
EV/EBITDA ráta: Mit jelent, miért fontos és hogyan számítható?
A vállalatok értékének meghatározásához használt kulcsfontosságú mutató az EV/EBITDA ráta, amely egy cég valós piaci értékének meghatározásában segít az elemzőknek és a befektetőknek. Ismerd meg számításának módját és gyakorlati alkalmazását!
Mi az EV/EBITDA ráta és miért fontos?
Az EV/EBITDA egy fontos vállalatértékelési mutató, amely az adott vállalat teljes értékét viszonyítja az eredménytermelő képességéhez. Tulajdonképpen azt mutatja meg, hogy hány év alatt termeli ki saját értékét a vállat az ismétlődő alap nyereségéből.
A befektetőket és az elemzőket segíti a vállalat piaci értékének megállapításában egy cégfelvásárlás előtt vagy egy részvénybefektetésről szóló döntés meghozatalánál.
Az EV/EBITDA nagy előnye, hogy kiszűri a különböző adóterhek, valamint a kamatfizetés, amortizáció és értékcsökkentés, vagyis a finanszírozási eltérések hatását, ezáltal pedig lehetővé teszi a cégek összehasonlítását, akár különböző iparágak között is, bár leginkább az iparági átlaggal összevetve ad releváns képet az adott vállalkozás értékéről.
Egy gyakorlati példával élve, a Mol 2024-ben 1091 milliárd forint EBITDA eredményt ért el. Az olajvállalat teljes adóssága 1253 milliárd forint volt, nettó készpénzállománya pedig 433 milliárd forint volt tavaly év végén. A magyar olajcég piaci értéke a cikk írásakor, 2025 június elején 2520 milliárd forint. A Mol EV/EBITDA mutatója ezekkel a pénzügyi mutatókkal számolva (2520 + 1253 – 433) / 1091 = 3,1.
Hogyan számítható az EV/EBITDA ráta?
Az EV/EBITDA mutató a vállalatérték és a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény hányadosa. A vállaltértéket (EV) úgy kapod meg, hogy a cég tőzsdei kapitalizációjához (a részvényárfolyam szorozva a részvények számával) hozzáadod a nettó adósságát (pénzügyi adósság összege mínusz a készpénzállomány). Az EBITDA a kamatokat és értékcsökkenési tételeket is tartalmazó adózás előtti eredmény, amit külön soron tüntetnek fel a céges eredménykimutatások.
EV/EBITDA képlete
- EV/EBITDA = Vállalatérték (EV) / EBITDA
- EV (Enterprise Value) = Piaci kapitalizáció + Nettó adósság
- EBITDA = Üzemi eredmény + Értékcsökkenési leírás + Amortizáció
Nézzünk egy számítási példát! Egy vállalat piaci kapitalizációja 10 milliárd forint, nettó adóssága 2 milliárd forint, EBITDA-ja pedig 2 milliárd forint.
- EV = 10 milliárd forint + 2 milliárd forint = 12 milliárd forint
- EV/EBITDA = 12 milliárd forint / 2 milliárd forint = 6
Hogyan használják az EV/EBITDA mutatót a befektetés értékelésben?
Az EV/EBITDA megmutatja, hogy a vállalat méretéhez képest mekkora eredménytermelésre képes. A szektortársakhoz, ipari átlaghoz és a vállalat múltbeli teljesítményéhez is összehasonlítási alapot ad. Az alacsonyabb érték alulárazottságot, a magasabb ráta túlárazottságot jelent.
Mit mutat az EV/EBITDA értéke?
Bár az egyes vállalati szektorokat más-más EV/EBITDA szint jellemezheti, a 10 alatti EV/EBITDA ráta jellemzően alulértékeltséget jelez, egyúttal azt, hogy érdemes lehet a vállalat részvényeibe fektetni (de utalhat alacsony profitabilitású, hanyatló iparágra vagy pénzügyi problémákra is). A 15 feletti EV/EBITDA mutató túlértékeltségre utal, de olyan gyors növekedésű iparágakra is jellemző lehet, ahol az eredményesség jelentős felfutása várható.
A cikk eleji példában levezetett, 3,1-es EV/EBITDA alapján a Mol abszolút értelemben, de a régiós olajszektor (4,9-es) átlagához képest is alulértékeltnek tekinthető. A tavaly az amerikai S&P 500 index legnagyobb felértékelődését mutató vállalata, a Palantir 488-as EV/EBITDA rátán zárta 2024-et, ami egészen extrém túlárazottságot mutat.
Az egyes iparágakban különböző mértékű EV/EBITDA szintek jellemzőek, ezért leginkább az ugyanazon a területen tevékenykedő vállalatok közötti, illetve az adott iparági benchmarkoz történő összevetésnél releváns a használata.
Az EV/EBITDA kapcsolata más mutatókkal
Az EV/EBITDA egyike a leggyakrabban használt vállalatértékelési mutatóknak, de érdemes a cégek és a részvények vizsgálatánál más mutatókkal kiegészítve használni, hogy pontosabb képet kapj a társaság vagy a részvény valós értékéről.
Egyik fő alternatívája a P/E (árfolyam/nyereség) ráta, ami az adózott eredményből indul ki, és nem veszi figyelembe az adózásbeli, kamatterhelésből származó különbségeket. Az EV/EBITDA előnye, hogy veszteséges cégek esetén is használható, valamint hogy kiszűri az adó- és kamatfizetés, valamint a beruházási terhek hatását, így precízebb képet ad a teljesítményarányos értékeltségről.
Egyik változata a P/EBITDA mutató, ami nem a teljes vállalatra, hanem az egy részvényre vetített eredményarányos értékeltséget mutatja, így a részvények kiválasztásánál praktikus alternatívát kínál. Hasonló a P/EBIT értékeltségi ráta is, azzal a különbséggel, hogy ez a kamatokkal, adókkal és amortizációval és értékleírással csökkentett működési eredményből indul ki. Ugyanezt a teljes vállalati értékre az EV/EBIT mutatja meg.
A vállalat értékeltségét jelző mutatókkal szemben a teljesítményre fókuszál a sajáttőke-tőkearányos megtérülést (ROE), ami azt mutatja meg, hogy egységnyi tőkére vetítve mekkora profittermelésre képes a vállalat. A ROE ezen tulajdonsága miatt ugyancsak hasznos kiegészítője lehet az értékeltségi mutatóknak.
Maradtak kérdéseid?
-
Milyen érték tekinthető jó EV/EBITDA rátának?
A 10-es vagy ez alatti EV/EBITDA jellemzően alacsony vállalatértékeltségre utal. A 15 feletti mutatóval rendelkező cégek már túlértékeltnek számítanak. -
Hogyan használható az EV/EBITDA vállalatértékelésre?
Az EV/EBITDA az eltérő adózási, kamatfizetési és amortizációs tételek kiszűrésével összehasonlíthatóvá teszi a különböző vállalatok értékeltségét. Szektortársakhoz, ipari átlaghoz és a vállalat múltbeli teljesítményéhez is összehasonlítási lehetőséget kínál. -
Miben különbözik az EV/EBITDA a P/E rátától?
A P/E ráta már a kamatok, az adófizetés valamint az amortizáció utáni eredményt veszi alapul, így jobban torzíthatja az értékelést, mint az EBITDA alapú értékeltségi mutató. Az EV/EBITDA a teljes vállalatra vonatkozó mérőszám, ami a P/E-vel ellentétben nem veszi figyelembe a részvényárfolyamot.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.