Cikkek  

A huszonévesek többsége ugyanolyan biztonságosnak tartja digitalizált kártyával történő okostelefonos vagy okosórás fizetést, mint a hagyományos bankkártyás tranzakciókat - derült ki a legfrissebb K&H ifjúsági index eredményei alapján. A két évvel korábbihoz képest többen gondolják azt, hogy a bankok bankkártyái biztonságosabbak a fintech cégek kártyáinál. A fiatalok egyben nyilatkoztak a fizikai bankkártyák jövőbeni sorsáról is...

Az elektronikus fizetési megoldásokat a fiatalok többsége alapvetően biztonságosnak tartja. A K&H ifjúsági index felmérés szerint az idei második negyedévben a 19-29 éves korosztály tagjainak 72 százaléka szerint az okostelefonos vagy okosórás digitalizált kártyával való fizetés ugyanolyan biztonságos, mint a klasszikus, fizikai bankkártyás megoldás. Ez nagyjából megfelel a 2022-es kutatás eredménynek. Ugyanakkor nagyon sokan - a válaszadók 70 százaléka - azon a véleményen vannak, hogy a bankok által kibocsátott kártyákat biztonságosabb használni, mint a fintech cégek kártyáit.

Két éve még csak 61 százalékuk mondta ezt. A növekedésben szerepet kaphatott, hogy valamivel óvatosabbak lettek a fiatalok a fintech bankkártyákkal kapcsolatban, de egyértelmű változásról még korai lenne beszélni. A fiatalok szerint a mobilalkalmazáson keresztül történő fizetés a kényelem szempontjából is megfelel a bankkártyás vásárlásnak.

Mit hoz a jövő a fiatalok szerint?

Szintén a fiatalok többsége látja úgy, hogy a digitális forradalom miatt küszöbön áll a bankkártyák nyugdíjazása. A megkérdezettek 69 százaléka úgy véli, hogy pár éven belül a mobileszközök átveszik a bankkártyák szerepét a fizetésben, ami nagyságrendileg megegyezik a 2022-es felmérés eredményével.

A fiatalok alig több mint fele, 53 százaléka a kriptovaluták térnyerését tartja valószínűnek, ez szintén összhangban van a korábbi értékkel. A dolgozó fiatalok 58 százaléka várja a kriptók előretörését, míg a diákoknak csak a 43 százaléka jósolja ugyanezt.

A K&H ifjúsági index a 19-29 éves fiatalok elégedettségét és jövőbeli várakozásait vizsgálja. A felmérésben 300 fő vett részt, az adatfelvétel 2024. április 25 - május 8. között történt.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában

  • Áldozat akit átvertek netes csalással

    Így kerüld el a banki kibercsalásokat - segít az MNB

    Sorozatot indít a banki kibercsalások elleni védekezésről a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ismerd meg ezeket a hasznos tanácsokat.

    frissítve: 2024. szeptember 16.
  • Átutalási limit ellenőrzése MagNet mobilbankban

    Napi átutalási limit véd a MagNet Banknál

    Lakossági számláidnál az egyéni költési szokásaidhoz igazítja a napi átutalási limitedet a MagNet Bank a csalások megelőzése érdekében.

    frissítve: 2024. szeptember 12.
  • Telefonos csaló ellenőrzése

    Így óvd a pénzed, ha a vonalban vannak a csalók

    Az adathalászat egyre komolyabb méreteket ölt, mióta az interneten is rendelkezünk a pénzünk felett. A kevésbé tájékozott ügyfelek gyakran nem tudják megvédeni a saját pénzüket, mivel a csalók megtévesztik őket. Ehhez több segítségre lenne szükség, amellyel a nem hozzáértők is beazonosíthatják a csaló hívásokat. A Gránit Bank most lépett egy ilyen újdonsággal, amely igazolja, ha tényleg a banktól hívnak.

    frissítve: 2024. szeptember 9.