Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Előfordul, hogy meg akarod szüntetni a bankszámládat. Például azért, mert találtál egy jobbat, vagy például azért, mert már nincs rá szükséged. Elmondjuk, mire figyelj.

Hogyan tudod egyszerűen megszüntetni a bankszámlád?

A bankszámla megszüntetése a legegyszerűbb személyesen, bankfiókban, mert ilyenkor át tudjátok beszélni a feltételeket, tennivalókat.

De megszüntetheted a bankszámlád postai levélben is és valószínűleg sok banknál kezdeményezheted telefonon is. E-mailben, mobilalkalmazáson, internetbankon keresztül általában nincs lehetőség a bankszámla megszüntetésére.

Bankváltás

Van még egy módszer a bankszámla megszüntetésére, ez az egyszerűsített bankváltás. Ennek keretében elég egyszer bemenned a kiválasztott új bank bankfiókjába. Itt bankváltással megnyitod az új számládat, a régi bankszámládat az új bank automatikusan megszünteti, ha minden megszüntetési feltételnek megfelelsz (például nincs tartozásod a régi bankban).

Mire kell figyelni a bankszámla megszüntetéskor?

Közös tulajdonú számla esetén közösen lehet csak megszüntetni a bankszámlát.

A számlán nem lehet tartozásod vagy hiteled.

Lekötött betéted sem lehet, számla megszüntetés előtt fel kell törni a betétet és fel kell venni az egyenlegét készpénzben vagy át kell utalni.

Ki kell fizetned a töredék időre eső számlavezetési díjat, és a különféle utólag terhelt díjakat.

Ha van csoportos beszedésed a bankszámlán, vagy másodlagos azonosítód, akkor azokat is célszerű megszüntetni.

Milyen szolgáltatásokat kell felmondani a bankszámla megszüntetéshez?

Mivel a bankszámla nem szüntethető meg folyószámlahitel, lekötött betét és dombornyomású bankkártya megléte esetén, ezért ezeket a banki szolgáltatásokat meg kell szüntetned a számla bezárása előtt.

A dombornyomású bankkártya leadását követően még 30 napot vár a bank, így azt célszerű a tervezett megszüntetés előtt legalább 30 nappal leadni.

Szerződés aláírása bankfiókban

Mikor nem lehet megszüntetni a bankszámlát?

Ha van köztartozásod, amely végrehajtás alatt áll a számládon, akkor nem zárhatod be a számládat. Ez azonban nem tart örökké, legfeljebb 60 nap után felszabadul a számlád és megszüntetheted.

Zárolt vagy hagyatéki eljárás alá vont számla nem szüntethető meg.

Nem szüntetheted meg a számlád, ha van róla törlesztett jelzáloghitel vagy személyi kölcsön tartozásod. Ekkor csak annyit tehetsz, hogy minimalizálod a forgalmat a számlán és átirányítod máshová a bevételeidet, továbbá visszaadod a bankkártyádat.

Csak a törlesztőrészletedet utalod rá a számládra. Ebben az esetben viszont számolj azzal, hogy a számlavezetési díj megemelkedhet, ha valami olyan kedvezményt nem teljesítesz, amely olcsóbbá teszi a havidíjat.

Esetleg válts feltétel nélkül ingyenes vagy olcsó havidíjas csomagra, ha lehetséges. Az is megoldás lehet, ha a hiteled is átviszed az új bankszámládat vezető bankhoz. Ebben az esetben megszüntetheted a régi számládat.

Ha van dombornyomású bankkártyád, azt célszerű leadnod 30 nappal a tervezett megszüntetés előtt. Ellenkező esetben a bank még a megszüntetés után 30 napig fenntarthatja a számládat, mivel a dombornyomású kártyáddal olyan helyeken is lehet fizetni, amelyek nincsenek elektronikus összeköttetésben a bankkal. Így a bankod csak késve, papír alapon értesül a tranzakciódról.

Mikor szűnik meg automatikusan a bankszámla?

Ha a bankváltási folyamatban nyitsz új bankszámlát egy másik banknál, az képes automatikusan bezárni a régi bankszámládat. Azonban van még pár eset, amikor szintén automatikusan megszűnhet a bankszámlád.

Egyes bankok az inaktív számlákat, különösen a nulla egyenlegű számlákat, netán a kis tartozással rendelkező számlákat is, maguktól bezárhatják, a számlatulajdonos előzetes értesítése mellett. A nem használt számláidra is célszerű néha egy kis összeget átutalnod, vagy néha egy-egy átutalást indítanod róla.

Szerződés megszegése, illegális cselekmény vagy egyéb szabálytalanságok miatt is megszüntetheti a bank a számládat.

Egyes számlák (például diákszámla) megszűnnek akkor, ha a jogosultságod lejárt rá.

Bankszámla megszüntetés halálesetkor

Ha a bank tudomást szerez a számlatulajdonos haláláról, akkor automatikusan zárolja a számlát, ekkor már nem lehet felette rendelkezni és automatikusan megszűnik, ha az örökösök rendelkeznek a bankszámla egyenlege felett.

Örökös híján a bankszámla úgy szűnik meg, hogy a rajta lévő egyenleget a bank az államnak utalja át.

Maradtak kérdéseid?

  • Ha negatív a bankszámla egyenleg, meg lehet szüntetni?

    A megszüntetéssel egyidejűleg ki kell fizetni a tartozást. Anélkül nem tudod megszüntetni.

  • Megszüntessem a bankszámlámat, vagy inkább térjek át egy ingyenes havidíjú bankszámlára?

    Mi az ingyenes bankszámlára áttérést javasoljuk, mert bármikor jól jöhet, hogy van egy élő bankszámlád, amely egyébként nem kerül neked semmibe.
  • Vissza tudom vonni a bankszámla megszüntetést?

    Nem. De újat tudsz nyitni a megszüntetés után, új számlaszámmal és új bankkártyával.
  • Díjat számít fel a bank azért, ha megszüntetem a bankszámlámat?

    Nem, kivéve, ha a számlanyitástól számított rövid időn belül, jellemzően 6 hónapon belül szüntetetted meg, illetve ha kaptál ajándék pénzt, akkor a hűségidőn belül azt is vissza kell fizetni.
Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában