Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek
Nyugdíjról tárgyalás

Hogyan várhat rád anyagi gondoktól mentes nyugdíjaskor? Legyél nyugdíjpénztári tag már fiatalon!

Írta: Gergely Péter • frissítve: 2024. augusztus 30. • promóció

Pénzügyi tudatosságunk akkor veszi kezdetét, amikor megkapjuk az első zsebpénzünket és először vásárolunk. Aki ekkor jól vonja le a következtetéseket és eléggé tudatos, az már a diákévei során is tenni akar a gondtalan jövőjéért. Ez érzékelhető az OTP Nyugdíjpénztár tagjain is, hiszen a legfiatalabb tag mindössze 17 éves múlt, a pénztártagok átlagos életkora pedig 39 év, vagyis a pénzügyi tudatosság egyértelműen jellemző a fiatalokra. Az anyagi kiszolgáltatottságtól mentes, biztonságos, nyugalmas idős korhoz felbecsülhetetlen garanciát jelent, ha minél korábban elkezdünk megtakarítani. Az OTP Nyugdíjpénztár adatai szerint ezt egyre több fiatal látja be. A gyermekeket természetesen a szülők is támogathatják nyugdíjpénztári számla megnyitásával.

Pénzügyi tudatosság már tizenévesen

A fiatalok a 15. életévüktől hivatalosan vállalhatnak diákmunkát a szünidő alatt, és saját bankszámlát is nyithatnak, ahol gyűjthetik fizetésüket. Tehát elindulnak a pénzügyi tudatosság útján. 16 éves kortól már nyugdíjpénztári számlát is nyithatnak, amivel a legtöbbet tehetnek a gondtalan, független idős korukért.

Az OTP Nyugdíjpénztár legfiatalabb belépője jelenleg 17 éves, ő már ilyen fiatalon gondoskodik későbbi anyagi biztonságáról. Évtizedeken át tartó befizetéseivel megteremtheti a békés nyugdíjas éveket.

Itt a kulcs az anyagi biztonsághoz: nyugdíjpénztár!

Az OTP Nyugdíjpénztárnál már havi 8 ezer forinttal is elkezdhető a felkészülés a gazdaságilag inaktív életszakaszra, sőt, a befizetéseket a szülők is megtehetik a fiatalabb belépők helyett.

Példa:

Ha havi 20 ezer forintot szánnak a családok gyermekük jövőjére, akkor ezzel 20 év múlva több mint 9 millió forintjuk lesz az OTP Nyugdíjpénztárnál. Vagyis gyermekük még nem lesz 40 éves, amikor már abban a tudatban dolgozhat, hogy a nyugdíjas évei be vannak biztosítva.

Érdemes végigfuttatni néhány kalkulációt ezzel az online Megtakarítás-kalkulátorral.

Ugyanakkor a szülők több mint 60%-ának azért jelent nehézséget, hogy gyermekét pénzügyi tudatosságra nevelje, mert saját magának is kevés a pénzügyi ismerete (forrás: OTP Bank Pulzus Kutatás, 2023). Azonban mindent el lehet és el is kell kezdeni apró lépésekkel!

A pénzügyi tudatosságra nevelés a családokban már egy hétköznapi vásárlással, a zsebpénz adásával is megkezdődik. Ennek jelentősége különösen nagy, a zsebpénz valós pénzügyi önállóságot adhat egy gyermeknek a döntéshozatali képességei, a felelősségvállalásának fejlődése, ezen keresztül pedig pénzügyi tudatossága kialakulásához, megerősödéséhez. Megtanulhatja, hogy a megtakarítása által nagyobb és fontosabb célok teljesülnek és ilyen a biztosabb megélhetés idős éveiben is
Budai József, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója

Hogyan próbálhatod ki ezt a megtakarítási módszert?

  1. Legyél az OTP Nyugdíjpénztár tagja. (Tovább az online belépéshez)
  2. Fizess be havonta min. 8 ezer forintot.
  3. Az adóbevallásaidban igényeld a 20% adó-visszatérítést, amit a befizetett összegek után kaphatsz, és ami akár 150 ezer Ft is lehet évente (750 ezer Ft befizetésekor).
  4. Nyugdíjasként vedd fel (a hozammal és adó-visszatérítéssel megnövekedett) megtakarításodat, akár egyösszegben, akár részletekben.

Ne hagyd ki te sem!

A cikk megjelenését az OTP Nyugdíjpénztár támogatta.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink nyugdíj megtakarítás témában