Cikkek  

Minden negyedik, a bankok által folyósított lakáshitel támogatott formában, CSOK Plusz hitelként kerül az ügyfelekhez. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a hazai családpolitika immár legkeresettebb terméke akkor is őrizni fogja komoly versenyelőnyét, ha a piaci lakáshitelek hitelköltsége valóban 5 százalék alá csökken.

Pörög a CSOK plusz. Február óta minden negyedik folyósított hitelforint támogatott konstrukcióban került kifizetésre - jelezte Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Január óta 172 milliárd forint értékben kötöttek támogatott lakáshitelre szerződést az ügyfelek, ami teljes egészében a CSOK Plusz hitelt jelenti. A szakember szerint a CSOK Plusz nélkül a hazai lakáshitel piac visszapattanása sem lenne olyan látványos.

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra emlékeztet, hogy a támogatott hitelek részaránya 2021 novembere és 2022 év vége között volt csak magasabb, mint a mostani szintek. Ez volt az az időszak - emlékeztetett Gergely Péter - amikor a lakáshitel kamatok emelkedésnek indultak. 2022 tavaszán pedig külön megdobta a támogatott hitelek volumenét az MNB zöld hitel konstrukciója, ahol az ügyfelek maximum évi 2,5 százalékos kamat mellett juttattak akár 70 millió forint értékű hitelhez új, energiatakarékos lakások építése, megvásárlása esetén.

Rádupláz a piaci hitelre

A statisztika szerint július végéig már több, mint 8 ezer támogatott hitelszerződés került kifizetésre, minden 5., a bankokban aláírt lakáshitel megállapodás így CSOK Plusz hitel. Bár a CSOK Plusz konstrukcióban

  • az egy gyermeket vállaló gyermektelen igénylők 15 millió,
  • a két gyermeket vállaló gyermektelenek és az egy gyermeket vállaló egygyermekes családok 30 millió,
  • míg három gyermek vállalása, illetve 1 vagy 2 meglévő gyermek esetén a további 1 vagy 2 gyermeket vállaló családok akár 50 millió forintos kedvezményes hitelt is igényelhetnek.

Gergely Péter szerint a családok megfontoltságát is jelzi, hogy a folyósított hitelek átlagos összege az elmúlt hónapokban 23 millió forint körül alakult. Ez ugyanakkor a szakember szerint így is sokkal magasabb, mint az átlagos piaci hitelek 12 millió forint körüli átlagösszege.

Piaci hitel nem tud versenyezni a CSOK Plusszal

Ma az átlagos, 23 milliós, 3 százalékos kamatozású CSOK Pluszt felvevő ügyfél 132 ezer forint alatti havi törlesztőrészlettel és 30,6 millió forintos visszafizetendő összeggel számolhat. Eközben a BiztosDöntés.hu lakáshitel kalkulátora szerint elérhető legjobb piaci ajánlat esetén a hitel teljes hiteldíj-mutatója, THM-je 6,48 százalékos. Ez közel harmadával drágább, 168 ezer forint feletti törlesztőrészletet és a támogatott konstrukciónál közel 10 millió forinttal magasabb, 40,4 millió forintos teljes visszafizetendő költséget jelent.

Gergely Péter szerint a CSOK Plusz versenyelőnye akkor is számottevő marad, ha megvalósul Nagy Márton kérése és a bankok 5 százalék alatti THM mellett nyújtanak majd piaci lakáshitelt ügyfeleiknek. A törlesztőrészlet ekkor 152 ezer forint körül alakulhat, ami közel ötödével lesz magasabb.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink lakáshitel témában