
Ingyenes nyugdíjas bankszámla: hogyan lehet díjmentesen bankolni?
A nyugdíjasok számára is elérhető az akár ingyenes bankolás, ugyanis az öregségi nyugdíj megfelelő jövedelem lehet ehhez. Ráadásul éppen az idősek azok, akiknek minden forint megtakarítás jól jöhet, egy ingyenes bankszámlával pedig éves szinten átlagosan 30-40 ezer forintot is megspórolhatnak.
A nyugdíjasok számára elérhető ingyenes bankszámlákat ne “nyugdíjas bankszámla”-ként keresd, ugyanis ezekkel nem kizárólag az időseket célozzák meg a bankok. A teljesen ingyenes vagy havi díj mentes számlák esetében mindig elvárás egy meghatározott összegű havi jóváírás vagy jövedelem beérkezése, ami lehet akár nyugdíj is!
Mit jelent, hogy ingyenes egy bankszámla?
Az ingyenes bankszámláknak két nagyobb csoportja van:
- Számlavezetési díj nélküli számlák: vannak bankszámlák, amelyeknek nincs havidíja, ám a tranzakciókért - például eseti átutalás, bankkártya - fizetni kell.
- Teljesen ingyenes számlák: vannak bankszámlák, amelyeknek nincs havidíja és a tranzakciókért - például eseti utalás, csoportos beszedés - sem kell fizetned. Ugyanakkor ezeknél elvár a bank valamekkora összegű jóváírást vagy jövedelem érkeztetést minden egyes hónapban.
Min lehet spórolni egy ingyenes bankszámlával?
Egy bankszámlának fix és változó költségei egyaránt vannak, így a fizetendő díj attól is függ, hogy miként bankolsz. Egy bankszámla átlagos havi költsége 3-4 ezer Ft, de egy drága bankszámla rosszul használva évi több százezer forintba is kerülhet.
Egy bankszámla legfontosabb költségei:
- Havi számlavezetési díj
- Bankkártya kibocsátási díja
- Bankkártya éves díja
- Eseti átutalás díja
- Csoportos beszedési megbízás díja
- Állandó átutalási megbízás díja
- Készpénzfelvétel díja saját banki, illetve idegen ATM-ből (Havonta 150 ezer Ft értékben, legfeljebb két részletben lehet ingyenes a készpénzfelvétel a forint ATM-ekből, valamint havonta 40 ezer Ft vehető fel a cash-back szolgáltatáshoz csatlakozó üzletek pénztárainál.)
- Készpénzfelvétel díja bankfiókban
- Készpénzfelvétel díja postán
A készpénzfelvételi lehetőségek közül a bankfióki és a postai a legdrágább!
Rejtett költségek
- SMS értesítések költsége. Ezek darabja jellemzően 30-40 Ft körül van, ami havi szinten akár több ezer forintos tétel is lehet.
- Egyes bankok a mobil- és netbanki szolgáltatásért is díjat számolnak fel.
Mire figyelj számlanyitás előtt?
Ha ingyenes bankszámlát keresel, akkor a következő kérdéseket kell feltenned:
- Kínál a bank teljesen ingyenes bankszámlát, vagy csak olyat, aminek nincs havidíja, ám a tranzakciókért és a bankkártyáért már fizetni kell?
- A kedvező árú bankszámla nyitásának milyen feltételei vannak? Ha meghatározott összegű jóváírást vagy beérkező jövedelmet vár el a bank, akkor ez mekkora összeget jelent?
- Amennyiben az ingyenességnek feltételei vannak, akkor mennyit kell fizetned, ha ezek nem teljesülnek. Ez lehet 1-3 ezer vagy akár 10 ezer Ft feletti összeg is havonta.
- Ha a számla ingyenesen biztosítja a tranzakciókat is, akkor van-e megkötés azt illetően, hogy ezeket milyen csatornán kell indítanod. Általában az ingyenesség a net- és mobilbanki tranzakciókra vonatkozik, de van olyan bank is, amelyiknél csak a mobilbankon keresztüli utalások ingyenesek. (Vagyis, ha bankfiókban, papíron utalsz pénzt, akkor az ingyenességet felejtsd el.)
- Mennyi időre szól az ingyenesség? Ez lehet kettő, három vagy akár öt év is, de olyan bank is van, amelyik határozatlan időre adja a kedvezményt.
Mely bankok kínálnak ingyenes számlát a nyugdíjasoknak?
Ingyenes számlát kínáló bankok:
- CIB Bank
- Erste Bank
- UniCredit Bank
- Raiffeisen Bank
Havidíjmentes számlát kínáló bankok:
- MagNet Bank
- Gránit Bank
- K&H Bank
- OTP Bank
- MBH Bank
(200 ezer Ft összegű nyugdíj számlára érkezésekor)
Bankszámla | Havi összköltség (a BiztosDöntés számítása szerint, átlagos használat mellett) |
MagNet Diamond számlacsomag | 315 Ft/hó |
OTP Bank Smart számlacsomag - alap csomaggal | 544 Ft/hó |
Gránit Kamat Plusz számlacsomag | 550 Ft/hó |
CIB ECO bankszámla | 972 Ft/hó |
Raiffeisen Aktív Számla | 1 059 Ft/hó |
Alapszámla nyugdíjasoknak
Nyugdíjasként nyithatsz alapszámlát, aminek a maximális díját jogszabály rögzíti. A megelőző évben érvényes bruttó minimálbér összegének 0,5 százaléka lehet legfeljebb a havi díja, ami 2025-ben 1 334 Ft.
