Cikkek  

Wise Europe

A Wise, korábbi nevén Transferwise már régóta ismert a magyarok körében, olcsó nemzetközi átutalási szolgáltatásairól és kedvező devizaárfolyamairól. A Wise azonban ma már több ennél, bankkártyája és digitális kártyája is van.

Homa Péter • Frissítve 2024. szeptember 13.
Wise Europe

Hivatalos adatok

Nemzetiség Belga
SWIFT kód (BIC) TRWIBEBBXXX
Mérlegfőösszeg 5 498 milliárd Ft

Miért ajánljuk a Wise-ot?

A Wise ma is azt nyújtja, amiért megalakult: olcsó nemzetközi átutalásokat és kedvező árfolyamokat a devizaváltás során.

Ha gyakran küldesz pénzt külföldre, vagy fogadsz onnan, akkor a legegyszerűbb egy Wise Többpénznemű számla igénylése, melynek az igénylése és a fenntartása is ingyenes.

A Többpénznemű számláról Magyarországra ingyenes és azonnali a forint átutalás és a bankkártyáddal is azonnal fel tudod tölteni a Wise számládat, ahogy belföldi átutalással is.

A Többpénznemű Wise számlához bankkártya is tartozik, melyet a mobiltelefonodba vagy okosórádba is igényelhetsz, nem muszáj tehát a plasztikot használnod.

A Wise felülete magyar nyelvű és forint számlájuk is van, azonban az ügyfélszolgálatuk csak e-mailben ért magyarul, amire nem válaszolnak azonnal.

A Wise története

Mint sok fintech cég, a Wise ötlete is egy frusztrációból származott. A két észt alapító üzletember, Kristo Käärmann és Taavet Hinrikus közül Taavet, aki a Skype első alkalmazottja volt, Londonban élt, viszont nem angol fontban, hanem euróban kapta a fizetését. Kristo a Deloitte-nál dolgozott, ugyancsak Londonban. Ő ugyan angol fontban kapta a fizetését, viszont euró alapú hitelt fizetett Észtországban.

Ebből született a Wise ötlete. Minden hónapban utánanéztek a piaci középárfolyamnak. Taavet elküldte az euróját Kristo észt bankszámlájára, Kristo pedig feltöltötte Taavet angol számláját fonttal. Így mindketten azt a pénznemet kapták, amelyre egyébként szükségük volt, és egyiküknek sem kellett hozzá átváltania a pénzét, így nem voltak extra költségeik sem.

Rájöttek, hogy nem ők az egyetlenek, akiket bosszant a drága és lassú nemzetközi átutalás és az előnytelen árfolyam. Így TransferWise néven elindítottak egy vállalkozást és felvettek egy csapatot, amivel elindult a Wise sikertörténete. Az olcsó pénzátutalási szolgáltatást később követte a többpénznemű számla, a betéti bankkártya és a céges felhasználói fiók, ezért a nevükből idővel elhagyták a "Transfer" szót, csak a Wise maradt.

Fintech szellemiség

A Wise-nál fintech szellemiséggel találkozhatsz, így tegeződnek és nagyon letisztult, felhasználóbarát felületeken kommunikálnak veled, magyar nyelven is.

A fintech szellemiség azonban a költséghatékonyságra is vonatkozik, ezért például magyar nyelven csak e-mail ügyfélszolgálat létezik. Bankfiókjuk nincs, de ha telefonon szeretnél beszélni velük, akkor csak angol nyelven van rá lehetőséged. Ugyancsak angol nyelven kell csetelned is velük, ha ezt a kommunikációs formát választod.

A fintech cégekre jellemző, hogy sokkal transzparensebbek, mint a bankok. Így például a szolgáltatás díját mindig előre közlik a felhasználóval.

A Wise még túl is tesz ezen, ugyanis nem csak a saját díját tárja eléd, de megmutatja a szolgáltatási láncban részt vevő más szolgáltatók díjazását és enged is választani közülük, ha erre van lehetőség.

A Wise folyamatosan fejleszti a mobilapplikációját, szinte minden héten jön ki új verzió. Általában sem ülnek a babérjaikon, folyamatosan újítják, módosítják felületeiket, hogy a lehető legérthetőbben kommunikáljanak veled.

