Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Hogyan tudsz lakcímkártyát igényelni, lakcímet bejelenteni vagy kijelenteni? Bemutatjuk az ügyintézés lépéseit, a szükséges dokumentumokat és a szabályokat!

Mi a különbség ideiglenes és állandó lakcím között?

Az állandó és ideiglenes lakcím fogalmát a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló, 1992. évi LXVI. törvény határozza meg. Eszerint:

  • Az állandó lakcím annak a lakásnak a címe, amely “a polgár állammal, továbbá a természetes és jogi személyekkel, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekkel való hivatalos kapcsolattartása, valamint lakóhelyhez kötött jogai és kötelezettségei megalapozásául szolgál."
  • Az ideiglenes lakcím a tartózkodási hely, azaz “annak a lakásnak a címe, ahol a polgár – a lakóhely-változtatás szándéka nélkül – három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik."

Fontos: a törvényből 2022. január 1-jétől kikerült az, hogy az állandó lakcímén életvitelszerűen ott kellene élnie az érintettnek. Az állandó tehát lakcím csak egy hivatalos kapcsolattartási cím, illetve alapjául szolgál a lakóhelyhez kötődő jogoknak és kötelezettségeknek.

Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy minden hivatalos ügyintézés ehhez a címhez kapcsolódik, de nem kell az illetőnek a címen élnie. Hitel igényléséhez is szükség van lakcímkártyára.

Ezzel szemben a tartózkodási hely fogalma változatlan, továbbra is azt a helyet jelöli, ahol a lakóhely-változtatás szándéka nélkül, 3 hónapnál hosszabb ideig tartózkodik az oda bejelentett személy.

Lakcímkártya igénylése – hogyan történik?

Az állampolgárok állandó és ideiglenes lakcímét (vagyis tartózkodási helyét, amennyiben van) a lakcímkártya tartalmazza. A törvény szerint “a Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár köteles lakóhelyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni.”

A lakcím bejelentése - vagyis a lakcímkártya megléte - azért is fontos, mert ez alapján történik az egészségügyi ellátás, az iskolai körzetbesorolás, a szociális támogatások igénylése, a banki ügyintézés, választáson való részvétel stb.

Amennyiben változásra kerül sor az adatoknál (alapvetően költözés esetén), akkor a lakcímbejelentést 3 munkanapon belül meg kell tenni valamelyik kormányablakban, okmányirodában vagy online az Ügyfélkapun keresztül.

Milyen dokumentumok szükségesek a lakcímkártya ügyintézés során?

  1. Személyazonosító okmány: személyi igazolvány vagy útlevél vagy vezetői engedély, illetve kiskorú esetén, ha még nincs személyi igazolványa, akkor születési anyakönyvi kivonat (ilyenkor kell a szülő vagy törvényes képviselő személyi igazolványa és lakcímkártyája is).
  2. Lakcím igazolása: lakás tulajdonjogát vagy haszonélvezetét igazoló okirat, vagy bérleti szerződés és/vagy hozzájáruló (befogadó) nyilatkozat tulajdonostól.
  3. Lakcímbejelentő nyomtatvány kitöltve, aláírva
  4. Előző lakcímkártya (ha van)

A lakcímkártya díja

A lakcímkártya kiállítása 2025. február 1-jétől már nem ingyenes, mint korábban. Az új szabályozás szerint a lakcímkártyáért “igazgatási szolgáltatási díjat” kell fizetni:

  • a lakcímigazolvány kiállításának, pótlásának díja 3 700 forint,
  • a postai úton történő kézbesítés plusz 2 000 forint postaköltséget jelent (ha online igényled),
  • vagyis a kiállítás teljes díja 5 700 forint.

A lakcímkártya kiállítása ingyenes ezekben az esetekben:

  • 14 év alatti gyermekek (és újszülött nyilvántartásba vételekor).
  • Téves adatbejegyzés vagy gyártási hiba.
  • Ha a lakcímváltozás nem költözés miatt történik (hanem például utcanév-változás miatt).

Ilyenkor csak a 2 000 Ft postaköltséget kell megfizetni, ha postázva kéred.

Lakcím bejelentése – állandó és ideiglenes lakcím

Állandó lakcím bejelentéséhez szükséges az okmányirodai ügyintézés során:

  • Személyazonosító okmány: személyi igazolvány vagy útlevél vagy vezetői engedély
  • Lakcím igazolása: lakás tulajdonjogát vagy haszonélvezetét igazoló okirat, vagy bérleti szerződés és/vagy hozzájáruló (befogadó) nyilatkozat tulajdonostól
  • Lakcímbejelentő adatlap: kitöltve, saját kezűleg aláírva
  • Korábbi lakcímkártya (ha van)

Bérlőként milyen igazolásokra van szükség?

