Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A munkáshitel 4 millió forintja már jelentős összeg, amelyet akár arra is használhatsz, hogy növeld a jövőd érdekében. A munkáshitel kamatmentes, így minden hozam, amit kapsz utána, téged gazdagít.

 

Miért érdemes befektetni a munkáshitelt?

A munkáshitel szabad felhasználású, így a 4 millió forintot bármire elköltheted. Ha azonban befekteted, akkor a pénz neked dolgozik. A futamidő 10 éve alatt már látható haszonra tehetsz szert, de ha rövidebb futamidőre fektetnéd be - például azért, mert közben másra használnád - akkor is jól jársz vele.

A munkáshitel kamatmentes, tehát a pénz ingyen van nálad, ingyen használhatod. Ha tehát nincs olyan célod, amire épp el szeretnéd költeni, fektesd be bátran, már alacsony kamatozással is pluszban leszel. De hová érdemes befektetni a munkáshitelt?

Munkáshitelből állampapír

Ahhoz, hogy állampapírba fektesd a pénzed, nem kell feketeöves befektetési szakembernek lenned. Az állampapír kockázatmentes befektetésnek minősül, mert a pénzed és a hozam kifizetését az állam garantálja.

Ráadásul ha a Magyar Államkincstárnál vásárolsz állampapírt, akkor a regisztrációs folyamatot az Ügyfélkapu+-on keresztül is elvégezheted. A Gránit Banknál is vásárolhatsz állampapírt ingyen, és az értékpapírszámla vezetése is ingyenes. Számlát nyitni szelfivel is tudsz.

Állampapírból van változó kamatozású, azaz inflációkövető vagy adott időszakonként változó kamatbázisú, illetve fix kamatozású is. Utóbbit akkor célszerű igazán választanod, ha az infláció csökkenése valószínűbb.

Fix kamatozású állampapírból találsz 3 éves és 5 éves futamidejűt is. A MÁP Plusz 5 éves futamidővel elérhető, a kamata jelenleg 6,23 százalék, a FixMÁP 3 éves futamidejű és évi 6,5 százalék kamatot ad.

A futamidő végén visszakapott összegből újra vásárolhatsz állampapírt.

A kamatos kamat hatása

Gyorsabban növelheted a megtakarításodat, ha a kamatot is befekteted. Ekkor a korábban kapott kamatod is kamatozik, ezt hívjuk kamatos kamatnak.

A tőkédre (az eredetileg befektetett összegre) tehát kamatot kapsz, amit ha újra befektetsz, akkor hozzácsapod a korábbi tőkédhez, és maga is tőkévé válik. Így gyorsabban gyarapszik a pénzed.

Ha például 4 millió forintot betennél a bankba évi 6,5 százalékos kamatra, de a kamatot mindig kivennéd, és minden évben csak a 4 millió forintod kamatozna, akkor a harmadik év végére 4 780 000 forintod lenne.

Ha viszont a kamatot is mindig befektetnéd, akkor a harmadik év végére 4 831 800 forintod lenne. Minél hosszabb a futamidő, a kamatos kamattal annál többet nyerhetsz.

Milyen bankbetétbe érdemes rakni a MH-t?

Mostanra a bankok már a lekötött betétekért is fizetnek komolyabb kamatokat. A lekötött betét kalkulátorban 5 éves a leghosszabb választható futamidő, de 4 millió forintos összeg mellett jobb kamatokat kaphatsz, ha rövidebb, 3-6 hónapos futamidőt választasz.

4 hónapos futamidő mellett akár 8 százalékos EBKM mellett is találsz lekötött betétet, itt tehát figyelned kell arra, hogy a pénzed milyen kamat mellett kötheted le újra. Ha szükséges, érdemes váltani.

Munkáshitelből devizabefektetés

Sokan gondolják úgy, hogy a forint gyengülését mutató trendnek még korántsem értünk a végére, és van, aki a 450, sőt 500 forintos euró árfolyamot sem tartja kizártnak a közeljövőben, ezért szívesebben fektetne be devizában.

Erre a magyar bankoknál is van lehetőség, választhatsz euró lekötött betétet, de dollár, font és frank betétek közül is választhatsz.

A devizában tartott lekötött betéttel valóban jól járhatsz, ha az adott deviza árfolyama nő, de az árfolyamkockázatot te viseled. Ha tehát a forint erősödik, akkor a befektetésed értéke csökken, és talán még vállalnád is a veszteség lehetőségét, de a munkáshitellel kölcsönbe kapott pénzt fektetsz be, amit vissza kell fizetned. Munkáshitelből ezért nem ajánljuk, hogy devizában fektess be.

Részvényvásárlás munkáshitelből

A részvényvásárlás népszerű a befektetők körében, mert magas hozamot realizálhatsz vele. Viszont eközben nagyobb kockázatot is kell vállalnod.

Ha az általad választott részvény árfolyama esik, komoly veszteségeket szenvedhetsz el. Mivel hitelből fektetsz be, a részvények szintén nem a legjobb választás, főleg nem akkor, ha egy részvénybe, vagy ugyanazon iparágban tevékenykedő cégek részvényeibe fektetsz be.

A részvényekkel való kereskedés haladó, tapasztalt befektetőknek való, ha tehát még nem vagy jártas ezen a területen, kezdj inkább ETF-ekkel vagy befektetési alapokkal.

Ha mégis ragaszkodsz a részvényekkel, akkor mindig portfólióban gondolkodj, és diverzifikálj. Ez azt jelenti, hogy több részvénybe, illetve több szektorba fektess be, így az egyes részvényeken elért nyereséged kiegyenlíti a gyengébben teljesítő részvények tartásából adódó veszteségedet.

Érdemes csak befektetés miatt felvenni a munkáshitelt?

Igen. Ha jogosult vagy a munkáshitelre, és nem jelent problémát a törlesztés, akkor akkor is érdemes felvenni, ha nem tudod még, hogy mihez kezdj a munkáshitellel.

Ahogy halad előre az életed, valószínű, hogy lesz olyan célod, amihez pénzre lesz szükséged, és akkor jól jön majd a hozammal megnövelt munkáshitel összege. Arra azonban figyelj, hogy ahhoz, hogy valóban gyarapítsd a pénzed, biztonságos, lehetőleg kockázatmentes befektetést érdemes választanod.

Mennyire biztonságos befektetni a munkáshitel?

Kockázata minden hitelnek és befektetésnek van, egy minimális még akkor is, ha egyébként kockázatmentes befektetésnek hívjuk. Viselhetsz árfolyamkockázatot, az infláció emelkedésének (vagy épp csökkenésének) kockázatát, ráadásul bármikor előállhat olyan helyzet, hogy nehézséged támad a hiteltörlesztők fizetésével.

Ettől függetlenül az okos és körültekintő befektetés elég biztonságos műfaj. Az betéteidet az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap), a befektetéseidet a BEVA (Befetkető-védelmi Alap) védi. Az állampapírban tartott befektetéseidért limit nélkül garanciát vállal az állam. Így ha valami baj történik, bízhatsz a kártalanításban. A befektetés munkáshitelből tehát jó ötlet lehet.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink munkáshitel témában