Az átlagbér harmadát lakástörlesztésre költik a most szerződők
Egy év alatt kétszeresére, 18,2 millió forintra emelkedett az átlagos piaci lakáshitel szerződések összege. Miután a béremelkedés és a kamatok csökkenése az emelkedésnek csak kisebb részét tudta ellensúlyozni, az őszi hónapokban a bankokkal szerződő családok már azt vállalták, hogy a nettó átlagbér 33 százalékának megfelelő törlesztőrészletet fizetnek – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Egyetlen év alatt drámai mértékű növekedéssel, a duplájára emelkedett a családok által felvett piaci lakáshitelek átlagösszege - hívja a fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra emlékeztet, hogy 2023 októberében a piaci kamatozású lakáshitelek átlagos összege 9,1 millió forint volt, míg az idén októberben megkötött lakáshitel szerződések átlagosan 18,2 millió forintról szóltak.
Az átlagos lakáshitel összegének drasztikus megugrását a szakértő szerint mindennél jobban mutatja, hogy a 2023-at megelőző öt évben mindössze 7,3 százalékkal nőtt az átlagos lakáshitelek szerződéses összege: 2018 októberében egy lakáshitel szerződés átlagosan 8,52 millió forintról szólt.
Az a fránya infláció
A BiztosDöntés.hu szakértője szerint a lakáshitel összegek ilyen mértékű megugrását egyrészt az okozza, hogy az elmúlt időszakban megtapasztalt erőteljes infláció beépült az ingatlan árakba. Emellett Gergely Péter annak a bizonyítékát is látja az adatokban, hogy a pénzromlás valóban felemésztette a háztartások tartalékait, így aki most lakásvásárlásban gondolkodik, sokkal kevésbé tud korábbi megtakarításaira támaszkodni.
Természetesen, az is igaz - emlékeztet a BiztosDöntés.hu szakértője -, hogy az elmúlt év során a háztartások jövedelme is a növekedett. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi, szeptemberi adatai szerint ugyanakkor a 417 246 forintos nettó átlagkereset csak 11,2 százalékkal múlja felül a 2023 októberi 375 330 forintot.
A háztartások adósság terhén nagyobb mértékben csökkentett az, hogy az elmúlt egy év alatt több mint 150 bázisponttal csökkentek a piaci lakáshitel átlagkamatok. Ennek köszönhetően míg a felvett hitelösszeg megduplázódott, addig az adósok által az átlagos hitelösszegről szóló 20 éves lakáshitel szerződésre fizetett törlesztőrészlet „csak” 77 százalékkal emelkedett: aki 2023 októberében vette fel a 9,1 milliós átlaghitelt, az 78 000 forint körüli törlesztést fizet havonta, míg aki idén októberben 18,2 millióra szerződött 20 évre, annak a hitelszerződése átlagosan 138 000 forintos havi törlesztő részlet megfizetésére kötelezi adósként.
Az átlagbér harmadára futott a törlesztőrészlet
Gergely Péter szerint a következő hónapokra nézve figyelmeztető lehet, hogy az ügyfelek által bevállalt induló törlesztőrészlet az őszi hónapokban már meghaladta a nettó átlagbér harmadát. Mindezt annak fényében érdekes szemlélni a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint, hogy a korábbi időszakban a háztartások nagyon komolyan tartották magukat ahhoz, hogy lakáshitel törlesztésük összege a nettó átlagbér 20-23 százalékát tegye csak ki.
Pánikra nincs ok, hiszen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelfék szabályai szerint 600 ezer forintos nettó havi jövedelem esetén is a kimutatott jövedelem 50 százalékáig emelkedhet az adósok által vállalt havi törlesztőrészlet összege.
Ez pedig azt jelenti, hogy az MNB által kimutatott 6,74 százalékos átlagos hitelköltség mellett a nettó átlagbérből élők a példánkban szereplő 20 éves futamidőre akár 27,5 millió forintos hitel felvételére is jogosultak. Ha pedig a BiztosDöntés.hu lakáshitel kalkulátorában nettó átlagbér mellett elérhető legjobb banki ajánlattal – a Gránit Bank 6,18 százalékos kamatozású, 6,48 százalékos THM mellett nyújtott lakáskölcsönével – számolunk, abban az esetben további fél millió forinttal, 28 millió forintra emelkedik az a kölcsönösszeg, amelyet egy 20 éves szerződésben vállalhatunk.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.