Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A banki csalók a mesterséges intelligencia segítségével képesek valós ismerős személyt generálni egy videóhívásban, amely ellen az eddigi védekezési módszerek már nem elegendőek.

Mint arra a K&H Bank felhívja a figyelmet, egy idei hongkongi esetben egy cég alkalmazottja 25 millió dollárt utalt át csalók számlájára, miután vállalatának valósnak tűnő pénzügyi igazgatója egy videóhívásban erre utasította. A képkockákon a háttérben a valósnak hitt kollégáit látta az illető, ezért fel sem merült benne, hogy csalásról van szó. Ugyanakkor a videóhívásban valójában csak ő szerepelt, a másik oldalon nem az igazgató, hanem a csalók által kreált, a megszólalásig hasonlító utánzat utasította őt.

Másképp kell, de lehetséges a védekezés

A nemzetközi porondon tevékenykedő csalók korábban nehezen birkóztak meg a magyar nyelvvel, ám a mesterséges intelligencia ma már segíti őket ebben. A csaló e-mailek nyelvezete ma már közelít a tökéleteshez, ami a gyanútlan ügyfelekre nézve komoly veszélyt jelent. A csalók a bankok logójától kezdve az arculatig mindent pontosan lemásolva igyekeznek átverni az embereket.

Bármilyen, e-mailben, sms-ben, vagy bármi egyéb írásos csatornán kapott link ellenőrzése még mindig a legbiztosabb módszer a védekezés során.

Ezt azonban nem mindig lehet mobiltelefonnal megnézni, mert a mobiltelefonokon nem érhető el a rámutatás funkció, de laptopon a link fölé helyezve az egérmutatót, láthatóvá válik a valós link, ahová a kattintás után navigál majd a felhasználó.

Ne felejtsd el, hogy nem csak a link lehet az egyetlen ellenőrzési pont, hiszen az adathalász e-mailekben gyakori a gyors cselekvésre ösztönzés, nehogy elkezdj gondolkodni. Amikor ez történik egy pénzjutalommal, vagy épp szankcióval kapcsolatban, ami esetleg nem is köthető hozzád, annál valószínűbb, hogy átverésről van szó.

A telefonhívásos, vagy éppen a fenti videohívásos csalások ellen hatékony lehet biztonsági kérdéseket feltenni, melyre tényleg csak az tudhatja a választ, akit utánozni kívánnak. Például ilyen kérdés is lehet, hogy tényleg ízlett-e a lányodnak a szülinapi torta, vagy mikor találkoztál utoljára Pannikával (Pannika természetesen nem létező személy), mert ezekkel lebuktatható a csalás.

A jövőben többszörösére nőhet a lopott pénzek összege

A hongkongi példát idéző Deloitte nemzetközi tanácsadó cég becslése szerint a mesterséges intelligencia megjelenése a banki csalásokban óriási növekedést okozhat az ellopott pénz összegében. Az Egyesült Államokban például 2027-re elérheti a 40 milliárd dollárt, szemben a 2023-as 12,3 milliárd dollárral. Ez azt jelenti, hogy ebben az időszakban évente 32 százalékos tempóban nőhet a bankok ügyfeleinek vesztesége.

A Deloitte arra számít, hogy a mesterséges intelligencia alapú banki csalások jelentős részét kitevő e-mail-es átverések a legrosszabb esetben 2027-re akár a 11,5 milliárd dollár veszteséget is okozhatnak. Nincs olyan biztos módszer, amellyel szembe lehet szállni a csalókkal, akik a legmodernebb módszereket használják fel a visszaélésekre, ezért fontos a felkészültség az ügyfelek részéről.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában