
Mennyivel drágább idén a Balaton? Megnéztük a 2025-ös árakat
Hol járnak a balatoni árak 2025-ben? Mennyivel kerül többe a nyaralás idén a Balatonnál, mint egy évvel korábban? Megnéztük az árakat a szállások, az étkezés, a strandbelépők és lángos esetében.
Mennyivel nőttek a balatoni árak 2024-hez képest?
Átlagosan mintegy 10 százalékkal emelkedtek a balatoni nyaralás költségei.
A vendéglátásban az átlagos áremelkedés 10-15 százalék között alakul, melyet elsősorban az alapanyagok drágulása, a növekvő rezsiköltségek, az emelkedő bérleti díjak és a bérek emelkedése hajt.
A szálláshelyeknél kisebb mértékű az áremelkedés, az előző évi árnövekedéshez képest is, azonban a főszezon lényegesen nagyobb mértékű drágulása - különösen a turisztikailag frekventált területeken - ezt kompenzálhatja.
A strandbelépőknél 10 százalék feletti átlagos áremelkedéssel lehet találkozni.
Az áremelkedés hatására egyre rövidülnek a nyaralások, nagyon sokan csak egy-két napra néznek le a Balatonra. De sokan keresik az olcsóbb helyszíneket, például kevésbé frekventált településeket, a parttól távolabbi szállásokat.
És mivel csökken vagy adott esetben teljesen el is olvad a hazai desztinációk árelőnye, egyre nő a külföldi nyaralások aránya a belföldi nyaralások rovására.
Szállás árak a Balatonnál 2025-ben
A szálláshelyek ára átlagosan 3-5%-kal emelkedett az előszezonban, de a főszezonban ennél nagyobb mértékű az áremelkedés, különösen a felkapottabb településeken.
Hotelek
1 éjszaka 2 főre a főszezonban 50-100 ezer forint között van a három- és négycsillagos szállodákban, ha a két legfelkapottabb desztinációt, Balatonfüredet vagy Siófokot nézzük. Ugyanakkor a kevésbé frekventált Keszthelyen 40-95 ezer forintba kerül egy éjszaka.
Apartmanok, panziók
Az apartmanok és panziók esetében ugyancsak 50-100 ezer forint között vannak az árak, ugyanakkor itt nagyobb a szórás, így például Siófokon akár 25 ezer forintért is kaphatunk szobát egy éjszakára.
Az egyértelműen kijelenthető, hogy a fő turistacélpontoktól távolabb fekvő településeken alacsonyabbak az árak, így például Balatonfenyvesen vagy Fonyódon mérsékeltebb összegekért is találhatunk szállást.
A strandbelépő és a lángos ára
Strandbelépők
A strandbelépők árai átlagosan 13 százalékkal nőttek egy év alatt, így az átlagár már eléri az 1 679 forintot. Az árak azonban nagyon különbözőek.
Siófok két strandján a napi felnőtt jegyár 1 500-2 500 forintba kerül, míg Balatonfüreden 2 100-2 500 forint ugyanez. A kisebb településeken - Csopakot kivéve - alacsonyabb árakkal találkozunk. Keszthelyen, Tihanyban és Szepezden 1 ezer forintért juthatunk be a helyi strandra.
És persze még mindig rendelkezésre áll 60 ingyenes szabadstrand a Balaton környékén, elsősorban a déli oldalon.
Lángos, hekk, fagyi
A lángos ára helytől és feltéttől függően változik: a legolcsóbb sima lángos ára néhány helyen ugyan még nem érte el az 1 000 forintot, de az átlagár inkább 1 300-1 500 forint között alakul. A sajtos-tejfölös ára 1 500-2 500 forint között mozog, az extra változatok ára pedig 3 ezer Ft felett jár.
A legnagyobb áremelkedés talán a lángosoknál következett be egy év alatt: a drágulás a 20 százalékot is elérte, sőt sok esetben meghaladta azt.
A sült hekket a legtöbb helyen 800–1 000 Ft/10 dkg áron kínálják a büfékben, így egy átlagos adag (40–50 dkg) ára 3 200–5 000 forint között mozog. Amennyiben egy komplett hekkmenüt rendelnénk (sült krumplival, kovászos uborkával stb.) akkor az ár már akár 6 ezer forint is lehet.
Egy gombóc fagylalt ára 2025-ben jellemzően 600-700 forintba kerül. Nagy eltérés nincs az egyes települések árai között, szinte mindenhol ebben az ársávban találhatunk fagyit. Ennél a terméknél is mintegy 10 százalékos volt a drágulás az előző évhez képest.
Éttermi és büféárak 2025-ben
A balatoni éttermek természetesen drágábbak a büféknél. Egy átlagos balatoni étteremben egy főfogás ára jellemzően 5-10 ezer forint között van. Persze az étlapokon szerepelnek drágább ételek is, ugyanakkor néhány csirke- vagy tésztaétel ára becsúszik 5 ezer forint alá.
Az üdítőknél 1 dl limonádé esetében mintegy 300 forinttal számolhatunk, így ha csak 3 dl iszunk, az is közel 1 ezer forintba kerül.
A söröknél a 0,5 l-es üveg ára jellemzően 1 300-1 500 Ft, a 0,33 l-es kiszerelésé pedig közelíti az 1 ezer forintot, de jobb helyeken meg is haladja ezt.
Összességében tehát egy ebéd vagy vacsora személyenként körülbelül 10 ezer forint kiadást jelent egy átlagos balatoni étteremben, főleg, ha levest vagy desszertet is fogyasztunk az üdítő vagy sör mellett.
Mennyibe kerül egy 5 napos nyaralás 2 főre?
Mivel az árak széles skálán mozognak, a szállás 2 főre kerülhet akár 150 ezer forintba (vagy akár kevesebbe, ha kifogunk egy jó ajánlatot és megelégszünk a szerényebb színvonallal), de az 500 ezer forint sem kirívó, amennyiben egy három- vagy négycsillagos hotelben töltenénk el az 5 napot.
Ehhez jön hozzá az étkezés, a strandbelépők és egyéb programok ára, melyeknél 120 ezer forintos minimumköltséggel lehet számolni, míg ha a minőségibb vendéglátást és szórakozást célozzuk meg, akkor 200-300 ezer forinttal is számolhatunk.
Összességében tehát 2 személy kihozhatja az 5 napos nyaralását akár 200 ezer forintból is, de lehet ez akár 700-800 ezer forint is.
Maradtak kérdéseid?
-
Olcsóbb a déli part, mint az északi?
Az átlagot tekintve nem egyértelmű, hogy a déli part olcsóbb lenne, de a déli parton könnyebben találsz olcsóbb szállást vagy alacsonyabb büféárakat. Amihez hozzájön még, hogy a szabadstrandok is alapvetően a déli parton találhatók.
-
Hol a legdrágább a Balaton?
A turisták által leginkább felkapott, legforgalmasabb települések, mint Balatonfüred és Tihany, vagy délen Siófok számít a legdrágábbnak, különösen főszezonban.
-
Mennyit drágult a lángos tavalyhoz képest?
Átlagosan 20 százalékkal nőtt a lángos ára 2024-hez képest. De ennél kirívóbb áremelkedéssel is lehet találkozni néhány helyen.
-
Mennyit drágult a strandbelépő tavalyhoz képest?
13 százalékkal lett drágább a balatoni strandbelépők átlagára 2024-hez képest.
-
Melyik a legolcsóbb balatoni település?
Balatonfenyves, Balatonszemes és Balatonlelle jó ár-érték arányú helynek számítanak.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.