Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Ha te sem szoktad megjegyezni a bankszámlaszámokat, akkor jó hír, hogy most már e-mail címre vagy akár telefonszámra is utalhatsz. Megmutatjuk hogyan!

Mi a másodlagos azonosító?

A másodlagos azonosítóval megadhatsz egy saját e-mail címet, adóazonosító jelet (magánszemélyek esetében), adószámot (cégek esetében), vagy éppen telefonszámot, amit a bank összekapcsol a bankszámlaszámoddal.

A másodlagos azonosító a bankszámlaszámot helyettesíti az azonnali fizetési rendszerben. Másodlagos azonosítóra emiatt csak eseti, elektronikus átutalást, 20 millió forint alatti összeget és csak belföldi fizetési számláról belföldi fizetési számlára küldhetsz. Az utalás nem lehet határidős és nem küldheted kötegben sem a bankba az átutalást.

Új azonosítód gyakorlatilag átveszi a számlaszám funkcióját, erről viszont bejelentést kell tenned a banknál.

Több másodlagos azonosítód is lehet

Akár több számlaazonosítód is lehet, azonban bankszámlánként mindegyik típusból csak egy (tehát például nem adhatsz meg kettő e-mail címet, de egy e-mail címet és egy telefonszámot igen).

Te magad döntöd el, hogy legyen másodlagos azonosítód, csak akkor állítják be, ha ezt te kéred.

Mi az azonnali fizetési rendszer (AFR)?

A másodlagos számlaazonosító az azonnali fizetési rendszerrel jelent meg. A szolgáltatással csak 5 másodpercet kell várnod, hogy megérkezzen az utalásod. 0-24 órában, az év bármely napján indíthatsz utalást a bankod nyitva tartásától függetlenül.

Ha a tranzakció sikertelen, akkor sem kell többet várnod 20 másodpercnél: pozitív és negatív végkimenetel esetén egyaránt értesülni fogsz a történtekről.

Az azonnali fizetés egyelőre nem terjed ki a nemzetközi utalásokra, kizárólag belföldi tranzakciók esetén élhetünk vele.

Egy férfi értesíti a bankját, mert a másodlagos azonosító megváltozott

Hogyan tudsz másodlagos azonosítót igényelni?

Sok esetben már be sem kell menned a bankba: egyre több banki alkalmazásban be tudod állítani az új azonosítódat.

A telefonszám és az e-mail cím több esetben otthonról is beállítható, az adóazonosítót azonban inkább a bankban kell megadnod.

Mennyibe kerül a másodlagos azonosító?

Változó. Több bank egy meghatározott összeget is kér a szolgáltatás használatáért. Egy nem feltétlenül ingyenes szolgáltatásról van tehát szó.

Évente egyszer ellenőrzi a bank

Az általad beállított másodlagos azonosítót a bank évente egyszer köteles ellenőrizni.

Ha ilyenkor nem jelzel vissza, vagy - változás esetén - nem szólsz a bankodnak, hogy megváltozott a megadott azonosítód (például a telefonszámod vagy az e-mail címed) akkor a bank automatikusan törölni fogja az adott számot vagy címet.

Mi történik, ha megváltozik a másodlagos azonosítód?

Minél hamarabb értesítsd a bankod.

Például fennállhat, hogy régi számodat a mobilszolgáltató kiadja egy új előfizetőnek. Akár egy idegennek is utalhatnak így olyan pénzt, amelyet eredetileg neked szántak volna.

A telefonszám és az e-mail cím a legelterjedtebb

Több mint 90 százalékban telefonszámos és e-mail cím azonosítót adtak meg az ügyfelek. A két azonosító típust közel ugyanolyan aránnyal választották.

Ezekre figyelj oda, hogy biztonságban legyél

Mivel az utalás pillanatokon belül teljesül, fontos, hogy minden adatot ellenőrizz az utalás elindítása előtt, vagy ha valahova többször is szoktál utalni, akkor érdemes utalási sablonként elmenteni és így legközelebb már nem kell mindent ellenőrizned.

Ha helytelen adatokkal küldesz pénzt, akkor már csak a másik fél jóindulatán múlik, hogy visszakapod-e a pénzed.

Maradtak kérdéseid?

  • Tudok telefonszámot cserélni a másodlagos azonosítómban?

    Igen, nem kell vele megvárni az egy év leteltét.
  • Mit tegyek, ha nincs már meg a banknál megadott telefonszámom?

    A pénzt ugyanúgy megkapod, de a bank nem fogja tudni meghosszabbítani a számodat az éves ellenőrzésen. Ha a számod nincs már az ellenőrzésed alatt, cseréld ki vagy töröld a banknál!
  • Miért nem lehet két bankszámlaszámhoz rendelni a mobilszámomat?

    Mert a rendszer így nem tudná eldönteni, melyik számlára küldje a pénzt.
  • Miért lehet hasznos a másodlagos azonosító?

    Sokkal könnyebb az e-mail címet megadni ahelyett, hogy megjegyeznéd a 16 vagy 24 számból álló számlaszámodat.
Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában