
Bankkártya: minden tudnivaló
Útmutatónkban lépésről lépésre bemutatjuk, hogy mire figyelj a bankkártya használatkor, hogyan aktiváld és tiltsd le, milyen bankkártyák vannak és hogyan legyél a külföldi használatnál biztonságban.
- Mi a bankkártya?
- Miért jó a bankkártya?
- Bankkártyák típusai
- Biztosítások a bankkártyához
- Bankkártya letiltás
- CVV2, CVC2 kód
- Bankkártya aktiválása
- A telekód
- Hogy válassz bankkártyát?
- Érdemes-e külföldi bankkártyát választani?
- A külföldi bankkártyás vásárlások
- Ha külföldön jársz, kedvezménnyel vehetsz fel készpénzt
- Céges bankkártya
- A bankkártya előnyei és hátrányai
- Maradtak kérdéseid?
Mi a bankkártya?
A bankkártya készpénzfizetést helyettesítő eszköz, amelyet a bankodtól kapsz. Két fő típusa van: a betéti bankkártya és a hitelkártya.
Miért jó a bankkártya?
Készpénz használata nélkül vásárolhatsz és plusz előnyöket élvezhetsz, például automatikusan kiegyenlítheted a számláidat vagy automatikus átutalásokat indíthatsz..
Ha mégis szükséges, könnyen készpénzhez juthatsz ATM-ből, bankfiókban vagy postahivatalban.
A bankkártya biztonságos. A PIN (Personal Identification Number) és sok más elem is növelheti a biztonságodat a bankkártya mögötti pénzed felhasználásakor.
Ha elveszted a bankkártyádat, nem veszted el a pénzed, hiszen a kártya letiltható.
A kártyahasználati limiteket átállíthatod, a pénzedet továbbá banki és kártyatársasági csalásfigyelő rendszerek is védik.
Szabadon külföldre vihető: a bankkártya nem igényli a határon történő be/kiléptetések során az ellenőrzést.
Bankkártyák típusai
Betéti bankkártya az a bankkártya, mely a folyószámládhoz kapcsolódik.
A hitelkártya külön hitelkeretből használható. A bank pénzét költheted, és ha visszafizeted a fizetési határidőig, akkor akár kamatot sem kell fizetned. Sok hitelkártyát vásárlási kedvezmények, pénzvisszatérítés is jellemeznek.
Végül létezik költési kártya, más néven charge kártya. Ez úgy működik, mint a hitelkártya, de minden költést kötelezően vissza kell fizetni a befizetési határidő végéig.

Elektronikus vs dombornyomott kártya
Egy másik csoportosítás az, hogy csak elektronikus környezetben (Maestro, Visa Electron, azaz vésett kártyaszám a kártyán), vagy bármely elfogadóhelyen (Mastercard és Visa, vagyis dombornyomású kártyaszám a kártyán) használható a bankkártya. Ezek keveréke a dombornyomásmentes (unembossed) kártya (Mastercard Electronic), amely csak elektronikus környezetben használható, de az interneten is elfogadják.
A csak elektronikus környezetben használható kártyák ma már használhatóak az interneten is. A kártyákon olyan logók szerepelnek, amelyek utalnak a felhasználhatóságára:
- Az Aura a Cetelem bankcsoport márkajelzése.
- Az American Express (AMEX) egy eleinte utazási szolgáltatásokra fókuszáló, de ma már széles körben elfogadott kártyamárka.
- A Cirrus (Mastercard) és a Plus (Visa) logó a készpénzfelvételre, a Maestro, Mastercard Electronic, Mastercard unembossed és a Visa Electron illetve VPay az elektronikus fizetési környezetre, míg a Mastercard és Visa a teljes körű kártyaelfogadásra utal.
- Régebben létezett egy edc márkajelzés is, elsősorban a Földközi-tenger környéki kártyaelfogadás jelzésére, továbbá az ec logó a korábbi eurócsekkre utalt.
Ma már ezek a logók kikoptak, és egyedül a Mastercard és Visa logók lefedik az elektronikus és offline vásárlási és készpénzfelvételi pontokat.
Léteznek még más, Magyarországon nem hozzáférhető kártyaelfogadási logók, mint például a Union Pay, a JCB vagy a Diners Club.
Ma már minden bankkártya érintéses, mágnescsíkot és chipet is tartalmaz. Közülük a mágnescsík már csak az Európai Unión kívül használatos.
Vannak olyan bankkártyák, melyek csak 18 év alatti korosztályban használhatók, ezeket junior vagy ifjúsági kártyáknak hívjuk.
Internetes bankkártyák
Léteznek csak az interneten használható bankkártyák. Ezek gyakran csak virtuálisan léteznek.
Vannak köztük olyan bankkártyák is, melyek csak egyszer használatosak és így minden használathoz új kártyaszámot kell generálnod. Ez nagyon jó olyan esetekben, amikor bizonytalan vagy egy weboldalban, tartasz az ismételt terheléstől, vagy az előfizetés folyamatosan, rendszeresen levont díja sehogyan sem kerülhető ki.
Előfizetés egyszer használatos kártyával
Vannak olyan internetes előfizetések, amelyek csak a bankkártyaszám megadásával és utána kötelező havi terhelésével fizethetők elő. Ezeket érdemes egyszer használatos kártyaszámmal fizetni, akár havonként megújítva is, mert ezt bármikor megszüntetheted és nem kell letiltani a kártyádat a további terhelések elkerülése végett.
Prémium bankkártyák
Vannak drága, presztízs értékű prémium bankkártyák, köztük nagyon drága, fémből készültek is. Ezek háromszor olyan nehezek, mint a műanyag társaik és éves díjuk is igen magas. Csak indokolt esetben javasoljuk, hogy ilyen kártyát igényelj, hiszen tökéletesen megfelelnek a műanyag társaik is.
Előfizetéses, prepaid bankkártyák
Az előrefizetéses, azaz prepaid bankkártyához fesztiválokon, rendezvényeken juthatsz hozzá. Csak a rá feltöltött egyenleg erejéig használhatod és utána el is dobhatod, nem mehet tartozásba az egyenlege. Vannak köztük olyan típusok, melyeket újratölteni sem lehet.

Biztosítások a bankkártyához
Egyes kártyák automatikusan, míg más kártyák opcionálisan tartalmaznak betegség-, baleset- és poggyászbiztosítást. Külföldre utazás előtt érdemes ellenőrizni, milyen utasbiztosítás tartozik a bankkártyádhoz.
A pénzedet valutaváltás nélkül automatikusan külföldre viheted a bankkártyáddal, és ott akár konverzió nélkül is vásárolhatsz vele.
Bankkártya letiltás
Először is, amint észreveszed, azonnal cselekedj! Ha pedig idegen tranzakciókról kapsz SMS-t vagy push értesítést, akkor a bankoddal is azonnal egyeztess és tiltsd le a kártyádat!
A bankkártyád letiltása egy végleges, visszavonhatatlan művelet és a kártyapótlás költséggel is jár.
Ha nem vagy biztos abban, hogy elvesztetted a kártyád, inkább blokkold.
Mindenfajta limitet csökkents le nullára. A kártya letiltása előtti és utáni károkat is megtéríti a bank a számodra, ha nem merül fel a csalás vagy hanyagság gyanúja a részedről. Legfeljebb egy 15 000 forintos önrészt kell fizetned, de gyakran azt sem. A letiltás ingyenes.
Mi a geoblocking?
A geoblocking egy olyan funkció, mellyel a kártyád használatát csak egy bizonyos földrajzi területen (pl. Európai Unión kívüli külföld, vagy Magyarországon kívüli külföld) tiltod, idehaza továbbra is használható marad.
CVV2, CVC2 kód
Ezeket a kódokat internetes vásárlás során kérik el tőled, általában a kártyád hátulján találod meg, három számjegyű.
Semmilyen a bankod, szolgáltatód, futárcéged honlapjára egyre profibban hasonlító oldalon se add meg soha a kártyád adatait!
Mindig ellenőrizd, hogy pontosan milyen domainen állsz, ezt a böngésződ kiemeléssel mutatja a címsorban. Ne telepíts és ne nyiss meg semmi olyat, amit nem ismersz!
Bankkártya aktiválása
A bankkártyádat az első használat előtt aktiválnod kell, amely általában egy PIN kódos használatot takar. Ezt megteheted ATM-nél is (pl. egyenleglekérdezéssel), de az első vásárláskor is aktiválhatod, ha nem érintéssel használod, hanem bedugod a kártyát a terminál chip olvasójába.
A kártya aktiválása azért fontos, mert a kártya a postázás alatt nem használható, így az ellopásával nem érnek semmit.
