közben az átlagos éves infláció 4,6 százalék volt tavaly, vagyis reálértéken is komoly drágulás történt. 

Nem egyformán drágultak a különböző településtípusok:

  • Budapesten 2024 negyedik negyedévében 4,5 százalékkal emelkedtek a lakásárak a megelőző negyedévhez képest, ezzel az éves növekedési ütem 14,3 százalékra gyorsult.
  • A vidéki városokban 2,9 százalékkal növekedtek a lakásárak 2024 negyedik negyedévében, az éves lakásár-dinamika pedig 13,8 százalékot tett ki.
  • A községekben 3,2 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető a negyedik negyedévben, ezzel az előző év azonos időszaki szintet 18,4 százalékkal haladták meg a lakásárak. A községek drágulása betudható a kormányzat támogatási politikájának is, hiszen vissza nem térítendő támogatás (falusi CSOK) már csak a kisebb településeken érhető el.
  • Országos átlagban 3,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak 2024 negyedik negyedévében, míg éves alapon 15,1 százalékkal nőttek.

Népszerűek a dél-alföldi városok

A negyedéves alapon stagnálást mutató Dél-Dunántúl kivételével minden vidéki régióban a városi lakásárak emelkedése volt megfigyelhető a negyedik negyedévben.

Nyugat-Dunántúl (+1,5 százalék), Észak-Alföld(+1,7%) és Pest vármegye (+2,3 százalék) városaiban relatíve mérsékeltebben, a Közép-Dunántúl (+3,5 százalék) és Észak Magyarország (+3,6 százalék) városaiban dinamikusabban, Dél-Alföld(+6,2 százalék) városaiban pedig kiemelkedő mértékben nőttek a lakásárak negyedéves alapon.

A dél-alföldi lakásárakat a szegedi ingatlanpiac húzza elsősorban, ugyanis az épülő kínai BYD autógyár komoly felhajtóerővel bír. Hasonló volt a helyzet korábban a kecskeméti Mercedes, a győri Audi és a debreceni BMW beruházások esetében is.

Éves összevetésben a régiók többségében 12–14 százalékos városi lakásár-emelkedés volt tapasztalható, míg a Dél-dunántúli városok lakásár-dinamikája valamelyest alacsonyabb (+10,2 százalék), a dél-alföldi városoké pedig érdemben magasabb (+19,8 százalék) volt.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakásvásárlás témában