Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Akár a tavaszi fáradtság jele is lehet, ha bágyadtabb, aluszékonyabb vagy. Ebben az időszakban sokan panaszkodnak fejfájásra, szédülésre, vagy akár ingerlékenységre is. Mi váltja ki ezt a szervezetedben, és mivel kerülheted el? 

A tavaszi fáradtság minden kellemetlen tünete ellenére nem betegség, hanem a szervezet normális reakciója, amikor is a téli üzemmódról tavaszira vált át. Ez a folyamat tovább csökkenti a tél során egyébként is megcsappant energiatartalékokat. A tavaszi fáradtság kortól és nemtől függetlenül bárkinél előfordulhat.

„A fáradtságérzet kialakulását elsősorban a hormonháztartásban zajló folyamatok okozzák. Télen a rövidebb nappalok és kevesebb fény kedvez az „alvási hormon”, a melatonin termelődésének, míg a tavasz érkezésével a több fény fokozza a „boldogsághormon”, a szerotonin képződését. Röviden tehát arról van szó, hogy a szervezetünk lassan áll át a téli időszámításról a tavaszi fényviszonyok diktálta gyorsabb tempóra” – mondta Dr. Todenbier Ágnes, a Budai Egészségközpont (BEK) foglalkozás-egészségügyi szakorvosa.

Legyőzheted a tavaszi fáradtságot!

A jó idő közeledtével irány a természet. Mozogj minél többet a friss levegőn. Legyen szó sétáról, kocogásról, túrázásról, biciklizésről, a rendszeres testmozgás nemcsak a keringésedet, izmaidat, csontjaidat, immunrendszeredet erősíti, hanem a stresszkezeléshez szükséges anyagok termelését is növeli. Emellett jó hatással van az anyagcserére, és az aktív nappalok után pihentetőbb lehet az éjszakai alvás.

Egyél többször kevesebbet!

Érdemes inkább többször (napi ötször ajánlott), kisebb mennyiséget enni, így a szervezet energiaellátása is egyenletesebb lesz. Figyelj a megfelelő mennyiségű zöldség és gyümölcs elfogyasztására, mert a bennük lévő vitaminok, nyomelemek, ásványi sók pótolják, amit a tél folyamán elveszítettél. Napközben igyál több folyadékot, és esténként már semmiképpen ne fogyassz nehéz ételeket.

Figyelj az alvásra!

A tavaszi fáradtságot sok esetben egyszerűen a túl kevés éjszakai alvás okozza. A jól összeállított napirend segít abban, hogy időben ágyba kerülj és kipihenten ébredj. Érdemes tavasszal csökkenteni a koffeinfogyasztást is.

A tested mellett a lelkeddel is törődj!

Dr. Todenbier Ágnes szerint a testi egészséghez a lelki kiegyensúlyozottságon keresztül vezet az út. A kirándulások, séták mellett hallgass zenét, olvass könyveket, kertészkedj, vagy szánj több időt a hobbijaidra. Ez segít a pozitív gondolkodásban és a tavaszi fáradtság megelőzésében vagy elűzésében.

Segítségedre lehet még az OTP egészségpénztári számlád is, ami által több forrásod lehet hasznos termékek, eszközök megvásárlására vagy szolgáltatások igénybevételére, évente akár 150 ezer forinttal.

Az OTP Egészségpénztár által finanszírozható kiadások közé tartozik például a sportóra, fizioball, gumiszalag, kineziológiai tapasz, térdszorító, fájdalomcsökkentő talpbetét, vagy egyes vitaminok is.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink egészség témában