![Azonnali átutalás indítása laptopról](/assets/content/uploads/guides/azonnali-utalas-2.webp)
Azonnali utalás 2025
Hogyan könnyíti meg az azonnali fizetési rendszer (AFR) a pénzügyeidet? Megtudhatod, hogy milyen utalásokra vonatkozik és hogy mikre figyelj oda.
- Mit jelent az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR)?
- Qvik fizetési rendszer
- Az azonnali átutalás milyen utalásra vonatkozik?
- Utalás e-mail címre vagy telefonszámra
- Mit csináljak, ha rossz helyre utaltam?
- Biztonságos az azonnali átutalás?
- Mi lesz azokkal az utalásokkal, amik nem felelnek meg az azonnali utalás feltételeinek?
- Az azonnali fizetési rendszer előnyei
- Mióta üzemel az azonnali fizetési rendszer?
- Maradtak kérdéseid az azonnali utalásról?
Mit jelent az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR)?
Az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) keretében 5 másodpercen belül megérkezik az utalás egy másik magyar bankszámlára. Ez az év minden napján (hétvégén és ünnepnapokon is) teljesül, a nap 24 órájában.
Egyelőre maximum 20 millió forintos összegre vonatkozik az azonnali utalás, de egymás után akár utalhatsz többször is 20 millió forintot az azonnali teljesülésért.
Az egy összegben 20 millió forint feletti tranzakciók csak 1-2 óra múlva, munkanapokon, munkaidőben érnek át a címzetthez.
Qvik fizetési rendszer
2024. szeptember 1-től elindult a qvik fizetés rendszer, melynek keretében minden hazai banki mobilalkalmazásnak kötelezően tudnia kell kezelni négyféle azonnali átutalási módot:
- QR-kódos fizetés (qvik-QR)
- NFC alapú érintéses fizetés (qvik-NFC)
- Deeplink (qvik-link)
- Fizetési kérelem (qvik-kérelem)
Gyakorlatilag egyenértékű az elektronikus fizetés a készpénzzel, hiszen ugyanúgy azonnal átkerül a pénz az egyik féltől a másikhoz, csak éppen elektronikusan. Ezek a tranzackiók sok esetben mentesek a pénzügyi tranzakciós illetéktől és banki díjtól, kivéve az egyéni vállalkozóként fizető ügyfeleket.
![Mobilbankon keresztül indít ez az ügyfél utalást az afr rendszeren keresztül hétvégén](/assets/content/uploads/guides/azonnali-utalas-afr-sm.webp)
Az azonnali átutalás milyen utalásra vonatkozik?
Az azonnali átutalás kizárólag:
- elektronikus úton (netbankon vagy mobilbankon),
- forintszámláról indított,
- belföldi,
- eseti
átutalásokra vonatkozik. Ezeknek a feltételeknek egyszerre kell megfelelni.
Az alábbi esetekben marad a régi átutalási rendszer:
- papír alapú utalás (bankfiókban indított utalás),
- deviza átutalás,
- nemzetközi forint átutalás,
- hatósági átutalási megbízás és átutalási végzés,
Csoportos bérkifizetések, nyugdíj vagy családi pótlék valószínűleg nem fog 5 másodperceken belül megérkezni.
Az azonnali átutalás 5 másodperc alatt átér
Ha minden feltétel teljesül, akkor biztosan megtörténik a tranzakció ennyi időn belül. Felmerülhet viszont probléma az internetkapcsolattal, a hálózattal. Ha 20 másodperc elteltével sem ér célba az utalás, akkor a bank visszautasítja és sikertelennek minősíti.
Fokozottan figyelj, hogy kaptál-e jelzést a tranzakció sikerességéről, mert a bank az új rendszerben már nem kísérli meg többször a fizetés teljesítését, csak értesíteni fogja a fizető felet, hogy nem indult el az utalás.
Utalás e-mail címre vagy telefonszámra
Ez csak akkor lehetséges, ha a kedvezményezett, tehát a címzett előre regisztrálta a másodlagos azonosítóit a saját bankjánál. E-mail cím és telefonszám azok a másodlagos azonosítók, amiket elég lehet megadnod egy utaláshoz a bankszámlaszám helyett.
Magánszemélyek esetén az adóazonosító jelet, vállalkozásoknál pedig az adószámot is meg lehet adni.
Mit csináljak, ha rossz helyre utaltam?
Az azonnali utalás rendszerében nincs idő megállítani a folyamatot.
Jogilag ugyanúgy visszahívható a pénz, ha a banknál megreklamálod, hiszen a tévesen küldött pénzt ezentúl is a polgári jog védi. A címzettnek kötelessége visszaszolgáltatni, ha a pénz jogalap nélkül került a számlájára.
Azonban elég problémás megoldani, ha rossz helyre utaltál, így inkább duplán ellenőrizz mindent.
![Mosolygó banki ügyfél aki laptopon ellenőrizte az azonnali átutalás adatait](/assets/content/uploads/guides/azonnali-utalas-adatok-ellenorzese-sm.webp)
Biztonságos az azonnali átutalás?
A csalásfigyelő rendszerek és a törvényi védelem ugyanúgy működnek, mint azelőtt.
Emellett, ha te körültekintő vagy és mindig megbizonyosodsz az adatok hitelességéről, nem érhet baj.
Évi 24 órát állhat az AFR
Egy évben összesen 24 óra nap áll a bankok rendelkezésére a különféle karbantartási munkák végzésére.
Ezt is úgy szükséges elosztaniuk azonban, hogy ne az összes utalási csatorna szüneteljen egyszerre (tehát például, ha a weboldal nem működik, a mobilbanknak attól még üzemelni kell, vagy fordítva).
Mi lesz azokkal az utalásokkal, amik nem felelnek meg az azonnali utalás feltételeinek?
A napközbeni átutalási rendszer vonatkozik továbbra is azokra az utalásokra, amelyek nem felelnek meg az azonnali utalás feltételeinek.
A napközbeni átutalási rendszer alapján a bankok naponta tízszer, óránként küldik az addig összegyűlt utalásokat. Ez minden munkanapon 7:30 és 15:30 között történik, majd a vállalkozók napzárására 17:00-kor is van egy utolsó ciklus.
Ha pénzt küldenek neked, akkor a jóváírásra 2 órán belül számíthatsz munkanapokon, minden óra 30. és 45. perce között, 8:30-tól 16:30-ig, vagy 17:55-től 18:10-ig. Hétvégén és más munkaszüneti napokon az átutalások ebben a régi rendszerben nem mennek át.
Ez alól kivétel, ha olyannak utalsz, akinek ugyanannál a banknál van a számlája, mint neked, mert ez bankon belüli utalásnak számít és azonnal jóváíródik 20 millió feletti összegekre is.
Az azonnali fizetési rendszer előnyei
Milyen esetben lehet ideális az AFR?
- Autó vagy motor vásárlásakor
- Lakásfoglaló kifizetése esetén
- Éttermi számla, vagy bármilyen közös fizetés felosztása barátok között
- Bevásárlás esetén, ha nincs elég pénz a számlánkon – a párod pillanatok alatt át tud utalni bármely napszakban, akár hétvégén is
- A nyaraló gyermek után is küldhetsz pénzt így szükség esetén, ha van bankkártyája
- Bármi olyan esetben, ami drága, és amihez eddig készpénzt vettél fel
Javasoljuk, hogy használd ki az azonnali fizetés adta lehetőségeket, ugyanis gyorsítja és könnyíti a pénzügyeid intézését.
Mióta üzemel az azonnali fizetési rendszer?
Az azonnali fizetési rendszer első szakasza 2020. március 2-án indult el. Ebben csak az eseti átutalásokra vonatkozott az újítás.
2020. szeptember 1-jétől indult el a második szakasz, ettől kezdve már a csoportos beszedési megbízásokra, a rendszeres (tehát minden hónapban azonos összeggel ismétlődő) utalásokra és a vállalatok kötegelt és értéknapos utalásaira (ilyen például a munkabérek utalása) is vonatkozik az azonnali utalás a szolgáltatást bevezető bankoknál.
Mennyi ideig tartott előtte az utalás?
A rendszer bevezetése előtt a belföldi forintátutalásokra általában 1-2 órát kellett várni. Ráadásul, ha munkanapon 17 óra után, vagy egy hétvégi napon utaltál, akkor csak a következő munkanap érkezett meg a pénz. Ebben azonban nagy változásokat hozott az azonnali fizetési rendszer.
Maradtak kérdéseid az azonnali utalásról?
-
Kell-e külön igényelnem ezt az azonnali átutalást?
Nem, mert az azonnali utalás az egész országban minden bank ügyfeleire igénylés nélkül automatikusan kiterjed, tehát nem is kérhető más helyette. Ha az azonnali fizetés feltételeinek megfelel az utalás, amit indítasz, akkor pár másodpercen belül automatikusan átkerül a fogadó fél számlájára. -
Van ennek pluszköltsége?
Nincs. A díja ugyanannyi, mint egy belföldi forint átutalásnak. A pénzintézetek nem számolhatnak fel felárat az azonnali fizetésért. -
Melyik bank biztosítja ezt a rendszert?
Az összes magyarországi bank. A rendszer elindítását a Magyar Nemzeti Bank rendeletben kötelezővé tette, tehát 2020. március 2-ától ez automatikusan működik, akárhol bankolsz is.
Ha az utalás, amit indítasz, megfelel az azonnali fizetés feltételeinek, akkor a pénz automatikusan meg fog érkezni a kedvezményezetthez néhány másodpercen belül.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.