Bankszámlanyitás a USA-ban - mik az amerikai bankszámla feltételei és díjai
Egy amerikai bankszámla kissé másképp működik, mint Magyarországon, de lényegében ugyanarra használhatod. Az amerikai bankkártyád teljesen olyan lesz, mint a magyar bankkártyák, hiszen mindkét magyarországi vezető kártyatársaság amerikai.
- Hogyan tudok magyar állampolgárként bankszámlát nyitni az Egyesült Államokban?
- Az amerikai bankszámlát is látja a NAV?
- Mikor kötelező az amerikai bankszámla?
- Az amerikai bankszámla előnyei
- Milyen a bankolás az Egyesült Államokban?
- Hitelkártyák az Egyesült Államokban
- Működni fog a Visa vagy Mastercard kártyám az Egyesült Államokban?
- Amerikai bankszámla alternatívák
- Az amerikai bankszámlanyitás feltételei
- Bankszámla költségei az USA-ban
- Hogyan lehet az Egyesült Államokból Magyarországra utalni?
- A legnépszerűbb bankok az USA-ban
- Maradtak kérdéseid?
Hogyan tudok magyar állampolgárként bankszámlát nyitni az Egyesült Államokban?
Magyar állampolgárként az Egyesült Államokban bankszámlát nyitni kihívást jelenthet, de nem megoldhatatlan.
A legtöbb amerikai bank személyes jelenlétet kér a számlanyitáshoz, különösen akkor, ha nincs amerikai lakcím vagy társadalombiztosítási számod (Social Security Number, SSN). Egyes digitális bankok lehetővé teszik az amerikai bankszámlák online nyitását, különösen üzleti célokra.
A bankválasztásban választhatsz hagyományos bankokat, melyek nagyobb elismertséggel rendelkeznek, de szigorúbb feltételeik lehetnek.
Választhatsz a helyi bankok vagy hitelszövetkezetek (Credit Unions) közül is. Ezek gyakran rugalmasabbak, különösen turisták vagy külföldiek számára.
Az Egyesült Államokban is vannak online bankok, például a Mercury, vagy a Payoneer, melyek gyorsabb és egyszerűbb számlanyitást kínálnak, de főként üzleti szegmensnek dolgoznak.
Az amerikai bankszámládra érkező jövedelmedet az amerikai adóhatóság (IRS) bármikor ellenőrizheti. A FATCA szabályok értelmében, az Egyesült Államok és Magyarország közötti adózási egyezmények miatt az amerikai bankszámládon lévő pénzösszegről jelentést tehetnek a magyar adóhatóságnak.
Az amerikai bankszámlát is látja a NAV?
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) rálát az Egyesült Államokban nyitott számlákra, hiszen jelentést kaphat az ott megszerzett jövedelmekről.
Az amerikai bankszámlákhoz kapcsolódó kamatjövedelem után általában amerikai adót kell fizetni, amelyről a bank bejelentést tesz az IRS (amerikai adóhatóság) felé.
Magyar állampolgárként előfordulhat, hogy jelentési kötelezettséged van a magyar adóhivatal (NAV) felé is, ha külföldi bankszámlát tartasz.
Mikor kötelező az amerikai bankszámla?
Ha az Egyesült Államokban élsz, tanulsz, vagy dolgozol, muszáj lesz bankszámlát nyitnod. Főleg bankkártyával érdemes rendelkezned, mert ott nem nagyon megszokott a készpénz használata.
Az amerikai bankszámla előnyei
Ha amerikai bankszámlád van, akkor az azt is jelenti, hogy dollárban van a pénzed, ami az egyik legfontosabb, legmegbízhatóbb valuta a világban, így a lehető legstabilabb helyen van a pénzed.
Emellett nyilván oda kapod a jövedelmed is, így nincs szükséged Amerikából nézve külföldi dollárszámlára.
Nagy előnye, hogy be tudsz fizetni készpénzt a számládra helyben, bár pont az Egyesült Államok az az ország, ahol szinte mindent bankkártyával fizetnek a hétköznapokban, tehát nem nagyon van készpénz jelen a mindennapi fizetésekben.
Milyen a bankolás az Egyesült Államokban?
Nem az itthon megszokott bankolási rendszer működik az Egyesült Államokban.
A bankkártya eleve az Egyesült Államokban jött létre és egy ideig csak hitelkártyaként funkcionált. Kezdetben bankjegy-automaták (ATM-ek) sem voltak.
A normál, magyar értelemben vett bankszámlához jellemzően nem kapcsolódott betéti bankkártya, a készpénzfelvételt ún. fizetési csekkekkel oldották meg. Ezek a fizetési csekkek nem keverendők össze a magyar sárga csekkekkel.
A fizetési csekkek Magyarországon szinte láthatatlan módon voltak jelen a hazai pénzrendszerben a kilencvenes évekig (OTP takarékcsekk és takarékszövetkezeti takarékcsekk formájában, vásárolni csak az OTP takarékcsekkel lehetett).
Ezen kívül amerikai sajátosság, hogy 1994-ig az Egyesült Államokban érvényben volt egy tiltás, amely megakadályozta, hogy egy bank több államban is működhessen.
A bankoknak be kellett tartaniuk az adott állam banki szabályait, amelyben működtek, és az államhatárok átlépése szigorúan korlátozott volt. Ez a szabályozás tulajdonképpen a helyi bankok védelmét szolgálta, de idővel egyre inkább akadályozta a pénzügyi szektor fejlődését és a versenyképességet.
A fentiek a regionális bankok erős hálózatában, a bankpiac szerkezetében és az ügyfélélményben a mai napig megfigyelhető.
Sok bank még mindig az eredeti államában rendelkezik a legtöbb bankfiókkal. Például a Wells Fargo hagyományosan erősen jelen van Kaliforniában, míg a PNC Bank az Egyesült Államok keleti részén domináns.
Hitelkártyák az Egyesült Államokban
A bankkártyák, melyek kezdetben kizárólag hitelkártyaként funkcionáltak, több kártyatársaságot hoztak életre.
A mai Mastercard, Visa, American Express és Diners Club, mint a legismertebb kártyatársaságok a világon, mindegyike az Egyesült Államokban született és a gyökereik ma is amerikaiak.
A Mastercard és a Visa európai leányvállalatot is létrehoztak, a magyar piacon ezek vannak jelen.
A fizetési csekkek még mindig elterjedtek
A fizetési csekkek használata az Egyesült Államokban a mai napig viszonylag elterjedt, több történelmi, kulturális és praktikus okok miatt.
Bár a digitális fizetési megoldások térnyerése csökkentette a csekkek szerepét, néhány kulcsfontosságú ok miatt ezek a papír alapú fizetőeszközök még ma is működnek az Egyesült Államokban.
Az idősebb generáció a csekkeket biztonságosnak és megbízhatónak tartja, ezért továbbra is ragaszkodik hozzájuk. Különösen a vidéki vagy kisebb közösségekben.
Egy másik fontos ok, hogy a csekkek feldolgozására szolgáló infrastruktúra az Egyesült Államokban még ma is rendkívül elterjedt.
Az amerikai jogrendszerben a csekkek elfogadása és használata hosszú idő óta szabályozott, ami nagyfokú jogbiztonságot nyújt. Sok szerződéses és fizetési helyzetben a csekkek hivatalosan elismert dokumentumok.
Működni fog a Visa vagy Mastercard kártyám az Egyesült Államokban?
Igen. Mindkét kártyatársaság ugyanis amerikai.
Amerikai bankszámla alternatívák
Ha amerikai dollárt szeretnél tárolni, de nem szeretnél bankszámlát nyitni az Egyesült Államokban - alapvetően azért nem, mert nem ott élsz, akkor hasznos lehet a Revolut vagy a Wise amerikai dollár számlája.
A Wise bankszámlája valóban amerikai, láthatod a számlaszámodnál a bankot: Community Federal Savings Bank, van routing és account number.
Alternatíva lehet még, hogy Magyarországon nyitsz amerikai dollárszámlát. Ezt ma már bármelyik banknál megteheted. Olyan bankok is vannak, amelyek ezt többletköltség nélkül kínálják, tehát nem kell plusz havidíjat fizetned, a forintszámládhoz használt bankkártyát pedig át tudod kapcsolni a dollár devizaszámla mögé is, bármikor.
Az amerikai bankszámlanyitás feltételei
A legtöbb amerikai bank az alábbi dokumentumokat kéri tőled:
- útlevél
- amerikai lakcím igazolása – ez lehet bérelt lakás, egy hotel, vagy egy ismerősöd címe, sok bank nem fogad el külföldi címet.
- I–94 nyilvántartás – Ha turistaként vagy más vízummal tartózkodsz az Egyesült Államokban, a belépési adataid hasznosak lehetnek a bankszámlanyitáskor.
- társadalombiztosítási szám (SSN) vagy ITIN - ezeket adózási célokra kérik el. Ha nincs SSN-ed, akkor egyes bankok elfogadják az ITIN-t (Individual Taxpayer Identification Number) is, amit a külföldiek kérhetnek az amerikai adóhatóságtól, vagyis az IRS-től.
- nemzetközi jogosítványra és magyar személyi igazolványodra is szükséged lehet
- vízum vagy tartózkodási engedély – egyes bankok megkövetelhetik a vízum státuszodat igazoló dokumentumokat
Sok bank kér minimális kezdőösszeget (pl. 25–100 USD), amit a számla nyitásakor be kell fizetni.
Amerikai bankszámlanyitás online
Online, Magyarországról történő bankszámlanyitás az Egyesült Államokban nehéz és korlátozott lehetőségekkel jár.
Ha nincs lehetőséged személyesen bemenni egy amerikai bankfiókba, érdemes a nemzetközi fintech cégek (Wise, Payoneer) által kínált alternatív megoldásokat igénybe venni. Ezek gyorsak és praktikusak lehetnek az amerikai tranzakciókhoz.
Magyar állampolgárként azért nem lehet teljes értékű amerikai bankszámlát nyitni online Magyarországról, mivel az Egyesült Államokban a bankszámlanyitásra szigorú azonosítási és adóügyi szabályok vonatkoznak. A legtöbb bank személyes jelenlétet követel meg a számlanyitás során, és az ügyféltől amerikai címigazolást kérnek.
Egyes nemzetközi pénzügyi szolgáltatók (pl. Wise, Revolut, Payoneer), az amerikai bankszámlához hasonló funkciókat kínálnak, amelyet amerikai cégek és partnerek is elfogadnak fizetések fogadására.
Ezek a fintech szolgáltatások gyakran nem igényelnek amerikai lakcímet, de nem nyújtanak teljes körű amerikai banki szolgáltatásokat, például fizetési csekkek elfogadását, kibocsátását vagy helyi bankfiók használatát nem biztosítják.
Amerikai bankszámlanyitás személyesen
Az amerikai bankszámlanyitás személyesen megoldható, ha rendelkezel az összes szükséges dokumentummal, különösen amerikai lakcímmel. A folyamat általában gyors, és a számlát azonnal használhatod.
Először is, válassz bankot (helyi bank, például Wells Fargo, Chase, Bank of America, nemzetközi bank, például Citibank, HSBC, vagy kisebb regionális vagy közösségi bank). A nagyobb városokban érdemes előre egyeztetni időpontot a számlanyitáshoz.
A banki ügyintéző segít kiválasztani a számlatípust, bemutatja a feltételeket, és segít a papírok kitöltésében. Ellenőrzi a dokumentumokat, és elvégzi az azonosítást. A számlát általában azonnal megnyithatják, vagy ha további ellenőrzés szükséges, akkor néhány nap múlva aktiválódik.
A bankszámlával együtt hitelkártyát is igényelhetsz, de külföldiként nehezebb lehet pozitív elbírálást kapnod hiteltörténet nélkül.
Amerikai bankszámlanyitás nemzetközi bankfiókban
Van néhány lényeges különbség, ha nemzetközi jelenléttel rendelkező banknál nyitsz személyesen számlát az Egyesült Államokban, különösen, ha külföldi állampolgár vagy.
Olyan bankok, mint a Citibank, HSBC vagy Santander, általában megszokták a külföldi ügyfelekkel való ügyintézést, ezért kevésbé szigorúak a helyi dokumentumokkal (például lakcímigazolással vagy adóazonosítóval) szemben. Náluk ITIN nélkül is könnyebben nyithatsz számlát, mert a bankok globális szabályaik alapján kezelhetik az ügyfeleiket.
