
Mi az adóstárs és mi a szerepe a hitelfelvételnél?
Számos élethelyzet adódhat, amikor egyedül valamiért nem tudsz hitelt felvenni, mert nem vagy hitelképes a bank feltételei szerint. Ilyenkor egy adóstárs oldhatja meg a problémát, akinek a bevonásával jobb esélyekkel vághatsz bele a hiteligénylésbe.
- Mi az adóstárs?
- Milyen esetekben lehet szükség adóstársra?
- Mi az adóstárs felelőssége?
- Mikor lesz valaki automatikusan adóstárs?
- JTM számítás az adóstársnál
- Hogyan lehet kivonni az adóstársat a hitelből?
- Mi lesz az adóstárssal válás esetén?
- Mi a különbség az adóstárs és kezes között?
- Maradtak kérdéseid?
Mi az adóstárs?
Az adóstárs minden esetben ugyanazokkal a kötelezettségekkel bír, mint a főadós, szinte csak az elnevezésük tér el a hitelszerződésben.
Ez azt jelenti, hogy az adóstárs ugyanúgy felel a felvett kölcsön visszafizetéséért, mint a szerződésben megjelölt főadós. Ha a főadós nem törleszti a részleteket, akkor a bank az adóstársat fogja keresni a törlesztés miatt.
Milyen esetekben lehet szükség adóstársra?
Adóstárs bevonására számos esetben szükség lehet hiteligénylésnél, ez elsősorban attól függ, hogy a bankok milyen feltételeket szabnak. Előfordulhat, hogy
- túl fiatal vagy még ahhoz, hogy hitelt vegyél fel,
- túl idős vagy ahhoz, hogy egyedül vállalj hosszabb futamidőt,
- éppen munkahelyet váltottál és még nem telt le a próbaidőd,
- munkahelyváltás miatt a felmondási idődet töltöd,
- nem tudsz elegendő jövedelmet igazolni az igényléshez, például mert csak részmunkaidőben dolgozol,
- nem megfelelő a jövedelmed a személyi hitel felvételéhez,
- egyéni vállalkozó vagy, de még nem rendelkezel egy lezárt üzleti évvel vagy nem működik elég ideje a vállalkozásod,
- a munkaadód felszámolás vagy csődeljárás alatt áll,
- olyan hitelt veszel fel, amelynél kötelező az adóstárs bevonása.
Adóstárs bevonása akár kötelező érvényű is lehet, ha olyan államilag támogatott kölcsönt veszel igénybe, ahol a vonatkozó rendelet alapján a házaspárok csak közösen köthetnek szerződést. Ilyen többek között a babaváró hitel és a CSOK Plusz hitel is.

Ki lehet adóstárs?
Adóstárs bárki lehet, aki megfelel a bank által támasztott minden feltételnek, vagyis tudja teljesíteni azokat a kritériumokat, amelyek miatt te egyedüli igénylőként nem kapnád meg a kölcsönt. Az adóstárs leggyakrabban a házastárs, vagy valamelyik családtag, de alapvetően nincs megkötés.
Több előnye is lehet az adóstárs bevonásának, hiszen ha ketten vagytok a szerződésben, akkor mindkettőtök jövedelmét vizsgálja a bank. A két jövedelem pedig általában jobb, mint az egy, hiszen így az összjövedelmetek alapján számítja ki a bank, hogy mekkora a legnagyobb törlesztőrészlet, amit vállalni tudsz, vagyis, hogy mekkora a jövedelemarányos törlesztési mutató.
Ez egyúttal magasabb elérhető hitelösszeget is jelent a számodra, de arra mindenképpen figyelj, hogy ne vállald túl magad hitelfelvételnél, és csak akkora törlesztőrészlettel kalkulálj, ami belefér az összes többi kiadásod mellett is.
A két jövedelem előnye továbbá, hogy a magasabb igazolt jövedelemmel elérhető kamatkedvezményekre is könnyebben szert lehet így tenni.
Mi az adóstárs felelőssége?
Az adóstárs felelőssége ugyanakkora a hiteltörlesztésnél, mint a főadósé, a jogi felelősség ugyanúgy terheli mindkét felet, más szóval élve jogilag egyetemleges a felelősségük. Ez az egyetemlegesség azt jelenti a gyakorlatban, hogy a főadós és az adós egyformán felelnek a kölcsön visszafizetéséért, vagyis ha a főadós valamiért nem tud törleszteni, akkor az adóstárs kötelessége az egész tartozás megfizetése - pontosabban, ami még hátravan a törlesztésből.
Jelzáloghitel felvételénél fontos, hogy az adóstárs és a zálogjog-kötelezett (dologi adós) szerepe eltér: utóbbinak nincs hitelfizetési kötelezettsége, de ha a hitelt nem törlesztik az adósok, akkor az ingatlan értékesítése ellen ugyanúgy nem tehet semmit.
Mi történik, ha az adós nem tud fizetni?
Ha az adós nem tudja törleszteni a kölcsön részleteit, akkor a bank az adóstárstól fogja elvárni ugyanezt. Felmerülhet a kérdés, hogy mit tehet az adóstárs, ha nem fizet az adós, de az igazság az, hogy nem sok mindent, hiszen a szerződés aláírásakor vállalta, hogy az adóssal azonos mértékben vállalja a felelősséget a kölcsön visszafizetéséért.
Mi történik, ha meghal az adós?
Fontos kérdés, hogy mi történik abban az esetben, ha az adóssal történik valami, ami miatt nem tud törleszteni vagy meghal. A kölcsön ebben az esetben is fennáll, a törlesztés folytatása az adóstárs felelőssége az adós halála esetén. Az adóstárs egyben gyakran a törvényes örökös is, aki a haláleset után egyedül marad a törlesztésre.
Ezt a folyamatot egyszerűbbé teheti, ha a hitelszerződéshez tartozott hitelfedezeti biztosítás is, vagy attól függetlenül valamilyen életbiztosítás, amely fizet abban az esetben, ha az adós elhalálozna.
Az adóstárs jogai
Az adóstársat ugyanazok a jogok illetik meg, mint a főadóst.

Mikor lesz valaki automatikusan adóstárs?
Jelzáloghitel felvétele esetén kötelező adóstársként bevonni azt a személyt, akinek a fedezetül szolgáló ingatlanon haszonélvezeti joga van, az ingatlan tulajdonosait, illetve a házastársat.
Utóbbi esetben a házastársat automatikusan be szokták venni a hitelszerződésbe, illetve néhány állami hitelnél nincs is más lehetőség, mint így tenni.
Piaci hiteleknél van arra lehetőség, hogy házasként külön vegyél fel hitelt úgy, hogy a házastársad ne kerüljön bele a szerződésbe, de ehhez külön kötnötök kell egymással házassági szerződést.
Melyik banknál lehet úgy hitelt felvenni, hogy a házastárs ne legyen adóstárs?
Ez nem a bankoktól függ, házasként akkor lehet egyedül kölcsönt felvenni, ha a házaspár házassági szerződést köt.
JTM számítás az adóstársnál
Ha az adóstársadnak már van korábban felvett hitele, amit rendszeresen törleszt, akkor a jövedelemvizsgálatnál a bankok azzal is számolni fognak. Az adóstárs akkor lesz hitelképes, ha a jövedelmébe belefér a már meglévő kölcsön törlesztése mellett az új hitel törlesztőrészlete is.
Ha házaspárként veszitek fel a kölcsönt, akkor kettőtök jövedelmét együttesen fogják számolni.
Hogyan lehet kivonni az adóstársat a hitelből?
Ha az adóstárs szeretne kilépni egy más meglévő kölcsön szerződéséből, akkor minden esetben szerződésmódosításra van szükség, amelynek díja van, általában néhány tízezer forinttal kell számolni.
Emellett a szerződésben maradó adósnak újra meg fogja vizsgálni a bank a jövedelmét, a JTM alapján is, hogy kiderüljön, az adóstárs nélkül is hitelképes-e, és tudja-e teljesíteni a törlesztési feltételeket.
Adóstárs cseréje
Ha az adóstárs helyett egy másik adóstársat szeretnél bevonni a szerződésbe, arra is van lehetőség. Az új adóstársnak meg fogja vizsgálni a bank a jövedelmét és a hitelképességét, és ha mindent rendben talált, akkor szerződésmódosítással bevonható az új adóstárs a hitelügyletbe.
Mi lesz az adóstárssal válás esetén?
Előfordulhat, hogy egy házaspár akkor válik el, amikor még közös hitelük van. Az adós és az adóstárs válás esetén több lehetőség közül választhat:
- külön folytatják, az egyik fél kikerül a hitelszerződésből és a másik fél önállóan fizeti tovább a fennálló hitelt - ebben az esetben számolni kell a szerződésmódosítás költségeivel,
- tovább fizetik közösen a hitelt, mintha nem váltak volna el,
- lakáskölcsön törlesztése esetén az is gyakori megoldás, hogy a pár eladja az érintett ingatlant, és a lakás árából végtörlesztik a fennálló tartozást. Ebben az esetben a végtörlesztés díjával kell számolni, ami a fennálló tőketartozás 0,5-1 százaléka.
Válóper esetén a bíróság döntése is befolyásolhatja a hiteltörlesztés alakulását.
A válás pénzügyi részét tovább bonyolítja, ha nem piaci hitele volt a párnak a válás előtt, hanem államilag támogatott, hiszen ebben az esetben akár büntetőkamat fizetése is felmerülhet.
A CSOK-nál a rendelet azt a megoldást részesíti előnyben, ha a CSOK-os ingatlanban marad a gyermek (ha már megszületett) és az egyik szülő. Ebben az esetben a büntetés elkerülhető, de szerződésmódosítással ebben az esetben is kell számolni. Ha azonban mindkét fél és a gyerekek is költöznek, vagy ha egyáltalán nem született még gyermek, akkor az eredeti kölcsön visszafizetése mellett büntetőkamatot is kell fizetni az állam felé.
A babaváró hitelt csak és kizárólag házaspárok vehetik fel, egy esetleges válást azonban ennél a támogatási formánál is büntet az állam. Ha már van gyermeke a párnak, akkor nem kell visszamenőleg kifizetni a válásig igénybe vett kamattámogatást, és “csak” a válástól számítva válik a kölcsön piaci kamatozásúvá. Ha viszont nem született még gyermeke a párnak és válásra kerül a sor, akkor a teljes, addig igénybe vett kamattámogatás összegét is vissza kell fizetni.
Mi a különbség az adóstárs és kezes között?
Az adóstárs az igénylés során jelent nagy segítséget, hiszen a bevonásának köszönhetően magasabb igazolt jövedelemmel vághatsz bele a hitelfelvételbe, ami előnyösebb feltételeket fog tudni biztosítani a számodra.
A kezesnek, illetve a készfizető kezesnek a törlesztésnél van szerepe: az egyszerű kezest abban az esetben keresi fel a bank, ha az adós nem fizeti a tartozást, és a bank sem tudja azt behajtani.
A készfizető kezes szerepe annyiban különbözik, hogy őt már abban az esetben is keresheti a bank, amikor még nem nyilvánították sikertelennek a tartozás behajtását. Abban nincs különbség, hogy az elmaradt törlesztésekért az adóstársnak, a kezesnek és a készfizető kezesnek is felelősséget kell vállalnia.
A kezes jogai
A kezest a banknak kötelessége tájékoztatni a kezességi teljesítésről, és ezzel kapcsolatban indoklást is kell kapnia a banktól. A kezesnek azonban joga van megtagadni a teljesítést, ha olyan információval rendelkezik a hitelügylettel vagy az adóssal kapcsolatban, ami szerinte nem indokolja a kezességi teljesítést.
Maradtak kérdéseid?
-
Mikor jegyez be jelzálogot az adóstárs vagyonára a bank?
A bank a jelzálogjogot a szerződésben érintett ingatlanra jegyzi be, nem pedig az adós vagy az adóstárs vagyonára.
-
Bevonható a házastárson kívül más adóstárs a babaváró hitel szerződésbe?
Nem, a rendelet kiköti, hogy a kölcsönt csak házaspárok vehetik fel, rajtuk kívül más nem szerepelhet a hitelszerződésben. -
Lehet olyan személy is adóstárs, aki nem rokon?
Ennek semmi akadálya nincs, a választott adóstárssal kapcsolatban nem a főadóssal kapcsolatos viszonyát fogják vizsgálni, hanem azt, hogy megfeleljen a hiteligénylés feltételeinek.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.