Tovább nőtt az átlagbér, ennyi hitelt kaphatsz rá
Bár éves összehasonlításban továbbra is dinamikus a bérnövekedés, második hónapja enyhén csökken az átlagbér, miközben a lakáshitelek THM-je továbbra is messze vannak a Nagy Márton által célként megjelölt 5 százaléktól. Mekkora hitelre lehet elég ez a jövedelem?
A KSH legújabb adatai szerint a bruttó átlagbér 2024. júliusában a bruttó átlagkereset 636 200 forint volt, ami az előző két hónaphoz képest enyhe csökkenést jelent. Az előző évi azonos időszakhoz viszonyítva ez azonban még mindig 13,9 százalékos, reálértékben pedig, 9,4 százalékos növekedés. Ennek az összegnek a kedvezmények nélkül számított nettója 438 400 forint volt.
Az átlagbérnél pontosabban mutatja a tényleges kereseteket a mediánbér alakulása, ami annál jóval alacsonyabb, 524 100 forint, azaz nettó 362 900 forint. Ez jelenti a keresetek tól-ig skálájának közepét, az emberek fele ennél kevesebbet, a másik fele pedig többet keres. Ez a mediánbér 16,6 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakának adatát.
Személyi kölcsön átlagbérre
Ha átlagbért keresve személyi kölcsönt igényelnél, akkor 7 éves futamidőre 10 millió forintot is igényelhetsz. A mediánbért keresők is találhatnak olyan bankot, amely ekkora összeget folyósítana.
Az igazán nagy összegű, 12-15 millió forintos személyi kölcsönök azonban jellemzően már az átlagbért meghaladó nettó bér mellett elérhetők.
Mire lehet elég ekkora összegű személyi kölcsön?
Viszonylag nagy lehet annak az igénylőnek a mozgástere, aki átlagbérrel szeretne személyi kölcsönt igényelni. Az elérhető hitelösszegből felújítás és új autó vásárlásra is megvalósítható.
Arra azonban érdemes figyelni, hogy egy ilyen személyi kölcsön havi törlesztőrészlete 175-180 000 forint körül van. A törlesztés után maradnia kell annyi pénzednek, amiből a havi kiadásaidat biztonsággal ki tudod fizetni. Az átlagbér fele pedig nem biztos, hogy elegendő a havi megélhetési költségek fedezésére, különösen nem egy család esetében.
Lakáshitel átlagbérre
A havi nettó átlagbérből élők 20 millió forintos lakáshitelt 20 évre 146 370 - 162 270 forintos havi törlesztőrészletek mellett igényelhetnek. Nettó mediánbérrel szintén ugyanilyen konstrukciók elérhetők.
A legtöbb bank több különböző jövedelmi sávot határoz meg, amelyekhez különböző kamatkedvezményeket társít. Jellemző határok a 250-300 000 forint, illetve a 450 000 forint is. Az átlagbérrel tehát már kaphatsz kamatkedvezményeket, főleg, ha vállalod, hogy az adott banknál számlát nyitsz és a jövedelmedet oda utaltatod.
Mire elég az átlagbérrel elérhető lakáshitel?
A lakások négyzetméter ára és az átlagbérrel finanszírozható lakáshitel összege továbbra is távol állnak egymástól. A Nagy Márton által elképzelt 5 százalékos THM valóban közelebb hozná a lakásvásárlókat az általuk vágyott ingatlanok megvásárlásához.
5 százalékos THM mellett egy 20 millió forintos lakáshitel havi törlesztőrészlete 15-31 000 forinttal lenne kevesebb a jelenleginél, ami a teljes futamidő alatt 3,6-7,4 millió forintos megtakarítást jelentene a hiteligénylőknek.
Államilag támogatott hitelek átlagbérre
Az állami támogatással kínált hitelekből, mint amilyenek a Babaváró hitel, a CSOK Plusz vagy a Falusi CSOK hitel az alacsony fizetendő kamat miatt az átlagbért és a mediánbért keresők is többet tudnak igényelni.
A Babaváró hitelt kamat nélkül törleszthetik az igénylők, míg a CSOK Plusz kamata legfeljebb 3 százalék, a Falusi CSOK hitel kamata pedig fix 3 százalék.
A Babaváró hitel teljes 11 millió forintja igényelhető, illetve a 2 vagy 3 gyermek mellé igényelhető Falusi CSOK hitel 10, illetve 15 millió forintja is elérhető az átlagkereset mellett.
CSOK Plusz összege 3 gyermek mellett akár 50 millió forint is lehet. Mivel ez a támogatott hitel azonban csak házastársak számára elérhető, így ha a pár legalább egyik tagja átlagbért keres, akkor elérhető lehet a maximális CSOK Plusz.
Ha csak az egyik házasfél tud jövedelmet igazolni, és ez nem haladja meg az áltagbért, akkor 45 millió forint, mediánbérrel pedig 37,5 millió forint CSOK Pluszra lehetnek jogosultak az igénylők.
Budapesten egy minimum 60 négyzetméteres alapterületű lakást ebből nem igazán lehet vásárolni, és a megyeszékhelyeken élőknek is komolyabb saját megtakarítást kellene az ingatlan árához hozzátenniük.
A bruttó átlagkereset éves bázison számolt 9,4 százalékos reálérték növekedése azt jelenti, hogy a jövedelem vásárlóereje továbbra is nő, és az átlagbérből nagyobb összegű hitelek elérhetők. Ehhez ráadásul 3,4 százalékos infláció társul.
Egyelőre azonban óvatosságra intheti a hiteligénylőket, hogy a lakáshitelek kamatai még nem indultak csökkenésnek. Az átlagbér mellett a jövedelem még kevésbé terhelhető, a jövedelemnek a JTM szabály értelmében legfeljebb 50 százaléka fordítható hiteltörlesztésre.
Bár közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem, később a humán tárgyak felé fordultam. Szerettem az irodalmat, műveket elemezni, kritikákat írni. Angol szakon végeztem, a diplomamunkámat amerikai drámákból írtam. Az egyetem után egy nagy cégnél helyezkedtem el, ahol visszacsöppentem a pénzügyek világába. Annyira beszippantott, hogy visszaültem az iskolapadba, és közgazdász lettem. Az írás szeretetét és a banki világ iránti érdeklődésemet végül a gazdasági tartalmak írásában sikerült egyesítenem. Szívesen mélyedek el egy-egy témában, és mutatom meg az olvasónak, hogy pénzügyi témákról olvasni nemcsak hasznos vagy szükséges, de érdekes is lehet. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat. Szakértője vagyok a lakáshitel, személyi kölcsön, egészségpénztár, állami támogatások és babaváró termékcsoportoknak. 2014-ben végeztem a Corvinus egyetemen számvitel és pénzügy szakon.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.