A nemzetközi bankok ugyanakkor gyakran magasabb számlavezetési és tranzakciós díjakat számolnak fel az extra szolgáltatásokért. A minimális számlaegyenleg fenntartása is magasabb lehet, például több ezer dollár.
Noha globális jelenléttel rendelkeznek, a helyi amerikai jelenlétük (bankfiókok vagy ATM-ek száma) korlátozottabb lehet, mint a tisztán amerikai bankoké.
Bankszámla költségei az USA-ban
Általában nincs számlanyitási díj az Egyesült Államokban, de néhány bank minimális kezdő befizetést kérhet, 25 és 100 amerikai dollár (USD) között.
Havi számlavezetési díj a hagyományos bankszámlákon általában 5–15 USD, de gyakran elengedik, ha teljesíted a bank feltételeit (pl. bizonyos egyenleg fenntartása, vagy megadott jóváírások).
A saját bank ATM-jének használata általában ingyenes. Idegen banknál 2,50–5 USD díjat kell fizetned, külföldön járva pedig átlagosan 3–7 USD-t, amelyet még külön devizaváltási díj terhel. A belföldi utalás 15–30 USD közötti összegbe kerül, a nemzetközi utalás pedig 30–50 USD közöttibe.
Ha alacsony költségvetéssel keresel számlát, akkor az online bankok (pl. Chime, Ally) költséghatékonyabbak lehetnek, mint a nagy bankok (pl. Chase, Bank of America).
Hogyan lehet az Egyesült Államokból Magyarországra utalni?
Az Egyesült Államokból Magyarországra pénzt utalni a nemzetközi banki átutalás (Wire Transfer) az egyik legbiztonságosabb, legmegbízhatóbb pénzküldés, de gyakran igen költséges módja a pénzátutalásnak. Jellemzően 3–5 munkanapot vesz igénybe és 30–50 amerikai dollárba is kerülhet.
A Wise segítségével online vagy applikáción keresztül küldhetsz pénzt. A pénz a fogadó magyar számlájára érkezik. Valós középárfolyamon váltanak és gyakran 1–2 munkanap alatt megérkezik. A díja a küldött összeg 1–2 százalékába kerül. Ha mindkét félnek van Wise, Revolut vagy PayPal számlája, akkor az utalás azonnali és olcsó vagy díjmentes lehet. Ha hagyományos bankszámlára küldesz pénzt, a költség ingyenes vagy alacsony.
A Western Union vagy MoneyGram szintén online, mobilalkalmazáson keresztül vagy személyesen kínál bankszámla nélküli pénzküldést, amit a fogadó készpénzben vehet fel Magyarországon. Ez egy akár azonnali, vagy legalábbis nagyon gyors pénzküldésnek számít, viszont elég sokat kell fizetni érte.
A legnépszerűbb bankok az USA-ban
- Bank of America
- Chase
- Wells Fargo
- Citibank
Maradtak kérdéseid?
-
Magyar állampolgárként nyithatok bankszámlát az Egyesült Államokban?
Jogilag igen. De maga a számlanyitás már ütközhet akadályba, ha nincsenek egyesült államokbeli adataid.
-
Hogyan tudok gyorsan pénzt mozgatni az amerikai és a magyar számlám között?
Erre jelenleg nincs lehetőséged. Meg kell várnod, amíg a nemzetközi pénzátutalási rendszerben átér a pénz. Jelenleg még az Európai Unióban sincs gyors (azonnali) átutalási lehetőség Magyarországgal, nem hogy az Egyesült Államokban.
-
A Revolutot használhatom az Egyesült Államokban?
Igen. Ugyanolyan külföldi számlának és kártyának számít, mint a magyar. A Revolut litván eredetű szolgáltatás, az Európai Unió állampolgárainak legalábbis. -
Használhatom az amerikai számlámat Magyarországon?
Igen. A kártyád biztosan működni fog Magyarországon is, a számlához pedig internetbankon vagy mobilalkalmazáson keresztül tudsz hozzáférni.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.