Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Akár lakáshitelről, akár személyi kölcsönről van szó, a minimális és maximális életkor mindenképpen fontos. Ez ugyanis a hitelképesség egyik alapvető feltétele. Ha az életkorod nem megfelelő, nem kaphatsz hitelt.

Hogy számolja a bank a minimális és maximális életkort?

A bank mindig a betöltött életkort veszi figyelembe, tehát azt a kort, amibe a születésnapodon lépsz.

Tegyük fel, hogy egy bank 18 éves kortól ad hitelt. Ha a születésnapod március 21-én van, és most leszel nagykorú, akkor március 20-án még nem felelsz meg az életkori feltételnek, hiszen még csak 17 vagy, de március 21-én már igen, és hitelt is igényelhetsz. Az igényléssel meg kell tehát várnod a születésnapodat.

Ugyanez igaz akkor is, ha a maximális életkort számítják. Ha a hitel futamidejének lejártakor mondjuk legfeljebb 65 éves lehetsz, akkor a fenti születésnappal számolva a hitel futamidejét március 20-ig kitolhatod. Március 21-én viszont, amikor a 65-öt betöltöd, már nem lehet hiteled. Ekkor rövidebb futamidőt kell választanod.

Minimális és maximális életkor bankonként - Személyi kölcsön

Általában igaz, hogy legalább nagykorúnak kell lenned ahhoz, hogy hitelt igényelhess. Személyi kölcsönök esetében a futamidő végén általában 70 év alatt kell lenned.

Az egyes bankok között azonban mind a minimum, mind a maximum életkor tekintetében vannak különbségek. Van olyan bank, ahol nincs maximum életkor, hanem egyedi elbírálás alapján döntik el, hogy hitelezhető-e az adós, és hogyan.

Személyi kölcsönnél elvárt
minimum és maximum életkor
bankonként
BankMinimumMaximum
CIB Bank
20 év72 év
Cetelem Bank20 évnincs korlát
Cofidis18 évnincs korlát
Erste Bank23 év70 év
K&H Bank18 év65 év
MagNet Bank21 év70 év
MBH Bank21 év66 év
OTP Bank21 év70 év
Raiffeisen Bank25 év70 év
UniCredit Bank21 év71 év

A CIB Banknál 1,5 millió forint hitelösszeg alatt 75 év a futamidő lejártakor elfogadható felső életkor.

Az MBH Banknál 18 és 21 éves kor között is igényelhetsz hitelt olyan adóstárs bevonásával, aki már betöltötte a 21 évet.

A Raiffeisen Bank 21 és 25 éves kor között olyan adóstárs bevonását kéri, aki 25 év feletti, és a kölcsön futamidejének lejártakor nem lesz több 66 évesnél.

A lejáratkori maximum életkort a legtöbb bank engedi tovább kitolni, ha a hitelben olyan adóstárs van, aki megfelel az életkori feltételnek.

Minimális és maximális életkor bankonként - Lakáshitel

Lakáshiteleknél általában kevésbé szigorúak a bankok. Olyan hiteleknél, ahol a bank pénzét jelzálog is védi, és ezért a bank számára biztonságosabbak, gyakoribb, hogy már 18 éves kortól igényelhetők, és a felső életkori határ is magasabb lehet.

Lakáshitelnél elvárt
minimum és maximum életkor
bankonként
BankMinimumMaximum
CIB Bank18 év75 év
Gránit Bank18 év75 év
Erste Bank18 év70 év
K&H Bank18 év75 év
MagNet Bank18 év75 év
MBH Bank 18 év70 év
OTP Bank18 év75 év
Raiffeisen Bank18 év70 év
UniCredit Bank18 év72 év

Az MBH Banknál adósként a hitel futamidejének lejártakor 75 éves is lehetsz, ha van olyan adóstársad, aki nem tölti be ekkor a 70. évét.

A Raiffeisen Bank akkor is ad hitelt, ha a lejáratkor 70 év felett vagy, ha van olyan adóstársad, aki megfelel az életkori feltételeknek.

Ha a KATA szerint adózol, akkor az UniCredit Banknál 65 éves korodig vehetsz fel hitelt.

Mit tehetsz, ha nincs meg a minimális vagy maximális életkor?

Ha egy lakáshitel vagy személyi kölcsön életkori feltételeinek nem felelsz meg, az még nem jelenti, hogy nem kaphatsz hitelt. Ez alól talán a minimum életkor kivétel, ahol jellemző, hogy legalább a nagykorúságot elvárják.

Ha túl idős vagy

A felső életkori korhatár valamivel lazább, mint az igényléskori minimum. A legtöbb bank nyújt neked hitelt akkor is, ha a hitel futamidejének lejártakor már betöltöd az életkori maximumot, de csak akkor, ha a hitelben van egy olyan adóstársad, akinek az életkora minden tekintetben megfelelő.

Van olyan bank, amely egyedileg bírálja el, hogy ad-e neked hitelt, és nem jelöl meg felső életkori határt. Ilyenkor azt is mondhatja, hogy bizonyos életkor felett már csak rövid időre, mondjuk 1 vagy 2 évre ad hitelt.

Az adóstárs egy olyan társigénylő, aki a hitelben veled együtt szerepel. A hitellel kapcsolatos kötelezettségei ugyanazok, mint az adósé, és ha te nem fizetnéd a törlesztőrészleteket, akkor a bank tőle fogja ezt kérni. A tartozásért tehát ő is veled együtt, egyenlő feltételek mellett felel.

Ha az adóstársat nem az életkor miatt vonnád be a hitelbe, hanem mert magasabb jövedelmet szeretnél igazolni, vagy övé a jelzáloghitel fedezete, esetleg a bank kötelezően bevonta, akkor rá az életkori felső korlát többnyire nem vonatkozik, feltéve, hogy a te életkorod megfelelő.

Ha túl fiatal vagy

Ha túl fiatal vagy, akkor két eset lehetséges. Ha a bank minimum életkorként 18 évnél magasabbat jelöl meg, mondjuk 20 vagy 23 éves kort, akkor általában van arra lehetőséged, hogy már 18 éves korodtól kapj hitelt, ha van olyan adóstársad, aki megfelel a bank által szabott minimumnak.

A másik eset, hogy 16 és 18 év közötti vagy, de házasság révén nagykorúvá váltál. Elvileg akár kaphatsz hitelt ilyen esetben, de valószínű, hogy nem lesz könnyű dolgod. A CIB Bank például ad hitelt ilyen esetben.

Ha online igényelnél kölcsönt, akkor előfordulhat, hogy ott a bank magasabb minimum életkori határt szab meg. Ha ezt még nem éred el, akkor érdemes a személyes hiteligényléssel próbálkoznod.

Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.

Kapcsolódó címkék