Folyószámlahitel 2024
A folyószámlahitel keretéből fedezhető az átmeneti pénzhiány. Megmutatjuk, mire jó a folyószámlahitel, mikor érdemes ezt választanod, és miért kell vele vigyázni.
- Mi a folyószámlahitel?
- Mire érdemes a folyószámlahitelt használni?
- Hogyan működik a folyószámla-hitelkeret?
- Mekkora összeget kaphatok?
- Mennyibe kerül a folyószámlahitel?
- Mik a feltételek és hogyan igényelhető a folyószámlahitel?
- Milyen dokumentumokra lesz szükségem?
- A folyószámlahitel hátrányai
- Folyószámlahitel és személyi kölcsön
- Folyószámlahitel kiváltás
- Folyószámlahitel és hitelkártya
- A folyószámlahitel előnyei és hátrányai
- Folyószámlahitel ajánlatok bankonként!
- Maradtak kérdéseid?
Mi a folyószámlahitel?
A folyószámlahitel egy, a bankszámlához kapcsolódó hitel. Hitelkeretéből minden olyan kifizetés szabadon, a hitelcél megjelölése nélkül teljesíthető. Fedezete a folyószámlára utalt bevétel, például munkabér vagy nyugdíj.
Mire érdemes a folyószámlahitelt használni?
A folyószámlahitel, hitelkeret vagy folyószámla-hitelkeret arra való, hogy hirtelen támadt kiadásaidat fedezd belőle, vagy ha átmeneti anyagi gondjaid vannak, amelyek várhatóan hamar rendeződnek majd.
Arra is jól használható lehet, hogy ha valamilyen csoportos beszedési megbízást vagy automatikus utalást állítottál be a számládon, akkor soha ne fordulhasson elő olyan helyzet, hogy a bank fedezethiány miatt nem tudja levonni az adott összeget.
A folyószámla-hitelkeret tehát egyfajta biztonsági tartalék, ha hónap végére valami nagyobb kiadás miatt elfogyna a pénzed, vagy nem a hónap legelején kapsz fizetést, és épp rossz ütemben volt szükséged nagyobb összegre.
Hogyan működik a folyószámla-hitelkeret?
A hitelkeret a bankszámládhoz kapcsolódik, tehát a saját számlavezető bankodnál veheted fel. A fedezete a saját fizetésed vagy nyugdíjad, ingatlanfedezet nem kell hozzá.
A bank a hitelkeret összegét a rendelkezésedre bocsátja a bankszámládon, és szabadon hozzáférhetsz a bankkártyáddal, de felveheted készpénz formájában vagy utalhatsz is belőle. Ugyanúgy viselkedik, mintha a saját pénzed volna a bankszámládon.
A hitelkeretedet az egyenlegeden is látod, és a netbankban vagy a bank mobilapplikációjában meg tudod nézni, hogy mennyi van még belőle.
Hogyan jeleníti meg a bank a hitelkeretet?
A bankok eltérően jeleníthetik meg a hitelkereted összegét. Van, ahol egyszerűen hozzáadják a saját pénzedhez és felhasználható összegként jelzik a saját pénzedet a hitelkerettel összeadva.
Van, ahol külön soron mutatják, hogy mennyi a te pénzed, és mekkora a hitelkereted. Akárhogy is van, biztosan látod, hogy mekkora az egyenleged és mennyit költhetsz még.
Mikor kezded el a hitelkereted költeni?
Ha folyószámla-hitelkereted van, akkor először mindig a saját pénzed költöd. Amíg tehát pozitív az egyenleged, addig nem tudsz a hitelkeretedhez nyúlni. Amint elfogy a saját pénzed, onnantól kezdve negatívba fordulhat az egyenleged, és hitelkeretbe kerülsz.
Arra viszont figyelj, hogy előfordulhat, hogy a hitelkeretedet túl tudod húzni, azaz valamivel többet is el tudsz költeni, mint a beállított hitelkereted. Ez a hitelkeret-túllépés, és bankok általában külön díjat számítanak fel érte. Nem érdemes tehát túllépni a keretet.
Mekkora összeget kaphatok?
A hitelkeret nagysága a számládra érkező jövedelmedtől függ, általában a fizetésed valahányszorosa, például a duplája. Persze a bank által ajánlott összegnél választhatsz kisebbet is.
Milyen hosszú időre?
A folyószámla-hitelkeretnek 1 éves futamideje van. Amint visszafizeted legalább egy részét, ez a rész újra a rendelkezésedre áll, és lehívhatod.
