Azonnal megérkezik a pénzem, ha utalják? Mennyi az átutalás ideje?
A rövid válasz az, hogy nem. Egyes tranzakcióknál az átulalás ideje bizonyos összeg alatt pár másodperc, míg más tranzakciókra akár napokat is várni kell, összegtől függetlenül. Bemutatjuk, hogy mikor ér át azonnal a pénz és azt is, hogy mikor kell napokat várnod rá. Hogy tudod kikerülni a rendszert, hogy azonnal megkaphasd a pénzed?
- Kétféle átutalási rendszer van
- Mit jelent az eseti átutalás?
- Átutalások munkanapokon, napközben óránként
- A régi átutalási rendszer 7 specialitása
- Mit kell tennem, hogy azonnal célba érjen az átutalásom?
- Mi történik, ha hétvégén vagy éjszaka azonnali átutalásként akarok elküldeni egy nagyobb összeget?
- Maradtak kérdéseid?
Kétféle átutalási rendszer van
2020. március 2-a óta két bankszámla között 5 másodpercen belül teljesül a legtöbb eseti utalás Magyarországon. Ebbe a körbe csak a fizetési számla tartozik bele, az egyéb bankszámla, például hiteltörlesztési számla vagy tartós betétszámla nem tartozik bele, így ezekre az azonnali átutalás sem kötelezően érvényes.
Ugyanígy, ha van államkincstári számlád, mert például állampapírba fektettél, akkor onnan nem azonnali még az átutalás, hanem a pénz megérkezésére a régi átutalási rendszer szerinti határidők érvényesek. Ha viszont te utalsz a kincstári számládra a magyar bankszámládról, a 20 millió forintos összeg alatt azonnal megérkezik a számládra.
Mit jelent az eseti átutalás?
Egy olyan átutalás, amit minden előzmény, rendszeresség, ismétlődés nélkül, most azonnal egyből beküldesz a bankba. Fontos, hogy beküldésenként csak egyetlen átutalásról lehet szó és az összegnek 20 millió forintnál nem szabad többnek lennie, ha azonnali utalással akarod elküldeni.
Ha ezek a feltételek nem igazak, akkor viszont sokkal lassabb lesz az átutalás ideje.
Átutalások munkanapokon, napközben óránként
Lássuk, hogyan működik egy olyan belföldi – azaz két különböző bank lakossági vagy vállalati ügyfele közötti – átutalás, amelyre legalább egy feltétel igaz az alábbiak közül:
- egyszerre több átutalás került benyújtásra a banknak (ún. kötegelt átutalás)
- telefonon vagy bankfiókban személyesen, papíron adtad le az átutalást
- 20 millió forintnál magasabb az utalás összege – rendszeres – más néven állandó vagy tartós – átutalásról van szó, ami azt jelenti, hogy az átutalás megadott időközönként, azonos összeggel ismétlődik
- az átutalásra egy későbbi munkanap lett megadva
Ha legalább egy feltétel teljesül a fenti esetek közül, akkor a régebbi belföldi átutalási rendszerben megy át az átutalás, ami azt jelenti, hogy nem fog azonnal odaérni a címzetthez.
Egyre több banknál lehet azonban számítani arra, hogy a kötegelt átutalásokat is az új azonnali fizetési rendszerben küldi el. Ugyanígy, bankja válogatja, hogy a telefonon leadott átutalást melyik rendszerben küldi el, de arra számíts, hogy alapesetben a régi átutalási rendszerben fogja elküldeni.
Ekkor megy el a banktól az utalás
A bank, miután befogadta tőled az átutalást, beteszi azt a legközelebbi ciklusba. Ez minden munkanap 7:30-tól 15:30-ig óránkénti befogadást jelent, tehát például 8:31-kor benyújtva 9:30-kor fog elmenni az átutalás, 15:10-kor benyújtva 15:30-kor.
15:30 után van még egy ciklus 17 órakor is, a vállalkozások napzárása miatt. Vagyis 17 óráig beküldve az átutalást, a pénz még aznap átmegy a címzetthez és megjelenik annak bankszámláján.
A jóváírásra a ciklus kezdetétől számított legkevesebb egy óra múlva, míg legfeljebb egy és negyedóra múlva lehet számítani. Azaz 7:30-kor beküldve például 8:30 és 8:45 között. A 15:30-as, utolsó óránkénti ciklusban 16:30 és 16:45 között, míg a napzáró utolsó ciklusban kivételesen 17:55 és 18:10 között lehet számítani a jóváírásra.
Ha 18:10-ig nem írták jóvá a pénzed, akkor általában már csak a következő munkanapon, 8:30 után számíthatsz a pénz jóváírására ismét. Akár még akkor is, ha éppen 17:00-kor küldik be a bankba, de a bank már sajnos lezárta az aznapi utolsó ciklusban elküldendő átutalások befogadását.
Mivel ez az átutalási rendszer csak munkanapokon üzemel, ezért péntek 17 óra után bármikor beküldve a bankba az átutalást, már csak hétfőn reggel 07:30-kor fog elmenni a pénz a címzett felé.
A régi átutalási rendszer 7 specialitása
- A régi átutalási rendszerben nem küldhetsz pénzt másodlagos azonosítóra, így telefonszámra, e-mail címre, adóazonosító jelre (magánszemélyeknek) és adószámra (cégeknek). A címzésnél nem fontos a címzett pontos neve, hiszen bármilyen nevet beírhatsz címzettként, a bankszámlaszám pontos használata viszont nagyon fontos.
- Minden bankszámlaszámban két ellenőrző szám biztosítja, hogy ne tudj tévedésből egy másik bankszámlára pénzt küldeni, mint ahová szerettél volna, így a bankszámlaszámot – azt érvényesnek hagyva – nem tudod elrontani.
- A régi rendszerben a bank addig nem vonja le az átutalás összegét az egyenlegből, amíg be nem küldi a soron következő órás ciklusba. Így külön figyelni kell arra, hogy a pénz feladója ne költse el az átutalás céljára szánt összeget addig is, például bankkártyás vásárlással vagy készpénzfelvétellel.
Ez főleg hétvégén, hosszú hétvégén, ünnepnapokon igényel odafigyelést, ekkor ugyanis több napig is látszik az egyenlegben az átutalásra szánt pénz. Ha ugyanis nem marad fedezet az átutalásra a bankszámlán a következő munkanap reggel 07:30-ig, akkor az nem fog elmenni a számláról. - Ha egy átutalás nem sikerül, a banki rendszer többször is megpróbálja elküldeni a pénzt a nap folyamán. Így számíthatsz arra, hogy ha valamelyik ciklusban nem ment el a pénz a számládról, de a fedezet megvan rá, akkor egy következőben el fog menni, legkésőbb 17 órakor. Ha 17 órakor sem megy el valamilyen banki kommunikációs hiba miatt, akkor újra be kell nyújtanod az átutalást a bankhoz, mert utána már nem fog elmenni.
- Mivel a munkahelyi fizetéseket általában egyben küldik be a bankba, ami kötegelt utalásnak számít, azok csak munkanapokon, az órás ciklusokban lesznek jóváírva, bármikor küldik is.
- Amikor munkanap-átszervezések miatt szombaton dolgozunk, akkor a banki átutalási rendszerben ez nem számít egy teljes értékű munkanapnak. A munkanapnak számító szombatokon csak 13 óráig lehet aznapi célba éréssel átutalást beküldeni a bankba, míg munkaszüneti napnak számító sima szombatokon egyáltalán nem.
- A bankon belüli átutalások általában azonnal teljesülnek feltétel nélkül. De ha mégsem, arra akkor sem vonatkozik kötelezően az azonnaliság, ha másik bankba küldve egyébként vonatkozna.
Mit kell tennem, hogy azonnal célba érjen az átutalásom?
Ha el szeretnéd kerülni, hogy a pénz késleltetve menjen át a címzetthez, akkor az alábbi szabályokat mindenképpen be kell tartanod.
- az átutalást eseti átutalásként kell beküldened a bankba
- az átutalást egyedüli tranzakcióként kell beküldened a bankba
- az átutalás összege maximum 20 millió forint legyen. Persze egymás után utalhatsz többször is 20 milliót, a lényeg, hogy egy utalás összege ne legyen a határösszegnél nagyobb
Ha az egyik rendszerbe már bekerült az átutalásod, nem tudod áttenni a másikba, így például hétvégén meg kell várni a következő munkanap reggelét akkor, ha nem az azonnali rendszerben ment el az átutalásod.
Érdemes arra figyelni, ha egyszerre akár két átutalást is beküldesz a bankba, az már kötegeltnek számít és jó eséllyel a régi rendszerben teljesül, nem fog tehát azonnal átmenni.
Mi történik, ha hétvégén vagy éjszaka azonnali átutalásként akarok elküldeni egy nagyobb összeget?
Ha az átutalt összeg nagyobb 20 millió forintnál, akkor csak hétköznap napközben teljesülnek az átutalások a régi rendszeren, hétvégén és éjszaka nem. Az azonnaliság érdekében célszerű ilyenkor a határ alatti összegekre szétbontani az átutalást.
Ha például 80 millió forintot kell átküldened, és az átutalás díja mondjuk 0,5 százalék, de maximum 5 000 forint, akkor a 80 millió forintos átutalást fél százalékos díjért 400 000 forintos jutalékkal küldené el a bank, ha nem lenne a díj 5 000 forintban maximálva.
Azonban, ha szétbontod 4 darab, egyenként 20 millió forintos átutalásra azért, hogy azonnal célba érjen, akkor már 20 millió forintonként kell ugyanezt a díjat, vagyis az 5 000 forintot kifizetned. Így 5 000 forint helyett négyszer annyit, azaz 20 000 forintot fizetsz.
Pénzügyi tranzakciós illeték
Ugyanígy beleszólhat a fizetendő díjba a pénzügyi tranzakciós illeték, ha a bank külön számítja fel. Ennek törvényi mértéke 0,45 százalék, de maximum 20 000 forint. Ha viszont négyfelé bontasz egy átutalást az azonnali teljesülés érdekében, akkor egy átutalás illetéke is négyszeres lesz.
Maradtak kérdéseid?
-
Azonnali átutalásnak számít, ha lakossági számláról céges számlára küldök eseti elektronikus átutalásként 20 millió forint alatti összeget?
Igen. -
Ha hosszú hétvége van és nem teljesülnek az azonnali átutalási feltételek, akkor a teljes hosszú hétvégét ki kell várni, hogy a pénzem átmenjen másik számlára?
Igen. Mindig csak a következő munkanap reggelén teljesülnek az átutalások. -
Mi történik, ha nem azonnali átutalást nyújtok be péntek este és a rá való fedezetet elköltöm a hétvégén bankkártyával?
A bank az első munkanapon többször is megpróbálja teljesíteni az átutalást 17 óráig, így eddig még visszapótolhatod az összeget és az átutalás teljesülni fog.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.