Magánnyugdíjpénztár - minden, amit érdemes róla tudnod 2024-ben
Nem tudod pontosan, hogy mi történt a magánnyugdíjpénztár rendszerével? Úgy gondolod, hogy jobb nem bízni a nyugdíj-előtakarékossági formákban sem? Útmutatónkból megismerheted a magánnyugdíjpénztárak történetét, működését és megszűnésük okát is. Arról is olvashatsz, hogy mi a helyzet a megmaradt intézményekkel és hogy miért fontos az öngondoskodás.
A magánnyugdíjpénztárak létrehozásakor az állam a nyugdíjrendszer erősítését tűzte ki célul. A történetnek azonban nem lett túl pozitív kimenetele.
Akik 1998 és 2011 között voltak munkavállalók, biztosan ismerik a MANYUP rendszert, de valószínűleg azok is hallottak róla, akiket nem érintettek a változások. 2011-ben a magánnyugdíjpénztárakat beolvasztották az állami tartóoszlopba, amit nagyon sok ember sérelmezett.
Sok félreértés és tisztázatlan kérdés övezi ezt az eseményt. A magánnyugdíjpénztárak egyik napról a másikra történő felszámolása sok emberben bizalmatlanságot ébresztettek a ma elérhető öngondoskodási formákkal szemben is. A helyzetet érdemes tisztázni, a nyugdíjcélú megtakarítás ugyanis egyre fontosabbá válik a közelgő nyugdíjválság miatt, úgyhogy ideje eloszlatni a tévhiteket.
Felmerül persze a kérdés, miért szüntették meg a magánnyugdíjpénztárakat. Sokan attól félnek, hogy ha kötnek egy nyugdíjbiztosítást, akkor azt is elveheti az állam.
Mi az a magánnyugdíjpénztár?
Magyarországon 1994-ben az az összeg, amelyet a nyugdíjakra kifizettek, a GDP 10 százalékát tette ki. Az államnak a Világbanktól kellett segítséget kérnie és egyértelművé vált, hogy muszáj a rendszeren változtatni, hogy fenntartható legyen. Annak érdekében, hogy a nyugdíjrendszer ne csak egy lábon álljon, az állam 1998-ban létrehozta a magánnyugdíjpénztárakat. Ezek alkották a rendszer második pillérét.
Az első pillér a ma is jól ismert állami felosztó-kirovó rendszer. Ezt a munkavállalók bruttó fizetéséből levont 18,5 százalék társadalombiztosítási hozzájárulásból tartják fenn. A nyugdíjbiztosítás mellett ez a pénz teszi lehetővé az egészségügy és a szociális ellátórendszer működését is.
A rendszer lényege, hogy az aktív dolgozók által befizetett járulékokból osztják szét az aktuális nyugdíjakat. Tehát amit a munkavállalói béredből havonta automatikusan levonnak, az nem a saját nyugdíjadra vonatkozó megtakarítás, hanem azt a pénzt még akár abban a hónapban kifizetik a nyugdíjasoknak.
A te nyugdíjadat pedig azok az aktív dolgozók fizetik majd, akiktől a nyugdíjas éveid alatt levonják a járulékot. Arra, hogy pontosan mennyi lesz ez az összeg, nincs garancia, maximum becsülni tudjuk. A lényeg, hogy azt tudják a nyugdíjasoknak havonta kifizetni, amit másoktól levonnak.
A harmadik pillért az államilag támogatott öngondoskodási formák jelentik
Ez eredetileg még csak az önkéntes nyugdíjpénztárt jelentette, de ma már a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj-előtakarékossági számla is elérhető.
A második pillér, azaz a magánnyugdíjpénztárak lényege, hogy a befizetett pénzt a pénztárakban egyéni számlákon gyűjtötték. A számlára az adott személy fizetésével arányosan került a pénz.
Fontos azonban kiemelni, hogy a magánnyugdíjpénztárakba a dolgozó emberek nyugdíjjárulékának egy részét csoportosították át. Ez azt jelenti, hogy összességében nem lett több pénz nyugdíjcélra csak két külön kasszába került a járulékként levont összeg.
A tagok kiválaszthatták, hogy klasszikus, kiegyensúlyozott vagy növekedési portfólióba kerüljön a számlájukon lévő pénz.
