Hogyan tudsz a külföldi bankszámlát nyitni Magyarországról?
Külföldi bankszámlát akkor érdemes nyitni Magyarországról, ha az valamilyen hiányt pótol a számodra, vagy a jövőben egy idegen országban tervezel élni, dolgozni, tanulni.
- Hogyan tudsz EU-s országban bankszámlát nyitni?
- Hogyan tudsz nem EU-s országban bankszámlát nyitni?
- Külföldre kell utaznom bankszámlát nyitni?
- A külföldi bankszámla költségei
- Külföldi bankszámla alternatívák
- A külföldi bankszámlát is látja a NAV
- Bejelentési kötelezettség
- Hogyan tudod használni a külföldi bankkártyát Magyarországon?
- Hogyan tudsz utalni a külföldi bankszámláról Magyarországra?
- Hogyan tudsz utalni a külföldi bankszámlára Magyarországról?
- Maradtak kérdéseid?
Hogyan tudsz EU-s országban bankszámlát nyitni?
Mivel európai uniós ország vagyunk, ezért vonatkozik ránk is az európai alapszámla irányelv. Vagyis magyarként bármelyik EU-s országban nyithatunk alapszámlát, ha az adott országban nincs másik bankszámlánk.
Magyarországon alapszámlát csak bankfiókban tudsz nyitni.
Ausztria
Az osztrák bankszámla azonosításhoz személyesen meg jelen lenned vagy egy bankfiókban, vagy egy postahivatalban.
Németország
Néhány bank biztosít online német bankszámlányitást, de nem minden funkciót érsz el.
Hollandia
A holland számla nyitásához szükséges a személyes jelenlét.
Spanyolország
Az alap spanyol bankszámla nyitás néhány bankban lehetséges online is, ha van spanyol telefonszámod.
Érdemes egy próbát tenned és körbenézned a kiszemelt ország bankjainak körében, hátha biztosítanak alapszámla nyitást online.
Ami még megoldás lehet, az a Revolut vagy Wise számlanyitása, de ezek nem minősülnek helyi számlának, ahogy Magyarországon sem.
A legfontosabb, hogy nincs bankfiókjuk, nem tudsz készpénzt befizetni és az ügyfélszolgálatuk csak angol nyelven érhető el, cseten vagy e-mailben. A Wise ugyanakkor képes helyi bankszámlaszámot biztosítani minden országból.
Az EU-s bankszámlanyitás feltételei
Az alapszámlának nincs különösebb feltétele, mivel nem kell helyi adóigazolást bemutatnod, nem kell helyi címmel vagy helyi telefonszámmal rendelkezned (bár az utóbbi kettőhöz egyes bankok ragaszkodhatnak).
Ha más bankszámlát nyitsz, amit a helyiek is nyithatnak, akkor általában helyi adószámot, helyi lakcímed és helyi telefonszámod is kell legyen.
Milyen esetben nem tudod megnyitni az EU-s alapszámlát?
Egy európai uniós bank csak nagyon indokolt esetben tagadhatja meg az alapszámla nyitást. Ez az, ha másik bankszámlád már van az adott országban, vagy ha valamilyen pénzügyi csalást, bűncselekményt követtél el.
Egyébként a bank nem utasíthatja vissza az alapszámla nyitást (ha a feltételeket egyébként teljesíted).
Hogyan tudsz nem EU-s országban bankszámlát nyitni?
Ez országonként is változik. Az EU-n kívül szinte biztos, hogy nehezebb online bankszámlát nyitni.
Egyesült Államok
Az amerikai számlanyitást csak az online bankoknál intézheted el külföldiként anélkül, hogy kiutaznál, egyébként személyesen ott kell lenned.
Külföldre kell utaznom bankszámlát nyitni?
Attól függ, melyik országban kell számlát nyitnod, de a válasz erre a kérdésre az, hogy nagy valószínűséggel igen.
Természetesen, mielőtt elindulsz, alaposan nézd meg, mik a lehetőségek a Magyarországról történő bankszámla nyitásra. Keresd fel az adott ország bankjainak honlapjait, esetleg írj az ügyfélszolgálataiknak.
A külföldi bankszámla költségei
A külföldi bankszámla általában szólva ugyanannyiba kerül majd havonta, mint a magyar bankszámlád. Egyes országokban lehet még drágább.
Ha sikerül helyieknek szóló bankszámlát nyitnod, akkor számíthatsz kedvezményekre, sőt, akár – feltételekkel – ingyenes számlavezetésre is.
Léteznek kisebb, olcsóbb bankok is, minden országban, ezek feltételek nélkül is vezethetnek ingyenes bankszámlát. Mindenképpen érdemes körbenézned és nem pedig rögtön bemenni az első utadba eső bankfiókba.
Készülj arra is, hogy a bankszámla nyitás is pénzbe kerülhet, és lehet, hogy át kell utalnod egy bizonyos összeget.
Külföldi bankszámla alternatívák
Ha a külföldi országban élsz vagy tanulsz, akkor mindenképpen a helyi bankszámla nyitást javasoljuk, amit valószínűleg könnyen meg is kapsz, hiszen lesz kötődésed az országhoz.
Átmenetileg az is megfelelhet, ha idehaza nyitsz devizaszámlát és azt használod külföldön. A magyar bankok is kínálnak jó devizaszámlákat, melyekkel még kedvezményes devizaváltás is elérhető.
Ezekről azt kell tudnod, hogy a devizaszámla külföldi használata sokba kerül, főleg, ha készpénzt veszel fel. Kivételt képez ez alól, ha eurót veszel fel az EGT területén, mert az magyarországi belföldi díjjal terhelődik. Lehet olyan is, hogy a bankod az adott országban ATM díjkedvezményt nyújt. Ennek járj utána, jobban járhatsz vele!