Az 1 éves futamidő viszont azt jelenti, hogy legfeljebb az 1 év lejártával vissza kell fizetned a teljes hitelkeret összegét. Hogy közben hányszor hívtad le akár tejes mértékben is, majd töltötted vissza, az mindegy.
A futamidő a legtöbb banknál automatikusan meghosszabbodik a következő évre, ha minden rendben volt a törlesztéssel.
Ha új ügyfél vagy
A bankok legtöbb esetben nem adnak hitelkeretet azonnal.
Általában legalább 3 hónapot várnod kell a folyószámlahitel igénylésével, miután megnyitottad a számládat, illetve miután a számlára irányítottad a jövedelmed.
Némelyik banknál fokozatosan emelkedhet a hitelkereted: minél régebben a számládra érkezik a fizetésed, annál nagyobb lehet a hitelkereted.
Az is előfordulhat, hogy a bank egy másik hitelintézetnél korábban jóváhagyott hitelkeretedet és a jövedelmedet is megvizsgálja, és az alapján határoz meg neked egy keretet a nála vezetett számládon.
Gyakran előfordul tehát, hogy először kisebb hitelkeretet kapsz, és ha a bank úgy tapasztalja, hogy tudod törleszteni a hitelt, akkor emeli a keretet.
A hitelkeretet sokszor a számlanyitással együtt is igényelheted, de csak akkor lesz számodra elérhető a keret, ha már megérkezett a jövedelmed a számlára.
A hitelkeretedet a maximális kereten belül te is módosíthatod, de ennek általában díja van.
Mennyibe kerül a folyószámlahitel?
Ha használod a folyószámla-hitelkeretet, akkor a felvett összeg után kamatot fizetsz.
A folyószámla-hitelkeret az egyik legdrágább hitelfajta. A kamata nagyjából 20-40% között mozog, a THM pedig akár 50% körül is lehet.
Ne tévesszen meg, hogy a kamatot és THM-et időnként 1 hónapra adják meg. Ha tehát mondjuk 3,2%-os kamatot látsz, az valójában évi 38,4%.
A kamat sok esetben változó, tehát egy adott referenciakamathoz képest (például 1 hónapos BUBOR) előre meghatározott időközönként, mondjuk havonta változhat. A kamatot a bank havi számlazáráskor vonja le.
Az összeget törlesztheted, ha befizetsz pénzt a számládra, de automatikusan töltődik akkor is, ha mondjuk fizetést kapsz, vagy bármilyen utalás érkezik a bankszámládra. Havi fix törlesztőrészlet tehát nincs.
A még fel nem használt hitelkeretre a bank rendelkezésre tartási díjat számít fel, de a legtöbb bank ezt akció keretében elengedi.
Általában számolnod kell kezelési költséggel is, amelynek a mértéke 1% körül van, de némelyik bank ezt is elengedi. Ezenkívül számíthat fel a bank lehívási díjat.
Így előfordulhat tehát, hogy ha, illetve amíg a hitelkeretet nem használod, addig nem kell érte fizetned semmit. Csak tudod, hogy ha szükséged van rá, akkor elérhető, de pénzedbe nem kerül.
Arra figyelj, hogy ha egy hónapon túl is megmarad a hiteled, tehát a fizetésed nem tölti fel teljes mértékben, az 1 éves futamidő végére mindenképpen is törlesztened kell.
Előfordulhat viszont olyan konstrukció, ahol a bank havi törlesztési kötelezettséget ír elő. Ilyenkor egy hónapon túl nem maradhat tartozásod, és következő hónapban újra a teljes hitelkeret rendelkezésedre áll.
Mik a feltételek és hogyan igényelhető a folyószámlahitel?
A folyószámla-hitelkeret egy hitel, tehát csak akkor kaphatod meg, ha hitelképes vagy.
Nem szerepelhetsz a KHR-ben negatív státusszal, azaz nem lehet olyan korábbi, vagy még most is fennálló lejárt hiteltartozásod, ami miatt a listán szerepelsz.
Ezenfelül szükséged van megfelelő jövedelemre. A bank nem mindig várja, hogy munkáltatói igazolást is bemutass, de a rendszeres munkabérutalást akkor is látnia kell a bankszámládon.
A legjobb, ha legalább 3 hónapos határozatlan idejű munkaviszonyt tudsz igazolni, de a bankok rendszerint elfogadják a határozott idejű munkát is, ha már legalább 6 hónapja ott vagy, és további 6 hónapig alkalmazásban is maradsz. Fontos, hogy ne legyél próbaidőn.
Folyószámlahitel nyugdíjasként
Folyószámlahitelt nyugdíjasként is kaphatsz, de a bankok nemcsak minimális életkort írnak elő (általában 18-23 év között), de maximum életkort is meghatároznak. A folyószámlahitelhez nem lehetsz több 65-75 évesnél. A minimum és maximum életkorok bankonként eltérnek.
A hitelkeret igényléséhez legalább 3 hónapja megnyitott bankszámládnak kell lennie bármelyik banknál.
A JTM-korlátba is bele kell férned
A hitelkeret nagyságának meghatározásakor a banknak meg kell vizsgálnia a már meglévő hiteltartozásaidat, és ezeket is figyelembe kell vennie.
Hogy mekkora lehet az újabb hiteled, az a jövedelmed nagyságától, a hitelek típusától és a már meglévő tartozásodtól függ.
A JTM (Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató) számításakor a folyószámla-hitelkeret és a hitelkártya is számít, a teljes hitelkeret nagyságának 5%-át kell figyelembe venni.
Milyen dokumentumokra lesz szükségem?
Az igényléshez szükséged lesz a személyes dokumentumaidra, munkáltatói igazolásra és 3 havi bankszámlakivonatra. Ha a bank régi ügyfele vagy, akkor nem biztos, hogy minden dokumentumot elkér majd.
A konstrukció feltételeinek megfelelően a bank rendszeresen vizsgálhatja a jövedelmed, és a hitelkereted nagyságát ennek függvényében csökkentheti vagy növelheti. A futamidő alatt időről időre kér majd munkáltatói igazolást, vagy megkér téged, hogy járulj hozzá az online lekéréshez.
A folyószámlahitel hátrányai
A folyószámlahitel kényelmes és mindig kéznél van. Ha szükséged van egy nagyobb összegre, és a hitelkereted megengedi, akkor a pénzhez azonnal hozzájutsz, nem kell az igényléssel és a hitelbírálattal bajlódnod. Ez nagy előny, de egyben a legnagyobb veszélyt is jelenti.
Ha a bank pénzét a sajátodként kezeled és a fizetésed meghosszabbításának tekinted, akkor könnyen adósságspirálba kerülhetsz, ez pedig igen sok pénzedbe fog kerülni.
A hitelkeret ugyanis nagyon drága. Ha tehát mondjuk teljes mértékben lehívod a 300 000 forintos hitelkeretedet, akkor ezért havonta 35%-os kamat mellett 10 500 forintot fizetsz. Egy év alatt ez 126 000 forint, ami a hitel nagyságához képest hatalmas összeg. 1 millió forintos lehívott hitelkeretnél ez már a fenti kamattal 420 000 forint lenne évente.
Igyekezz tehát mindenképpen elkerülni, hogy görgesd magad előtt a lehívott hitelkeretedet. Ha hosszabb időre van szükséged pénzre, és az aktuális havi fizetésed nem tudja visszatölteni a hitelkeretet, akkor érdemes más típusú kölcsönt választani.
Folyószámlahitel és személyi kölcsön
Ha tehát nagyobb összegre van szükséged, vagy 1-2 hónapnál hosszabb időre kellene a pénz, akkor jobban jársz, ha inkább személyi kölcsönt választasz. Ilyen lehet, ha mondjuk elromlik a mosógéped, részt vennél egy tanfolyamon, vagy egy nagyobb családi esemény történik.
Személyi kölcsön igényléshez ugyanazokat a feltételeket kell teljesítened, és a benyújtandó dokumentumok is ugyanazok, mint a folyószámla-hitelkeret esetében.
Arra figyelj, hogy az elvárt jövedelem személyi kölcsönnél magasabb lehet, illetve ahhoz, hogy kedvezőbb feltételeket vagy nagyobb hitelösszeget kapj, általában magasabb jövedelmet kell igazolnod.
Személyi kölcsön keretében jellemzően 100 000 és 10 millió forint közötti hitelösszeget igényelhetsz, akár 10 éves futamidőre is. A pontos összegek és futamidők az egyes bankoknál eltérnek.
A személyi kölcsön kamata jóval alacsonyabb, mint a folyószámlahitelé, 14 és 20% között van. A kamat a futamidő végégig fix, a törlesztőrészleted tehát a teljes futamidő alatt változatlan marad.
A hiteligénylés egyszerű, és a legtöbb banknál teljes mértékben online is intézheted. A pénzt napokon belül megkaphatod, és bármire felhasználhatod.
Folyószámlahitel kiváltás
A drága folyószámlahiteled is kiválthatod egy sokkal kedvezőbb személyi kölcsönnel. Ha több hiteled is van egyszerre, akkor összevonhatod őket egy adósságrendező hitelbe.
Folyószámlahitel és hitelkártya
A hitelkártya a hitelkerethez hasonló konstrukció, és gyakran össze is keverik a kettőt, de van köztük néhány lényeges különbség.
Amiben hasonlítanak:
- Adott összegű hitel áll rendelkezésedre, amit újra és újra felhasználhatsz.
- Könnyen hozzáférhető, bármikor elérhető, könnyen költhető.
- Mindkettő kamata igen magas.
- Mindkettő bankszámlához kötődik, bár kicsit máshogy.
Számos dologban viszont eltérnek.
A hitelkártya is a bankszámládhoz kötődik, de a pénz egy külön kártyáról, a hitelkártyáról elérhető. Fizethetsz vele, de készpénzt felvenned róla nem érdemes, mert ennek a költsége nagyon magas.
A hitelkártyán elérhető összeg akár magasabb is lehet, sőt, jellemzően magasabb, mint a folyószámla-hitelkereted, akár a fizetésed ötszöröse is lehet. Ezt a pénzt a bankszámládhoz tartozó kártyáddal nem éred el.
Tudsz tehát párhuzamosan költeni a bankszámládról és a hitelkártyádhoz tartozó hitelkeretedből is, a hitelkeret nem csak akkor elérhető, ha a bankszámládon már nulla az egyenleged.
A hitelkártyához tartozó hitelkeretet a fizetésed nem tölti fel automatikusan, neked kell minden hónapban kiegyenlíteni a tartozásodat. Ha viszont ezt egy adott türelmi időn belül – ami általában 45 nap – megteszed, akkor a bank nem számít fel neked kamatot.
Ez azt jelenti, hogy ügyesen és nagyon tudatosan használva a hitelkártyával ingyenhitelhez juthatsz (a türelmi időn belül). Ha mindig visszatöltöd a hiteled a megadott határidőre, és nem hajtasz végre olyan tranzakciókat, amelyeknek mindenképpen költsége van, akkor a hitelkártya akár a spórolás egy remek módja is lehet. A hitelkártyákhoz ugyanis gyakran visszatérítési akciók és kedvezmények társulnak.
Ezzel együtt is ezt a hiteltípust csak haladó felhasználóknak ajánljuk.
A folyószámlahitel előnyei és hátrányai
Remélhetőleg sok hasznos dolgot megtudtál már a hitelkeretről, de egy pár szóban összefoglalom, hogy mik az előnyei és mik a hátrányai ennek a konstrukciónak.
- Gyors és kényelmes
- Rugalmas, bármikor elérhető és bármire használható
- Automatikusan feltöltődik
- Újra és újra lehívható
- Biztonságot ad
- Nagyon drága
- Mivel folyton rendelkezésre áll, nehéz nem elkölteni, akár „véletlenül”, főleg ha folyton kártyával fizetsz
- Könnyű vele adósságcsapdába kerülni
- Nem alkalmas olyan nagyobb kiadások fedezésére, amelyeket hónapon belül nem tudsz visszafizetni
Végül pedig egy pár szóban megmutatjuk az egyes bankok folyószámlahitel kínálatát.
Folyószámlahitel ajánlatok bankonként!
CIB folyószámlahitel
A CIB Bank folyószámlahitelét 100-800 000 forint összegben igényelheted, és akár a havi nettó jövedelmed háromszorosa is lehet. Kamatot csak arra az összegre számítanak fel, amit már felhasználtál. A hitelkerethez a bank monitoring díjat számol fel, de ezt akció keretében elengedi, illetve van még hitelbírálati díj.
Erste folyószámlahitel
Az Ersténél a havi jóváírások legfeljebb háromszorosa lehet a hitelkereted, minimum 50 000 forint, és legfeljebb 1,5 millió forint összegben. Monitoring díjjal és ügyviteli díjjal számolnod kell, de rendelkezésre tartási díj nincs, és kezelési költség is csak akkor, ha módosítod a hitelkeretedet.
Az Erste a folyószámlahitel mellé kiegészítő szolgáltatásokat is kínál. A Folyószámlahitel részletfizetési szolgáltatások és az Erste EasyPay lehetővé teszi, hogy a tartozásodat több hónapra elosztva, részletekben fizesd vissza. A futamidő 3, 6, 12 vagy 24 hónap lehet, és külön hitelügyintézésre nincs szükség hozzá. Arra figyelj, hogy a kamata ennek is magasabb, mint egy személyi kölcsöné.
Gránit Bank folyószámlahitel
A Gránit Banknál 50 000 és 1 millió forint közötti hitelkereted lehet. Ha új ügyfél vagy, akkor legfeljebb a havi rendszeres nettó jövedelmed összegét kaphatod, régi ügyfélként akár háromszorosát is. A Gránit Bank viszonylag alacsony kamat mellett kínálja a folyószámlahitelét.