Hiába voltak a számlák névre szólóak, a rajtuk gyarapodó összeg nem az emberek saját megtakarítása volt. A félreértéseket az is fokozta, hogy a pénztári tagok egy kis része kiegészítette a számlán gyűlő pénzt. Ez vagy a cafeteria rendszeren keresztül volt lehetséges, vagy a saját nettó jövedelemből. Az önkéntes alapú befizetés maximum a bruttó bér 2 százaléka lehetett.
A magánnyugdíjpénztárak minden évben küldtek a tagoknak egy kimutatást arról, mennyi megtakarítás gyűlt össze a hozamokkal együtt.
Saját megtakarításként tekintettek rá
Ennyi megtévesztő körülmény mellett az emberek könnyen érezhették a sajátjuknak a számlán lévő pénzt. A nyugdíjjárulék révén az összeg felett az állam rendelkezhetett.
Az emberek úgy érezték, hogy az állam elvette a megtakarításaikat. Azok, akik önkéntesen is befizettek a számlára visszakapták a pénzüket, sőt a kilépő tagok még a reálhozamot is felvehették adómentesen, de ez sem változtatott a helyzet megítélésén.
A visszaolvasztásra azért volt szükség, mert különben a nyugdíjrendszer egyik tartóoszlopa sem maradt volna meg. A magánnyugdíjpénztárak névre szóló számláin nem gyűlt össze elég pénz ahhoz, hogy annak hozamaiból érdemi nyugdíjat lehetett volna fizetni. Az állami rendszernek is egyre nehezebb volt fizetnie a nyugdíjakat, miután a járulékként levont pénz egy része a magánkasszákba érkezett.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
A magánnyugdíjpénztár ugyanaz, mint az önkéntes nyugdíjpénztár?
Nem! Az önkéntes nyugdíjpénztár egy privát nyugdíj-megtakarítási lehetőség. Az itt összegyűjtött megtakarításodhoz nem nyúlhat hozzá az állam. A magánnyugdíjpénztárba a bruttó fizetésedből levont járulékod került és az állam döntött arról, hogy ennek mértéke mennyi legyen.
Az önkéntes pénztári befizetésedet a nettó jövedelmedből vagy egyéb megtakarításaidból fizeted be. Ha ezt az állam elvenné, az olyan lenne, mintha a bankszámládról vennék el a pénzt.
Ha ez így van, akkor miért támogatja az állam az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat?
A várható nyugdíjválság az állam számára is világos probléma. Egyelőre a nyugdíjkorhatár emelése még egy lehetséges eszköz, de a jelenlegi népesedési folyamatok mellett (amikor az idős emberek aránya folyamatosan nő a népességen belül) hosszabb távon egyre nehezebb a jelenlegi rendszer fenntartása.
Ez előrevetíti, hogy a nyugdíjak a jövőben egyre kevéssé fedezik majd a gondtalan időskori megélhetés költségeit, egyre fontosabb lesz az öngondoskodás. Az állam azzal ösztönzi polgárait arra, hogy maguk is vegyenek részt a probléma megoldásában, hogy az éves befizetéseik után 20 százalékos adókedvezményt ad. A magán-nyugdíjpénztári megtakarítás esetében nem volt állami támogatás, ez is egy fontos különbség.
Ha kíváncsi vagy, hogy mit is jelent a nyugdíjválság és érdekel, hogy miért kell gondoskodnod a saját nyugdíjadról, akkor olvasd el erről szóló útmutatónkat is.
Az önkéntes nyugdíjpénztár mellett ma már más öngondoskodási formák is elérhetőek. Ilyen a nyugdíj-előtakarékossági számla (a NYESZ) vagy a nyugdíjbiztosítás. Ha szeretnél ezekről többet megtudni akkor olvasd el útmutatónkat.
Megmutatunk pár olyan nyugdíj-előtakarékossági ajánlatot, ahol már a saját nevedre szóló számlára tudsz befizetni és adókedvezmény is jár rájuk. Az útmutató a kalkulátor után folytatódik, érdemes tovább olvasni.
Nyugdíj-előtakarékossági lehetőségek
Azon dolgozunk, hogy a rengeteg biztosítás közül megtalálhasd a legjobbat.
-
OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma 6 önkéntes nyugdíjpénztárTeljes költség mutató 0,57% - 1,74% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 6
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 0,57% - 1,74%
20 éves TKM mutató- Nem dolgozhatsz örökké! Fektess jövődbe 20% adó-visszatérítéssel!