Az alapszámla havidíja tartalmazza a számlavezetés és a bankkártya díját, valamint havonta négy eseti átutalás díját, összesen 100 ezer forint értékben. Ezen kívül ingyenesen vehető fel havonta 150 ezer Ft bármelyik magyarországi forint ATM-ből legfeljebb két részletben, de az internet- és mobilbankért sem kell fizetni.
Az alapszámlák a kormány és a bankok megállapodása értelmében átmenetileg ingyenesek egészen addig, amíg három egymást követő hónapban nem megy az infláció 4 százalék alá.
Az alapszámla igénylésének nem lehet jövedelmi feltétele, így bármekkora összegű nyugdíjjal megnyitható, így attól sem kell tartani, hogy a kedvező ár megszűnik.
Látható, hogy bár az alapszámlák nem ingyenesek, olcsó és kiszámítható költségű bankolási lehetőséget biztosítanak.
Az alapszámla korlátai:
- Az alapszámlához nem tartozhat hitelkeret.
- Csak olyan nyithat alapszámlát, akinek nincs másik bankszámlája, illetve nem rendelkező más számlánál.
Hogyan nyiss bankszámlát nyugdíjasként?
Szükséges dokumentumok
Attól függően, hogy bankfiókban, mobiltelefon szelfivel vagy videóbankon keresztül nyitsz számlát más-más dokumentumokra lehet szükséged.
Online ügyintézés
A legtöbb banknál lehetőség van online, szelfivel vagy videóbanki azonosítással számlát nyitni.
A szelfis számlanyitáshoz szükséged lesz:
- NFC-kapcsolattal rendelkező mobiltelefonra és
- chippel ellátott új típusú személyi igazolványra.
A videóbankon keresztüli számlanyitáshoz szükséged lesz:
- kamerával és mikrofonnal felszerelt mobiltelefonra vagy számítógépre,
- internetkapcsolatra,
- személyi igazolványra és
- lakcímkártyára.
Személyes ügyintézés
Amennyiben bankfiókban nyitsz bankszámlát, akkor magyar személyi igazolványra, útlevélre vagy jogosítványra, valamint magyar lakcímkártyára lesz szükséged.
Hogyan érkezik a bankkártya?
A bankkártya rendszerint postai úton érkezik meg, az átfutási idő általában rövidebb mint egy hét. Van bank, amelyiknél azonnal elérhető egy úgynevezett virtuális bankkártya, amit az apple pay vagy a google pay fizetési alkalmazásba tudsz beregisztrálni. Ez addig használható, amíg a plasztiklap megérkezik. (Persze a kész bankkártyát is be tudod regisztrálni a mobiltárcákba, így később is fizethetsz a telefonoddal.)
Ki jogosult a nyugdíjas bankszámlára?
A bankok nem kínálnak kifejezetten nyugdíjasoknak szóló bankszámlákat, ám a havidíj-mentes és az ingyenes számlák számukra is elérhetők. A nyugdíj jövedelemnek minősül, így ha a kedvezményes díj feltétele, hogy minden hónapban meghatározott összeg érkezzen a számlára, az a nyugdíj ide irányításával könnyen megoldható.
Alternatív megoldások nyugdíjasoknak
Sok nyugdíjasnak nincs bankszámlája. Ők a nyugdíjukat készpénzben kérik, az üzletekben is készpénzzel fizetnek, mint ahogy így fizetik be a csekkjeiket is.
Postai nyugdíj kifizetés
Hátrányok:
- Az utalásnál később érkezik meg.
- A készpénzben kapott nyugdíjból a csekkeket csak a postán lehet befizetni, ami fárasztó, időigényes és sok esetben költségesebb mint az utalás. (A szolgáltatók a csekkes fizetésért díjat számolhatnak fel.)
Közös bankszámla
Ingyenes vagy havidíjmentes bankszámla is használható közösen. Ugyanakkor egy számlának egy tulajdonosa lehet, a másik személy rendelkező, némileg kevesebb jogkörrel.
A közös bankszámla előnyei:
- Egy számla után kell a fix díjakat megfizetni.
- A pár könnyen átláthatja a közös pénzügyeiket.
- Az ingyenes vagy havidíj-mentes számla esetleges feltételeit - jóváírás - így könnyebb lehet teljesíteni.
Hátrányok:
- A rendelkező személy kevesebb jogkörrel rendelkezik.
- Van bank, ahol csak egy mobilbanki alkalmazás rendelhető hozzá egy bankszámlához.
- Megnehezítheti a hitelhezjutást.
Maradtak kérdéseid?
-
Jár-e automatikusan ingyenes bankszámla a nyugdíjasoknak?
Nem, nem kínálnak a bankok kifejezetten a nyugdíjasok részére ingyenes vagy havidíj-mentes bankszámlát.
-
Nyugdíjasok is nyithatnak Revolut vagy Wise számlát?
Igen, a nyugdíjasok is azonos feltételekkel nyithatnak Revolut vagy Wise számlát, akár egy ingyenes számla vagy egy alapszámla mellé is. -
Lehet-e nyugdíj nélkül nyugdíjas számlát nyitni?
Az öregségi nyugdíjjal nem rendelkezők is nyithatnak bankszámlát, számukra például egy alapszámla, vagy egy jóváírási feltétel nélküli havidíj-mentes számla lehet elérhető. Teljesen ingyenes számlát ők nem tudnak nyitni. -
Kell-e minimum nyugdíjösszeg az ingyenességhez?
Amennyiben az ingyenesség feltétele az, hogy minden egyes hónapban egy meghatározott összeg érkezzen külső forrásból a számlára, akkor igen.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.