
5 dolog, amit tudnod kell, mielőtt nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ) nyitsz
Értesz a befektetésekhez, és szívesen hozol pénzügyi döntéseket? Nehezen engeded ki a kezedből az irányítást? Ha a válaszod igen, akkor a nyugdíj-előtakarékossági számla lehet a neked való megtakarítási forma nyugdíjas éveidre. Mutatunk pár fontos szempontot, ami segít a választásban.
- Mi az a nyugdíj-előtakarékosság?
- Miért fontos foglalkozni a nyugdíj-előtakarékossági számlákkal?
- Gondold át, mennyi pénzre lesz szükséged nyugdíjas korodban!
- Gondold át, mennyire vagy jártas a befektetések világában!
- Határozd meg, mekkora összeget kell félretenned havonta!
- Tudd, hogy milyen támogatások járnak a NYESZ számlák után!
- Ismerd meg a szolgáltatókat!
Mi az a nyugdíj-előtakarékosság?
A nyugdíjelőtakarékosságok olyan öngondoskodási termékek, amelyek segítségével nyugdíjcélú megtakarítást építhetsz fel magadnak. A nyugdíj-előtakarékosságoknak három fő típusa van:
- a nyugdíjbiztosítás,
- az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP), és
- a nyugdíj-előtakarékossági számla, vagy NYESZ.
Miért fontos foglalkozni a nyugdíj-előtakarékossági számlákkal?
A gyermekszületések számának csökkenése és a születéskor várható élettartam növekedése miatt jelenleg az elöregedő társadalom problémájával kell szembenéznünk.
Ez azt jelenti, hogy egyre kevesebb aktív dolgozónak kell kitermelnie az egyre nagyobb arányú nyugdíjas réteg megélhetéséhez szükséges összeget.
Mivel már most is nagy terhet jelent a nyugdíjjárulék, ennek a mértékét nem nagyon lehet tovább növelni, így ugyanazt az összeget kell szétosztani a növekvő számú nyugdíjas között. Ez azt eredményezi, hogy egy főre egyre kisebb összeg fog jutni, és egy idő után már biztosan nem lesz elég a megélhetéshez az állami juttatás.
A problémát lehet késleltetni a nyugdíjkorhatár emelésével, azaz ha a nyugdíjazás közelében járókat egy ideig még a munkaerőpiacon tartjuk, akkor azzal javítható az aktív és az eltartott csoportok aránya. Ez azonban csak átmenetileg enyhíti a problémát, hiszen a korhatár nem növelhető a végtelenségig.
A központi megoldások hiánya miatt érdemes önállóan gondoskodnod a saját időskori anyagi biztonságodról.
Ezen cél eléréséhez egyszerű és kényelmes eszközként szolgálhatnak a nyugdíj-előtakarékossági termékek.
Mivel hosszú távra hozol döntést, pár dolgot érdemes átgondolnod, mielőtt megnyitod a saját NYESZ számládat. Összeszedtük neked az 5 legfontosabbat, ami segít a megfelelő választásban. Vágjunk is bele!

1. Gondold át, mennyi pénzre lesz szükséged nyugdíjas korodban!
Ha kitűzted magad elé a nyugdíjcélú megtakarítás célját, akkor elsőként fontos, hogy elgondolkodj a szükséges összegen. Kezdésnek számold ki, hogy körülbelül mekkora állami nyugdíjra számíthatsz.
A jelenlegi nyugdíjasok az aktív éveik átlagos bevételének a 60-70 százalékát kapják kézhez. Már ez is jelentős bevételkiesést jelent, de fontos, hogy a következő évtizedekben ez az arány tovább fog csökkenni, és valószínűleg a jelenlegi keresetednek 45-55 százalékára érdemes számítanod.
Ez azért jelent problémát, mert az időskori anyagi biztonsághoz nagyjából ugyanakkora összegre lesz szükséged havonta, mint jelenleg. Ugyan nem kell majd a gyermekkel kapcsolatos kiadásokkal számolnod, de például az egészségügyi kiadások meg fognak növekedni.
A várható nyugdíjad összegét érdemes úgy kiegészíteni, hogy a jelenleg bevételednek megfelelő összeg álljon a rendelkezésedre, és 20-25 év nyugdíjas időszakkal kell számolnod.
2. Gondold át, mennyire vagy jártas a befektetések világában!
A nyugdíj-előtakarékossági számla, vagy NYESZ egy olyan megtakarítási lehetőség, ami sok aktivitást kíván részedről. Ha érdekelnek a pénzügyek, szereted a kihívásokat és szívesen foglalkozol rendszeresen a befektetéseiddel, akkor ez a megtakarítási forma neked való lehet.
A nyugdíj-előtakarékossági számla esetén a pénzintézet szinte teljesen szabad kezet ad neked. Szabadon választhatod meg, hogy mibe fekteted a pénzed, illetve, hogy milyen gyakran és mekkora összeget fizetsz be.
Ennek a rugalmasságnak azonban megvannak a hátrányai is. Ha nem vagy elég rendszeres a saját elhatározásodból, hajlamos vagy elfelejtkezni az apróbb feladatokról, esetleg inkább a rövidebb távú céljaidat helyezed előtérbe, akkor nem biztos, hogy a NYESZ lesz a hozzád illő megoldás.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
3. Határozd meg, mekkora összeget kell félretenned havonta!
Jellemzően 5-10 000 forintos rendszeres befizetés semmilyen esetben nem elég, inkább néhány 10 000 forinttal érdemes számolni. Minél korábban vágsz bele a megtakarításba, annál kisebb összeg fog hiányozni havonta a családi kasszából, ráadásul ilyenkor a kamatok és az állami támogatások nagyobb részét teszik ki a megtakarításnak, mint egy későbbi életkorban nyitott számla esetén.
Arra figyelj, hogy a nyugdíj-előtakarékossági számlák esetében fennáll az a veszély, hogy elfeledkezel a rendszeres befizetésről, esetleg inkább a nagyobb összegekben történő befektetést részesíted előnyben. Ezzel semmi baj nincs, viszont ehhez más nyugdíjmegtakarítás illik.
A NYESZ-nél kiemelten figyelned kell arra, hogy hol tartasz a céljaid elérésében, és rendszeresen érdemes ellenőrizni, hogy minden a tervek szerint halad-e.
4. Tudd, hogy milyen támogatások járnak a NYESZ számlák után!
A nyugdíj-előtakarékossági számlák után is jár az évi 20 százalékos állami adóvisszatérítés, ami ennek a terméktípusnak az esetében évi 100 ezer forintban van maximalizálva. Ennek a kedvezménynek az eléréséhez tehát egy év alatt 500 000 forintot kell befizetned a számládra.
Az adóvisszatérítést neked kell igényelned az éves adóbevallás során. Ha esetleg elfeledkezel erről a feladatról, akkor utólag már nem lesz lehetőséged.
A nyugdíjjogosultság megszerzésével teljesen adómentessé válik a befektetés, ha a számlanyitás óta legalább 10 adóév eltelt.
Ezen idő előtti hozzáféréskor a korábban igénybe vett állami támogatás 120 százalékát vissza kell fizetni az államnak.
Egy ügyfél több szolgáltatónál is vezethet NYESZ-t, de az éves adóvisszatérítést csak egyetlen számlára (NYESZ-R) kérheti, amelyről az éves adóbevalláskor kell nyilatkoznia.
5. Ismerd meg a szolgáltatókat!
Ha te inkább önállóan foglalkoznál a befektetéseiddel, és megfelelő ismeretekkel rendelkezel ezen a téren, akkor több banknál is van lehetőséged arra, hogy nyugdíj-előtakarékossági számlát nyiss. Ilyen intézmény például
- a CIB Bank,
- az Erste Bank,
- a K&H Bank,
- az MBH Bank,
- az OTP Bank
- és az Unicredit Bank.
Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) nyitható a Magyar Államkincstárnál is, amelyen bármely forint alapú magyar állampapírt meg lehet vásárolni.
A NYESZ-hez díjmentes értékpapírszámlával kell rendelkezni a kincstárnál, ha ez megvan, akkor arra 5 000 forintot be kell fizetni előbb, majd utána azonnal megnyitható a NYESZ az ügyfélkapun keresztül online, vagy személyesen a kincstári kirendeltségeken. A kincstári NYESZ a Webkincstáron és Mobilkincstáron keresztül is kezelhető.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.

Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.