Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Eljött egy olyan kor, amikor már szinte egyáltalán nem kell bankfiókba menni, ha a pénzügyek intézéséről van szó, sőt, a postára sem muszáj bemenni már emiatt. Ezzel nem csak kényelmesebb, de olcsóbb is lesz a bankolás, ami nagyon is számít a bankok januári tömeges díjemelései kapcsán.

Mindent el lehet intézni digitálisan

Ha a készpénzt megpróbáljuk mellőzni, akkor a napi bankolási feladatok, kifizetnivalók zöme általában kétfelé bontható. Az egyik a napi vásárlások, melyekre a bankkártya tökéletesen alkalmas. Ma már minden, online pénztárgép mellett kötelező az elektronikus fizetés biztosítása, amely túlnyomó többségben a bankkártya elfogadást jelenti.

A kártyás fizetés előnye nem csak az, hogy ingyenes, de az is, hogy minden költés automatikusan könyvelésre kerül, tehát nyoma van a pénz elköltésének. Sőt, több banknál ehhez fejlett elemzések is elérhetőek a mobilbankban, melyek látványos grafikákkal mutatják meg, hogy milyen szerkezetben történt a költés, mi volt kiugró. Össze is lehet hasonlítani a havi költést az előző hónapokkal.

A másik alapvető művelet az átutalás, mely szinte mindig a bank mobilappján keresztül a legolcsóbb. Bankfiókban pedig a legdrágább és a kettő között van költség tekintetében a telefonos ügyfélszolgálaton keresztül. Ez tehát egyértelműsíti, hogy pénzt küldeni mindenképpen mobiltelefonon érdemes. Több bank ezt a csatornát díjmentesen vagy tranzakciónként meghatározott összegig díjmentesen, esetleg havi keretösszegig díjmentesen biztosítja.

Egységes országos ATM díj

Ha mégis fel kell venni készpénzt, akkor sem érdemes bankfiókba menni, az ATM-ek remekül kiszolgálják egy digitális bank ügyfeleit. Mivel egy digitális banknak általában nem csak bankfiókjai, de ATM-jei sincsenek, ezért bármelyik hazai forint ATM ugyanazért a díjért használható az egész országban.

Például, a Gránit Banknál a legtöbb díjcsomagban a felvett összeg 0,75 százaléka plusz 200 forint egy készpénzfelvétel díja, ami nagyon kedvezőnek számít idehaza, sőt, még a külföldi készpénzfelvétel is csak ennyibe kerül egy ATM-ből.

Maga a bankkártya is sokkal kedvezőbb a Gránitnál, mint máshol, akciósan akár 1 390 forintos éves díjú bankkártya is kapható náluk a második évtől, amely ráadásul az első évben ingyenes.

Mindezek mellett ingyenes számlavezetés is elérhető náluk.

Természetesen egy digitális banknál is ugyanúgy elérhetők a törvényi ingyenes készpénzfelvételi lehetőségek, így a havi 2 alkalommal, összesen legfeljebb havi 150 000 forintig ingyenes ATM készpénzfelvétel.

Fejlett banki applikáció

Egy digitális banknál egészen biztos, hogy az általános, fiókhálózattal rendelkező bankokhoz képest olcsóbb, esetenként sokkal olcsóbb árazással találkozunk, pont azért, mert nem kell drága fiókhálózatra költeni, így azt nem építik bele a díjba.

Mivel nincs fiókhálózat, ezért egy digitális bank általában sokkal több lehetőséget nyújt az ügyfeleinek a teljes körű önkiszolgáló ügyintézésre mobiltelefonon, mint egy hagyományos, fiókhálózatos bank. A digitális bank mobilalkalmazásai emiatt jellemzően fejlettebbek és ezzel komplexebb szolgáltatásokat nyújtanak, továbbá kényelmesebb bankolást tesznek lehetővé, hiszen az ügyfél saját maga oszthatja be, hogy hol és mikor kívánja elintézni a pénzügyeit.

Ezek az applikációk kezelik a bankkártya blokkolást, azaz ingyen, korlátlan alkalommal fel lehet függeszteni a kártya használhatóságát, amely egy remek védekezési lehetőség a bankkártya tolvajok ellen.

A digitális bankkártya is része lehet egy ilyen bank szolgáltatásának, ami azt jelenti, hogy a számlanyitáskor – ami természetesen szintén mobiltelefonnal, otthonról történhet – egyből kapunk egy olyan bankkártyát, melyet a fizikai kártya megérkezéséig is lehet használni a boltokban érintéssel, az interneten keresztül pedig a kártyaszám megadásával. Ettől függetlenül, a Google Pay és Apple Pay rendszereibe is be lehet integrálni a bankkártyát. A fizikait és a digitálisat is.

Vannak olyan bankok is, amelyek a digitális világgal párhuzamosan hangoztatják a környezettudatosságot és például képesek megmutatni, hogy az ügyfél egy bizonyos bankkártyás vásárlásával mekkora szén-dioxid kibocsátáshoz járult hozzá (Gránit Bank, OTP Bank, Raiffeisen Bank). Gyakori a bankkártyák környezetbarát, lebomló anyagból történő gyártása is, vagy például fatelepítési programok indítása (Gránit Bank, MagNet Bank).

Ha pedig mégis szükség lenne bármilyen segítségre a banktól, akkor sem kell felkeresni bankfiókot, hiszen segít a telefonos ügyfélszolgálat vagy a videóbankár, ahol az okoseszközön keresztül valósul meg a kamerás kapcsolat.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

A cikk megjelenését a Gránit Bank támogatta.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában