Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek
idős hölgy szemüvegben

Nők a nyugdíjrendszerben: kevesebb nyugdíjból élnek, mint a férfiak

Írta: Támogatott Tartalom • frissítve: 2025. július 15.

Az Európai Unióban átlagosan negyedével kevesebb nyugdíjból élnek a nők, mint a férfiak az Eurostat legfrissebb jelentése szerint. Bár Magyarországon némileg enyhébb a helyzet, a KSH adatai alapján itthon sem éri el az átlagos női nyugdíj a férfiak juttatásának 88 százalékát. Ez a különbség különösen aggasztó, ha figyelembe vesszük, hogy a női nyugdíjasok száma harmadával magasabb, ráadásul várhatóan hosszabb ideig is élnek, mint a férfiak.

Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint a férfiak átlagos nyugdíja 241 653 forint, míg a nőké 210 653 forint. Ez azt jelenti, hogy a nők nyugdíja átlagosan 12,8 százalékkal alacsonyabb a férfiakénál. Ha csak az öregségi nyugdíjakat nézzük – kizárva az özvegyi, szülői és egyéb juttatásokat –, a különbség még szembetűnőbb: egy férfi öregségi nyugdíjas átlagosan havonta 267 429 forintot kap az államtól, míg egy nő 227 999 forintot, ami majdnem 15 százalékkal kevesebb. Európai uniós szinten a nemek közötti átlagos nyugdíjkülönbség még nagyobb, 26,1 százalékos a férfiak javára.

Mi áll a különbségek hátterében?

A nyugdíjkülönbségek fő okai közé tartozik a nők alacsonyabb keresete, a gyakori részmunkaidős foglalkoztatás, valamint a karriermegszakítások, például gyermeknevelés vagy idős hozzátartozók gondozása miatt. Ezek a tényezők mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a nők kevesebb járulékot fizetnek be életük során, ami alacsonyabb nyugdíjban realizálódik.

A nők nagyobb arányú jelenléte a nyugdíjas korosztályban is kiemelkedő. A KSH adatai alapján 2025 januárjában közel másfél millió (1 496 845 fő) nő kapott nyugdíjat, míg ennél több mint harmadával kevesebb, alig több mint 900 ezer (916 226) férfi. Ráadásul jelentősen emelkedik a várható elhalálozási kor, amely a nők esetében magasabb, mint a születéskor várható élettartam. Ebből adódóan a nők a nyugdíjas éveik során átlagosan 208 alkalommal, míg a férfiak csak 159 alkalommal kapnak nyugdíjkifizetést. Ez azt jelenti, hogy a nők a jóval magasabb várható élettartamuk alatt végig alacsonyabb nyugdíjat kapnak.

Az öngondoskodás szerepe: egyre többen ismerik fel a fontosságát

Jó hír azonban, hogy az öngondoskodásra való nyitottságban nincs érdemi különbség a nemek között, legalábbis az OTP Nyugdíjpénztár tagsága ezt mutatja. A több mint 286 ezer tag kicsivel több mint fele, 51,68 százaléka nő (~148 ezer fő), és 48,32 százaléka férfi (~138 ezer fő).

„A számok is azt mutatják, hogy nemtől függetlenül egyre többen tartják fontosnak a tudatos felkészülést az időskorra. Az OTP Nyugdíjpénztár konstrukcióival minél hamarabb kezdi el valaki a havi rendszeres, akár kisebb összegű megtakarítást, annál nagyobb mértékben tudja kiegészíteni majd az állami nyugdíját és teheti gondtalanabbá az időskori éveit” – hangsúlyozta Budai József, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.

Az OTP Nyugdíjpénztári tagság nemcsak a nyugdíjas évek anyagi biztonságának megteremtésében segít, hanem a befizetésekre 20 százalékos, évente akár 150 ezer forint adó-visszatérítés is jár, így a megtakarítás még kedvezőbbé válik. Az OTP Nyugdíjpénztár hosszú távon stabil hozamokat kínál, rugalmas befizetési lehetőségekkel és kedvező költségstruktúrával.

További információ: OTP Nyugdíjpénztár

A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta.

Legfrissebb útmutatóink nyugdíj megtakarítás témában