Ha vásárolsz a bankkártyával, az mindig ingyenes, a magyar bankkártyáddal is. Arra figyelj, hogy ha nem azonos devizában van a számlád és a fizetés, akkor ne dőlj be a DCC-nek, tehát amikor a nem a helyi ország devizanemében ajánlja fel a POS terminál vagy ATM a műveletet, hanem a számlád devizanemében. Ezt utasítsd vissza és kérd a tranzakciót a helyi devizanemben.
Biztonságból mindig legyen nálad a bankod külföldről hívható telefonszáma. Figyelj a kártyád lejárati idejére is.
A külföldi bankszámlát is látja a NAV
Ha az lenne a célod a külföldi számlanyitással, hogy elrejtsd a pénzed a magyar adóhivatal szemei előtt, akkor lebeszélnénk erről, ezért el sem érdemes indulnod.
A magyar adóhivatal (NAV) a külföldi bankszámlákról elsősorban nemzetközi együttműködési megállapodások és információcsere-rendszerek révén szerez tudomást.
Magyarország is része az OECD által kidolgozott Common Reporting Standard (CRS) nevű, globális információcsere-rendszernek. A CRS keretében a bankok és pénzügyi intézmények a külföldi számlatulajdonosok adatait (pl. név, cím, adóazonosító szám, számlaegyenleg, kamat- és osztalékjövedelmek) továbbítják a helyi adóhatóságoknak. Az adott ország adóhatósága aztán ezt az információt automatikusan megosztja más országokkal, köztük Magyarországgal is.
Ez a szabály nem csak az Európai Unióra érvényes (EU DAC6 és DAC7 irányelvek), hanem sok más országra is, például Magyarország és az Egyesült Államok között is van ilyen megállapodás.
Az online számlák (pl. PayPal, Revolut, Wise) szintén jelentési kötelezettség alá esnek.
Bejelentési kötelezettség
Magyarországon minden adóalany köteles bejelenteni a külföldi bankszámláját, ha a számlán jelentős összegű jövedelem keletkezik (pl. kamat, osztalék, bérleti díj), vagy a számláról olyan tranzakciókat hajt végre, amelyek adóügyi következményekkel járnak Magyarországon.
A külföldi bankszámla fenntartása önmagában nem illegális, de minden jövedelmet fel kell tüntetni az adóbevallásban.
Hogyan tudod használni a külföldi bankkártyát Magyarországon?
A külföldi bankkártya használata ugyanúgy történik, mintha a magyar bankkártyádat használnád. De van néhány szabály:
- a külföldi bankkártyával történő készpénzfelvétel Magyarországon külföldi díjazásúnak számít
- ez EGT tagállamban kibocsátott külföldi kártyával az euró felvétele Magyarországon helyi díjazásúnak számít az adott országból nézve
- kerüld el a DCC-t, azaz azt, amikor forint helyett a számlád devizanemében látod a tranzakciót, ilyenkor ugyanis magasabb árfolyammal számolnak. Válaszd a forintban történő fizetést!
- a külföldi bankkártyádra nem tudsz közvetlenül befizetni készpénzt Magyarországon
Hogyan tudsz utalni a külföldi bankszámláról Magyarországra?
Az EGT-n belül ez nem probléma, mert működik a SEPA utalás, ami euró alapú utalást jelent (még akkor is, ha a küldő vagy a fogadó számla devizaneme nem euró). Vagyis olcsón, helyi díjjal tudsz pénzt küldeni Magyarországra a külföldi bankszámládról.
Az EGT övezeten túl, vagy az EGT-ben nem eurót utalva, már bizony magasabb díjak lehetnek.
Ha lehetőséged van rá, használd a nemzetközi utalásra a Revolut vagy Wise számládat, melyek olcsóbbak lehetnek.
Hogyan tudsz utalni a külföldi bankszámlára Magyarországról?
Ugyanúgy működik ebben az esetben is a SEPA utalás, ugyanúgy belföldi díjas átutalásnak számít.
Egyébként Magyarországról a SWIFT rendszerben tudsz pénzt küldeni, amely lassú és elég drága. Fontold meg a Revolut vagy a Wise használatát!
Maradtak kérdéseid?
-
Ha külföldi országban tartózkodom, mindenképpen kell helyi bankszámlát nyitnom?
Nem muszáj. Rövidebb ideig tartózkodva bőven megfelelhet a Revolut, Wise vagy a magyar bankszámlád, akár forint számla, akár devizaszámla is. -
A külföldön nyitott bankszámláról értesül a magyar adóhivatal?
Igen. 2016. január 1. óta már nem tudod elrejteni a pénzed úgy, mint régebben. -
Ha átutalok pénzt a magyar és a külföldi bankszámlám között, az azonnal átér?
Nem. 1-3 munkanapba is beletelhet, sőt, akár egy hétbe is. Az EGT tagállamokon belülre tudsz eurót azonnal küldeni a Wise segítségével, a Wise számládra pedig azonnal tudsz forintot küldeni. Forintról euróra a Wise-nál kell átváltanod a pénzt és onnan már küldhetsz eurót azonnal. Nem minden külföldi bankkal működik, a Wise kiírja a konkrét utalás előtt a pénz megérkezésének idejét. Ez az azonnaliság visszafelé is működik. -
Ha külföldön vagyok, akkor is tudom használni a magyar bankok kedvezményes devizaváltásait?
Igen, nincs jelentősége, hogy honnan, melyik országból éred el a bankszámládat.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.