Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Közhely, de ezzel együtt nagyon is igaz az a megállapítás, hogy a rendszeres megtakarítást nem lehet elég korán elkezdeni. Bár diákként még általában meglehetősen behatárolt a pénzügyi mozgásterünk, már ebben az időszakban is érdemes rendszeresen félretenni – legyen szó akár kisebb összegekről is. Megmutatjuk, mik a lehetőségeid, és mire érdemes figyelned, ha takarékoskodni kezdesz.

Albérlet, tankönyvek, tandíj, étkezés, ruházkodás – ez csak néhány lehetséges kiadási tétel azok közül, amelyekkel a felsőoktatásban tanuló diákoknak számolniuk kell. A rengeteg, a tanulmányokkal és a megélhetéssel összefüggő költség mellett is érdemes ugyanakkor rendszeresen megtakarítani, még akkor is, ha adott esetben havonta csak néhány ezer forintról van szó.

Ha rendszeresen teszel félre pénzt, kevésbé leszel kiszolgáltatott a váratlan, nagyobb kiadással járó helyzeteknek, saját pénzügyi tartalékot tudsz felhalmozni, nagyobb értékű vásárlásokra tudsz spórolni, de akár jobban fel tudsz készülni arra az időszakra is, amikor már teljesen önálló életet kezdesz.

Legyen bankszámlád, és készíts költségvetést!

Ahhoz, hogy általad is ellenőrizhető, és átlátható módon takarékoskodni tudj, elengedhetetlen, hogy saját bankszámlád legyen: ennek fenntartása diákként nem különösebben drága, hiszen a nappali tagozatos főiskolás, egyetemista korosztálynak rendkívül kedvező feltételekkel kínálnak diákszámlákat a bankok.

A második lépés, hogy határozd meg azokat a pénzügyi kereteket, amelyek között mozogni tudsz: ehhez nagyon sokat segíthet a saját havi költségvetés elkészítése. Ebben érdemes rendszerezned a havi bevételeidet – ide tartozhat például a szüleidtől érkező támogatás, az ösztöndíj, vagy a munkából származó jövedelmed. Fontos, hogy a bevételeknél csak olyan tételekkel kalkulálj, amelyekre biztosan számíthatsz.

A kiadásoknál ugyanez a helyzet: gondold végig, hogy mire kell költened egy adott hónapban, de itt pont arra kell ügyelned, hogy nehogy alábecsüld az egyes tételeket. Ha mindezzel megvagy, nagyjából látni fogod, hogy mekkora az az összeg, amit fegyelmezett gazdálkodás mellett félre tudsz tenni, és így már könnyebben tudsz választani a megtakarítási konstrukciók közül is.

A tudatos pénzügyi tervezés azért fontos, hogy lássuk, reálisan mennyi pénz megtakarítására van lehetőségünk: ugyanakkor nem az az igazán fontos, hogy mennyi pénzt tudunk félretenni, hanem az, hogy a megtakarításoknál mindenképp törekedjünk a rendszerességre.

Nagyobb összegek, nagyobb hozamok

Ha már érdemi mértékű – legalább 50-100 ezer forintnyi – megtakarításod van, a bankbetétben való megtakarítás is felmerül lehetőségként. A Gránit Bank jelenleg négy rövidebb, és két hosszabb időtávú forintbetéti konstrukciót is kínálatban tart: előbbiek közül jelenleg a KamatMax betét kamata a legkedvezőbb a pénzintézetnél, amely évi 5,00 százalékos kamatot kínál. A KamatMax betétben legalább 50 ezer forint helyezhető el, és a kamat jóváírásának feltétele, hogy a futamidő alatt legalább havi 20 ezer forint értékben vásárolj a bankkártyáddal.

Az egy hónapos futamidejű Gránit Szimpla betétnél ugyanakkor – a minimálisan elhelyezendő összegen túl – nincs külön feltétel, itt az elérhető éves kamat 3,00 százalék.

Ráadásul ha még nincs bankszámlád a Gránit Banknál, akkor nagyon jó ajánlataik vannak. A Gránit Diákszámlát ha szelfivel nyitod meg, akkor most egy akció keretében 40 000 forintot kapsz számlanyitásnál. A Gránitnak nagyon fejlett mobilapplikációja van, természetesen Apple Pay és Google Pay is elérhető náluk és sok más kényelmi funkciója is van a mobilbanknak.

A banki betétek mellett felmerülhetnek alternatívaként a lakossági állampapírok is: ezek vásárlásához ugyanakkor értékpapírszámlával is kell nyitnod, amelyet vezethetsz a számlavezető bankodnál, de a Magyar Államkincstárnál és befektetési szolgáltatóknál (brókercégeknél) is.

Az állampapír-befektetések nagy előnye a magas elérhető hozam, illetve az, hogy az után nem kell szociális hozzájárulási adót (szocho) fizetni. Az állampapírnál ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy többnyire hosszú lejárati idejű konstrukciókról van szó, tehát akkor jelenthetnek reális befektetési alternatívát, ha legalább egyéves időtávra tervezünk a befektetésünkkel.

A Gránit mobilbankon keresztül is tudsz állampapírokat vásárolni, ami nagyon kényelmes és könnyen kezelhető.

Tízezrekből milliókat

Ha havonta néhány tízezer forint félretételét tervezed, a hazai bankok rendszeres megtakarítási programjai nagyon jó választást jelenthetnek: itt csak azt kell megadnod, hogy havonta mekkora összeget fektessenek be az általad megadott számláról, és azt kell meghatároznod, hogy milyen eszközben fialtassák a pénzed. Ezekben a programokban többnyire befektetési jegyekbe, vagy azokból összeállított csomagokba kerül a megtakarított pénz, amelyek közül kockázatvállalási hajlandóságunknak megfelelően választhatunk.

Az Erste Future nevű megtakarítási programban nyolc csomag közül választhatnak a lakossági ügyfelek. Az Erste Future-nél a havi rendszeres befizetések mellett – a George online felületén – adott a lehetőség eseti jelleggel, egy összegben is befizetni a csomagokba. Az Erste most akciót is futtat a Future-höz kapcsolódóan: ha Erste Future rendszeres megtakarítást indítasz legalább havi 20 ezer forint értékben, két éven keresztül elengedik az értékpapír számla díjait.

Hasonló elven működik az UniCredit Bank Rendszeres Megtakarítási Programja is, ahol már havi 10 ezer forint befektetésével is elindítható a takarékoskodás. Az UniCreditnél tizenöt befektetési alap közül választhatnak – akár tanácsadói segítséget is igénybe véve – az ügyfelek, és szükség esetén bármikor hozzáférnek a felhalmozott megtakarításukhoz. Az UniCredit Banknál ugyanakkor a rendszeres megtakarítási programnak létezik betétes változata is, ahol már akár havi ötezer forint befizetésével is elindítható a takarékoskodás.

A rendszeres megtakarítási programok nagy előnye, hogy a megbízás megadása után az ügyfélnek nincs más teendője, csak az, hogy folyamatosan biztosítsa a fedezetet a havi átvezetésekhez. Itt már havi néhány tízezer forint befektetésével több százezer forintos tartalék halmozható fel, és ha a kiválasztott alapok jól teljesítenek, megfelelő hozam is elérhető.

Kis összegek, látható eredmények

Akkor sem kell lemondanod a rendszeres megtakarítás lehetőségéről, ha nem tudsz nagyobb összegeket elkülöníteni a bevételeidből: léteznek olyan konstrukciók, amelyeknél már akár néhány száz forint alkalmankénti elkülönítésével is hozzákezdhetsz a tartalékképzéshez.

Erre az egyik jó példa a MagNet Bank Apránként Megtakarítási Programja. A programon belül a digitális Aprógyűjtés a számodra megfelelő módszer, ha a "sok kicsi sokra megy" filozófia alapján szeretnéd összegyűjteni a célodhoz szükséges pénzt. Úgy kell elképzelni, mint egy virtuális befőttesüveget, vagy malacperselyt, amibe minden egyes bankkártyás vásárlásod összegét az általad megszabott mértékben: 10, 100, vagy 1 000 forintra kerekíti fel a pénzintézet, és a különbözetet elkülöníti egy megtakarítási számlán.

Az egészen kis összegű megtakarítások elkülönítésére szolgál a CIB Bank #withSAVE nevű megtakarítási számlája is, amelynél akár néhány száz forintonként is különíthetsz el összegeket. A félretett pénzed pedig bármikor díjmentesen felszabadítható.

A cikk megjelenését a Gránit Bank támogatta.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink befektetés témában