Egészségpénztár vagy egészségbiztosítás – melyik a jobb?
Az egészségpénztár és az egészségbiztosítás célja ugyanaz: mindkettő arra való, hogy az egészségügyi kiadásaidat fedezze, hogy gyorsan és kényelmesen elérhess olyan egészségügyi szolgáltatásokat (például szakorvosi vizsgálatok), amelyre egyébként nem feltétlenül lenne lehetőséged, és közben spórolj a kiadásaidon.
A cél tehát minél szélesebb körű szolgáltatások elérése minél több megtakarítás mellett. Az egészségpénztár és az egészségbiztosítás – a közös cél ellenére – kicsit mást tud neked nyújtani. Mutatjuk, hogy melyik miben segít.
Egészségpénztár
Az egészségpénztárak olyan szervezetek, amelyek célja az egészségügyi és egészségmegőrző kiadások fedezése. Az egészségpénztári tagok rendszeresen befizetnek a pénztárba egy általuk választott összeget, amelyet később az egészségükre költhetnek.
Egészségpénztár jellemzői:
- Önkéntes tagság: Az egészségpénztárakhoz való csatlakozás önkéntes, és bárki tag lehet, aki megfelel a belépési feltételeknek. Ha elmúltál 16 éves, kitöltöd a Belépési nyilatkozatot és a pénztár szabályzatát betartod, akkor egészségpénztári tag lehetsz.
- Adókedvezmény: Az egészségpénztárhoz adóvisszatérítés formájában állami támogatás kapcsolódik. A pénztári befizetéseid 20 százalékát, legfeljebb évi 150 000 forintot visszaigényelhetsz a személyi jövedelemadódból. Ezáltal spórolhatsz az egészségeddel kapcsolatos kiadásaidon.
- Széles körű szolgáltatások: Az egészségpénztárak széles körű szolgáltatásokat nyújtanak. Fizetheted innen a fogorvosi és egyéb magánorvosi kezeléseket, vásárolhatsz szemüvegeket, gyógyszereket, gluténmentes termékeket, babaápolási és higiéniai termékeket, valamint igénybe vehetsz prevenciós szolgáltatásokat. 4. Szolgáltatók hálózata: A pénztárak szerződésben állnak különböző szolgáltatókkal, ahol a tagok szolgáltatásokat vehetnek igénybe, akár kedvezményesen is.
Egészségpénztár előnyei:
- Rugalmas felhasználás: A tagok – a felhasználhatóság körén belül – maguk dönthetnek arról, mire költik a megtakarított összeget.
- Adóvisszatérítés: A befizetések után járó adókedvezmények pénzügyi előnyt jelentenek. További adóvisszatérítés járhat a megtakarítás lekötéséért és a prevenciós szolgáltatások igénybevételéért.
- Széles szolgáltatási kör: Különféle egészségügyi és prevenciós szolgáltatásokat érhetsz el. Önsegélyező szolgáltatások keretében akár lakáshitel törlesztése, születési szolgáltatás, vagy gyermekek beiskolázása is fizethető pénztári megtakarításból.
Egészségpénztár hátrányai:
- Saját befizetések: A szolgáltatások igénybevételéhez szükséges megtakarításokat a tagoknak maguknak kell finanszírozniuk.
- Limitált fedezet: Csak azokat a termékeket és szolgáltatásokat vásárolhatod meg, amelyre a pénztári megtakarításod fedezetet nyújt, azaz csak a számládon megtakarított összeg erejéig költhetsz, és csak arra, amit a pénztár szabályzata megenged.
Egészségbiztosítás
A magán egészségbiztosítás keretében a biztosított rendszeres díjfizetés ellenében biztosítási fedezetet kap különböző egészségügyi szolgáltatásokra. A biztosításért tehát rendszeres díjat fizetsz, és ha megbetegszel, akkor az orvosnál már nem, vagy csak alacsony díjat kell fizetned a vizsgálatokért. A magán egészségbiztosítás lehetőséget nyújt magasabb szintű egészségügyi ellátás igénybevételére is.
Az egészségbiztosítás jellemzői:
- Önkéntes szerződés: A magán egészségbiztosítás önkéntes alapon működik, és azok számára érhető el, akik meg tudják fizetni a biztosítási díjakat.
- Széleskörű fedezet: A biztosítás általában széles körű fedezetet nyújt különböző egészségügyi szolgáltatásokra, mint például orvosi vizsgálatok, de akár kórházi kezelések, műtétek is fizethetők belőle – a szerződéstől függően.
- Díjfizetés: A biztosított rendszeres díjat fizet a biztosításért, amely a fedezet mértékétől függ.
Az egészségbiztosítás előnyei:
- Széleskörű fedezet: A magán egészségbiztosítás nagyobb összegű egészségügyi költségeket is fedezhet. A várakozási időn túl – ami általában néhány hónap – jogosult leszel a biztosítás keretében szolgáltatásokat igénybe venni. Ha megbetegszel, akkor olyan vizsgálatot is elvégeztethetsz, amire a befizetéseid alapján még nem lenne elég pénzed, de a biztosítás fedezetet nyújt rá.
