Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Már a 19 millió forintot közelíti egy átlagos lakáshitel összege, és az ezért felvállalt törlesztőrészlet mértéke immár meghaladja a 140 ezer forintot – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ugyanakkor az ügyfelek továbbra is konzervatívak, és továbbra is csak a nettó átlagbér 30 százaléka körüli törlesztőrészletet vállalnak csak, de vannak figyelmeztető jelek.

Egyre magasabb értékű hitelszerződést írnak alá a lakáshitelfelvevők. Az átlagos hitel összege 2024 júliusában 18,99 millió forint volt, ami közel 60 százalékkal magasabb összeg, mint a 2023 júliusi 11,18 milliárd forint – hívja fel a figyelmet Gergely Péter.

Nem csak a CSOK Plusz dobja meg az átlagot

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakártője szerint az átlagos hitelösszeg növekedésében valóban szerepet játszik a támogatott hitelek, ezen belül a CSOK Plusz hatása, amely konstrukció a folyósított hiteleknek március óta több mint ötödét adja. A kifizetett összegek tekintetében az ügyfelek lakáscélú kölcsöneinek több mint 25 százalékát teszik ki a támogatott hitelek, ahol az átlagos hitelösszeg folyamatosan 22 millió forint felett van.

A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján ugyanakkor a piaci kamatozású hitelek átlagos összegében is markánsan nő az az összeg, amit a szerződés alapján magukra vállalnak a családok. Júliusban az átlagos hitelszerződések összege már megközelítette a 18 millió forintot.

Az ügyfelek körében továbbra is legnépszerűbb – a hitelek darabszámában és összegében is 45 százalékos részaránnyal bíró - 10 évre fixált törlesztőrészlettel bíró hitelek esetében pedig az átlagos hitelösszeg 18,82 millió forint volt idén júliusban, ami harmadával magasabb, mint egy évvel ezelőtt – hívja fel a figyelmet Gergely Péter.

Nagyot ugrott az induló törlesztőrészlet

A BiztosDöntés.hu számításai szerint a legnépszerűbb hitelfajtát választó ügyfeleknek az átlagos hitelösszeg felvételéhez még soha nem kellett olyan magas törlesztőrészletet vállalni egy 20 éves futamidejű hitel esetében, mint idén júliusban, amikor az ügyfeleknek már úgy kellett szerződniük, hogy havi törlesztőrészletük meghaladja a 140 000 forintot. A családok által vállalt törlesztőrészlet mértékében Gergely Péter szerint a szintugrás az első negyedév végétől tapasztalható, az azt megelőző hosszú időszakban 110-120 ezer forint között volt a 10 évre fixált hitelszerződésekben vállalt induló törlesztőrészlet mértéke.

Felelősek a hitelfelvevők, de vannak figyelmeztető jelek

A BiztosDöntés.hu vizsgálata ugyanakkor arra is rávilágít, hogy a családok teljesen racionálisan, a törlesztőrészlet alapján döntenek a hitelfelvételről. Az átlagos törlesztőrészletet a mindenkori minimálbérrel összevetve az látszik, hogy a családok a nettó átlagkereset 25-35 százalékát vállalják be a törlesztőrészletként. A nettó átlagkereset arányában az ügyfelek által vállalt törlesztőrészlet júniusban emelkedett 30 százalék fölé.

Az viszont figyelmeztető, hogy utoljára az infláció felfutása idején, 2022. április és október között tanyázott huzamosabb ideig a nettó átlagkereset 30 százaléka felett a vállalt törlesztőrészlet mértéke – figyelmeztet Gergely Péter. Igaz ez akkor még a maihoz hasonló kamatok mellett 15 millió forint hitelösszeg felvételét és 115-120 ezer forintos törlesztőrészletet jelentett.

A bankok versenyeznek az ügyfelekért

A piaci lakáshitelek kamatai között továbbra is jelentős eltérések vannak az egyes bankok ajánlatai között. 19 millió forintos hitelösszegre 20 éves futamidővel és 600 000 forintos családi jövedelemmel számolva megnéztük a bankok ajánlatait a BiztosDöntés.hu lakáshitel kalkulátor segítségével.

A Gránit Bank 10 éves kamatperiúdúsú hitele már 6,18%-os kamattal és 140 ezer forint alatti törlesztővel elérhető. A tulajdoni lap lekérési díját átvállalják és a folyósítási jutalékot is elengedi a bank, illetve a közjegyzői díjat is maximum 48 ezer forintig visszatérítik. Türelmi idő is igényelhető 2 évig, melynek segítségével alacsonyabb lesz a kezdeti törlesztő.

A MagNet Bank 6,79%-os kamattal és 140 ezer forintos törlesztővel kínálja a lakáshitelét. Nem kell megfizetni a tulajdoni lap, a földhivatali jelzálog bejegyzés díját, a folyósítási díjat. A közjegyzői díjból maximum 50 ezer forintot visszatérít a bank.

Az Erste Bank ajánlata 145 ezer forintos törlesztővel érhető el 6,74%-os kamat mellett és ők is folyamatosan akcióznak a kezdeti költségekkel. A folyósítási jutalékot elengedik, a takarnet lekérdezési díjat átvállalják és a közjegyzői díjból is maximum 50 ezer forintot visszatérítenek folyósítás után.

Az UniCredit Bank 6,95%-os kamattal nyújtja a Stabil Kamat Minősített Fogyasztóbarát lakáshitelét 148 ezer forintos törlesztő mellett. Ők is legfeljebb 50 ezer forintot visszatérítenek a közjegyzői díjból folyósítás után és a hitel törlesztője a teljes 20 éves futamidő alatt fix.

Az OTP Bank 1x1 lakáshitele 7,49%-os kamattal igényelhető 154 ezer forintos törlesztővel. Az összes kezdeti költséget elengedi az OTP, egyedül a közjegyzői költséget kell az igénylőnek megfizetnie. A hitel teljes futamideje alatt fix a törlesztő.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakáshitel témában