-
Választható befektetési portfóliók száma 29 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,71% - 3,93% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 29
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,71% - 3,93%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 29 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,52% - 3,74% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 29
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,52% - 3,74%
20 éves TKM mutató -
Groupama ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma 25 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,78% - 3,10% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 25
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,78% - 3,10%
20 éves TKM mutató -
Groupama ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma 25 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,78% - 3,10% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 25
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,78% - 3,10%
20 éves TKM mutató -
NN Biztosító ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma 24 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,70% - 4,35% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 24
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,70% - 4,35%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 23 egyösszegű nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,70% - 2,79% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 23
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,70% - 2,79%
20 éves TKM mutatóAz MNB 5/2015. (V.05.) sz. ajánlása alapján tájékoztatjuk, hogy ezt a terméket a MetLife Europe d.a.c. Magyarországi Fióktelepe értékesíti.
-
Választható befektetési portfóliók száma 23 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,92% - 3,23% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 23
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,92% - 3,23%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 23 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,67% - 2,93% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 23
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,67% - 2,93%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 22 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,05% - 3,52% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 22
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,05% - 3,52%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 21 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,97% - 3,46% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 21
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,97% - 3,46%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 21 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,05% - 3,79% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 21
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,05% - 3,79%
20 éves TKM mutató -
NN Biztosító ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma 20 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,84% - 4,54% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 20
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,84% - 4,54%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 20 egyösszegű nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,86% - 3,35% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 20
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,86% - 3,35%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 18 egyösszegű nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,81% - 2,60% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 18
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,81% - 2,60%
20 éves TKM mutatóAz MNB 5/2015. (V.05.) sz. ajánlása alapján tájékoztatjuk, hogy ezt a terméket a MetLife Europe d.a.c. Magyarországi Fióktelepe értékesíti.
-
Választható befektetési portfóliók száma 18 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,02% - 3,94% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 18
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,02% - 3,94%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 18 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 3,09% - 3,92% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 18
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 3,09% - 3,92%
20 éves TKM mutatóAz MNB 5/2015. (V.05.) sz. ajánlása alapján tájékoztatjuk, hogy ezt a terméket a MetLife Europe d.a.c. Magyarországi Fióktelepe értékesíti.
-
Választható befektetési portfóliók száma 15 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,20% - 3,70% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 15
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,20% - 3,70%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 15 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,72% - 3,92% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 15
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,72% - 3,92%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 15 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 3,07% - 4,16% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 15
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 3,07% - 4,16%
20 éves TKM mutatóAz MNB 5/2015. (V.05.) sz. ajánlása alapján tájékoztatjuk, hogy ezt a terméket a MetLife Europe d.a.c. Magyarországi Fióktelepe értékesíti.
-
Választható befektetési portfóliók száma 13 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,00% - 3,05% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 13
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,00% - 3,05%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 13 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,17% - 3,49% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 13
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,17% - 3,49%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 12 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,98% - 3,27% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 12
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,98% - 3,27%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 12 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,50% - 2,71% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 12
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,50% - 2,71%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 10 nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,81% - 3,19% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 10
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,81% - 3,19%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 8 egyösszegű nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,74% - 2,62% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 8
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,74% - 2,62%
20 éves TKM mutató -
Pannónia Nyugdíjpénztár ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma 6 önkéntes nyugdíjpénztárTeljes költség mutató 0,55% - 1,15% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 6
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 0,55% - 1,15%
20 éves TKM mutató -
Prémium Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma 5 önkéntes nyugdíjpénztárTeljes költség mutató 0,84% - 1,23% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 5
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 0,84% - 1,23%
20 éves TKM mutató -
Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma 5 önkéntes nyugdíjpénztárTeljes költség mutató 0,88% - 1,14% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 5
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 0,88% - 1,14%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma 4 önkéntes nyugdíjpénztárTeljes költség mutató 1,09% - 1,10% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma 4
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 1,09% - 1,10%
20 éves TKM mutató- Online belépéssel egyszerűen megnyithatod a számlád
-
NN Biztosító ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 4,00% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 4,00%
20 éves TKM mutató -
Groupama ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 7,70% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 7,70%
20 éves TKM mutató -
Groupama ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 7,70% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 7,70%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,35% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,35%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,77% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,77%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,77% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,77%
20 éves TKM mutató -
Grawe ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,49% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,49%
20 éves TKM mutató -
Grawe ügyfeleinek értékelése Még nincs értékelésVálasztható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 3,26% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 3,26%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 3,32% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 3,32%
20 éves TKM mutató -
Választható befektetési portfóliók száma - vegyes nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,34% 20 éves TKM mutató
Választható befektetési portfóliók száma -
nyugdíjbiztosításTeljes költség mutató 2,34%
20 éves TKM mutató
A lényeg, hogy az önkéntes nyugdíjpénztár csak elnevezésben hasonlít a magánnyugdíjpénzárra, ezenkívül semmi köze nincs hozzá.