- Biztonság: Az egészségbiztosítás védelmet nyújt váratlan egészségügyi problémák esetén, például ha megsérülsz vagy megbetegszel.
- Gyorsabb ellátás: A magán egészségbiztosítás általában gyorsabb hozzáférést biztosít az egészségügyi szolgáltatásokhoz. A biztosító szolgáltatásszervezője a lehető legkorábban időpontot egyeztet neked a szükséges vizsgálatokra.
Az egészségbiztosítás hátrányai:
- Magasabb költségek: A magasabb szintű szolgáltatásokért magasabb biztosítási díjakat kell fizetni. Ha magasabb keretösszeget szeretnél egy-egy vizsgálathoz, vagy több szolgáltatásra lenne igényed, például szűrővizsgálatokat is kérnél, akkor magasabb biztosítási díjjal kell számolnod.
- Korlátozások: Bizonyos szolgáltatásokra és kezelésekre korlátozások vagy kizárások vonatkoznak. Szinte minden biztosító kizárja az előzménybetegségeket, így a már meglévő betegségeid kezelését és az azzal kapcsolatos vizsgálatokat nem téríti. Szinte egyik biztosítás sem fedezi továbbá a fogászati kezeléseket, de egyéb kizárások is előfordulhatnak, például várandósgondozás. Ezen felül az egészségbiztosítás terhére nem vásárolhatsz gyógyszereket.
Egészségbiztosítás az egészségpénztáraknál
Az egészségpénztár és az egészségbiztosítás között a legtöbben általában csak azért szeretnének választani, mert a kettő együtt már drága lenne.
Ugyanakkor ahhoz, hogy valóban jól járj velük, fel kell tudnod mérni a valós szükségleteidet. Persze senki sem lát a jövőbe, de ha fiatal vagy, és viszonylag ritkán betegszel meg, akkor felesleges nagy összegeket megtakarítanod az egészségpénztárban és a legmagasabb összegű egészségbiztosítást választanod. Ráérsz módosítani akkor, ha arra számítasz, hogy erre hamarosan valóban szükséged lesz.
Több egészségpénztár kínál kedvező választható egészségbiztosítási csomagokat. Ezek olcsóbbak, mintha közvetlenül az egészségbiztosítóval szerződnél, mert a biztosítók az áraikat az akár többszázezres pénztári tagságra igazítják. Ha szükséges, a 18 évet betöltött szolgáltatási kedvezményezettekre is köthetsz biztosítást.
Az egészségpénztárak párszáz forintos díjért alap egészségbiztosítást is kínálnak, amelyekhez a csatlakozás gyakran automatikus. Ezek a biztosítások általában magas kockázatú betegségek esetén nyújtanak fedezetet, például szív- és érrendszeri vagy daganatos megbetegedések.
Az OTP Egészségpénztár például három választható egészségbiztosítási csomagot kínál. Ezek közül a két nagyobb csomag szűrővizsgálatokat és várandósgondozást is tartalmaz.
A Patika és Új Pillér Egészségpénztáraknál szintén három csomag közül választhatsz kedvező áron.
Az MBH Gondoskodás Egészségpénztár és az IZYS fekvőbeteg-ellátásra is kínálnak egészségbiztosítást.
A Prémium Egészségpénztár szintén kínál egészségbiztosítási csomagokat, náluk azonban az egyes vizsgálatoknál egy kisebb önerőt is ki kell fizetned. A pénztár szűrővizsgálati csomagot is kínál.
Összefoglalva
Mind az egészségpénztár, mind a magán egészségbiztosítás fontos szerepet játszik az egészségügyi költségek fedezésében, de különböző módon és különböző előnyökkel. Az egészségpénztár rugalmasságot és adókedvezményeket kínál, míg a magán egészségbiztosítás széleskörű és átfogó fedezetet nyújt. A választás attól függ, hogy te milyen típusú fedezetet és szolgáltatásokat tart fontosnak, illetve hogy milyen mértékben szeretnéd kontrollálni egészségügyi kiadásaidat.
Ne feledd, hogy az egészségbiztosítás és az egészségpénztár nem zárják ki egymást, és egyes egészségpénztárak jól használható egészségbiztosítási csomagokat kínálnak.
Bár közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem, később a humán tárgyak felé fordultam. Szerettem az irodalmat, műveket elemezni, kritikákat írni. Angol szakon végeztem, a diplomamunkámat amerikai drámákból írtam. Az egyetem után egy nagy cégnél helyezkedtem el, ahol visszacsöppentem a pénzügyek világába. Annyira beszippantott, hogy visszaültem az iskolapadba, és közgazdász lettem. Az írás szeretetét és a banki világ iránti érdeklődésemet végül a gazdasági tartalmak írásában sikerült egyesítenem. Szívesen mélyedek el egy-egy témában, és mutatom meg az olvasónak, hogy pénzügyi témákról olvasni nemcsak hasznos vagy szükséges, de érdekes is lehet. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat. Szakértője vagyok a lakáshitel, személyi kölcsön, egésszégpénztár, állami támogatások és babaváró termékcsoportoknak. 2014-ben végeztem a Corvinus egyetemen számvitel és pénzügy szakon.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.