Bankkártya letiltás mobilról
Minden banknál van lehetőség a bankkártya letiltás vagy a vele egyenértékű blokkolás gyors elvégzésére a mobilapplikáción keresztül. Megmutatjuk képekkel, hogy mit csinálj és hogy hol találod meg a menüben.
- Bankkártya letiltás mobil appból
- CIB Bank kártyaletiltás
- Gránit Bank kártyaletiltás
- K&H Bank kártyaletiltás
- MagNet Bank kártyaletiltás
- MBH Mobil App kártyaletiltás
- MBH Mobil Appban (korábban MKB) kártyaletiltás
- OTP Bank kártyaletiltás
- Raiffeisen Bank kártyaletiltás
- Revolut Bank kártyaletiltás
- MBH Bank (korábbi Takarékbank) kártyaletiltás
- UniCredit Bank
- Miért fontos a bankkártyádat letiltani?
- Bankkártya blokkolás
- 0 forintos limitre állítás
- Maradtak kérdéseid?
Bankkártya letiltás mobil appból
A bankkártya letiltásnál kiemelten fontos a gyorsaság, mert a visszaélések is gyorsan megtörténnek.
A leggyorsabb megoldás a bankkártya letiltás a mobilapplikációban, ezt azonban idehaza csak a K&H Bank, a MagNet Bank az OTP Bank és a Raiffeisen Bank, továbbá a Revolut Bank és a Wise biztosítja. Más bankoknál blokkolni tudod a kártyád.
CIB Bank kártyaletiltás
A CIB Banknál csak blokkolni tudod a kártyádat. Ezt az alábbi útvonalon teheted meg a mobilapplikációban:
Főmenü - Kártyák - Kártyáim - jobb alsó narancssárga kártya ikon - Átmeneti kártyablokkolás - Tovább - PIN-kód megadása
A blokkolás feloldása sokkal egyszerűbb, mert a Kártyáim menüpontban már mutatja a kártya blokkoltságát a mobilapplikáció. A kártyaképre kattintva máris feloldhatod a kártyád blokkoltságát.
Gránit Bank kártyaletiltás
A Gránit Banknál a főképernyőn a Kártyák menüpontot kell választanod.
A következő képernyőn a lakatra kell koppintanod a bankkártya blokkolásához. Alatta beállíthatod, hogy a kártya engedélyezését követően automatikusan újra lezárjon, erre egy időt is beállíthatsz. Ez azért jó, mert nem felejted el visszazárni.
K&H Bank kártyaletiltás
A K&H Banknál a termékek menüpontból kell elindulnod. Itt válaszd a kártyáim ikont.
A megjelenő kártya vagy kártyák közül koppints a letiltandó kártyára.
Az így megjelenő oldalon válaszd a felfüggesztés gombot. Ez még csak blokkolásnak számít, így ha le akarod tiltani a bankkártyát, akkor válaszd a kártyabiztonság menüpontot.
A bankkártya letiltása a következő képernyőről végezhető el.
MagNet Bank kártyaletiltás
A MagNet Banknál a mobilapplikáció főmenüjéből a Bankkártyák menüt válaszd.
Az így megjelenő oldalon a Kártyaletiltás gombbal tudod letiltani a bankkártyádat.
MBH Mobil App kártyaletiltás
Az MBH Mobil App (korábban Budapest Bank) esetében a főképernyőről kezdeményezheted a bankkártya letiltását az egyik módon.
A másik módszer a főmenü Bankkártyák menüpontja. Mindkettő ugyanoda visz.
Koppints a kiválasztott bankkártyára.
A Biztonság lapon a felfüggesztés gombot kell megnyomnod a bankkártya blokkolásához, kifejezett letiltás itt nem érhető el.
MBH Mobil Appban (korábban MKB) kártyaletiltás
Az MBH Mobil Appban (korábban MKB) a Bankkártyák főmenüpontra kell koppintanod.
Az így megjelenő képernyőn koppintással válaszd ki a letiltani kívánt bankkártyát.
A következő képernyőn válaszd a Blokkolás menüpontot. Végleges letiltás itt nem érhető el.
A következő képernyő jobb felső sarkában kell Jóváhagyni a műveletet.
OTP Bank kártyaletiltás
Az OTP Bank Mobilalkalmazásában a főmenüből elérhető Kártyáim gombbal kell kezdened a letiltás elérését, majd görgess lefelé. A kártyáid között jobbra-balra csúsztatással tudsz választani.
A Kártya letiltása menüpontból kezdeményezheted a bankkártyád letiltását.
Raiffeisen Bank kártyaletiltás
A Raiffeisen Bank myRaiffeisen mobilalkalmazásában a Termékeim főmenüpontból elindulva tudod elérni a kártyáidat. Koppints rá a letiltani kívánt kártyára.
Itt a Kártya felfüggesztése menüpontból kezdeményezheted a bankkártya blokkolását.
A kártya felfüggesztését a következő képernyőn kell megerősítened.
Érdekesség, hogy bár a Kártya felfüggesztése menüpont alatt ott van a Kártya letiltása menüpont is, de az az alábbi képernyőre vezet, ahonnan csak egy felkérés olvasható a telefonhívásra a letiltás érdekében. Vagyis a mobilappal valójában nem tudod letiltani a bankkártyádat.
Revolut Bank kártyaletiltás
A Revolut Bank mobilalkalmazásában először is a Kártyák főmenüpontot kell választanod. Onnan a letiltani kívánt kártyára koppints. A kártyák között jobbra-balra lapozhatsz.
A Befagyasztás gombbal tudod blokkolni a bankkártyádat.
Ha tényleg le akarod tiltani a kártyádat, akkor az előző képernyőn válaszd a Beállítások gombot, majd itt a Kártya cseréje menüpontot (ekkor kapsz cserekártyát) vagy a Kártya megszüntetése menüpontot (ekkor nem).
MBH Bank (korábbi Takarékbank) kártyaletiltás
Az MBH (volt Takarékbank) mobilappjában a főmenüből elérhető Bankkártyák menüt kell választanod a letiltáshoz.
A következő képernyőn a kártya blokkolásához válaszd a Kártya felfüggesztése gombot. Teljes letiltás itt nem érhető el, csak akkor ha a bankot felhívod telefonon.
UniCredit Bank
Az UniCredit mBanking mobilalkalmazásban a főképernyőn (Nyitóoldal menüpont) a Kártyára kell kattintani, majd válaszd a Beállítások fogaskerék ikont a kártya alatt.
Itt éred el a Kártya ideiglenes felfüggesztése menüpontot, ahol blokkolhatod a kártyádat.
Illetve itt már blokkolhatod is a kártyát.
Miért fontos a bankkártyádat letiltani?
Ha elveszik bankkártyád, de a mobiltelefonod nem, és gyorsan le szeretnéd tiltani (visszavonhatatlan) vagy blokkolni (visszavonható), akkor minden banknál van már rá lehetőségeid.
Ha nem tiltod le az elveszett, ellopott bankkártyádat, akkor ellophatják a pénzed 15 000 forint alatti vásárlásokkal PIN kód nélkül (általában 45 000 forintos összevont érintéses limitig), vagy ha kifigyelik a PIN kódodat egy 15 000 forint feletti vásárlásnál vagy ATM készpénzfelvételnél.
A letiltás egy jogi határidő is. Ha ugyanis nem bizonyosodik be a szándékos vagy gondatlan magatartásod, ami miatt a kár keletkezett, akkor a bank teljes összegben átvállalja a kárt, míg a letiltás előtti károkból lehetséges, hogy önrészt kell vállalnod, melynek mértéke a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló törvény szerint 15 000 forint.
Bankkártya blokkolás
A bankkártya blokkolás hatását tekintve a kártyaletiltással azonos, ingyenesen inaktívvá teheted a kártyádat, viszont visszavonható.
Ha blokkolod a bankkártyádat, akkor a gombnyomás pillanatától kezdve a banki rendszerekben a kártyával semmilyen művelet nem lesz elvégezhető a bankkártya terhére egészen addig, amíg fel nem oldod ezt a mobilapplikációban.
Ha nem vagy benne biztos, hogy a kártyád elveszett, akkor érdemes lehet először blokkolni, mivel ezt vissza tudod csinálni. Ha letiltod a kártyádat és utána megtalálod, akkor már nem tudsz visszafordulni - ki kell dobni a kártyát és újat kell rendelned.
Ezt a módszert úgy is használhatod, hogy a fizetések előtt feloldod a kártyát, majd utána visszazárod. Ezzel garantáltan nem tudnak fizetni a kártyáddal semmilyen olyan helyen, ahol az elfogadás során elektronikus összeköttetés létesül a bankkal.
Ha dombornyomású a bankkártyád, akkor a kikapcsolt kártya terhére is teljesíthetők fizetések úgynevezett offline környezetben, vagyis amikor nincs banki összeköttetés a fizetés során, beleértve az internetes fizetést is. Szerencsére az ilyen tranzakció azonban a világ fejlett részén - köztük Magyarországon is - kifejezetten ritka.
0 forintos limitre állítás
Akár 0 forintra is be tudod állítani a készpénzfelvételi és vásárlási limiteket, ezzel nem tudják a csalók a kártyádat érdemben használni. Ezzel vigyázz, mert automatikusan visszaállhat az eredeti limit, és azzal sok pénzt bukhatsz.
Maradtak kérdéseid?
-
A bankkártya letiltás előtti károkat biztosan kifizetik nekem?
Igen. Egyetlen esetben nem: ha bebizonyosodik, hogy gondatlanságoddal vagy súlyosan szerződésszegő magatartásoddal hozzásegítetted a csalót a kárhoz, vagy magad is közreműködtél ebben.
A bankok bankkártya üzletszabályzatai általában tartalmazzák azt a kitételt, hogy a PIN kóddal végzett műveleteket tőled származónak tekintik. Persze vitatni ezt is lehet.
-
Mi a helyzet akkor, ha elvesztettem a kártyámat és érintéssel, azonosítás nélkül fizetnek vele 15 000 forint alatt?
Ezeket is visszakapod. Ugyanakkor tudnod kell, hogy általában 45 000 forintig gyűlhet össze érintés nélküli bankkártyás költés, utána már mindenképpen kell azonosítás.
-
Mi van akkor, ha a bank lebeszél a rendőrségi feljelentéstől a bankkártya elvesztése vagy ellopása esetén? Főleg, ha azt mondja, hogy ő is bejelenti?
Akkor is jelentsd be magad is. Ezzel bebiztosítod a feljelentést arra az esetre, ha a bank netán mégsem tenne feljelentést. A feljelentés téged védhet egy későbbi jogi eljárásban. -
Honnan juthatok még további információkhoz a bankkártya letiltásával kapcsolatban?
A Magyar Nemzeti Bank alábbi oldalát javasoljuk még elolvasni, ezen kívül olvasd el a bankod biztonsági jótanácsait is.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.