Hogyan alakult a magánnyugdíjpénztárak története?
A magánnyugdíjpénztárakat 1998-ban hozták létre. A kialakításuknak több oka is volt. Egyrészt csökkent az aktív dolgozók aránya és nőtt a nyugdíjasoké. Több nyugdíjat kellett volna kifizetni kevesebb járulékból. Az emberek emellett nem voltak túl előrelátóak és szinte senki nem gondolt az öngondoskodásra.
A rendszert a kormány úgy próbálta erősíteni, hogy bevezetett egy második pillért is. Ez a pillér volt az a 38 magánnyugdíjpénztár, ami kezdetben működött. A magánnyugdíjpénztárak létrehozásakor a pályakezdőknek kötelező volt a tagság. A többi dolgozó szabadon dönthetett a belépésről.
Folyamatosan változott a helyzet
Sajnos a magánnyugdíjpénztárak nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Első lépésként, 2001-től már nem volt kötelező a pályakezdők belépése és a korábbi tagok is kiléphettek. 2001-ben már csak 22 magánnyugdíjpénztár működött.
2003-ban újra kötelezővé vált a magán-nyugdíjpénztári tagság a pályakezdők számára és a kilépés lehetősége is megszűnt. A cél az volt, hogy 30 év alattiak legyenek tagok. Csak azok dönthettek önkéntesen a tagságukról, akik még nem voltak 30 évesek és legalább 5 éve dolgoztak. Így lehetett volna elérni, hogy a fiatalok a magánnyugdíjpénztárak segítségével gyűjtsék össze a nyugdíjukat, míg az idősebbek az állami rendszerben maradjanak.
Sajnos azonban a rendszer fenntarthatóságát nem sikerült biztosítani. Az első és a második pillér 2010-ben 30 milliárd forintba került havonta. A magánnyugdíjpénztárak nagyon sok pénzt vontak el a felrovó-kiosztó rendszertől és a helyzet tarthatatlanná vált.
Valamit tenni kellett
2010-ben eltörölték a kötelező tagságot és a nyugdíjjárulékokat visszaolvasztották a közös állami kasszába. Az emberek saját megtakarításait és a reálhozamot visszafizették a tagoknak. Született egy olyan törvény is, amely szerint azok, akik 2011. január 31-ig nem lépnek vissza az állami rendszerbe, nem lesznek jogosultak az állami nyugdíjra. Ezt később módosították.
Az intézkedésekkel a nyugdíjrendszert átmenetileg sikerült megszilárdítani, és az államadósság is csökkent. Ma is viták folynak arról, hogy helyes lépés volt-e ez a döntés, valamilyen változásra azonban a kialakult helyzet miatt mindenképpen szükség volt.
A 3 millió tag 97 százaléka visszatért az állami rendszerbe. A tagokat automatikusan kiléptették. A maradóknak külön jelezniük kellett a szándékukat, és ha ezt nem tették meg a határidőig, akkor őket is átrakták az állami rendszerbe.
Az elégedetlenséget és a hirtelen változások keltette felháborodást az állam próbálta csitítani. Előzetesen megígérték, hogy a magánnyugdíjpénztárban összegyűlt pénznek egy része névre szóló számlákra kerül, ami ráadásul örökíthető lesz. Ez azonban eddig nem valósult meg.
Érdemes a magánnyugdíjpénztárban maradni?
A magán-nyugdíjpénztári tagok esetében felmerül a kérdés, hogy vajon a tagság fenntartása vagy feladása-e az előnyösebb. A válasz nagyon sok tényezőtől függ.