K&H folyószámlahitel
A K&H Bank két fajta hitelkeretet is kínál. Az Induló hitelkeret összege 100 000 forint lehet, amit az első jövedelmed beérkezése után kaphatsz meg. A havi nettó minimálbérnek megfelelő jövedelmet várja el hozzá a bank.
A K&H folyószámlahitel keretében 100 000 és 2 000 000 forint közötti összeg elérhető, és elég kedvező kamat mellett kínálja a bank.
MagNet Bank folyószámlahitel
A MagNet Banknál a folyószámlahiteled nagysága attól függ, hogy milyen régóta érkezik a bankhoz a fizetésed, de maximum 1 000 000 forint lehet. Legalább 3 havi számlavezetés és jövedelemjóváírás után a havi béred egyszerese, 6 hónap után pedig kétszerese lehet a hitelkereted.
A MagNetnél már 150 000 forintos nettó jövedelem mellett is kaphatsz folyószámlahitelt, ha már legalább 21 éves vagy. Az igénylésnek nem feltétele, hogy már meglévő számlád legyen a banknál, de a hitelkeret összegét csak azután állítja be neked a bank, hogy a megfelelő összegű jóváírás megérkezett a számládra.
OTP folyószámlahitel
Az OTP-nél akár 2 millió forintos hitelkeret is elérhető, a minimum összeg pedig 100 000 forint. A hitelkereted nagysága náluk attól függ, hogy mekkora a jövedelmed, mióta van náluk számlád és mióta érkezik hozzájuk a jövedelmed.
A jövedelem egyszerese lehet a folyószámlahitel, ha a számlád 3 hónapja van meg, és ugyanennyi ideje érkezik a fizetésed a bankhoz. Kétszerese lehet, ha fél éve megvan a számlád, és legalább 3 hónapja a fizetésed is oda érkezik, és háromszorosa, ha egy éve van meg a számlád, és fél éve érkezik oda a jövedelmed.
Az OTP-nél aktív KHR-esként nem, viszont passzív státuszban kaphatsz hitelkeretet, de az legfeljebb a nettó béred egyszerese lehet.
MBH Bank folyószámlahitel
Az MBH Bank a Jóljáró, illetve a Díjtörlő csomagjaihoz kínál folyószámlahitelt, és a kamata igen magas. Ezekben a csomagokban többféle szolgáltatás is van, így bankszámla, hitelkeret, hitelkártya, megtakarítás és biztosítás is. A hozzájuk tartozó hitelkeret összege minimum 150 000 forint és maximum 2 000 000 forint.
Raiffeisen folyószámlahitel
A Raiffeisen folyószámlahitele szintén nem tartozik a legolcsóbbak közé, viszont 50 000 forinttól akár 2 millió forintig is terjedhet az összege. A hitelkerethez legalább 150 000 forint nettó jövedelmet kell igazolnod, és online is igényelheted. 10 hónap elteltével a hitelkereted akár a fizetésed háromszorosa is lehet.
UniCredit folyószámlahitel
Az UniCredit Bank hitelkerete minimum 200 000 forint lehet, és legalább havi nettó 177 400 forintos jövedelmet kell igazolnod hozzá. Rendelkezésre tartási díjat a bank nem számít fel a hitelkeretre, és akció keretében az első éves kezelési költséget is elengedik.
Maradtak kérdéseid?
-
Mennyi ideje kell a banknál számlámnak lennie ahhoz, hogy folyószámlahitelt igényelhessek?
Több banknál már a számlanyitással együtt is igényelhetsz hitelkeretet, de az csak akkor válik elérhetővé számodra, miután megérkezik a számládra a jövedelmed. Előfordulhat, hogy a bank kezdetben kisebb hitelkeretet ad, és csak később növelheted meg, amikor már több hónapja vezeted ott a számlád. -
KHR-esként is kaphatok folyószámlahitelt?
Általában nem. Ha a KHR negatív adóslistáján aktív státuszban szerepelsz, akkor biztosan nem kaphatsz folyószámlahitelt. Passzív státusszal viszont már van olyan, bank, ahol elérhető számodra is a hitelkeret. -
Mitől függ, hogy mekkora hitelkeretet kaphatok?
A maximális hitelkereted függ a jövedelmed nagyságától, a meglévő hiteleidtől, illetve függhet attól, hogy mennyi ideje vezetsz számlát az adott banknál. A bank általában nem ad magasabb hitelkeretet, mint a jövedelmed háromszorosa, illetve gyakran maximum összeget is megszab.
Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.