Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A garancia és jótállás sok esetben megvédhet egy új vagy használt lakás vásárlásakor, de nem mindig egyértelmű, hogyan érvényesítheted a jogaidat. Elmondjuk, milyen garanciális lehetőségek vannak, mire figyelj szerződéskötés előtt, és mit tehetsz, ha problémát találsz az ingatlanban.

Hogyan érvényesítető a garancia és jótállás egy ingatlan esetében?

Mint a legtöbb vásárolható termékre, a lakásra is van garancia, így, ha már a vétel után fedezel fel egy-egy komolyabb hibát, akkor érvényesítheted a jótállást.

Ezt a jogodat kormányrendelet és a Polgári Törvénykönyv is megfogalmazza és biztosítja.

A garancia mind a használt, mind az új lakásokra érvényes, akár vállalkozástól, akár magánszemélytől vásárlod az ingatlant.

Természetesen az is feltételekhez kötött, hogy az eladó megtérítse a károd, ezekkel fontos, hogy már előre tisztában legyél.

Hogyan bizonyítsd, hogy rejtett hibáról van szó?

Az adásvételkor a körültekintő viselkedés a garancia kérdéskörében is kulcstényező.

Nagyon fontos, hogy rögzítsétek a szerződésben, hogy milyen állapotban van az ingatlan a vásárláskor. Nem érdemes spórolnod a szakértő munkadíján ilyenkor.

Ő tudja megmondani biztosan, hogy jó döntés-e az általad kinézett ingatlan megvásárlása, és felhívja a figyelmedet arra is, hogy milyen gondokra számíthatsz később.

Mindent rögzítsetek a birtokbaadási jegyzőkönyvben is. Ezt írja alá mindkét fél, ha lehet, tanúk előtt.

Mire tudod a garanciát érvényesíteni?

A reklamáció csak olyan rejtett hibára vonatkozhat, amit a vevő nem ismerhetett, sőt a szerződés minden bizonnyal a „megtekintett állapot” kifejezést is tartalmazni fogja, ami az eladó számára kiskaput jelenthet a javítást vagy a kártérítést illetően.

Kártérítés használt lakásoknál

Ha olyan kárról van szó, ami a vásárláskor még nem tűnt nagy dolognak, de később több százezres összegekbe kerül a javíttatása vagy a cseréje, akkor kérheted a károd megtérítését a vásárlástól számított 5 éven belül.

Előfordul, hogy abban állapodtok meg, hogy az eladó ingyenesen javítja vagy cseréli a problémás elemet, de egy kártérítési összegben is kiegyezhettek.

Jótállási szerződést olvasása

Kártérítés új lakás esetében

Az új lakások esetében is érvényes a 3 év jótállási időtartam, ami mind az épületszerkezetre, mind a berendezések beépítésére, mind a lakóépületnek a lakásokat kiszolgáló helyiségeire vonatkozik.

A garázsra, a lépcsőházra vagy a tetőteraszra egy társasház esetében ugyanúgy vonatkozik a szavatosság, mint a lakásod ablakaira.

  • Vannak olyan elemei is a háznak amire magasabb időtartamú a garancia. 5 évig érvényes a kötelező jótállás a nyílászárókra, a vakolatra, a burkolatra és az elektromos vezetékhálózatra is.
  • 10 évig pedig a legalapvetőbb épületszerkezetekre és az építési anyagokra.

Ha cégtől veszed a lakást

Ha vállalkozástól veszed a lakást, akkor a bizonyítás szempontjából nem mindegy, hogy mikor érvényesíted a jótállást.

Ha a jelentett hibára 6 hónapon belül fény derül, akkor az eladónak kell bizonyítani, hogy nem hibával együtt adta el az ingatlant.

Ha nem jár sikerrel, akkor kérhetsz javítást, cserét, de akár még teljes visszatérítést is.

Ha a 6 hónap után találod meg a problémát, akkor viszont már neked kell bizonyítanod, hogy a gond még a vásárlás előttről származik.

Ha magánszemélytől veszed a lakást

Magánszemélytől való vásárláskor mindenképp a vevőnek kell bizonyítania, hogy hibás ingatlant kapott a tudtán kívül, így ebben az esetben kicsit nehezebb dolgod van.

A bizonyítás miatt nagyon fontos, hogy ha valami hibára utaló jelet találsz a lakásban, akkor fényképezd le vagy dokumentáld azt valamilyen módon már az első észleléskor.

Jó hír számodra, hogy habár az eladó gyakran nem szól a jótállással kapcsolatos jogaidról, vagy esetleg nem is adja oda a jótállási jegyet, de ettől még te bármikor érvényesítheted a garanciát.

A fent említett megállapodás minden adásvételre kötelező jelleggel vonatkozik és független attól, hogy megállapodtatok-e külön a garanciáról az eladóval.

5 évnél kevesebb ideig érvényes jótállás nem jogszerű, csak a vásárló előnyére lehet eltérni a megadott szabályoktól. Ha valamilyen komoly hibát észlelsz, akkor ne hagyd magad félrevezetni és érvényesíts, ami jár neked.

Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakásvásárlás témában