Cikkek  

Új vagy használt autó vásárlására kézenfekvő megoldást jelentenek a személyi kölcsönök, amelyek nagy előnye, hogy gyorsan hozzáférhetők, és tárgyi vagy ingatlanfedezet sem kell az igénylésükhöz. Jelenleg két bank kínálatában szerepel kifejezetten autó vásárlására is fordítható személyi kölcsön, de más bankok sztenderd ajánlataiból is nyugodtan válogathatsz. Az autó vásárlása viszont jelentős kezdeti költségekkel jár, amelyeket érdemes figyelembe venni a kölcsön összegének kiszámításakor.

Autó vásárlásának finanszírozásánál kézenfekvő megoldást jelent a személyi kölcsön. A konstrukció legfőbb előnye, hogy gyorsan – online igénylésnél akár napon belül is – hozzáférhető, miközben ingatlan- vagy tárgyi fedezet bevonása sem szükséges az igényléséhez. A bankoknál elérhető hitelösszeg pedig elég magas, a tízmillió forintos felső határ már általánosnak tekinthető, de vannak szolgáltatók, amelyek ennél is magasabban határozták meg a plafont. Közben pedig a fix kamatozás kiszámíthatóvá teszi a törlesztést is.

A hitel felvétele az autó tulajdonjogát és az adós kötelezettségeit sem befolyásolja: így – ellentétben a lízinggel – az adásvétellel az autó azonnal a tulajdonodba kerül, miközben casco biztosítását sem írják elő a bankok. További nagy előny, hogy a lízingszerződésekkel ellentétben bármilyen autó finanszírozható, vagyis nincs a jármű korára vonatkozó megkötés.

Mindezeknek megfelelően egyedül az anyagi lehetőségeiden, illetve a belátásodon múlik, hogy mekkora kölcsönt veszel fel egy új vagy használt kocsi megvásárlása érdekében.

Nem véletlen, hogy a bankok tapasztalatai szerint a személyi kölcsönök egyik leggyakoribb felhasználási célja az autóvásárlás – a lakásfelújítás, korszerűsítés mellett.

A pénzintézetek kínálatában előfordulnak kifejezetten autó vásárlására kifejlesztett személyi kölcsön konstrukciók is.

A K&H autóvásárlásra fordítható személyi kölcsöne nem sokban tér el a pénzintézet sztenderd termékétől, ám mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy – az egyéb kedvezmények mellett – casco biztosítás megkötésekor ennél a változatnál külön kedvezményt is nyújt a szolgáltató. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a casco megkötése nem kötelező. Emellett a K&H törlesztési biztosítást, illetve díjmentes előtörlesztést is kínál a konstrukcióhoz.

A MagNet Bank MagNet Zöld személyi kölcsön névre keresztelt terméke – egyéb, a fenntarthatóságot szolgáló célok mellett – új vagy használt környezetkímélő gépkocsik vásárlására is felhasználható. A kölcsön összege 500 000 és 12 millió forint közötti lehet, miközben a futamidő a tíz évet is elérheti.

Az autó vásárlására fordított személyi kölcsönöknél viszont annyiban speciális a helyzet, hogy az autó vételárán kívül egyéb tételekkel is számolnod kell, amelyeket érdemes figyelembe venni a hitel összegének meghatározásakor.

Egy nő autóhitelből, egyfajta személyi kölcsönből vásárol autót egy szalonban.

Ha használt autót vásárolsz, számolnod kell:

  • A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb) díjával, ami számos paramétertől függ – például a kocsi típusától, teljesítményétől, korától, a lakóhelyedtől, illetve a vezetési rutinodtól is –, de ennél a tételnél mindenképp több tízezer forintos azonnali kiadással kell kalkulálnod.
  • Az előzetes eredetiségvizsgálat – ami az átíráshoz elengedhetetlen – 18-22 000 forintos tételt jelent
  • Az autó átírásának szintén jelentős a költsége: a forgalmi engedély és a törzskönyv kiállítása összesen 12 000 forintba kerül, amelyhez hozzáadódik a vagyonszerzési illeték, amit a kocsi teljesítménye és kora határoz meg. Itt az a szabály, hogy minél fiatalabb az autó, és minél nagyobb a teljesítménye, az illeték is annál magasabb. Például, ha a kiválasztott jármű motorja 90 kilowattos, az autó pedig hat éves, 720 forint a kilowattonként számított illeék, ami ebben az esetben 64 800 forint

Az adminisztratív költségeken felül mindenképp érdemes számolnod a kezdeti szervizköltségekkel is. Jellemző ugyanis, hogy az eladásra szánt használt autókon az esedékes szervizt már nem csináltatják meg, a kopott gumikat már nem cserélik le. Így mindenképp érdemes számolnod egy nagyszerviz költségeivel, ami a kocsi állapotától és márkájától függően akár 300-400 000 forint is lehet. Ezen a ponton egyébként nagyon hasznos, ha az autó előélete minél alaposabban dokumentált, hiszen ha látod, hogy a közelmúltban milyen karbantartásokat végeztek a járművön, sokat spórolhatsz a kezdeti szervizköltségeken.

Új autó vásárlásakor valamivel egyszerűbb a helyzet, de itt is jelentkeznek plusz kiadások, amelyekkel számolnod érdemes:

  • A forgalomba helyezés költsége – rendszám, iratok, műszaki vizsga – önmagában több tízezer forintos kiadás.
  • Egyes kereskedők külön díjat számolnak fel az autó üzembe helyezéséért is, amelynek költsége akár a 70-80 ezer forintot is elérheti.
  • Illetve érdemes azzal is kalkulálnod, hogy az első egy-kétezer kilométer után egy olajcserét és revíziót is végrehajtanak az autón, ami szintén nem elhanyagolható költség

Mindezek alapján tehát feltétlen érdemes végiggondolnod, hogy milyen kezdeti költségekkel kell számolnod a jármű vételárán felül, és ezt is bekalkulálnod a költségvetésbe. Természetesen minden eset egyedi, de ökölszabályként elmondható, hogy az azonnal felmerülő adminisztratív és szervizköltségek 4-500 000 forintot is hozzátehetnek a kocsi árához.

Ha autóvásárláson gondolkodsz, és ehhez személyi kölcsönt igényelnél, a személyi kölcsön kalkulátorban tekintsd meg a bankok aktuális ajánlatait.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink személyi kölcsön témában