Alapvetően a magánnyugdíjpénztár is egy hosszú távú befektetés, amivel akkor jársz igazán jól, ha tartósan bent hagyod a pénzed. A kérdés eldöntése azonban nem ilyen egyszerű. A helyes lépést az is meghatározza, hogy:
- mennyi megtakarításod gyűlt össze
- mennyi időd van még hátra a nyugdíjig
- fizettél-e be önkéntes alapon pénzt
- szükséged van-e jelenleg a megtakarításodra.
Az sem mindegy, hogy mekkora jövedelmed volt a tagság alatt.
Ha visszalépsz az állami rendszerbe, akkor te is ugyanúgy 100 százalékos nyugdíjat fogsz kapni, mint azok, akik 2011-ben visszaléptek vagy soha nem is voltak tagok. Ilyen esetben megkapod a reálhozamokat és az önkéntes befizetéseidet is visszautalják. Ez jól jöhet, ha szükséged lenne egy kis plusz pénzre. Akkor is érdemes inkább a kilépést választani, ha nem gyűjtöttél össze túl sok pénzt vagy ha a tagsági időszakban magas volt a fizetésed.
Ha maradsz a magánnyugdíjpénztárban, akkor az állami nyugdíjnak csak a 70-80 százalékát fogod megkapni. Azt az összeget levonják a nyugdíjadból, ami nyugdíjjárulék formájában a magánnyugdíjpénztárba került. A nyugdíjba vonulásodkor megkapod a számlán lévő teljes összeget a tőkével, a hozammal, a tagkiegészítéssel (és annak hozamával) illetve a reálhozammal együtt
A pénzt kérheted járadék formájában, erre csak a Horizont pénztárnál van lehetőséged. A többi pénztárnál egy összegben kapod meg a megtakarítást. Ha ezt választod, ne ess a túlköltekezés hibájába a hirtelen jött több bevétel miatt.
Mi a helyzet a megmaradt magánnyugdíjpénztárakkal?
Ma Magyarországon 4 magánnyugdíjpénztár működik. Az összes megtakarítás körülbelül 250 milliárd forint, a tagok száma pedig 55 000. Sajnos nem mindig hoznak a tagjaiknak túl magas hozamokat még ma sem.
2015-től megszüntetik azokat a magánnyugdíjpénztárakat, ahol a tagok kevesebb mint 70 százaléka fizetett be önkéntesen a számlájára. A megszüntetett pénztárak tagjai vagy visszalépnek az állami rendszerbe vagy átmennek egy másik, megmaradó magánnyugdíjpénztárba.
A csökkenő születésszám és az elöregedő társadalom jelensége miatt a mostani nyugdíjrendszer körülbelül 2035-ig tartható fenn. A megoldást a nyugdíjcélú öngondoskodás jelenti. Ezek azonban ma még korántsem olyan népszerű termékek, mint amilyen fontos lenne a használatuk.
Összességében elmondható, hogy a magánnyugdíjpénztárak létrehozása és megszüntetése a nyugdíjrendszer problémáiból fakadt. A pénztárak beolvasztása az állami rendszerbe bizalmatlanságot és felháborodást keltett az emberekben.
A tévhitek miatt sokan nem nyitnak a nyugdíjcélú öngondoskodási formák felé, mert félnek, hogy a megtakarításuk az állam kezébe kerülhet. Azért is fontos megérteni a magánnyugdíjpénztárak történetét, mert így megcáfolhatók ezek a tévhitek.
Maradtak kérdéseid?
-
A magánnyugdíjpénztári befizetések után is jár adókedvezmény?
Nem! Az éves befizetéseid után járó, 20 százalékos adóvisszatérítés csak a magán nyugdíj-előtakarékossági befizetések után járnak. Ilyen opció az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj-előtakarékossági számla. -
Lehet egyszerre magánnyugdíjpénztári tagságom és nyugdíj-előtakarékosságom?
Technikailag igen! Viszont ha mindkettővel rendelkezel, akkor kétféle megtakarítási számlára kell befizetned, amely anyagilag megterhelő lehet. Ne felejtsd el, hogy a magánnyugdíjpénztári számládra rendszeresen be kell fizetned pénzt, ha nem szeretnéd hogy megszűntessék. -
Bármikor visszatérhetek az állami nyugdíjrendszerbe?
Igen! A jelenlegi szabályozások szerint bármikor meggondolhatod magad (akár a nyugdíjba vonulás után is) visszatérhetsz az állami nyugdíjrendszerbe.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.