Bérlőként a tulajdonos hozzájárulására is szükség van a lakcím bejelentéséhez. A szállásadó

  • nyilatkozhat arról, hogy a lakcímbejelentéskor a bejelentkezővel együtt személyesen megjelenik, vagy
  • a lakcímbejelentéshez a hozzájárulását előzetesen, elektronikusan adja meg.
  • Ha a szállásadó nem nyilatkozik előzetesen, akkor hozzájárulását a lakcímbejelentő lap aláírásával is megadhatja.
  • A szállásadó hozzájárulására nincs szükség akkor, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal (például a követelményeknek megfelelő lakásbérleti szerződés) vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja.

Teljes bizonyító erejű magánokirat esetében a dokumentumnak (tehát a lakásbérleti szerződésnek) meg kell felelnie az előírt formai követelményeknek:

  • két tanú aláírásával ellátott, vagy
  • ügyvéd által ellenjegyzett, vagy
  • közjegyzői okiratba foglalt szerződés.

Ideiglenes lakcím bejelentése:

Az 1992. évi LXVI. törvény szerint “ha a lakcímbejelentésre költözéssel összefüggésben kerül sor, a bejelentést a beköltözéstől vagy a kiköltözéstől számított három munkanapon belül kell megtenni”.

Vagyis az ideiglenes lakcímet be kell jelenteni a beköltözést követő 3 munkanapon belül, ha az érintett személy 3 hónapnál hosszabb ideig akar ott élni.

Az ideiglenes lakcím 5 évig érvényes, ezért a törvény szerint “a tartózkodási helyet – annak bejelentésétől számított öt éven belül – ismét be kell jelenteni. Az ismételt bejelentés hiányában az érintett tartózkodási helye e törvény erejénél fogva megszűnik”.

Lakcím kijelentése – hogyan zajlik?

A lakcím kijelentésének alapvető menete az, hogy amikor egy személy új lakcímet jelent be Magyarország területén, akkor a régi lakcíme automatikusan megszűnik a nyilvántartásban, azaz megtörténik a régi lakcím kijelentése.

Ideiglenes lakcím kijelentése

Ideiglenes lakcím (tartózkodási hely megléte) esetén akkor kerül sor a kijelentésre, ha

  • az érintett személy elköltözött,
  • megszűnt a használati (bérleti) jogviszony,
  • amennyiben nem hosszabbítják meg, akkor 5 év elteltével automatikusan törlésre kerül.

Ha megszűnik egy bérleti szerződés, az még nem eredményezi automatikusan a bérlő lakcímének törlését. Azt külön be kell jelenteni, amit elsősorban a bérlőnek kell megtennie, de ha ez nem történik meg, akkor az ingatlan tulajdonosa (szállásadó) is kérelmezheti a lakcím megszüntetését.

Állandó lakcím kijelentése

Állandó lakcímet kijelenteni akkor kell vagy lehet, amikor valaki elköltözik egy adott lakcímről egy másik lakcímre, tehát a lakóhelyét megváltoztatja.

A lakcímváltoztatást személyesen a kormányablakokban, meghatalmazott útján vagy online, az Ügyfélkapun keresztül lehet intézni.

Tulajdonosként hogyan lehet valakit kijelenteni?

Amennyiben a lakcímre bejelentett személy nem a lakás tulajdonosa, és már nem lakik az ingatlanban, akkor az ingatlan tulajdonosa (szállásadó) kérelmezheti a korábban ott lakó lakcímének érvénytelenítését a járási hivatalnál (kormányablakban) vagy a jegyzőnél.

Ha megállapítják a lakcím érvénytelenségét, akkor a döntés jogerőre emelkedését követően az érvénytelen lakcímadat a nyilvántartásban fiktív jelzéssel szerepel.

Maradtak kérdéseid?

  • Mennyi idő alatt készül el az új lakcímkártya?

    Az új lakcímkártya elkészítése általában azonnal megtörténik, ha személyesen intézed a kormányablakban, és nem merül fel semmilyen probléma.

  • Be lehet jelentkezni olyan címre, ahol nem én vagyok a tulajdonos?

    Igen, ebben az esetben azonban szükség lesz a szállásadó részéről egy hozzájáruló nyilatkozatra, illetve bérleti szerződés esetében a szerződés is elegendő, ha az teljes bizonyító erejű magánokirat.

  • Hogyan lehet lakcímkártyát igényelni külföldről?

    Magyar állampolgárként bármelyik magyar konzulátuson benyújtható lakcímkártya iránti kérelem.

  • Kötelező a lakcímkártya?

    A lakcímbejelentés továbbra is kötelező, de 2025. február 1-jétől megszűnt a lakcímkártya fizikai formában történő automatikus kiállítása Magyarországon, azt külön kérni kell. Ugyanakkor a gyakorlatban szükség van még rá a személyazonosság igazolásához és az ügyintézéshez.

  • Mi történik, ha nem rendelkezem állandó lakcímmel?

    Ha nincs állandó lakcímed, az megnehezíti, illetve lehetetlenné teszi a hivatalos ügyek intézését.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink mindennapi pénzügyek témában