Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A PIN-kód megadása egy elengedhetetlen része a bankkártyád használatának. Készpénzfelvételkor, egyenleg-lekérdezéskor minden esetben, vásárláskor pedig bizonyos összeghatárok felett meg kell adnod ezt a kódot hitelesítés céljából. A PIN hitelesítés arra szolgál, hogy igazold, hogy tiéd a kártya.

Mi a PIN-kód a bankkártyánál?

A PIN-kód az angol Personal Identification Number (személyes azonosító szám) kifejezésből származó rövidítés, mely egy 4 számjegyből álló biztonsági kód.

A PIN-kód a bankkártya esetében hitelesít és igazolja, hogy a bankkártya a Te birtokodban van.

Ha valaki ellopja a kártyádat, akkor PIN-kód nélkül nem tudja használni, legalábbis bizonyos műveletekhez biztosan nem.

Hogyan működik a bankkártya PIN-kódja?

A bankkártya gyártója legenerál egy PIN-kódot, melyet hozzárendel a kártyához. A gyártó és a bank viszont nem tárol el PIN-kódot szöveges formában, hanem ennek egy titkosított formáját tárolják csak, amit később össze tud hasonlítani a használat során megadott PIN-kódod titkosított változatával.

A titkosított változatot a banki rendszeren kívül a kártya chipjében is eltárolják. Amikor beírod a PIN-kódot egy művelet során, akkor a bank ugyanazzal a titkosítási eljárással feldolgozza a megadott PIN-t, és összehasonlítja a korábban eltárolt titkosított változattal.

Ha egyeznek, akkor a rendszer jóváhagyja a tranzakciót. Ha nem, akkor elutasítja.

A bank azért nem ismeri a PIN-kódot, mert ha szöveges formában elérhető lenne, akkor az ügyfelek pénzéhez való hozzáférés sokkal kevésbé lenne biztonságos. A titkosítás és az anonimizált tárolás segít minimalizálni a visszaélések lehetőségét arra az esetre, ha valaki illetéktelenül hozzáférne a banki adatokhoz.

A bankok gyakran hardveres titkosítási modulokat is használnak, amelyek fizikailag is védik a titkosított adatokat. A chipes bankkártyákon található chip külön is képes tárolni a titkosított PIN-kódot, és helyben ellenőrizni azt, így a PIN-kódot nem mindig továbbítják a bank felé. Ez a megoldás biztosítja, hogy a PIN-kódod még a bank dolgozói vagy a rendszert üzemeltetők számára se legyen elérhető.

Pin kód begépelése

Hogyan tudod megváltoztatni a bankkártya PIN-kódját?

A bankkártya PIN kódjának megváltoztatása ATM-nél (bankjegy-automatánál) lehetséges. Nem biztos, hogy minden ATM képes erre, inkább a bankod saját ATM-jénél próbálkozz. Sokszor a bankod mobilalkalmazásában vagy a bankfiókban egy PIN billentyűzeten is meg tudod változtatni a PIN-kódot.

Milyen banki műveletekhez kell PIN-kód?

A PIN-kód minden művelethez kell, amit bankjegy-automatánál (ATM) hajtasz végre.

Ezen kívül PIN-kód kell Magyarországon 15 000 forintot elérő bankkártyás vásárlás esetén. Más országokban más ez az érték, de mindenhol hasonló nagyságrendű. Amikor külföldön jársz, a helyi ország limitje érvényes a magyarországi bankkártyák használatakor is, nem pedig a 15 000 forintos magyarországi limit. Ezen a limiten sem Magyarországon, sem külföldön nem tudsz változtatni.

Szintén r szükséges PIN-kód megadása, ha egymás után 15 000 forintot el nem érő egymás utáni vásárlásokkal eléred a 45 000 forintos (vagy 150 eurónak megfelelő) értékhatárt. Ha eléred ezt a limitet, akkor éppen bármekkora összegnél, tehát 15 000 forint alatt is meg kell adni a PIN-kódodat. Már egy darab PIN-kódos vásárlás is megszakítja ezt a sort és a 45 000 forint (vagy 150 euró) számítása elölről indul.

Vannak bankok, amelyek maguktól lenullázzák ezt a határt, például a K&H Bank minden hétfőn lenullázza ezt a limitet.

Más bankok lehetővé teszik ennek a limitnek a kézi lenullázását a bank mobilalkalmazásában. Ilyen például a Revolut Bank.

Milyen banki műveletekhez nem kell PIN-kód?

Kizárólag a 15 000 forint alatti bankkártyás vásárlások esetén nem kell PIN-kódot megadni mindaddig, amíg csupa PIN-kód megadása nélküli vásárlásokkal el nem éred a 45 000 forintos (vagy 150 eurós) értékhatárt.

Nem kell megadnod PIN-kódot internetes vásárlás vagy internetbankos, mobilapplikációs belépés során. Ha ilyet látsz, az egyértelműen csalás, ne adj meg semmilyen kódot! (Bár a kártyád fizikai jelenléte nélkül megszerzett PIN-kóddal nem sokra mennek.)

Ha banki ATM-hez vezető ajtón munkaidőn kívül PIN-kódot kérnek, az is csalás, ne add meg! Ha megadod, akkor utána, az ATM-nél egy észrevehetetlen kártyanyílás-előtéttel lemásolják a kártyád mágnescsíkját, amit később legyártanak és az Európai Unión kívül, ahol nincsenek chipes ATM-ek, a PIN-kódod ismeretében készpénzt vesznek fel a másolt (klónozott) kártyával a bankszámládról.

Mire figyelj a bankkártyád PIN-kódjával kapcsolatban?

A bankkártyád PIN-kódja ismeretében végrehajtott műveleteket a bank úgy tekinti, mintha azokat te magad végezted volna el, ami kizárhatja a kártérítést. Éppen ezért, a bankkártyád PIN-kódját soha ne add meg senkinek és ne írd fel sehová. Csak ekkor lehetsz biztos abban, hogy tényleg csak te tudod a kódot.

Amikor készpénzt veszel fel ATM-nél, vagy üzletben adod meg a PIN-kódodat, mindig takard el a billentyűzetet, ha nincs rajta védőfedél. (Ha nagyon gyanakvó vagy, akkor ATM-nél inkább akkor is takard el, ha van védőfedél a billentyűzeten.

Egy kereskedőnél is irányulhat rejtett kamera a PIN-billentyűzetre, bár ehhez a módszerhez az is szükséges, hogy a mágnescsíkot lehúzzák a POS-terminálon, ami az Európai Unióban és más fejlett piacokon már egyáltalán nem használt technológia, külföldön még találkozhatsz ilyennel.

Bankkártya bedugása és pin kód begépelése ATM-en

Mit tegyél, ha elfelejtetted a bankkártyád PIN-kódját?

Próbáld megkeresni azt a levelet, amelyet a bankod küldött ki neked a bankkártyád első postázásakor! A megújításnál általában nem küldenek új PIN-kódot.

Ha nem találod a PIN-kódodat, akkor szükséges konzultálnod a bankkal, telefonon vagy személyesen, bankfiókban. Ilyenkor sajnos meg kell várnod azt az időt, ameddig legyártják és postázzák számodra az új PIN-kódot.

Mielőtt értesítenéd a bankod, nézd meg, hogy a bankod mobilalkalmazása képes-e arra, hogy megmutassa a bankkártyád PIN-kódját!

Mit tegyél, ha nem működik a bankkártyád PIN-kódja?

Ha nem működik a bankkártyád PIN-kódja, pedig biztosan jót ütsz be, akkor valószínű, hogy le van tiltva a kártyád. Nagyon ritkán a bank vagy a kártyatársaság informatikai rendszere is okozhat ilyen hibát.

Ha a bankjegy-automata vagy POS terminál nem közli pontosan, hogy mi a baj a tranzakcióval, akkor konzultálj a bankod telefonos ügyfélszolgálatával, hátha megoldható a probléma és nem kell új kártyát kérned!

Előtte még ellenőrizd, hogy nem járt-e le a kártyád! Az érvényességi időt négy szám jelzi a kártyán, közte egy per jellel (például 09/27). Ebből az első kettő számjegy a hónapszám, második kettő pedig az évszám utolsó két számjegye. A bankkártyád a rajta szereplő hónap utolsó napján, magyar idő szerint éjfélig használható.

A bank 3 darab hibás PIN-kód megadás után blokkolhatja a kártyádat, vagy akár le is tilthatja. Sőt, az ATM el is nyelheti a kártyádat ilyenkor, amihez utána valószínűleg már nem jutsz hozzá, újat kell kérned.

Maradtak kérdéseid?

  • Miért 4 számjegyű a PIN-kód?

    Az ATM-et feltaláló Shepherd-Barron eredetileg 6 jegyűt kódot alkalmazott volna. A felesége viszont azt mondta, hogy 4 számjegynél többet nem tud megjegyezni. Emiatt 4 számjegy a PIN kód.
  • Mit tegyek, ha nem akarok PIN-kódot megadni, mert félek, hogy elfelejtem?

    Ebben az esetben digitalizáld a bankkártyádat egy mobiltárcába (Google Wallet, Apple Pay). A fizetések során ettől kezdve a telefonod kódját kell megadni, amire valószínűleg jobban emlékszel. Ugyanígy használhatod az NFC-s fizetésre képes okosórádat is erre a célra. Sőt, több kártya esetén is csak a telefonod vagy órád egyetlen kódját kell megjegyezned.
  • Mások megtudhatják a PIN-kódomat?

    Nem. Csak akkor, ha te elárulod nekik, vagy gondatlanságodból megtudják. A PIN-kódodat a bank sem ismeri.
  • Kötelező cserélnem a PIN-kódot valamilyen időszakonként?

    Nincs ilyen előírás, ma már akár évtizedekig is használhatod ugyanazt a PIN-kódot, hiszen a 3-5 éves kártyamegújítások során a PIN-kódot ma már nem cserélik. Mégis, célszerű néha megváltoztatni, főleg akkor, ha gyanút fogsz, hogy megtudhatták a bankkártyád PIN-kódját.
  • Mit jelent, hogy birtoklod a bankkártyát?

    A kártya tulajdonosa a hivatalosan bank. Ezért nem a tulajdonodban van, te csak birtoklod.
Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában