Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Egy befektetés jövedelmezőségénél nemcsak a hozam, a kamat az érdekes, hanem az is, hogy mennyit von le az állam. Viszonylag kevés opciód van, ha ki akarod kerülni a kamatadót és a többi elvonást. Ebben az útmutatóban bemutatjuk, milyen lehetőségekkel élhetsz.

Mi a kamatadó?

A kormány szavályozása szerint minden kamat jellegű jövedelmet 15 százalékos személyi jövedelemadó terhel. Ezt köznapi nevén kamatadónak hívják.

Vannak kivételtelek, amikor nem kell fizetni, illetve a legtöbb esetben más levonás is terheli a kamatjövedelmet.

Hogyan kell kamatadót fizetni?

A kamatadót a bruttó kamat után kell megfizetni.

Ha például évi 10 százalékos kamatot látsz, akkor mondjuk 100 000 forint befektetése esetén egy év múlva 10 000 forintot kapnál.

Ebből levonnak 15% kamatadót és 13% szochót, összesen 28%-ot.

Így a 10 000 forintnyi kamatnak csak a 72 százalékát kapod meg, azaz 7 200 forintot.

Azaz, a hirdetésekben látható kamat 72 százalékával számolhatsz.

A kamatadót a kamatból vonja le a kamatot kifizető pénzügyi szolgáltató, tehát kézhez sem kapod.

A levonással, bevallással és megfizetéssel kapcsolatban nincs semmilyen kötelezettséged, ezt a pénzügyi szolgáltatód elintézi helyetted. Az adóbevallásban sem kell feltüntetned.

A látra szóló kamatokra a 2023. július 1-től számított kamatok esetében áll fenn a szocho-fizetési kötelezettség.

A lekötött betétek esetén viszont csak akkor, ha azt 2023. június 30. után kötötted le, függetlenül attól, hogy a betét lekötési időszaka átnyúlik a 2023. június 30. utáni időszakra. Ennek megfelelően teljesen megúszod a szochót mondjuk egy 2023. június 30-án lekötött 1 éves lekötött betéttel.

Házaspár számológéppel kiszámolja a kamatadó mértékét

Adók és elvonások a kamat jövedelemre

Kétféle közterhet kell fizetned 2023. július 1-től mindenre, amely kamatnak minősül.

Az egyik a személyi jövedelemadó, a másik a szociális hozzájárulási adó.

1. Személyi jövedelemadó, azaz kamatadó

A kamat jellegű jövedelmedet 15 százalékos kamatadó terheli.

2. Szociális hozzájárulási adó

2023. július 1-től a természetes személy kamatjövedelmét szociális hozzájárulási adó (szocho) is terheli a 205/2023. (V. 31.) számú kormányrendelet alapján.

Ez alól az ingatlanalap befektetési jegyéből származó kamatjövedelem kivételnek számít a kormányrendelet alapján, az után tehát nem kell szociális hozzájárulást fizetni.

Hogyan lehet kikerülni a kamatadót?

A kamatadó kikerülésére több lehetőséget ad a kormány.

Állampapír

Az állampapírok kamatai után sem kamatadót, sem pedig szociális hozzájárulási adót nem kell fizetned.

Tartós befektetési számla (tbsz)

A tartós befektetési számla (tbsz) egy olyan megtakarítási lehetőség, melyet – kellően hosszú idejű befektetés esetén – a kamatadó kikerülésére találtak ki.

Lényege, hogy 5 éves megtakarítási időszak után a kamatadót és a szochót nem kell megfizetned, 3 év utáni felbontás után pedig kedvezményes kamatadót fizetsz, 10 százalék mértékben és kedvezményes szochót, 8 százalék mértékben.

Önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás (ÖNYP)

Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításnál a hozam 10 év után kamatadó mentes, és attól kezdve 3 évente is felvehető szocho-mentesen. A tőke adóköteles a 21. évig, folyamatosan csökkentett adóköteles résszel.

Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)

A nyugdíj-előtakarékossági számla esetében a hozamok adómentesek 10 évvel a számlanyitást követően, ha az alatt nyugdíjas lett a befektető. Ha rokkanttá nyilvánítják a befektetőt, akkor 3 év után is adómentes a hozam.

Nyugdíjbiztosítás

A nyugdíjbiztosítás a 10. évtől teljesen adómentes a nyugdíjas kor elérése esetén. Annak betöltése előtt is felvehető, de ekkor az adójóváírásokat 20 százalékkal növelten kell visszafizetni. A hatodik évtől részleges adómentesség kérhető.

Rendszeres díjas és egyszeri díjas életbiztosítás

A rendszeres díjas életbiztosítás a 10. évtől teljesen adómentes.

Ha 6 év után kifizetés történik, a személyi jövedelemadó és a szocho felét kell megfizetni, összesen 14 százalékot.

Az egyszeri díjas biztosítások az ötödik évtől adómentesek, de 3 év után ugyanúgy az adó felét meg kell fizetni. Mindkettőnek a bruttó kamat az adóalapja. Ennyit írnak jóvá a bankszámládon vagy értékpapírszámládon.

Az állami kamatterhek előnyei és hátrányai

  • a kamatadót és szochót nem kell bevallani és megfizetni, ezt a pénzügyi szolgáltatód automatikusan elintézi helyetted
  • vannak olyan befektetési lehetőségek, melyet nem terhel kamatadó vagy/és szocho
  • tbsz-szel ki tudod kerülni a kamatadót és a szochót is, legalább 5 naptári éves befektetés esetén
  • a kamatjövedelemre kivetett szocho bevezetésével tovább távolodnak egymástól az állampapír befektetések és az összes többi kockázatmentes befektetési lehetőség
  • az OBA által biztosított, garantált konstrukciók kamata a szocho bevezetésével még kevesebb lett, melyet a mesterségesen alacsonyan tartott jegybanki alapkamat felülről amúgy is korlátoz
  • a kamatadóra és a szochóra nem vonatkoznak adókedvezmények (a jelen útmutatóban feltüntetetteken kívül)

Maradtak kérdéseid?

  • Pontosan mikortól érvényes a szocho a kamatokra?

    Lekötött betét esetén a 2023. június 30-a után lekötött betét kamata után kell szochót fizetni. A 2023. június 30-ig lekötött betétek esetében nem merül fel szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség annak ellenére sem, hogy a „ szochós időszakra” nyúlik át - vagy eleve akkor kezdődik - a betét kamatozása.

    Látra szóló kamatok esetében a 2023. június 30-át követő időszakra járó kamat után kell szochót fizetni.

    Értékpapírnál szintén az számít, hogy mikor szerezted azt, nem pedig az, hogy mikor fizetnek kamatot. Ha 2023. július 1. előtt szerezted, akkor nem kell utána szochót fizetned.

    A nyereménybetétre kisorsolt tárgynyeremény, értékpapír esetén, kamatjövedelemnek minősülő biztosítói kifizetés esetén a megszerzés, illetve szerződéskötés időpontja a határ arra vonatkozóan, hogy kell-e szochót fizetned utána. 2023. június 30. utáni megszerzés, szerződéskötés esetében igen, előtte nem.

  • EGT tőzsdére bevezetett értékpapír után fizetett osztaléknak minősülő hozam után nincs szocho-fizetési kötelezettség. Kell fizetnem szochót az ilyen jellegű kamatjövedelmem után?

    Igen.

  • Hogyan változott a tagi kölcsönre vonatkozó adófizetési kötelezettség?

    A tagi kölcsön kamata akkor szochó-köteles, ha a tagi kölcsönt 2023. június 30-át követően nyújtották.

  • Mi a helyzet a szocho kapcsán a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézménybe befizetett összeg kamatjövedelemnek minősülő hozamával?

    A foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézménybe befizetett összeg kamatjövedelemnek minősülő hozamára a teljesített feltételes jogszerzési időtartam a 2023. június 30-át követő időarányos részére jutó jövedelem után kell megfizetni a szochót.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lekötött betét témában