A céges bankszámla az a konstrukció, amelyen keresztül a vállalkozás intézi a pénzügyeit, tehát fizeti a kötelezettségeit és azon kapja a bevételeit is. A vállalkozói bankszámla neve hivatalosan pénzforgalmi bankszámla.
Mikor kötelező a céges bankszámla?
Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény szerint "A belföldi jogi személynek és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személynek – ideértve az egyéni vállalkozót is – [...] legalább egy belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie. Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó rendszeres gazdasági tevékenysége körében kizárólag pénzforgalmi számlát nyithat."
A törvény tehát elég egyértelműen fogalmaz: ha céged van, vagy áfakörös egyéni vállalkozó vagy, kizárólag pénzforgalmi számlát nyithatsz és kötelező is nyitnod.
Mi a különbség a lakossági és a vállalkozói bankszámla között?
Alapvetően nincs különbség a kettő között, mindkettő alkalmas pénz küldésére átutalással, pénz beszedésére csoportos beszedéssel vagy fizetési kérelemmel, mindkettőről lehet készpénzt felvenni, mindkettőhöz kapcsolódhat bankkártya és a banki mobilalkalmazással is hozzá lehet férni mindkettőhöz.
A törvényi ingyenes készpénzfelvétel, készpénzátvétel, fizetési kérelem és QR-kódos fizetés a céges bankszámlákra viszont nem vonatkozik.
Két dologban viszont van különbség a lakossági és a céges bankszámla között.
- A céges számládról minden egyes pénzmozgás bekerül a vállalkozásod könyvelésébe. Vagyis nincs magáncélú vásárlás bankkártyával, csak olyat vásárolhatsz, amihez tartozik áfás számla is a céged nevére és annak tartalma elszámolható a vállalkozásodban. Ugyanígy, a vállalkozás pénzéből sem vehetsz ki magáncélra és magánjövedelmet sem fogadhatsz a céges számlán. Ezek a pénzmozgások működni fognak bár technikailag, de a könyvelőd csóválni fogja a fejét és ha netán adóellenőrzést kapsz, ott is lehet problémád ilyenek miatt.
- A céges bankszámlák drágábbak.
Miért drágábbak a vállalkozói bankszámlák?
Azért drágábbak a vállalkozói bankszámlák, mint a lakosságiak, mert a bankok többnyire úgy gondolkodnak, hogy itt nem fogják vissza magukat annyira a nyereségképzés terén, mint a lakossági számlák esetében.
Milyen költségei vannak a vállalkozói számlának?
Egy vállalkozói bankszámlának a költségei általában az alábbiakból tevődnek össze, nem ideértve a cég szabadon felhasználható pénzeiből képzett megtakarítások külön költségeit:
- fix költségek, mint a havidíj, bankkártyák éves díja, elektronikus banki szolgáltatások havidíjai
- változó költségek, mint átutalási költségek, készpénzfelvételi díjak
Ugyanazok a pénzügyi műveletek, vagy banki díjak ugyanannál a banknál gyakran sokkal drágábbak a céges bankszámlák esetében, mint a lakosságiaknál.
A megfelelő vállalkozói bankszámla alapvetően két dolog miatt fontos. Egyrészt a díjak legyenek a lehető legkisebbek, másrészt pontosan kapd meg azokat a szolgáltatásokat, amelyeket szeretnél.