A telekód
A telekód egy, a bankkártyádhoz és a bankszámládhoz kapcsolódó számsor, amellyel a bankod telefonos szolgáltatásait éred el.
Hogy válassz bankkártyát?
Ma már bármilyen kártyát igényelhetsz a bankodnál, nem fogsz lényeges különbséget találni közöttük, így érdemes a választásban a bankkártya díjaira koncentrálni.
Sok hitelkártya vagy akár betéti kártya biztosít pontgyűjtő, vásárlási kedvezményt.

Érdemes-e külföldi bankkártyát választani?
Ezeket a kártyákat magyarországi tartózkodásod során külföldi kártyahasználati költség terheli, mely jellemzően igen magas. Egy külföldi bankkártyával Magyarországon nem tudod elkerülni a konverziót sem.
Deviza alapú bankkártya
Ezekkel a kártyákkal bármikor előnyös árfolyamon átválthatod a forintod devizára és költhetsz a külföldi ország pénzén.
Ma már a Wise és a Revolut miatt nem szükséges, csak akkor, a a jövedelmed devizában kapod vagy ha a megtakarításod devizában van.
A külföldi bankkártyás vásárlások
Külföldi bankkártyás vásárlás során a terhelés beérkezik a bankodhoz, az pedig napi deviza eladási árfolyamon váltja át neked forintra.
A konverziót csak akkor úszhatod meg, ha Európában euróban, azon kívül amerikai dollárban vásárolsz és a kártyádon is ugyanebben a devizanemben van a pénzed.
Amit végül a számlakivonaton látsz, a vásárlás időpontjában a terhelésről kiértesített forintösszeg el fog térni a tényleges, beterhelt árfolyamtól, ami aztán a számlakivonatodra kerül.
Ha külföldre az Európai Unión kívülre utazol, javasolt a dombornyomású kártya (Mastercard, Visa) használata.
Kerüld a DCC-t
Ha külföldön járva forint kijelzéssel találkozol POS terminálon, az a dinamikus devizakonverzióra (DCC) utal. Ezzel forintra pontosan a kijelzőn látható összeget fizeted. a A forintárfolya, viszont nagyon kedvezőtlen. Kérd inkább a tranzakciót az eredeti devizában!
Ha külföldön jársz, kedvezménnyel vehetsz fel készpénzt
Ha az unión belül euróban veszel fel készpénzt, akkor azt a bankod kötelezően belföldi díjjal terheli a drága külföldi díj helyett. Ha olyan banknál veszel fel készpénzt, amelynek leánybankja vagy anyabankja Magyarországon található, akkor kedvezményes díjazásra számíthatsz, például CIB Bank, az Erste Bank, az OTP Bank és az UniCredit Bank bankkártyáinál.
Céges bankkártya
A vállalkozói bankszámla mellé igényelhető céges bankkártya is. Ugyanúgy lehet vele boltban és interneten vásárolni, valamint belföldön és külföldön készpénzt felvenni. Az üzleti kártyáknak azonban sokszor magasabb a díja, mint a lakosságiaknak.
A bankkártya előnyei és hátrányai
- nemzetközileg egységes hálózatban használhatod
- megfelelő biztonsági elemek védik a pénzedet, pl. limitek, blokkolás, geoblocking
- vásárlásra és készpénzfelvételre is használhatod
- kapcsolódó hűségprogramokkal pénzt spórolhatsz vagy kaphatsz vissza
- érintéssel használhatod, nem kell kiadnod a kezedből
- mobiltelefonba is integrálhatod, ettől kezdve mobillal is fizethetsz
- a nemzetközi Apple Pay és Google Wallet fizetési rendszereket is használhatod
- nemzetközi utasbiztosítás is kapcsolódhat hozzá, a prémium bankkártyákkal pedig további szolgáltatásokat is igénybe vehetsz
- ha elvesztetted, vissza lehet vele élni 15 000 forint alatti vásárlásokkal
- a mobilba regisztrált bankkártyát nem tudod készpénzfelvételre használni
- nem érhető el minden banknál az Apple Pay, Google Wallet, így ekkor kerülőutat kell keresned
- ha félsz az illetéktelen leolvasásoktól, külön kell tárolnod az érintéses bankkártyádat egy speciális tokban
Maradtak kérdéseid?
-
Ha külföldön nyaralok, letilthatom a bankkártyámat egy helyi banknál is, ha elvesztettem?
