Az OTP Bank is áthárítja a pénzügyi tranzakciós illetékemelést a mikro- és kisvállalkozásokra
Az OTP Bank is nyilvánosságra hozta, hogy növeli átutalási díjait a megemelt pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelően. A mikro- és kisvállalkozások augusztus 1-től fizetik a magasabb tranzakciós díjakat.
Ahogy korábban már beszámoltunk róla, a bankok elkezdték áthárítani a pénzügyi tranzakciós illetékemelést.
Az ügy előzménye, hogy a kormány 2024. augusztus 1-től az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) kormányrendelet módosításával felemelte a pénzügyi tranzakciós illeték mértékét.
Az illeték – néhány kivétellel – minden olyan pénzügyi műveletre vonatkozik, amely átutalást vagy készpénzfelvételt érint, azaz a leggyakoribb tranzakciók esetében biztosan meg kell fizetni.
Az illeték alanya azonban nem az ügyfél, hanem a bank, amelyik viszont átháríthatja azt az ügyfélre. A bankok mindegyike meg is tette ezt a korábbi illetékemelések kapcsán.
Másfélszeresére emelt állami elvonás
A pénzügyi tranzakciós illeték a másfélszeres (a fizetendő díj maximumára nézve pedig kétszeres) emelését követően egy-egy átutalásért 0,45 százalék, maximum 20 000 forintot kér az állam. A készpénzfelvételnél az állami elvonás mértéke már 0,9 százalékos, felső illetékfizetési határ nélkül.
Ezeket a díjakat a banki díjakon felül fizetik az ügyfelek.
Az emelés 2024. augusztus 1-től hatályos, de az első három bank 60 nappal korábban közzétette a változásokat, így a legelső díjemelések eddig 2024. szeptember 16-án kezdődtek volna a Gránit Bankkal. Az OTP Bank azonban az illetékemeléssel egyidőben, már csütörtöktől áthárítja az illetékemelést a mikro- és kisvállalkozásokra. A lakosság viszont egyelőre kimarad az emelésből, a kormányzati díjemelés-stopnak köszönhetően.
Emelkednek a vállalkozók átutalási díjai az OTP-nél is
A vállalkozások azonban már idén is megfizetik a pénzügyi tranzakciós illeték miatt emelt díjakat.
Ezzel például 1 millió forint elektronikus átutalása bankon kívülre így a mikro- és kisvállalkozásoknak 1 500 forinttal drágul 2024. augusztus 1-től. 1 millió forint készpénz felvétele 3 000 forinttal drágul ugyanettől a naptól.
Régebbi OTP-s számlacsomagok sem maradnak ki az emelésből
Az OTP Banknál léteznek még forgalmi különdíj nélküli mikro- és kisvállalkozói számlacsomagok is, melyek 2013. február 3-ig voltak igényelhetők. Akik ilyen számlacsomaggal rendelkeznek, azok számára az átutalások díjai hasonló módon drágulnak, de az átutalási díjakba építve. Ezért náluk a változások csak 2024. október 1-től lépnek életbe a hirdetmény szerint.
Az OTP Banknál külön számlacsomagok vonatkoznak a kisvállalkozóknál nagyobb méretű vállalkozásokra. Ennek az ügyfélcsoportnak a hirdetménye a cikk megjelenésének időpontjáig nem frissült még az illetékemelés mértékével, de hasonló emelésre számíthatnak a vállalkozások ott is.
Jövőre átháríthatják a lakossági ügyfelekre is
A bankok számára 2024. december 31-ig díjstopot rendelt el a kormány a lakosság felé. Mivel azonban a törvényi szabályozás általában nem tiltja, ezért a bankok a jelenlegi szabályok szerint legkorábban 2025. január 1-től már átháríthatják az illetékemeléssel kapcsolatos díjakat a lakosság felé is.
Ezek az emelések nem számítanak bele az éves inflációkövető díjemelésbe, amelyet a bankok számára felső határként megenged a jogszabály, így a jövő évben az inflációt meghaladó bankszámlás és bankkártyás költségemelkedésre számíthat a lakosság minden hazai banknál.
Cikkünk közlése után az OTP kiküldött egy sajtóközleményt, amelyben ezek voltak fontos információk.
Az OTP Bank augusztus 1-től év végéig nem számít fel banki jutalékot a bankon belül indított átutalásoknál. A mikro- és kisvállalkozói szegmenst érintő változásnak köszönhetően hazai vállalkozások százezreinek több millió tranzakciója válik kedvezményessé. A jelenlegi és az új ügyfelek esetében is a forint számlákról, a bankon belül indított átutalások jutalékát nulla forintra változtatja visszavonásig, de legkésőbb 2024. december 31-ig
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.