
OTP Nyugdíjpénztár: a többség nem mond le a hozamokról a biztonságért cserébe
Minél fiatalabbak vagyunk, annál szívesebben vállalunk nagyobb kockázatot a pénzügyeinkben is, míg idősebb korban már a konzervatívabb befektetési portfóliókat keressük – derül ki az OTP Nyugdíjpénztár adataiból.
Három emberből kettő kiegyensúlyozott befektetési formát keres - derül ki az OTP Nyugdíjpénztár legfrissebb adataiból. A majdnem 300 ezer pénztártag hat különböző befektetési portfólió közül választhat annak tükrében, hogy milyen időtáv alatt, mekkora hozamot szeretne elérni és mekkora kockázatot szeretne vállalni.
Tízből heten a Kiegyensúlyozott portfóliót választják
Az adatokból kiderül, hogy majdnem 200 ezren választották az úgynevezett Kiegyensúlyozott portfóliót, amely ugyan nagyobb kockázatvállalást jelent, mint az Klasszikus, az Óvatos vagy a Kockázatkerülő, de kisebbet, mint a Növekedési vagy a Dinamikus.
Az óvatosabb, ugyanakkor a kevesebb hozamot ígérő csomagok a legkevésbé népszerűek. A Kiegyensúlyozott (66%) után a képzeletbeli dobogóra még a teljes tagság közel 20, illetve 8 százalékával a Növekedési és a Dinamikus portfóliók fértek fel.
A korosztályos adatokat megnézve kiderül, hogy bár szinte minden korosztályban a Kiegyensúlyozott csomag a legnépszerűbb, de minél fiatalabb egy pénztártag, annál szívesebben választ nagyobb kockázatot, de nagyobb hozamot is ígérő portfóliót.
A fiatalok többet kockáztatnak
Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus szerint az igazán sikeres emberek kerülik a végleteket, azaz nem kategorikusan kockázatvállalók vagy kockázatkerülők, hanem tudják, mikor melyik stratégia a nyerő. Mutatjuk, hogyan érdemes felkészülni a megfelelő döntés meghozatalára.
A szakember szerint ez természetes, hiszen a fiatalok kevesebb rossz tapasztalattal rendelkeznek a következményekről, és ez bátrabbá teszi őket. Ráadásul a korosztályuk optimista világlátása is rásegít, fiatalon sokan úgy érzik, velük nem történhet semmi rossz.
„Ugyan a kockázatkerülési vagy kockázatvállalási hajlamot mélyen hordozzuk magunkban, de lehet, és néha kell is ezen változtatni. Egyik véglet sem jó: tanuljuk meg, mikor kell biztonságra törekedni, és mikor merésznek lenni. Az igazán sikeres emberek nem vagy kockázatvállalók vagy kockázatkerülők, hanem tudják, mikor melyik stratégia a nyerő” – mondta Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus.
Érdemes megvizsgálni, mikor és hogyan lehet biztonságos keretek között mégis merészebbnek lenni. A szociálpszichológus szerint, ha valaki azt érzi, hogy túlzottan kockázatkerülő és ez gátolja, akkor lehet apró lépésekben haladni. Meg lehet tanulni, hogyan érdemes kockázatot vállalni és kezelni a bizonytalanságot: nem az a lényeg, hogy ne vállaljunk kockázatot, hanem hogy értsük, mit vállalunk.
Tanulható a kockázatkezelés
Értsük meg saját félelmeinket és a kockázati attitűdünket: miért vagyunk ennyire óvatosak? Erről akár listát is készíthetünk. Fontos, hogy nem kell rögtön nagy kockázatot vállalni. Próbáljunk ki egy új ételt, egy új hobbit vagy útvonalat. Pénzügyekben pedig kis összeggel kipróbálhatunk valami újat, vagy tegyük ki magunkat kisebb kihívásoknak, amelyek enyhébb kockázattal járnak: a félelemlista mintájára készülhet bátorságlista is.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.