Igen, bármely bankfiókban letilthatod, amelynek ajtaján a kártyádéval azonos logókat látsz. Külföldön is. De sokkal egyszerűbb a bankod mobilalkalmazásában letiltani, vagy ha ez nem elérhető, a bankod felhívásával letiltani a bankkártyádat.
Ha beszélsz angolul, a nemzetközi kártyatársaságok számait is hívhatod, ezek sokszor ingyenesek.
-
Az internetes használathoz milyen bankkártya kell?
Ma már, kiváltképp Magyarországon és az Európai Unión belül minden bankkártyát elfogadnak. Európán kívül azonban még lehet jelentősége annak, hogy milyen kártyával fizetsz, ezért ott dombornyomású, Mastercard vagy VISA kártyát használj, egyéb márkajelzés (pl. Maestro, VISA Electron stb.) ne legyen rajta.
-
Hallottam olyan bankkártya tokról, mely nem engedi át a rádiójelet, ezáltal nem tudják távolról leolvasni a tudtom nélkül. Hol lehet ilyet kapni?
Az interneten biztosan könnyedén találsz ilyet, RFID tok néven keress rá! Magyarországon is kapható ilyen árucikk, sőt létezik olyan komplett pénztárca is, amely véd az illetéktelen rádióhullámok ellen.
-
A kártyaadataimat én is ki tudom olvasni érintéssel?
Ha van egy NFC-s telefonod és arra telepítesz egy NFC olvasó alkalmazást, akkor igen. Látni fogod a bankkártyád legfontosabb adatait. Pont ezért fontos, hogy vigyázz rá!
-
Mennyi idő alatt érkezik meg a megrendelt bankkártyám?
Jellemzően két héten belül, de általában egy hét múlva. Külföldről (pl. Revolut) ez több időt is igénybe vehet.
-
Hány éves kortól lehet bankkártyája valakinek?
Magyarországon már 6 éves kortól adnak bankkártyát a gyerekeknek a bankok, de ezek még inkább csak tanulásra, a bankkártyakezelés elsajátítására valók. Vásárolni nem lehet velük, csak készpénzt felvenni, és azt is legfeljebb napi pár ezer forint erejéig.
14 éves kortól már teljes értékű bankkártyát szoktak adni – már ahol van bankszolgáltatás gyerekeknek is –, de a csökkentett limitek ott is érvényben maradnak, csak kitágulnak.
-
Mi az a cash-back szolgáltatás?
A cash-back szolgáltatás keretében az erre felkészült kereskedőknél korlátozott összegben készpénzt is felvehetsz egy minimális értékű vásárlással együtt.
Az ilyen készpénzfelvételekből a havi első kettő tranzakció ingyenes a kártyabirtokos számára minden banknál, összesen legfeljebb 40 000 forint erejéig. Erről törvény rendelkezik. Egyre több bank építi ki ezt a szolgáltatást, érdeklődj a bankodnál, hogy te már használhatod-e.
-
Mi az a Google Wallet, Apple Pay?
A nagy tech cégek fizetési rendszere, amely az érintéses fizetésre és az internetes fizetésre lett kitalálva. Ebben a környezetben teljesen helyettesíthetik az érintéses bankkártyádat, mobiltelefonos használattal.
-
Magyarországon hogy tudok készpénzt felvenni mobiltelefonnal?
Sehogy. A mobiltelefonos érintőkártya, melyet a készülékedbe regisztráltál, egy másik bankkártya, nem pedig a meglévő kártyád klónja és le van tiltva rajta a készpénzfelvételi funkció. Ezáltal érintéssel sem működik.
Ha nagyon vágysz egy bankkártya nélküli készpénzfelvételi élményre, az UniCredit Bank mCash szolgáltatását javasoljuk, de ez nem érintéssel működik.
-
Mit jelent a kártyabirtokos?
A bankkártyát a számlatulajdonos valójában csak birtokolja, jogilag a bank tulajdonában marad. Ezért a kártya használóját kártyabirtokosnak nevezzük. Ha lejár, elvileg vissza is kéne adni a banknak, de ezzel ma már igazából senki sem foglalkozik. -
Milyen előnyei vannak az államnak a bankkártyából?
Csökkenti a készpénz forgását, és lassítja a készpénz előállításával és szállításával kapcsolatos költségeket. Jobban ellenőrizhetőek az állampolgárok, hiszen a kártyahasználatból látszik, hogy merre jártál, milyen szokásaid vannak, hol mit vásároltál.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.