Számlavezetés a Wise-nál

A Wise fő konstrukciója a Többpénznemű számla, mely forint és más devizanemű bankszámlákat jelent egyben. Mindegyiken elkülönítve őrzi a pénzed a Wise.

160 országban lehet helyi bankszámlád ingyen a Wise-nál, 23 féle pénznemben. Nem kell érte havidíjat fizetned, bármelyik devizában tárolod is a pénzed.

Magyarországi bankszámlaszámod is lehet, amely össze van kapcsolva a hazai azonnali fizetési rendszerrel, így a Wise-on azonnal megkapod a pénzed bármikor és amikor te küldesz pénzt, az is azonnal teljesül bármikor (tranzakciónként 20 millió forintig).

Az azonnali fizetési rendszer egyéb szolgáltatásait (másodlagos azonosítók, fizetési kérelem, QR-kódos fizetés) viszont nem kezeli a Wise.

Bankkártyás érdekességek

A bolygó legnemzetközibb betéti kártyájaként jellemzi bankkártyáját honlapján a Wise. Ezt azzal magyarázza, hogy külföldön a Wise kártyával soha nem kell aggódnod az árfolyamfelár vagy a magas tranzakciós díj miatt.

A külföldi vásárlás boltban vagy webshopban egyébként ugyanúgy ingyenes a magyar bankoknál is.

Legfeljebb havi 2 alkalommal, összesen legfeljebb 80 ezer forint (vagy átszámítva 200 euró) havonta ingyen felvehető a világ bármely ATM-jéből, így Magyarországon is. A kedvezmény teljesen független a hazai, törvényi 150 000 forintos ingyenes készpénzfelvételtől, így a kettővel együttesen havonta akár 230 ezer forintot is felvehetsz. A Wise-nál nem kell igényelni az ingyenes készpénzfelvételt, az automatikusan jár.

A plasztik helyett vagy mellette is, igényelhetsz digitális bankkártyát is, melyet a Google Pay vagy Apple Pay rendszerébe digitalizálva tudsz fizetni a boltokban vagy az interneten. Erre egyébként a fizikai (plasztik) kártya is alkalmas.

A Wise kártyádat bármikor blokkolhatod vagy újraaktiválhatod, így megelőzheted a nem kívánt tranzakciókat. A mobilapplikáció push üzenetet küld minden bankkártyás tranzakciódról.

Digitális előnyök

A Wise szolgáltatásait csak elektronikus úton veheted igénybe, tehát webböngészőn keresztül vagy mobilapplikációban, de nincs lehetőséged erre telefonon vagy személyesen.

Ezért a Wise felületei sokkal ügyfélbarátabbak, mint egy bank esetében, hiszen ezen keresztül, önkiszolgáló módon tudod csak használni a Wise szolgáltatásait.

Ezért azzal, hogy a Wise-t csak digitálisan, önállóan használhatod, valójában jobban jársz.

Egyéb szolgáltatások

A Wise cégeknek is kínál szolgáltatásokat, nem csak magánszemélyeknek, igaz, annak díjazása már nem olyan kedvező, mint a lakossági ügyfelek esetében. Igaz, ettől ez még lehet kedvezőbb, mint egy magyar bankban.

Ráadásul a NAV nem biztos, hogy elfogadja erről a számláról a járulékfizetéseket, pontosabban elfogadja, de megkövetelheti, hogy magyar banknál vezetett ún. pénzforgalmi számláról fizesd a járulékokat, mert ez szerepel a jogszabályban. A Wise nem vezet pénzforgalmi számlát, legalábbis a magyar törvényi előírásoknak nem felel meg.

Visszatérve a magánszemélyeknek kínált szolgáltatásokra, a Wise-nál takarékoskodhatsz is, úgynevezett Perselyekben, melyek megtakarítási számlaként működnek. Ezek az egyenlegek elkülönülnek a Többpénznemű számlád egyenlegétől. Mindegyikhez rendelhetsz megtakarítási célt és emoji ikont is.

Magyarországról választhatsz kamatozást biztosító megtakarítási számlát is, mely mögött a BlackRock által kezelt befektetési jegyek állnak.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.